Forum Machete,Modelism,Hobby: Ce lipici sa folosesc? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ce lipici sa folosesc?

#21 Useril este offline   cmc 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 19-November 08

Postat 17 November 2009 - 08:36 PM

Am si eu o intrebare legat de... "lipici". Am in lucru o "taratoare" cu niste senile de cauciuc (scuze ca nu stiu denumirea exacta... o sa incerc sa o aflu)... problema e ca acelasi material e folosit si pt o mica bucatica ce trebuie lipita deasupra tunului (ascunde imbinarea dintre tun si turela). Evident nu merge sa lipesc cauciucul asta folosind "lipiciul clasic" (tamiya extra thin cement). Am incercat si cu superglue dar nu a mers... Nu mai vreau sa mai incerc cu altceva (pana nu stiu exact cu ce trebuie) caci afecteaza plasticul turelei... Aveti ceva idei? sunt sigur ca v-ati lovit de o chestie asemanatoare...

Aceasta postare a fost editata de cmc: 17 November 2009 - 08:37 PM


#22 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 17 November 2009 - 09:25 PM

Vezi postareatgr, la 17 Nov 2009, 20:28, a spus:

Nu contest ca nu va lipi, cum am scris si eu, dar aia nu are cum sa fie lipitura adevarata(gen stiren + cianoacrilat).Polietilena nu are solvent si nu ai cum sa intervii decat cu temperatura sau mecanic(le izbesti cu 50.000km/h si probabil fuzioneaza molecule de carbon si hidrogen :drinks: tot din cauza temperaturii )



nu vreau sa fiu gica contra, dar in cazul acesta, ceea ce spui tu nu este o "lipitura". pe siteurile din strainatate, am intalnit denumirea de "plastic welding" care in opinia mea sugereaza exact ceea ce se intampla cu solventul si plasticul. si-ti mai prezint un caz: am facut o barca invelita in totalitate cu plastic de la galetile de var lavabil pe care l-am lipit de coastele din placaj de 4 mm cu ajutorul acestui adeziv, bison kit. am optat pentru el pentru ca lipitura este una elastica si rezista mai bine stresului, intrucat e echipata si cu motor. au trecut de atunci 3 ani si inca nu am nici o problema. probabil ca imi vei spune ca plasticul nu e acelasi, dar eu vreau sa ma refer doar la diferenta intre lipitura si sudura.

#23 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 November 2009 - 09:48 PM

Exista doua feluri de a lipi: 1. de a sta una linga alta si 2. de a avea rezistenta mecanica. Noi, cind ne referim la "plasticul de galeata nu se lipeste cu nimic" ne gindim si la rezistenta mecanica, nu numai la a sta doua piese, una linga alta.
Ceea ce faci tu este sa zgirii suprafata. Acolo intra lipici. Cind alaturi suprafetele, acest lucru le da o aparenta "rezistenta". Dar o sa te convingi ca nu-i asa!

Citeaza

ca imi vei spune ca plasticul nu e acelasi
Exact, plasticul face diferenta!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 17 November 2009 - 09:55 PM


#24 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 17 November 2009 - 10:23 PM

Vezi postareaZ-mare, la 17 Nov 2009, 21:48, a spus:

1. de a sta una linga alta

:drinks: Da...exact.
Uite un exemplu de produs:

406 + 770 Kit de lipire poliolefinic - pentru materiale din plastic greu de lipit si cauciuc. Contine Loctite 406 si Grund Loctite 770. Lipeste polietilena, polipropilena, PTFE si cauciuc termoplastic

406=Lipirea rapida a cauciucului, mase plastice si elastomeri
770=Grund poliolefinic destinat imbunatatirii lipirii suprafetelor greu de lipit

Aceasta postare a fost editata de tgr: 17 November 2009 - 10:24 PM


#25 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 November 2009 - 11:08 PM

Citeaza

Exista doua feluri de a lipi: 1. de a sta una linga alta si 2. de a avea rezistenta mecanica. Noi, cind ne referim la "plasticul de galeata nu se lipeste cu nimic" ne gindim si la rezistenta mecanica, nu numai la a sta doua piese, una linga alta.
Ceea ce faci tu este sa zgirii suprafata. Acolo intra lipici. Cind alaturi suprafetele, acest lucru le da o aparenta "rezistenta". Dar o sa te convingi ca nu-i asa!


Nu vreau sa va stric frumusete de discutie filosofica, dar exista doar o singura definitie pentru lipire. Daca-s lipite doua piese, ai si rezistenta mecanica.
Lipirea implica legatura mecanica intre doua componente. Iar din punctul asta de vedere, ORICE se poate lipi. Inclusiv celebrul Teflon, nemaivorbind de polipropilena, polietilena, si tot felul de alte 'lene'... Si o asemenea lipitura poate rezista la sarcini mecanice importante, daca adezivul e potrivit pentru aplicatia in cauza. Z, plasticul ala de galeata se poate lipi extraordinar de bine, si de solid. Fara sa zgarii. Doar ca ai nevoie de suprafata, si rigiditate... Aaaa, ca nu e ATACAT de vreun solvent, tare adevarat. Doar ca aia n-are nici o treaba cu lipirea. O asemenea operatiune n-are cum sa mearga pentru un soldatel... Suprafata prea mica, pentru sarcinile suportate.

Orice lipire are o tona de caracteristici, si orice adeziv care nu ataca suprafata e conceput pentru anumite tipuri de sarcini.

De ex. pentru senile de vinil am facut rost de cianoacrilat flexibil. Merge ca focul. E un tip de cianoacrilat care e folosit la reparatii de O-ring-uri sau curele de transmisie. N-am incercat pe polietilena, dar cred ca lipesc doua sticlute de proba... Probabil ca n-o sa aiba vreo problema.

Ce s-a vorbit mai sus, cu adezivi de contact, merg la fel de bine probabil. Pentru ca depind de suprafata de contact, si forta aplicata. Gandeste-te ca poti lipi o banda adeziva pe asa ceva fara mare stres. Si ai si rezistenta mecanica pe destule tipuri de sarcini.

#26 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 18 November 2009 - 01:36 AM

Vezi postareacartula, la 17 Nov 2009, 23:08, a spus:

Gandeste-te ca poti lipi o banda adeziva pe asa ceva fara mare stres. Si ai si rezistenta mecanica pe destule tipuri de sarcini.

E ca si cum ai lipi stiren cu patafix.Normal ca sta acolo.Dar nu se compara cu lipitura pe baza de solvent.
Inca nu am vazut sau auzit de o solutie care sa lipeasca galeata asta bine.Dupa cateva luni(cu noroc) mereu se arunca.Si se incerca cu tot felul de produse de prin supermarket-uri.

Dar daca tot veni vorba de cianoacrilat flexibil.Stiu ca exista si in comert asa ceva, chiar pe la noi.Stie cineva care este produsul si daca se gasete pe la supermarket?

Aceasta postare a fost editata de tgr: 18 November 2009 - 01:44 AM


#27 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 18 November 2009 - 09:20 AM

Vezi postareacmc, la 17 Nov 2009, 20:36, a spus:

Am si eu o intrebare legat de... "lipici". Am in lucru o "taratoare" cu niste senile de cauciuc (scuze ca nu stiu denumirea exacta... o sa incerc sa o aflu)... problema e ca acelasi material e folosit si pt o mica bucatica ce trebuie lipita deasupra tunului (ascunde imbinarea dintre tun si turela). Evident nu merge sa lipesc cauciucul asta folosind "lipiciul clasic" (tamiya extra thin cement). Am incercat si cu superglue dar nu a mers... Nu mai vreau sa mai incerc cu altceva (pana nu stiu exact cu ce trebuie) caci afecteaza plasticul turelei... Aveti ceva idei? sunt sigur ca v-ati lovit de o chestie asemanatoare...



Senilele alea-cred ca sunt din vinilin - se "incheie" de regula,la cald. Despre ce kit anume vorbesti? Adica,vreau sa intreb, ce producator?.
Piesa ce vine lipita la baza tunului(daca bine am priceput) este din acelasi material: o alta solutie - daca nu are o forma foarte sofiticata,incearca sa o reprezinti tu din stiren;asta se va lipi cu siguranta.

#28 Useril este offline   cmc 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 19-November 08

Postat 18 November 2009 - 09:52 AM

Vezi postareaLonginus, la 18 Nov 2009, 10:20, a spus:

Senilele alea-cred ca sunt din vinilin - se "incheie" de regula,la cald. Despre ce kit anume vorbesti? Adica,vreau sa intreb, ce producator?.
Piesa ce vine lipita la baza tunului(daca bine am priceput) este din acelasi material: o alta solutie - daca nu are o forma foarte sofiticata,incearca sa o reprezinti tu din stiren;asta se va lipi cu siguranta.


Da, este adevarat, senilele sunt din vinilin, si intr-adevar, le-am "prins" la cald... Problema este ca nu pot folosi aceasta strategie si la piesa aia mica (trebuie lipita de un plastic "normal"). Producatorul este Trumpeter. Cat despre reprezentarea ei din stiren... este o alternativa si o voi lua in considerare...

#29 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 November 2009 - 12:42 PM

Cartula, nu ca as vrea sa te contrazic, fie si filozofic, in legatura cu lipiturile dar hai sa dau definitia din DEX

Citeaza

LIPÍ, lipesc, vb. IV. 1. Tranz. 1. A împreuna, a uni, a îmbina, a asambla între ele două sau mai multe obiecte (sau părți de obiecte) cu ajutorul unei materii cleioase sau printr-un procedeu tehnic, realizând un tot nedemontabil. ♦ Spec. A închide un plic, umezindu-i marginea cleioasă și suprapunând-o peste cealaltă margine. ♦ Refl. (Despre ochi, pleoape) A nu se putea deschide din cauza unor secreții patologice; fig. a se închide fără voie de somn. 2. Refl. Fig. (Despre privire) A se fixa, a se pironi. 3. Refl. (Despre materii) A fi lipicios, cleios, a se prinde de ceva; a adera. 4. Refl. (Despre alimente, medicamente etc.) A produce un efect favorabil; a prii. ♢ Expr. A se lipi învățătura (de cineva) = a asimila ușor învățătura, a putea învăța ușor. 5. Tranz. și refl. A (se) apropia strâns, a (se) alătura, a (se) atinge de cineva sau de ceva. ♢ Expr. (Tranz.) A lipi cuiva o palmă = a trage, a cârpi cuiva o palmă. ♦ Refl. Fig. A se apropia sufletește (de cineva sau de ceva), a intra în relații strânse (cu cineva). 6. Tranz. A întinde, netezind cu palma udă, un strat de lut pe podeaua sau pe pereții caselor, pe cuptor etc. spre a astupa crăpăturile, a nivela etc. – Din sl. lĕpiti.

Ce voiam eu sa spun este ca pot lipi (alatura) doua piese din PP fara ca acestea sa se "destrame" daca nu pun mina pe ele. Daca piesele le topesc (asa se "lipeste" PP) si le lipesc (sudez) ele vor avea rezistenta mecanica marita. Cind eram in liceu, detineam monopolul "lipirii" mingilor din plastic (de galeata) folosit un firf de cutit incalzit.
In concluzie, asta spuneam, ca una este sa lipesti si alta sa "lipesti".
Uite, am o masca de airsoft din PP la care am vrut sa atasez un ventilator pentru dezaburirea ochelarilor. Am incercat cu superglue, nu a tinut. Am incercat su lipici bicomponet, a tinut...de la amiaz pina la 12, am incercat cu alt lipici minune, tot bicomponet, si dupa doua, trei jocuri a picat. Cineva mi-a recomandat sa folosesc lipirea la cald, folosind un pistiol special si "bete" de "silicon". Asta da, a tinut cam doua luni si s-a ...dezlipit.
Asa ca "plasticul ala de galeata se poate lipi extraordinar de bine, si de solid" a ramas tot ...dezlipit! Si acum stau si ma gindesc ce lipici sa folosesc la o noua masca, de data asta cu doua ventilatoare mici.

#30 Useril este offline   Andrei12345 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 29-December 09

Postat 29 December 2009 - 06:59 PM

Buna seara.

Acum cateva zile am cumparat o macheta Italeri si un adeziv ModelMaster (15 ml pe care undeva in josul sticlutei scrie ca este facut de Italeri). Adezivul topea plasticul si totul era ok.

Acum am cumparat o macheta Revell pe care vreau sa o asamblez cu acelasi adeziv. Nestiind daca adezivul mai sus mentionat functioneaza la fel pe plasticul de la macheta Revell, am incercat sa lipesc ramele groase care sustin piesele si rezultatul a fost destul de dezamagitor. S-au topit dar nu s-au si intarit asa cum se intareau componentele Italeri. Adezivul nu este bun pt plasticul de la Revell? sau rama a fost prea groasa?

As vrea sa va intreb daca a folosit cineva adeziv Model Master 15 ml (lichid) la machete Revel. Nu as vrea sa stric macheta.

Multumesc.

Andrei

#31 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 29 December 2009 - 08:18 PM

Ai primit raspuns la topicul nou, deschis de tine. (nu era cazul sa deschizi un topic nou, odata ce ai pus intrebarea aici!!!)

#32 Useril este offline   zeus 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 11-January 10
  • Location:iasi
  • Interests:Modelismu'

Postat 22 January 2010 - 04:04 PM

Va salut, iar va deranjez, dar sunt mic in acest hobby si trebuie sa ma intelegeti, deci:
caut un lipici bun, care sa il pot folosi cu ajutorul pensulei, adica nu vreau sa ma folosesc de acel ac de seringa, lipiciul curge prin acul de seringa cand apesi pe tub, eu vreau ceva de genul unei sticlute care sa aiba o mica pensula si sa pot pune lipici , si intinde cu acea pensula cat vreau eu..., multumesc si sper ca nu va disper cu prostioarele mele :whistle: .
Pana acum si chiar si in acest moment folosesc lipici de la AGAMA (lipeste super si sunt foarte multumit de el, or fi si mai bune dar...) , o sticluta din plastic albastra cu galben, si cu un ac de seringa care se tot infunda.

Aceasta postare a fost editata de zeus: 22 January 2010 - 04:06 PM


#33 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2010 - 04:59 PM

Vezi postareazeus, la 22 Jan 2010, 16:04, a spus:

caut un lipici bun, care sa il pot folosi cu ajutorul pensulei, adica nu vreau sa ma folosesc de acel ac de seringa, lipiciul curge prin acul de seringa cand apesi pe tub, eu vreau ceva de genul unei sticlute care sa aiba o mica pensula si sa pot pune lipici , si intinde cu acea pensula cat vreau eu...
Pana acum si chiar si in acest moment folosesc lipici de la AGAMA (lipeste super si sunt foarte multumit de el, or fi si mai bune dar...) , o sticluta din plastic albastra cu galben, si cu un ac de seringa care se tot infunda.

1. Tamiya Extra Thin Cement - excelent;
2. Se desfunda cu flacara de la bricheta.

#34 Useril este offline   zeus 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 11-January 10
  • Location:iasi
  • Interests:Modelismu'

Postat 22 January 2010 - 05:12 PM

Vezi postareaalexelu_marinelu, la 22 Jan 2010, 16:59, a spus:

1. Tamiya Extra Thin Cement - excelent;
2. Se desfunda cu flacara de la bricheta.


1- A plecat comanda, merci foarte mult
2- am ramas fara metal la acul de seringa doar plasticul. dar e bine de tinut minte
Merci foarte mult, sanatate.

#35 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 January 2010 - 10:53 AM

Atentie la lipiciurule "lichide": daca zona de lipit este lunga (coca de nava, fuselaj de avion la scara mare etc), pina ajungi in capatul celalalt, se usuca de unde ai inceput! In acest caz aplici tehnica de lipire prin capilaritate: alaturi cele doua jumatati, le fixezi in pozitie cu putina banda adeziva, apoi, cu o pensula, pui din loc in loc lipici lichid. Acesta se va "suge" in zona de lipit. Poti folosi cu succes si Model Master cod 3999 sau, mult mai rentabil, Nitrosolv!
Lipiciul "cu ac" este mai bun din acest punct de vedere, trebuie doar a te inveti sa-l dozezi! Nu trebuie sa stringi de recipietd cu toat forta!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 23 January 2010 - 10:54 AM


#36 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 25 January 2010 - 02:14 PM

Prin anii '90 foloseam cu succes di-clor-etan sau tri-clor-etilena(am scris cu cratima pentru o mai buna intelegere, altfel cuvintele se scriu legat). Prima substanta era folosita in procesul de fabricare a ampenajelor la Yak-52 (daca-mi amintesc bine), cand acestea se mai fabricau inca, iar cea de-a doua a gasit-o un prieten de-al meu la o curatatorie chimica. Le-am folosit pe mai multe machete, de la Novo rusesti(foste Frog) la Revell si Italeri fara nicio problema. Tehnicile de lipire sunt aceleasi ca la oricare adeziv lichid. In plus, daca scapi o picatura pe langa, nu afecteaza sub nicio forma plasticul(bineinteles, fara sa-ti pui deshtu' pe ea).

#37 Useril este offline   adi2 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 59
  • Inregistrat: 23-October 14
  • Location:Constanta
  • Interests:Avioane militare, nave de razboi, nave spatiale, blindate

Postat 25 October 2014 - 10:58 AM

Salut la toata lumea,

Fiindca nu m-am mai ocupat de hobbyul acesta din tinerete :) si fiindca as dori sa-i initiez si pe altii (in masura cunostiintelor mele, bineinteles) in tainele lui, as avea si eu o intrebare :
pe vremuri, cand construiam machete de avioane de la Plasticart (o, tempora !), acestea veneau la cutie insotite si de adezivi (buni, rai, astia erau si isi faceau treaba). Acum, sunt pe cale sa achizitionez doua machete de la Airfix si din cate am inteles acestea nu au adezivi/ vopseluri in cutiile in care vin - trebuiesc cumparate separat.
Intrebarea de 1000 de puncte este: ce adeziv ma sfatuiti sa cumpar pentru a construi aceste machete din PLASTIC si cam de unde poate fi procurat (eventual si niste vopseluri, fiindca machetele sunt albe). Pentru adezivi eu ma gandeam la marca UHU, dar asa cum am spus este doar o parere de "neinitiat" in ale modelismului.
Asa ca astept eventuale sugestii si multumesc anticipat pentru ajutor.

#38 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 25 October 2014 - 05:46 PM

Iti recomant Revell contacta, cel cu ac. Vezi ca are la vinzareTibi. Mai pori folosi Model Master 3339. De asemenea, poti folosi Nitrosolv, asa cum e sau poti dizolva in el citeva bucatele de stiren de la ramele kit-ului.

#39 Useril este offline   adi2 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 59
  • Inregistrat: 23-October 14
  • Location:Constanta
  • Interests:Avioane militare, nave de razboi, nave spatiale, blindate

Postat 25 October 2014 - 06:15 PM

@ Z-mare
ok, multumesc mult pentru info...m-am lamurit...acum astept sa-mi trimita Mielu machetele si ma apuc de treaba...Imagine postata...o seara frumoasa !

#40 Useril este offline   adi2 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 59
  • Inregistrat: 23-October 14
  • Location:Constanta
  • Interests:Avioane militare, nave de razboi, nave spatiale, blindate

Postat 27 October 2014 - 12:52 PM

am uitat ceva : ce fel de vopsele ar fi bune pentru aceste machete de plastic ?...as dori ceva argintiu si galben...cam asa ceva : http://www.hyperscal...astatorab_1.htm
stie cineva ?...
multumiri de raspuns

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi