Forum Machete,Modelism,Hobby: Vopsea cu spray vs vopsire aerograf - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Vopsea cu spray vs vopsire aerograf Tamiya TS-4 German grey sau alte variante

#1 Useril este offline   Marinero 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 16-December 14
  • Location:Braila

Postat 24 December 2014 - 07:40 PM

Buna seara...sau buna ziua. :hi: Sunt nou pe forum si am o mare dilema, drept pt care doresc un sfat din partea dvs. A venit mosu' si la mine cu doua chituri: Tamiya 25112 Panzerkampfwagen 35 (t), si Tamiya 35216 Pz.Kpfw.VI Tiger I Ausf. E (Early). Pana aici totul a fost OK...spun ca fost, pt ca de cateva zile citesc aici pe forum despre modul de vopsire, care mi se pare cel mai important din toata actiunea de finalizare a machetei.:innocent: Ca sa nu o mai lungesc: am vazut ca sunt destul de multi cei care se feresc sa folosesca spray-ul la vopsirea machetelor ( si nu dintre cei incepatori ca mine, ci chiar mai avansati). In ambele chituri cumparate la capitolul ''PAINTS REQUIRED'' se cere Tamya TS..adica spray.
Intrucat intentionez sa cumpar si un aerograf vreau sa va cer parerea vis a vis de faptul ca ma gandesc ca in loc de spray..de ex Tamiya TS-4 German Grey: http://www.super-hob...erman-Grey.html
sa folosesc o vopsea la recipient normal pe care o sa dau cu aerograful adica...
http://www.super-hob...utral-Grey.html
sau
http://www.super-hob...-Dark-Grey.html
sau
http://www.super-hob...Light-Grey.html
Am vazut deasemeni ca exista un membru al forumului care apreciaza ca vopseaua din spray este mai de calitate si goleste spray-ul intr-un recipient pe care il foloseste ulterior la vopsirea cu aeroagraful. Deasemeni ma gandesc ca poate nuanta lui TS-4 difera fata de cele 3 variante pe care vi le-am enumarat mai sus. Si pt ca la usa bat colindatorii, va urez un Craciun fericit si la cat mai multe modele reusite. Sarbatori fericite !:thumbsup:

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 December 2014 - 06:02 PM

Salu si bun venit printre noi.
"Razboiul" spray vs aerograf e cistigat net de aerograf.Si daca te gindesti numai ca la spray nu gasesti atitea nunate cite gasesti la borcanel. Spray-ul este bun daca ai de vopsit suprafete mari sau vopsesti folosind masti. In cazul petelor, cirnatilor, covrigilor, fara un aerograf nu faci nimic. E drept, un aerograf cere o investitie mai mare, adica ai nevoie si de un compresor, dar satisfactia este deplina. Cu o conditie: sa stii sa-l folosesti!!! Ca totul depinde pina la urma de tehnica si indeminare.
Nu cred ca vopseaua la spray, ma refer daca e facuta de aceeasi firma si e de acelasi tip, e mai de calitate decit cea la borcan, pentru ca o firma nu cred ca face vopsea pentru spray si vopsea pentru borcan, ci e aceasi vopsea, cu dilutii diferite, pe care o pun in spray sau in borcanel.

#3 Useril este offline   Marinero 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 16-December 14
  • Location:Braila

Postat 26 December 2014 - 08:37 PM

Dupa ceva cautari pe Google....raspunsul l-am gasit chiar in ''manualul'' kitului :-D. La variantele de culoare Spray TS am gasit corespondenta culorii la borcanel. Nu m-am uitat la toti producatorii de vopseluri, dar ma bucur ca cei de la Tamiya sunt rigurosi vis a vis de codurile si mai ales numele culorii. Deci TS-4 German grey este acelasi lucru cu XF-63 ...evident tot German grey, TS-3 Dark Yellow egal cu XF 60...Macar inteleg si eu ce-mi trebuie :bang:.Destul de slaba oferta de culori Tamiya pe site-urile din Romania...:-(..cei mai complet ar fi hobbyx, dar nici acolo nu am gasit toate culorile. Mai stie careva vre-un site?

#4 Useril este offline   bmwh548 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 18-December 08
  • Location:Iasi

Postat 28 December 2014 - 11:48 AM

Nu e musai sa folosesti Tamiya. Poti sa iei si de la alti producatori, conditia e sa respecti nuantele (vei gasi aceeasi nuanta probabil si la Revell, Gunze, Model Master...).

Dupa ce am vopsit perioada indelungata la spray (si inca vopsesc atunci cand suprafata e mare si nu e nevoie de straturi subtiri) si am vopsit una alta si la aerograf iti recomand aerograful. Control infinit mai bun, straturi foarte subtiri care nu acopera detalii, posibilitatea de a curata relativ usor o portiune vopsita in caz de greseala (spre deosebire de spray unde vopseaua necesita diluanti ceva mai agresivi si frecare insistenta) etc. Deci daca iti permiti si vrei sa continui cu modelismul mergi pe compresor plus aerograf.

#5 Useril este offline   Marinero 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 16-December 14
  • Location:Braila

Postat 28 December 2014 - 01:21 PM

Vezi postareabmwh548, la 28 December 2014 - 11:48 AM, a spus:

Nu e musai sa folosesti Tamiya. Poti sa iei si de la alti producatori, conditia e sa respecti nuantele (vei gasi aceeasi nuanta probabil si la Revell, Gunze, Model Master...).

Dupa ce am vopsit perioada indelungata la spray (si inca vopsesc atunci cand suprafata e mare si nu e nevoie de straturi subtiri) si am vopsit una alta si la aerograf iti recomand aerograful. Control infinit mai bun, straturi foarte subtiri care nu acopera detalii, posibilitatea de a curata relativ usor o portiune vopsita in caz de greseala (spre deosebire de spray unde vopseaua necesita diluanti ceva mai agresivi si frecare insistenta) etc. Deci daca iti permiti si vrei sa continui cu modelismul mergi pe compresor plus aerograf.


Multumesc pt sfaturi...Am googalit ceva zilele acestea si m-am hotarat la un aerograf dubla actiune cu duza de 0,2...la care sper sa pot pune si duze de 0,3 si 0,4...cu compresorul e mai dificil :nea:...Momentan merg pe culori de la Tamiya, trebuie sa vad ce prinde si ce nu prinde pe plastic sa nu ma trezesc ca se decojeste vopseaua. Ma opresc si din asamblare si lipire pt ca apar piese care intai trebuiesc vopsite si dupa aia mers cu montarea mai departe. In speranta ca moderatorii nu ma vor considera off topic atasez doar doua imagini cu ce am montat pana acum. Este vorba despre un kit PanzerkampfWagen 35(t) la 1/35, pt care pe viitor voi face un topic separat..sau il voi posta untr-un topic corect. All the best....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_7878.JPG
  • Imagine atasata: IMG_7880.JPG


#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 December 2014 - 06:54 PM

Pai deschide un topic PanzerkampfWagen unde prezinti, pas cu pas, lucrarea ta. Dintre vopselele folosite demine pina acum (MM, Tamiya, Gunze, Revell, Humbrol, Agama), doar cele de la Valleho se cam desprind de pe plastic, deci e nevoie musai de grund. De asemenea, indiferent de vopsea, se recomanda grund pe rasini si piesele metalice.

#7 Useril este offline   bmwh548 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 18-December 08
  • Location:Iasi

Postat 29 December 2014 - 02:27 AM

Grija mare la alegerea aerografului. Variantele obscure sau exotice stau prost la capitolul consumabile (garnituri/duze/ace). Daca e utilizat corespunzator ansamblul duza-ac poate rezista destul de mult, dar garniturile vor ceda mai devreme sau mai tarziu (in functie de diluantul folosit la spalare) si e bine sa se gaseasca de cumparat. La compresor eu as merge pe varianta home-made (daca materialele sunt o problema se poate apela chiar aici pe forum la userul viopa pentru achizitionarea unui compresor complet).
Pentru evitarea problemelor de aderenta: degresare buna inainte de vopsire, grund de calitate (eu folosesc Gunze) si apoi vopsea.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi