Forum Machete,Modelism,Hobby: Ce lipici sa folosesc? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ce lipici sa folosesc?

#1 Useril este offline   Falco44 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 11-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 11 December 2007 - 06:18 PM

Buna seara domnilor, sunt incepator in acest domeniu, tocmai mi-am cumparat primul kit de asamblare la un Elefant de la Italeri. Prima problema este alegerea lipiciului, ce tip de lipici sa folosesc? Alta problema, am citit ca vopseaua lucioasa trebuie aplicate pe un strat de grund (ce fel de grund, unde se gaseste, cu exemple daca se poate). Pensulele de la Revell sunt bune? Astept cu nerabdare raspusurile voastre.

#2 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 11 December 2007 - 06:59 PM

Pentru lipire foloseste-le pe cele mai usor de gasit: ModelMaster si Revell. De la Revell gasesti mai multe "sortimente" ambalate in mai multe feluri: Contacta Liquid - pentru lipituri normale (in sticluta de 13g) sau in reicpient de plastic, Contacta Liquid Special - pentru lipit piese transparente (nu le matuieste), Contacta Quick - pentru lipituri "rapide" ( http://www.machete.r.../cPath/8_22_39). Mai poti folosi foarte bine si Nitrodiluant.



Pensulele Revell sunt OK, dar mai gasesti si de la altii (vezi http://www.machete.r...php/cPath/8_33)

Vopseaua lucioasa nu trebuie neaparat data peste un strat de grund. Este indicat sa dai un strat de grund atunci cand vopsesti intreaga macheta cu vopsele "metalice" (ex. aluminiu) pentru ca aceasta (vopseaua metalica) scoate in evidenta toate imperfectiunile de pe macheta.

Aceasta postare a fost editata de eugen: 11 December 2007 - 07:17 PM


#3 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 11 December 2007 - 08:56 PM

Un alt aspect de care sa tii cont cu vopseaua lucioasa, e ca se usuca mult mai greu decat cea mata. Un grund e recomandat pe cat posibil la orice vopsea, fie lucioasa sau mata, pentru ca vopseaua sa prinda mai bine pe macheta.

Contacta-ul cu ac de la Revell e ok ca lipici, si potrivit pentru incepatori, datorita usurintei in aplicare.

Ai citit articolul asta?
http://www.cartula.ro/index.php?option=com...6&Itemid=83

#4 Useril este offline   Falco44 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 11-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 11 December 2007 - 11:17 PM

Multumesc pentru sfaturi, am citit articolul cu vopsele, dar o intrebare ramane, de unde fac rost de grund? este de mai multe tipuri?

#5 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 11 December 2007 - 11:37 PM

Sfatul ar fi sa te joci intai pe niste bucati de plastic, sa vezi daca si cum prinde vopseaua, nu incerca intai pe macheta...

Grundul e de multe tipuri, depinde de suportul pe care il dai in principal (grund de metal nu prinde bine pe plastic, si invers). Si ca in orice chestie, sunt grunduri bune, sunt grunduri proaste, dureaza pana gasesti unul cu care sa te intelegi bine. Un grund bunut de modelism e cel de la Revell la spray.

#6 Useril este offline   Falco44 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 11-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2007 - 12:15 AM

Multumesc din nou pentru sfaturi,maine plec la cumparaturi.

#7 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2007 - 01:46 AM

:sorry: muhaha-ha-ha, inca unul la activ.
In curand densitatea de modelisti pe cap de locuitor o va egala pe cea de manelari si atunci sa-i vedem :mellow: <_< :diablo:

Aceasta postare a fost editata de wurger: 12 December 2007 - 01:46 AM


#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 December 2007 - 09:15 AM

Bine grăişi Wurger! :mellow:
Incă un sfat: spală īntotdeauna macheta inainte de vopsire cu apă, detergent si o periuta de dinti!
Atenţie la grund: nu se da cu pensula ci numai cu aerograful sau direct din doză, şi nu in strat gros, se īmbīcsesc detaliile!
Bun venit printre noi!

#9 Useril este offline   blue wolf 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 13-March 06

Postat 21 July 2008 - 12:20 AM

Dar pentru fotoech-uri care lipici ( super glue ) e mai bun ( am inteles ca unele se dezlipesc dupa o anumita perioada mai mare sau mai mica )?

#10 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 21 July 2008 - 07:54 AM

 blue wolf, la 21 Jul 2008, 00:20, a spus:

Dar pentru fotoech-uri care lipici ( super glue ) e mai bun ( am inteles ca unele se dezlipesc dupa o anumita perioada mai mare sau mai mica )?

Salut,
Nu stiu de cazuri de dezlipire in timp a lipiturii cu superglue. Totusi iti recomand sa folosesti unul de o firma cunoscuta, nu cumparat de la casa de marcat la Alimentara :pardon: Eu folosesc din cel lichid Loctite si din cel mai gros(nu gel) Den Braven. Avantajul celui Den Braven este ca se usuca mai greu si ai timp mai mult pentru pozitionare. Am mai folosit si Bison, tot cu rezultate bune.
Spor,
Bill

#11 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 21 July 2008 - 09:03 AM

Bill, cand spui Den Braven, te referi la cel in flacon de 20 ml ???
Imagine postata

Pentru ca si eu am un flacon dar nu mi se pare ca s-ar usca asa de greu. Poate ca il tin eu la cald. Sta mereu pe masa. Oricum e foarte bun, si merge la chituiri.

Lipitura cu CA din pacate este casanta si de aceea mie nu mi se pare potrivita in zone unde pot apare forte mari - aripi, tren de aterizare etc.

#12 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 21 July 2008 - 09:12 AM

 FlyBoy, la 21 Jul 2008, 09:03, a spus:

Bill, cand spui Den Braven, te referi la cel in flacon de 20 ml ???
Imagine postata

Pentru ca si eu am un flacon dar nu mi se pare ca s-ar usca asa de greu. Poate ca il tin eu la cald. Sta mereu pe masa. Oricum e foarte bun, si merge la chituiri.

Lipitura cu CA din pacate este casanta si de aceea mie nu mi se pare potrivita in zone unde pot apare forte mari - aripi, tren de aterizare etc.

Flyboy,
Da, ma refer la cel la 20 ml. Se usca mai greu decit cel lichid Loctite, la asta ma refeream. Mai ai putin timp sa pozitionezi, e vorba de 10-15 secunde.
Intr-adevar merge foarte bine la kituri si accesorii, insa mai ales fotoincizii sau rasini. Nici eu nu recomand folosirea lui la lipirea pieselor de plastic in special cele mari.
Spor,
Bill :pardon:

#13 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 23 July 2008 - 10:26 AM

Salut,
ca incepator am facut si eu o multitudine de incercari in domeniu. Adezivii pentru plastic sunt foarte diversi. Gasesti pe siteurile unde gasesti si kiturile de machete, de asemenea in orice magazin de tip praktiker.

Se pot folosi adezivi de tip cianocrilat, care se solidifica datorita umezelii din aer, au uscare rapida in doua variante: lichid si gel, in al doilea caz timpul de uscare este mai mare. Se preteaza la lipituri mici, eu ii folosesc uneori si la umplerea unor mici goluri.

Se pot folosi de asemenea adezivi de tip superglue, care pot fi monocomponenti sau bicomponenti, si aici nu ma refer la cei pentru materiale speciale cu la adezivii care se solidifica prin pulverizarea unui spray, utilizabili pentru machete mari, unde se necesita o buna pozitionare si reglare a componentelor.

Fara a face reclama, deoarece sunt deja marci consacrate, poti alege adezivi produsi de: bison sai loctite (cianocrilat) respectiv bison, uhu la cantitate mai mare cu mentiunea ca din intreaga gama se selecteaza cei dedicati maselor plastice. Eu unul sunt multumit de performantele oferite de bison.

Se recomanda degresarea machetelor inainte de vopsire, indiferent daca folosesti pensula sau aerograful, un grund permitand din cate stiu eu uniformizarea suprafetelor si aderenta mai buna a vopselei. La detalii foarte fine am constatat din proprie experienta aparitia (normala) a unui fenomen de estompare a detaliilor. Pensule gasesti si la magazinele de arte plastice, in general este bine sa iei ceva nu foarte ieftin, pentru ca exista posibilitatea desprinderii firelor de par, posibilitate complet nedorita. Pensulele mai ieftine le poti folosi pentru operatii ulterioare de wheatering.

#14 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 July 2008 - 12:57 PM

 stageexp, la 23 Jul 2008, 11:26, a spus:

Se pot folosi adezivi de tip cianocrilat, care se solidifica datorita umezelii din aer, au uscare rapida in doua variante: lichid si gel, in al doilea caz timpul de uscare este mai mare. Se preteaza la lipituri mici, eu ii folosesc uneori si la umplerea unor mici goluri.

Se pot folosi de asemenea adezivi de tip superglue, care pot fi monocomponenti sau bicomponenti, si aici nu ma refer la cei pentru materiale speciale cu la adezivii care se solidifica prin pulverizarea unui spray, utilizabili pentru machete mari, unde se necesita o buna pozitionare si reglare a componentelor.


Respect, dar superglue sau cianoacrilat e exact acelasi lucru. Nu exista cianoacrilati/superglue bicomponenti, insa intr-adevar se pot folosi acceleratori care fac sa se intareasca mai repede adezivul.

#15 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 24 July 2008 - 09:13 AM

Da, cred ca ai dreptate, nu cunosc exact termenii.
Eu prin cianocrilat inteleg adezivul monocomponent, care de regula se vinde in tuburi de gramaj redus (3g), cu viteza mare de solidificare.

Ceea ce am vrut eu sa zic prin superglue :shiftyninja: este acel adeziv care se gaseste in tuburi ceva mai mari, are o consistenta mai elastica dupa uscare, nu stiu exact cum se numeste, cel de la bison are specificat in clar cu alb cuvantul plastic. Stiu doar ca nu lipeste materiale de tip PE si PP, lucru care m-a incurcat la inceput, deoarece multe deseuri pe care as putea sa le folosesc au tocmai aceasta structura.

#16 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 25 July 2008 - 07:17 AM

Citeaza

Stiu doar ca nu lipeste materiale de tip PE si PP,
Aceste materiale, asa zisul "plastic de galeata", nu se lipesc cu nimic, decit, eventual, termic. De asemenea nici vopseaua nu tine pe ele.

#17 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 12 November 2009 - 02:04 PM

cred ca pentru plasticul de galeata ar merge adezivul de la Bison: Bison KIT. care este ca prenandezul si lipeste cam orice. cel putin eu pana acuma nu am avut probleme. nu l-am utilizat pentru lipire metal pe metal.

#18 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 17 November 2009 - 04:55 AM

Citeaza

cred ca pentru plasticul de galeata ar merge adezivul de la Bison: Bison KIT. care este ca prenandezul si lipeste cam orice. cel putin eu pana acuma nu am avut probleme. nu l-am utilizat pentru lipire metal pe metal.

Nu exista nici un adeziv care sa lipeasca polietilena si polipropilena.
Exista o solutie combinata dintr-un grund ce mareste aderenta(polietilenei) si un adeziv ce lipeste.Dar e cam frectie din cate am inteles.

Aceasta postare a fost editata de tgr: 17 November 2009 - 04:56 AM


#19 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 17 November 2009 - 07:37 PM

uite, ca sa nu continuam subiectul fara experiment, am taiat azi o cutie de inghetata si am lipit doua bucati intr ele. maine seara iti spun rezultatul testului.
cum am procedat: mai intai cele 2 bucati au fost degresate si uscate bine, dupa care le-am zgariat putin cu smirghelul furnizat alaturi de tubul de Bison Kit. am aplicat adezivul pe cele 2 parti si le-am lasat 40 minute, apoi le-am unit si le-am presat bine. am verificat ca pe cutie sa fie scris PP.de altfel, maine voi face o poza si se va observa.

#20 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 17 November 2009 - 08:28 PM

 KIT, la 17 Nov 2009, 19:37, a spus:

uite, ca sa nu continuam subiectul fara experiment, am taiat azi o cutie de inghetata si am lipit doua bucati intr ele. maine seara iti spun rezultatul testului.
cum am procedat: mai intai cele 2 bucati au fost degresate si uscate bine, dupa care le-am zgariat putin cu smirghelul furnizat alaturi de tubul de Bison Kit. am aplicat adezivul pe cele 2 parti si le-am lasat 40 minute, apoi le-am unit si le-am presat bine. am verificat ca pe cutie sa fie scris PP.de altfel, maine voi face o poza si se va observa.

Nu contest ca nu va lipi, cum am scris si eu, dar aia nu are cum sa fie lipitura adevarata(gen stiren + cianoacrilat).Polietilena nu are solvent si nu ai cum sa intervii decat cu temperatura sau mecanic(le izbesti cu 50.000km/h si probabil fuzioneaza molecule de carbon si hidrogen :drinks: tot din cauza temperaturii )

Aceasta postare a fost editata de tgr: 17 November 2009 - 08:34 PM


Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi