Forum Machete,Modelism,Hobby: Leoparzi la vinatoare - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Leoparzi la vinatoare

#1 Useril este offline   laure 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 22-January 05
  • Location:Craiova

Postat 26 July 2006 - 04:03 PM

Leopard 1 a fost produs in 1963 de Krauss-Maffei pentru Ministerul German al Apararii si mai mult de 6.000 de exemplare au fost exportate in tari membre NATO.Acesta are ca principala arma versiunea germana a tunului englezesc L7 105mm. Un lucru foarte interesant de mentionat este faptul ca motorul putea fi schimbat in timpul luptelor in circa o jumatate de ora. A fost fabricat in mai multe variante A1, A2, A3, A4, A5, A6. Varianta A6 a fost obtinuta din varianta A1 caruia i-a fost imbunatatina armura si tunul a afost inlocuit cu un tun de 120mm.
Cele doua kituri reprezinta versiunile A2 si A5.Kitul de A2 este un kit Italeri(Esci) cu mici greseli din care as mentiona galetii care sunt dintr-o singura bucata si lipsa cablului de remorcare.Cealalalta versiune, A5, este de la Revell, air fata de cea de la Italeri(esci) are foarte multe detalii, se imbina perfect nefiind necesara nici un fel de kituire.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Image_477_.jpg


#2 Useril este offline   laure 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 22-January 05
  • Location:Craiova

Postat 26 July 2006 - 04:09 PM

Postamentul este o rama foto in care am turnat chit de rosturi.Dupa ce s-a uscat a urmat o vopsire cu humbrol 29 dark earth, peste care am pus iarba.Spre deosebire de data trecuta(challenger) un iarba am fixat-o cu aracet, acum am urmat tehnica lui Wurger(multumesc) si am folosit un spray cu lipici.Are un avantaj semnificativ este transparent. Au urmat pilcul de arbusti spre copaci.Aici am folosit citeva crengute ca schelet peste care am lipit(nu stiu exact ce sunt, cred ca Crios paote sa-mi explice si mie mai bine) acesti licheni.
Poze mai multe in galerie.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Image_480_.jpg

Aceasta postare a fost editata de laure: 26 July 2006 - 04:10 PM


#3 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 26 July 2006 - 06:58 PM

Arata bine. Lichenii aia de unde i-ai luat?

#4 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 27 July 2006 - 07:48 AM

Foarte frumos, frate Laure, bravo !
Esti unul din putinii amatori de braillescale, care gusta si tematica moderna.
Judecand dupe Chally-ul, care l-am vazut "live"... cred ca arata foarte bine.
Nu sunt familiar cu tema... totusi, intreb, alaturarea a doua variante destul de diferite "in timp", nu este putin cam fortata ?

Abia astept sa vad ce o sa faci, cu acel Ferdinand !
Felicitari, inca o data.

#5 Useril este offline   laure 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 22-January 05
  • Location:Craiova

Postat 27 July 2006 - 06:28 PM

Marhaba,lichenii sunt luati de la Olaf.
Dragos, probabil ca este fortata asocierea celor doua variante. Oricum varianta A6 si ultima a fost obtinuta din varianta A1, deci mai existau spre sfirsitul productiei si alte variante in afara de A5.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi