Forum Machete,Modelism,Hobby: Ce lipici sa folosesc? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ce lipici sa folosesc?

#41 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 27 October 2014 - 05:25 PM

Vezi postareaadi2, la 27 October 2014 - 12:52 PM, a spus:

am uitat ceva : ce fel de vopsele ar fi bune pentru aceste machete de plastic ?...as dori ceva argintiu si galben...cam asa ceva : http://www.hyperscal...astatorab_1.htm
stie cineva ?...
multumiri de raspuns


Pentru inceput iti recomand sa incerci cu vopselele acrilice de la Revell. Le poti dilua cu apa chioara si merg date cu pensula (sunt in cutii din plastic patratoase)

#42 Useril este offline   eddie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 21-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 27 October 2014 - 07:52 PM

Salut, Adi.

Eu unul am inceput cu acrilicele de la Revell, pe vremea cand nici nu visam la aerograf. Dar avand experienta de acum, as merge pe Vallejo. Au si un retarder dedicat (sau cu banalul detergent de vase lichid), diluate cu apa chioara sau si mai bine cu apa distilata, sunt grozave si la pensula. Imi pare ca au o compozitie mult mai reusita si se pastreaza mult mai bine. Mai am o multime de cutiute Revell si in unele vopseaua incepe sa se usuce, chit ca sunt inchise cat se poate de bine.

Succes! :hi:




#43 Useril este offline   adi2 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 59
  • Inregistrat: 23-October 14
  • Location:Constanta
  • Interests:Avioane militare, nave de razboi, nave spatiale, blindate

Postat 27 October 2014 - 08:09 PM

@ vishzu
@ eddie

multumesc amāndurora pentru raspunsuri !...
cum si pentru adeziv mi-a fost recomandat tot Revell, se pare ca o sa merg pe marca asta, atāt pentru vopsea, cāt si pentru "lipici" Imagine postata
cand o sa mai capat ceva experienta, o sa incerc si ceva mai sosfisticat, dar pana atunci cred ca e bine sa o iau usor !...
inca o data multumiri pentru ajutor.

#44 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 October 2014 - 09:15 AM

Vopselele Vallejo au un singur cusur: aderenta la plastic nemultumitoare. Problema se rezolva prin grunduire.

#45 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 04 December 2014 - 10:14 AM

Salutare,
lipiciul de la revell este ok, folosesc de o bucata de vreme doar aceasta marca, se gaseste in diferite variante si dozaje.

Daca o sa urmaresti tutorialele existente din belsug pe youtube, o sa vezi ca si cei care lucreaza modele cu caracter de prezentare, sau pentru firme producatoare, folosesc in general doua feluri de adezivi: cei cu uscare rapida, de tip cianocrilat, pentru lipituri rapide acolo unde este esentiala viteza de lucru, si adezivi cu solvent pentru plastic care ataca chimic plasticul in zona de contact (acesta devine moale si maleabil) care se usuca ceva mai lent, dar asigura elasticitate mai buna si lipire de buna calitate.

Vopselele acrilice le alege fiecare dupa gustul sau, din experienta ce pot eu sa-ti spun este ca folosesc revell si vallejo, pentru cele din urma cu primer dedicat. In masura posibilitatilor nu le amesteca, pentru a nu obtine reactii nedorite. Pentru revell poti folosi diluarea cu apa sau cu spirt, pentru vallejo cu apa sau thinner dedicat. Aici nu folosi spirt deoarece este incompatibil cu vopseaua.

In rest mai exista o gramada de zemuri care se folosesc, cu care te poti aproviziona pe parcurs, gen solutii inainte si dupa decal, solutii de amestec, lacuri. Lacurile iti sunt necesare chiar mai rapid pentru proceduri de tip wash.

spor la lucru

#46 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 December 2014 - 01:32 PM

La dilutia cu apa as avea o mica observatie, anume trebuie folosit si putin spirt pentru a mai mici putin tensiunea superficiala, altfel vopseaua se aglomereaza in picaturi pe suprafata de vopsit.

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi