Forum Machete,Modelism,Hobby: Opel Blitz - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Opel Blitz 1:24 Italeri

#1 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 29 December 2014 - 01:10 PM

Salutare,
am terminat o macheta Italeri, o macheta auto de referinta pentru ceea ce a insemnat ca functionalitate pentru partea germana.
Kitul este de la Italeri, un kit ok, se imbina foarte bine, fara a fi nevoie de chit aproape deloc. Am folosit putin la imbinarile cabinei, mai mult pentru linistea mea proprie. Scara este una generoasa, 1:24, detaliile sunt ok. Ca schema de vopsire se poate opta pentru o varianta de camuflaj, respectiv pentru una in culoarea gri albastrui, culoare consacrata a vehiculelor germane, pentru care am optat si eu.

Am postat macheta pe o baza, realizata dintr-un tablou din carton, fara prea multe detalii, doar ceva noroi si pietris. Pentru a scapa de monotonia acelei suprafete am adaugat cateva elemente de decor, atat pe baza cat si in bena machetei. Vopsirea s-a realizat cu gri albastrui de la revell, si negru pentru elementele de sasiu, precum si nuantele de maro adecvate pentru interior. Am facut ceva washuri cu uleiuri, am folosit prafuri de tip pastel dar si pigmenti de modelism pentru a trata corespunzator atat sasiul cat si partea superioara a machetei.

In cele ce urmeaza iata cateva poze ale machetei, preum si un link catre un mic tutorial de realizare. Spun mic, deoarece nu am facut foarte multe poze pe parcursul asamblarii, aceasta desfasurandu-se destul de cursiv.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

https://www.youtube....j0EkVr71TR42GPg

#2 Useril este offline   pneu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 05-October 16

Postat 09 October 2016 - 01:42 PM

Mi se pare absolut sublim ce ai realizat tu acolo, sunt nou, sunt incepator, si sunt impresionat de ce gasesc aici pe forum, noroiul ala e realist, in viziunea mea parca as fi langa masina!

#3 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 10 October 2016 - 03:02 PM

Foarte frumos, Valentin!
Felicitari!

Bafta!

#4 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 11 October 2016 - 01:51 PM

Multumesc crios!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi