Forum Machete,Modelism,Hobby: Avertisment - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Avertisment

#1 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 06 December 2014 - 11:45 AM

As dori sa atrag atentia celor care intentioneaza sa utilizeze materiale epoxidice gen Apoxie Sculpt, Magic Sculpt, Green Stuff.....majoritatea produselor care intra in aceasta categorie.
Folositi manusi de unica folosinta sau chirurgicale, nu este de joaca. Desi mi s-a spus atunci cand am cumparat Apoxie Sculpt, ca nu este toxic spre deosebire de Magic Sculpt, mi-am tras o frumusete de alergie
care ma face sa sar in sus de bucurie. La inceput am folosit materialul fara probleme, dupa care au inceput usoare usturimi la pielea din jurul ochilor, dupa care acum am o piele de zici ca-s batut cu ciocanul de facut snitele. Am inceput sa citesc pe net despre problema asta, se pare ca nu toti au parte de o asa fericire, insa cu siguranta nu sunt singurul, dupa cele citite.
Deci grija mare, ca pot fi probleme.
Singurul lucru pe care l-am aflat despre Miliput este ca pot fi probleme la indepartarea pigmentului de culoare, daca ajunge sa se impregneze in piele. Alte probleme n-am auzit sa fi fost semnalate.

#2 Useril este offline   nightprowler 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 03-October 10
  • Location:Pitesti

Postat 06 December 2014 - 03:18 PM

Bun avertisment. Ai fost la doctor sa vezi daca nu e grav?
Eu am folosit Miliput foarte putin si nu am patit nimic, dar aveam de gand sa iau Apoxie Sculpt si mi-ai dat de gandit.
Fa-te bine!

#3 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 06 December 2014 - 05:48 PM

La doctor inca nu am ajuns, pentru ca vad ca incepe sa se vindece. Oricum, din cate am citit, daca ajungi la stadiul la care e suficient sa pui mana pe material, si incep iritatiile, inseamna ca procesul deja este ireversibil.....posibil sa dau bani degeaba si sa nu rezolv nimic. Acum folosesc manusi......este ceva mai incomod, este drept, dar e sigur.
Sfatul meu este ca daca vroiai sa cumperi Apoxie, nu renunta la idee, pentru ca materialul este foarte bun. Eu unul stiu ca o sa continui sa-l cumpar dupa ce mi se termina rezerva. Trebuia numa oleaca de atentie si precautie.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi