Forum Machete,Modelism,Hobby: Incident lac mat - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Incident lac mat

#1 Useril este offline   bobo20 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 203
  • Inregistrat: 13-March 09
  • Location:bucuresti

Postat 04 December 2014 - 10:49 PM

Salutare , pt vinalizarea machetei (f-14D super tomcat 1:72) am aplicat un lac mat spray de la Dupli-Color peste lac lucios si am patit asta
Imagine atasata: 20141204_224347.jpg

suprafata s-a "sifonat" dupa uscarea lacului mat....

Ma poate ajuta cineva cu un sfat cum sa rezolv problema? Daca mai am vreo sansa..:cray:

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 05 December 2014 - 11:15 AM


#2 Useril este offline   bmwh548 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 18-December 08
  • Location:Iasi

Postat 05 December 2014 - 01:26 AM

Polishare agresiva, dar nu e garantat rezultatul. Pe viitor recomand evitarea "amestecarii" vopselurilor/lacurilor acrilice cu cele sintetice (de altfel e precizat si pe etichetele lor lucrul asta).

#3 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 05 December 2014 - 08:49 AM

Salutare,
efectul pe care l-ai obtinut este garantat la amestecarea lacurilor.
Din proprie experienta te sfatuiesc sa eviti pe viitor acest lucru, deoarece efectele nedorite apar chiar la amestecarea lacurilor de acelasi tip dar de la firme diferite. Astfel daca de exemplu vopsesti la spray o macheta, cu o vopsea acrilica de la o firma, evita sa folosesti un lac, fie el si acrilic, de la o alta firma.

#4 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 05 December 2014 - 10:41 AM

Fenomenul pe care l-ai patit este din cauza tipului de lac folosit. Duplicolor sunt lacuri agresive si nu sunt o alternativa buna peste vopsele acrilice sau chiar enamel pentru modelism. Prin pulverizarea din doza de spray se descarca o cantitate foarte mare de lac si acesta nu se usuca imediat. Astfel are timp sa lucreze si sa atace tot ce prinde dedesubt. Dupa cum arata suprafata, cred ca sa "Incretit" si plasticul.
O alta greseala pe care o vad este faptul ca ai pus insemnul invers fata de senul care trebuia.

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 December 2014 - 11:51 AM

Am amestecal lacuri auto cu acrilice de diverse firme, cu diverse tipuri de emailuri sau duco si nu am patit niciodata nimic!!! Nu asta este cauza acelui efect, ci pulverizarea incorecta! Toata "smecheria" consta, asa cum am spus-o de nenumarate ori, asa cum a reinterat-o si Tibi, in felul cum pulverizezi lacul! Direct din doza e destul de dificil, de aceea eu, ca si Tibi, transfer lacul in aerograf. Dau straturi succesive, subtiri, eventual cu pauze de uscare, pina la obtinerea efectului dorit. Lacul nu trebuie sa balteasca pe macheta! . Aici ai gresit tu, ai dat, direct din doza, prea de aproape, un strat prea gros!

#6 Useril este offline   bobo20 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 203
  • Inregistrat: 13-March 09
  • Location:bucuresti

Postat 05 December 2014 - 12:00 PM

Da.. asa este am dat direct din spray , dar am facut proba inainte pe alte materiale plastice si nu s a intamplat asa ...
Lacul lucios era de la Pebeo tot spray...

Aceasta postare a fost editata de bobo20: 05 December 2014 - 12:00 PM


#7 Useril este offline   bobo20 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 203
  • Inregistrat: 13-March 09
  • Location:bucuresti

Postat 05 December 2014 - 12:04 PM

tibi eu cred ca s-a incretit lacul lucios peste care am aplicat cel de la Dupli Color nu plasticul, iar in privinta insemnului nu-i problema se rezolva. Oricum mersi pt observatii!

Aceasta postare a fost editata de bobo20: 05 December 2014 - 12:04 PM


#8 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 05 December 2014 - 02:46 PM

Nu mai scriu si eu acelasi lucru ca antevorbitorii mei; concluzia e evidenta si ai inteles-o. Plasticul nu cred ca a fost atacat, insa ti-as sugera sa tii minte pe viitor un lucru :
- lacul mat email (si in exces) are tendinta de a se strange putin la momentul uscarii iar acrilicul de sub el nu rezista tensiunii, iar de aici rezulta in prima faza ceea ce ai tu pe macheta. In cateva zile/o saptamana vei avea crapaturi lungi, cu efect marmorat.

Remediul e unul singur : slefuit tot si reluata toata munca.
Lasa timp acrilicului lucios sa se usuce bine (cel putin 4 zile) si doar apoi vii peste el cu lacul mat email, pe care il dai in straturi succesive, si cu timpi relativ generosi de uscare intre straturi.

Apropo, nu mai da lacul direct din spray, foloseste metoda asta :
http://www.cartula.r...n-spray-tamiya/

Spor sa ai.



#9 Useril este offline   bobo20 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 203
  • Inregistrat: 13-March 09
  • Location:bucuresti

Postat 05 December 2014 - 03:17 PM

E doar aripa stanga afecatata pt. ca doar pe ea am aplicat :unsure:, iar acrilicul lucios a stat la uscat 6-7 zile..
Pai am incercat sa slefuiesc putin cu smirgher fin de 2000 si risc sa pierd din detalii asa, ma gandeam sa dau cu alcool izopropilic sa curat toata aripa...

Imagine atasata: 20141205_152311.jpg

Aceasta postare a fost editata de bobo20: 05 December 2014 - 03:42 PM


#10 Useril este offline   George_B 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 319
  • Inregistrat: 20-August 13
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Avioane

Postat 05 December 2014 - 04:46 PM

Salut,

Alcoolul isopropilic s-ar putea sa nu aiba nici un efect asupra stratului de email.
Incearca cu ceva mai puternic, gen Gunze Leveling Thinner.

bafta si sa auzim de bine.

#11 Useril este offline   bobo20 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 203
  • Inregistrat: 13-March 09
  • Location:bucuresti

Postat 05 December 2014 - 04:50 PM

Pe el scrie Acryl

Imagine atasata: 20141205_164804.jpg

#12 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 05 December 2014 - 05:19 PM

Stergi tot fara probleme cu Gunze Color Leveling Thinner . Am sters 2 avioane care aveau pe ele : primer+vopsea+Future+lac mat fara ca sa-mi atace un micron din plastic . Problema e ca thinner-ul asta minune nu se prea gaseste si e cam scump. Dar e cea mai buna solutie .

#13 Useril este offline   bmwh548 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 18-December 08
  • Location:Iasi

Postat 05 December 2014 - 07:20 PM

 Z-mare, la 05 December 2014 - 11:51 AM, a spus:

Am amestecal lacuri auto cu acrilice de diverse firme, cu diverse tipuri de emailuri sau duco si nu am patit niciodata nimic!!! Nu asta este cauza acelui efect, ci pulverizarea incorecta! Toata "smecheria" consta, asa cum am spus-o de nenumarate ori, asa cum a reinterat-o si Tibi, in felul cum pulverizezi lacul! Direct din doza e destul de dificil, de aceea eu, ca si Tibi, transfer lacul in aerograf. Dau straturi succesive, subtiri, eventual cu pauze de uscare, pina la obtinerea efectului dorit. Lacul nu trebuie sa balteasca pe macheta! . Aici ai gresit tu, ai dat, direct din doza, prea de aproape, un strat prea gros!


Partial valabil la modul general, perfect valabil in cazul de fata. La machetele auto finisate lucios ultimele straturi (indiferent ca e vopsea sau lac) se dau ude (aproape la limita scurgerii de pe caroserie, chestie care se invata in timp dupa ce gresesti suficiente operatiuni). Altfel chiar si cu polishare e dificil sa obtii luciul corect. Personal am aplicat cu succes lac acrilic peste vopsea sintetica (invers niciodata) chiar daca e contraindicat, dar am avut si probleme (vopsea incretita), motiv pentru care nu recomand amestecarea lor.

 bobo20, la 05 December 2014 - 04:50 PM, a spus:

Pe el scrie Acryl

20141205_164804.jpg


Daca nu ar fi fost asamblat as fi recomandat lichid de frana urmat de o degresare foarte buna.
Alcoolul tehnic inmoaie destul de bine lacul de tipul asta si e si ieftin. Izopropilic nu am testat.
Pentru indepartarea cromului de pe piesele din kiturile auto se mai foloseste cu succes si solutie Triumf. Ati putea incerca pe o bucata din ramele kitului pentru a vedea efectul asupra plasticului. Daca nu il ataca eu as masca foarte bine restul avionului si as pulveriza solutia respectiva peste portiunea care trebuie curatata.

Aceasta postare a fost editata de bmwh548: 05 December 2014 - 07:27 PM


#14 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 05 December 2014 - 07:54 PM

@ bobo20 vopsele si lacuri acrilice sunt de mai multe feluri. Ce ai folosit tu este pe baza de solvent. Asa din poze este mai greu sa dai sfaturi dar oricum nu ai multe solutii decit sa cureti macheta in intregime, sau cureti numai zona si refaci sau eu unul as slefuii usor aripa, cel mai bine la ud si cu opriri dese si verificarea suprafetei pina ajung de obtin o culoare mata uniforma. Cel mai bine pe lumina zilei, astfel vei vedea cel mai bine ce se intimpla pe suprafata respectiva. Dupa aceea as da cu lac lucios si dupa cateva zile as incerca un lac enamel matt. Daca vopsesti cu aerograful vei termina treaba foarte repede. Daca nu ai si cunosti pe cineva care are, roaga-l sa te ajute! Din cite vad in poze, nici decalurile nu sunt prea intregi. Asa erau sau ai avut ghinionul sa ti se dizolve?

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 05 December 2014 - 07:55 PM


#15 Useril este offline   bobo20 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 203
  • Inregistrat: 13-March 09
  • Location:bucuresti

Postat 05 December 2014 - 10:12 PM

@Tibi , am incercat sa slefuiesc cu smirger de 2000 si am dat si peste decaluri dar nu e problema ca le pot inlocui.
Varianta care mi surade mai mult si mi se pare mai usoara e cea cu mascarea avionului si aplicarea de alcool tehnic sau thinner pe aripa s-o curat pe toata apoi s-o revopsesc cu aerograful, daca nu merge asa incerc ultima solutie ,slefuirea...

Aceasta postare a fost editata de bobo20: 05 December 2014 - 10:17 PM


#16 Useril este offline   bobo20 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 203
  • Inregistrat: 13-March 09
  • Location:bucuresti

Postat 06 December 2014 - 05:43 PM

Azi am aplicat asta:
Imagine atasata: 20141206_173056.jpg

si s a intamplat asta:
Imagine atasata: 20141206_173638.jpg

s-a albit si atat..

#17 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 06 December 2014 - 06:14 PM

Bun, eu ce zic, din proprie experienta. Cind am avut de curatat vopsea am folosit alcool izopropilic. Cu incredere si cu rezultate bune,indiferent de natura vopselii sau a lacului. Plasticul nu este atacat, in senul ca nu se dizolva, dar am avut cazuri cind s-a matuit putin.Nu recomand curatirea partilor transparente cu alcool izopropilic!!!
BMW, ai dreptate si tu, dar acele cazuri sunt tratate particular, ca exceptii, ca sa zic asa!

#18 Useril este offline   bmwh548 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 18-December 08
  • Location:Iasi

Postat 07 December 2014 - 01:49 AM

bobo20: ai aplicat si atat sau ai incercat sa cureti suprafata "mecanic"? Ia un servetel, inmoaie cu alcool si freaca usor. Eu am mai curatat piese in felul asta. Daca vezi ca nu se inmoaie deloc lacul atunci nu mai insista(desi dupa cum arata in poza eu cred ca ar trebui sa se curete fara probleme). Sa nu te astepti sa scufunzi piesa in alcool si sa vezi cum dispar straturile de lac si vopsea, daca asta vrei probabil ai nevoie de un solvent pentru curatat aerografele (in genul celui Revell).

#19 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 07 December 2014 - 10:09 AM

Daca asculta-i de mine pina acum erai gata. Daca slefuiai usor aripa si aplicai un nou strat de lac lucios si apoi unul mat erai gata. Slefuind ajungeai unde trebuie, aveai din nou o suprafata neteda si o baza foarte buna pentru lacuri.

#20 Useril este offline   bobo20 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 203
  • Inregistrat: 13-March 09
  • Location:bucuresti

Postat 07 December 2014 - 04:09 PM

@bmw am actionat mecanic cu o carpa inmuiata in alcool si pare ca se ia foarte greu, trebuie actionat agresiv
@tibi22 de care smirgher sa folosesc la slefuire?

Aceasta postare a fost editata de bobo20: 07 December 2014 - 04:19 PM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi