Forum Machete,Modelism,Hobby: Silicon pentru matrite si rasina de turnare - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Silicon pentru matrite si rasina de turnare

#1 Useril este offline   baycee 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 103
  • Inregistrat: 05-December 11
  • Location:Bucuresti

Postat 22 August 2014 - 11:50 AM

Salut,

Ma bate gandul sa incep in domeniul "resin"-ului pentru niste miniaturi scumpe/greu de gasit. Documentandu-ma pe internet am gasit destule kituri de incepatori si video-uri despre cum se face dar ma rupe transportul din SUA/UK pentru materiale (ele ar fi undeva la 50 de lire un kit + 40-50 de lire transportul).

Vorbesc de http://www.smooth-on...1217/index.html care este efectiv ideal pentru ce vreau eu.

Am gasit la magazinul Profi Art de pe Grivita materiale dar, normal, nu sunt la fel ca cele din kiturile pe care le-am vazut online si doream sa intreb daca are cineva vre-o recomandare sau sa ma reped in asa ceva:

Silicon pentru matrita: http://www.profiart....lobalsil-al-20s
Rasina: http://www.profiart....na-poliesterica

Multumesc pentru ajutor si pareri! :)

Eugen

#2 Useril este offline   LiviuM 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 639
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie , blindate , nave WW II si nu numai...

Postat 22 August 2014 - 12:16 PM

Salut, daca vrei cauciuc pt matrite gasesti aici:
http://www.machete.r...c-siliconic-rtv
De turnat in rasina poti vorbi cu cei de la Hobbyzone.ro, ca au si pompa de vid. si rasina.

Spor!

#3 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 22 August 2014 - 02:43 PM

cauciucul vizat de tine e bun. rasina poliesterica insa nu-ti este de folos. e pentru altceva. uita-te dupa rasina poliuretanica. sau urmeaza sfatul lui liviuM... succesuri.

Aceasta postare a fost editata de gobi71: 22 August 2014 - 02:43 PM


#4 Useril este offline   baycee 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 103
  • Inregistrat: 05-December 11
  • Location:Bucuresti

Postat 22 August 2014 - 03:04 PM

Multumesc mult de raspunsuri! :)

Eugen

#5 Useril este offline   NRC 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelaj, Sculptura

Postat 24 August 2014 - 10:24 PM

Nu stiu cata experienta ai in domeniul matritzelor si turnarii rasinei, dar daca vrei ceva de calitate gasesti aici:

silicon : http://btools.ro/sho...licon-za22_2-kg
rasina : http://btools.ro/sho...lticast1-Kit2kg

Si multe alte lucruri necesare turnarii rasinei in matritze de silicon, cum ar fi agent demulare, plastilina etc. Daca cauti la ei pe site gasesti tot ce iti trebuie.

Bafta!

#6 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 25 August 2014 - 11:01 AM

Salut, ai lucrat cu rasina asta ? cum se comporta, timp de intrare in priza, timp demulare ? Pe site da niste durate de cateva minute si aproape o ora la demulare, dar cu ce am lucrat inainte scot dupa 10-15 minute piesele.

#7 Useril este offline   NRC 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelaj, Sculptura

Postat 26 August 2014 - 05:18 PM

In functie de grosimea obiectului, se poate demula si mai devreme de 90 min, dar nu o sa ai un obiect tare, va fi maleabil si poate sa isi piarda forma initiala. Spre exemplu daca obiectul are o forma curbata si il asezi pe o suprafata dreapata, atunci se deformeaza. Eu demulam a doua zi. Cat despre calitate, mi se pare foarte buna cand vine vorba de detalii fine, dar eu personal am avut probleme cu bulele de aer, care sunt destul de mici si le-am astupat cu milliput , daca nu ma insel. Tin sa mentionez ca nu am masina de vid.

#8 Useril este offline   Irina87 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 07-September 14

Postat 07 September 2014 - 01:07 PM

Buna,

Cauciuc siliconic cu un raport calitate / pret foarte bun poti gasi aici: http://www.multemargele.ro/242-cauciuc-siliconic

#9 Useril este offline   Johnsonx 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 01-January 15

Postat 01 January 2015 - 11:59 PM

Salutare. ma intereseaza unde gasesc un produs similar cu cel de mai jos
Cantitatea pe care doresc sa o cumpar este de maxim 1 kg
Daca ati putea sa imi recomandati un magazin(din Romania) ar fi grozav


multumesc anticipat


Product Name: Ecoflex® Supersoft 0030
A:B Mix Ratio 1:1 by volume
Demold Time 4 hours
Elongation at Break 900%
Mixed Viscosity 3000 cps
Pot Life 45 min
Shore A Hardness 00-30
Tear Strength 38 pli
Weight: CU.IN./LB 26

#10 Useril este offline   viopa 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 01-September 07
  • Location:Campia Turzii

Postat 05 January 2015 - 07:02 AM

Si eu folosesc materiale de unde spune NRC si sunt multumit.
Bafta si spor!

#11 Useril este offline   V200 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 15-January 09

Postat 05 January 2015 - 04:30 PM

Se poate incerca si aici :
http://www.machete.r...t_max=&go=Cauta
si se poateintreba si pentru cantitati mai mici de 1 kg.Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de V200: 05 January 2015 - 04:32 PM


#12 Useril este offline   BFlorin 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 16-December 14

Postat 03 February 2015 - 01:53 PM

Buna.
Alaturi de criteriul pret/cantitate, atunci cand cautati cauciucuri siliconice, poate cateva criterii din cele urmatoare vor conta in alegerea materialului.
Cateva informatii generale (personale) cu privire asupra cauciucurilor siliconice RTV2:

Cauciucurile de condensare:
-cele mai ieftine,
-intaritor in proportie de la 2% pana la 10%
-marea majoritate au contractie dimensionala , cu cat cresteti doza de intaritor, peste limita recomandata, cu atat contractia mulajului este mai mare.
-daca producatorul nu specifica faptul ca este pentru turnari ale pieselor din rasini (rezistenta chimica ridicata), marea majoritate ale cauciucurilor de condensare sunt doar cu rezistenta ridicata la rupere, abraziune,etc.
-cu cat un cauciuc siliconic este mai moale (Shore A 10, pana la 15), cu atat rezistenta la rupere este mai scazuta (mai ales daca apare vreo ¨ciupitura¨ in zona de dilatare pentru extragerea piesei).
-pentru matritele bivalve obtinute prin taiere (la turnarea in monobloc), grosimea minima trebuie sa fie de 1-1,5 cm cu silicon de duritate de minim 30

Cauciucurile de aditie:
-printre cele mai scumpe
-calitate ridicata ,
-caracteristici diferite (unele sunt bune pentru turnari ciment/ipsos/pulberi minerale, altele au rezistenta chimica ridicata pentru rasini,etc)aspect care face important sa studiati fisa tehnica a produsului emisa de producator

Intretinerea unei matrite se face cu ulei siliconic.

Rasini puternic corozive, in ordine descrescatoare a actiunii corozive:
-Rasini acrilice (transparente)
-Rasini esterice,
-Rasini epoxidice
-Rasini poliuretanice

Poate va este de folos.
O zi buna.

#13 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2015 - 10:02 AM

Multumim pentru informatii.
N-am stiut ca corozivitatea difera si habar n-aveam ca cele transparente sunt asa pacatoase.
Mi-am imaginat insa ca cele poliuretanice sunt mai inerte.

Ce intelegi prin intretinerea matritelor ? Li se poate prelungi viata daca le badijonezi cu ulei siliconic ?
Daca folosesc ulei siliconic la spray e bun ? Nu e d-ala de dat pe bordul de dacie. E industrial.

Eu am observat ca cele mai rigide se rup mai repede decat cele mai elastice.

#14 Useril este offline   BFlorin 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 16-December 14

Postat 04 February 2015 - 11:34 AM

Buna.

Rasinile uretanice sunt ceva mai blande cu matritele (se pot face 40-60 turnari). Lacurile poliuretanice care au si solvent in componenta (solvent ce actioneaza prin corozivitate chimica,pentru subtiere) sunt mai agresive.
Cauciucurile siliconice au in componenta lor ulei siliconic. In mod normal, intr-un silicon...sa zicem, de duritate 35 Shore A, putem adauga ulei siliconic in raport de 3-5% pentru a-l face mai ¨moale¨ si mai saturat in ulei, dar va deveni mai usor de rupt, daca mulajul este largit mai tare la extragerea pieselor.
Modalitatea cea mai eficienta de prelungire a matritelor siliconice este sa se faca o pensulare la fiecare 5-8 sau 10 turnari cu ulei siliconic lichid, urmat de impachetare ermetica intr-o punga si pastrata/e 24 de ore in spatiu ferit de soare (un sertar), la temp de cca 22 grade C. Astfel puteti prelungi durata de viata a matritei cu 15-25 %, in functie de tipul de rasina din care se toarna piesele. Nu recomand sa se pensuleze foarte mult ulei (doar o pelicula fina, subtire), caci suprafata pensulata va absorbi tot ce poate, se poate dilata si exista riscul unei deformari a mulajului. Nu cunosc in ce masura uleiul siliconic la spray este bun, insa teoretic, nu exista decat un singur tip de ulei siliconic (industrial) indiferent de modul de aplicare al acestuia, insa poate un experiment nu ar strica cu ceea ce aveti dumneavoastra, pe o matrita ¨decedata. Indiferent de producator, uleiul siliconic are aceeasi formula chimica, fiind folosit in foarte multe domenii (alimentar, tehnic, etc).
Normal ca cele mai moi rezista mai mult ...contin mai mult ulei siliconic din fabricatie. :)
Conteaza si ce fel de silicon ati folosit la matritele dure , condensare sau aditie?
O zi buna.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi