Forum Machete,Modelism,Hobby: INJ Yamato 1:200 - kitul nichimo - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

INJ Yamato 1:200 - kitul nichimo reconditionare (indrumari si sfaturi)

#1 Useril este offline   DaN84 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 05-February 13
  • Location:PITESTI
  • Interests:barci si barcute !!!

Postat 13 January 2015 - 12:08 AM

Salutare tuturor !!!

Cum spune si titlul reconditionare INJ Yamato 1:200 kitul de la Nichimo.
Sunt in poseseia lui de putin timp....dupa cautari indelungate Imagine postata. Kitul este montat in totalitate de 80% , l-am cumparat in acest stadiu doar pentru ca a fost la un pret special . Tinand cont ca este singur kit la scara 1:200 (sa nu luam in calcul cel de carton Imagine postata ), care nu se mai fabrica si este destul de rar, am zis "hai ca il scot eu la capat" si asa l-am cumparat.

Acum problema este destul de serioasa deaorece eu sunt nou in domeniul (odata cu constructia Bismarck-ului de la hachette mi s-a aprins aceasta pasiune pentru modelism) aceasta fiind a doua "capodopera" in domeniu dar din alt punct....deaorece numai este un kit cu instructiunicum cum era Bismarck , acesta e montat si vopsit....care nu este pe placul meu daca pot sa ii spun asa .
Nu stiu exact cu ce vopsea a fost vopsit , dar dupa ochiul meu de incepator cred ca la pensula. As vrea sa il refac in totalitate ...vopsit plus upgrade-uri....de sa fie capabil sa stea langa Bismarck Imagine postata
Am vazut ca au fost deschise cateva topicuri cu ciurasantul Yamanto...dar in niciunul nu am gasit o finalizare,la care sa pot sa ma documentez , sper ca eu sa il duc pana la capat Imagine postata .
Inainte de a ma apuca de treaba trebuie sa gasesc cateva raspunsuri ....care sunt multe....pe internet am gasit informatii si poze despre Yamato , insa "in mana" nu am nimic.....

Deci prima problema ar fi documentatia ,pe internet sunt poze, forumuri si carti cu pictoriale la preturi accesibile , care o sa incep usor usor sa le iau la rasfoit , acum fac apel la cei care detin surse de documentatie pentru Yamato , ar fi de mare folos ....orice....sfaturi de achizitie ....poze la scara mare....chiar orice Imagine postata, important este sa fie ca sa pot merge inainte.

A doua problema este indepartarea vopseleiImagine postata , care ar trebuie sa fie procedimentul corect pentru plastic ? Am citit pe forum ce se indeparteaza cu Triumf, cu lichid de frana...care ar fi solutia cea mai buna ? tinand cont ca o sa trebuiasca indepartata in totalitate...de exemplu pe coca prin smilgheruire cred ca nu merge deoarece sunt iesite in relief anumite parti.
Problema ramane de discutat ....insa daca considerati ca este foarte greu sau imposibil(ceea ce nu cred , nimic numai este imposibil in ziua de azi) de indepartat vopseaua actuala anuntati-ma...ca sa stiu ce sa fac cu el Imagine postata.

Si ultima problema ar fi upgrade-urile .....sunt putine la scara 1/200 si destul de scumpe aici ma refer la GMM , am mai gasit ceva la Aber , Tom's Model ,Master Model .
Si aici daca stiti alti producatori nu ezitati sa imi spuneti.

Cu terminarea Bismarck-ului mi-am zis ca trebuie sa imi fac propria mea flota de cuirasante 1/200 din al doilea razboi mondial.
Asa am inceput cautarile si am ajuns la urmatoarele rezultate :

1 Germania - class Bismarck- KMS Bismarck - kit hachette (in vitrina)

2.Italia - class Littorio - RN Roma - kit hachette (in tratative)

3.Japonia - class Yamato - INJ Yamato - kit Nichimo (in constructie)

4.Regatul Unit - class HMS Hood - kit hachette (in cautare)
class KING GEORGE V - King George V /Prince of Wales - kit din carton

5.Franta - class Richelieu -Jean Bart / Richelieu - kit din carton

6.SUA - class Iowa -USS Missouri - Kit Trumpeter
class Pennsylvania - Arizona - kit Trumpeter

Stiu ca o sa fie mult de munca....dar nimic nu este imposibil Imagine postata


Cam acestea ar fi de spus pentru moment, cateva poze cu Yamato.

Multumesc,
DanImagine postata

Imagine atasata: IMG_1296.jpgImagine atasata: IMG_1277.jpgImagine atasata: IMG_1280.jpg

Imagine atasata: IMG_1284.jpgImagine atasata: IMG_1289.jpgImagine atasata: IMG_1282.jpg

Imagine atasata: IMG_1256.jpgImagine atasata: IMG_1253.jpgImagine atasata: IMG_1240.jpg

Aceasta postare a fost editata de DaN84: 13 January 2015 - 12:49 AM


#2 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 13 January 2015 - 01:21 AM

Salve Dan!

Yamato este un subiect care mi-e drag, m-as bucura sa vad ca-i dai de cap kitului agonisit.
Sper ca cei mai avizati dintre colegi sa intervina.
Iti doresc rabdare, spor si succes! Am sa urmaresc topicul tau cu interes.
Nicu

#3 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 13 January 2015 - 01:07 PM

Salut! Uite aici sursă de informaţii berechet...măria ta! :-D

http://3dhistory.de/...dels/ijn-yamato

#4 Useril este offline   cristianSC 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 102
  • Inregistrat: 01-May 12
  • Location:Bacau
  • Interests:Tot ce tine de marina, dar in mod special "battleship-uri".

Postat 13 January 2015 - 09:26 PM

Salut.
Daca ai nevoie de ajutor, in lucrul la model, cu schema de montaj, etc., te pot ajuta. Este realizat destul de slab, din ce am vazut in pozele expuse. Eu am facut acest model, model Nichimo. Am observat, insa, multe lipsuri. Lipsesc componente, dar putem discuta si in particular, pe PM.
Cristian

Aceasta postare a fost editata de cristianSC: 13 January 2015 - 09:28 PM


#5 Useril este offline   DaN84 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 05-February 13
  • Location:PITESTI
  • Interests:barci si barcute !!!

Postat 15 January 2015 - 01:42 AM

Salutare !

@Multumesc Nicu pentru incurajari , cu siguranta o sa ma straduiesc sa il duc la capat.
@florin44 foarte util linkul,sunt poze clare si super ok , o sursa foarte buna , multumesc .
@cristianSC , si kitul acesta este tot nichimo , numai ca a fost realizat standar fara upgrade-uri , insa in privinta lipsurilor am fost asigurat ca este complet 98% , in poze nu se vad multe , insa am piesele aparte :good:, acum o sa vad cand o sa incept montarea.
Legat de schema de montaj a venit cu o "carticica" care este completa , insa se termina cam brusc,pun o poza sa vezi , poate mai lipsesc pagini de la sfarsit.

Imagine atasata: IMG_1310.jpgImagine atasata: IMG_1311.jpg

Cat despre ajutor iti multumesc de pe acum ,ca o sa fie nevoie cu siguranta :rolleyes: , tinem legatura.

Astazi ca tot am avut putin timp liber m-am ocupat de Yamato , am facut inventarul la piesele aparte , si am inceput desprindera pieselor mai mici si firave.

Imagine atasata: IMG_1327.jpgImagine atasata: IMG_1312.jpg

Am gasit doua piese care sunt rupte si lipsesc componente , este vorba cred ca de arborele central

Imagine atasata: IMG_12561.JPGImagine atasata: IMG_1325.jpg

si doua "chesti" de la turnul de comanda unde am vazut ca erau prinse cablurile. Imagine atasata: IMG_13241.JPG
Or sa trebuiasca reconstruite.....

Zilele acestea o sa incep prima tentativa de indepartarea vopselei.

Cam atat pentru astazi ,pana la noi ordine numai bine !!!:hi:

#6 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 15 January 2015 - 08:37 AM

Salut. Pentru curatarea vopselei vechi cred ca lichidul de frana e cel mai bun. Eu nu am avut nevoie sa fac dar am un bun prieten ce lucreaza cu trenulete ,mai mult face diferite modificari si vopsiri/inmatriculari pt cei ce vor sa aibe modele romanesti. Ori multi iau aceste modele altfel vopsite , el le dezasambleaza si baga carcasele in lichid de frana le lasa un timp apoi cu difeite tipuri de periute le ia la curatat si ii ramane doar plasticul curat . La tine insa la corpul navei cred ca e mai complicat cu recipientul si cantitatea necesara . Dar macar faci ce ti doresti . Spor la machetit .

#7 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 15 January 2015 - 11:59 AM

...sau Triumf pentru aragaze. Am inteles ca lichidul de frana mai lasa reziduuri uleioase in urma.

#8 Useril este offline   cristianSC 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 102
  • Inregistrat: 01-May 12
  • Location:Bacau
  • Interests:Tot ce tine de marina, dar in mod special "battleship-uri".

Postat 28 January 2015 - 06:00 PM

??? Nimic nou. Sunt curios.

#9 Useril este offline   DaN84 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 05-February 13
  • Location:PITESTI
  • Interests:barci si barcute !!!

Postat 31 January 2015 - 05:15 PM

Salutare !!!

De lucrat lucrez la Yamato, dar periaoda asta am avut ceva treburi si l-am lasat deoparte, insa azi am facut probe de indepartarea vopselei si cam asa a iesit

- incercarea cu ceva asemanator Triumf, numai ca a mai ramas putin din stratul de grund.
Imagine atasata: 20150130_154921.jpg Imagine atasata: 20150131_132612.jpg


-incercarea cu soda caustica (multumesc colegului gobi71 Imagine postata) care rezultatele sunt spectaculoase , a fost indepartata 100% si foarte usor .Imagine postata
Imagine atasata: 20150130_154334.jpg Imagine atasata: 20150131_151742.jpg


Astazi o sa mai pun cateva piese la "curatat" sa speram ca o sa decurga totul ca pana acum.

CristianSC tu de la ce firme ai luat upgraduri ?Cred ca o sa dau saptamana viitoare comanda de tunuri de la firma Mastermodel din Polinia .

Cam atat pentru astazi, cu respect va salut !Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de DaN84: 31 January 2015 - 05:30 PM


#10 Useril este offline   cristianSC 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 102
  • Inregistrat: 01-May 12
  • Location:Bacau
  • Interests:Tot ce tine de marina, dar in mod special "battleship-uri".

Postat 31 January 2015 - 09:14 PM

Salut. Am folosit upgrade-ul la 1:200, pentru balustrade si woodendeck-ul pentru Nichimo. Asta e c-am scump, dar il gasesti peste tot. Am apelat insa, la un prieten, si mi-a mai matritat unele componente. Eu l-am facut model 1944, nu 1941 cum este modelul.

Aceasta postare a fost editata de cristianSC: 31 January 2015 - 09:16 PM


#11 Useril este offline   DaN84 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 05-February 13
  • Location:PITESTI
  • Interests:barci si barcute !!!

Postat 10 February 2015 - 01:48 AM

Salutare !!!

Astazi am terminat curatarea tuturor pieselor vopsite , acum sunt aproape 98% ca si noi Imagine postata. A mai ramas decat corpul care momentan ramane asa, pana fac rost de un contenitor mai mare.

Imagine atasata: IMG_1340.jpg Imagine atasata: IMG_1342.jpg Imagine atasata: IMG_1344.jpg


@ Cristian upgraduri pentru balustrazi 1:200 standard am gasit si eu , insa credeam ca ai folosit ceva special pentru Yamato , exemplu cele de la GMM care sunt extraordinare , care le-am gasit decat in America ...dar transport si taxe ....destul de mult. Apoi woodendeck-ul pentru Yamato in scara asta decat cei de la Artwox il produc (cel putin atat am gasit eu) si am gasit decat o versiune pe negru pe ebay, si pe un site german...in rest mai nimic ....daca sti ceva sau "pe undeva" nu ezita sa imi spuiImagine postata.

In legatura cu schema de constructie o sa il fac cat mai accesoriat posibil varianta 1944-1945 (nu de alta dar sa fie apt sa stea langa Bismarck Imagine postata ) , aaa si in legatura cu prietenul tau care te-a ajutat cu matritarea pieselor poti sa imi dai mai multe detalii , ori aici ori in privat .


Acum sunt nevoit sa fac apel din nou la colegi care pot sa ma ajute cu cateva informatii, daca este posibil sa imi spuneti ce material a folosit respectivul pentru construirea anumitor piese...ma refer la partea albicioasa.

Imagine atasata: 262465_10150278433072017_596037016_7935894_4872005_n.jpg Imagine atasata: 546128_10150700329282017_596037016_9649334_210733291_n.jpg


Daca il recunoaste cineva si este amabil sa imi dea cateva detalii despre materialul respectiv nu pot decat sa ii multumesc anticipat Imagine postata.

Acum ca am rezolvat primele doua probleme enumarate la inceputul topicului respectiv informatii si indepartarea vopselei , ramane decat ultima problema upgradeuri.....daca avetii idei va rog sa nu ezitati sa mi le spuneti....intre timp eu rasfoiesc prietenul "gugle" sa vad ce gasesc....daca as gasi un set GMM in europa pfffff ce bine Imagine postata


Pana la noi ordine va doresc o seara placuta !!!Imagine postata

#12 Useril este offline   marinaru29 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 153
  • Inregistrat: 28-July 09
  • Location:Constanta

Postat 10 February 2015 - 10:25 AM

Salut, ar trebui sa fie stiren, desi in prima poza pare ABS prin felul cum luceste. Stirenul este acelasi material din care e facuta si macheta, se gaseste in placi de dierite grosimi, in ultima vreme insa nu am mai gasit in comert, din pacate. Pentru piese mici poti folosi bucati de stiren din orice pahar de iaurt sau smantana care are insctriptionat un 6 in triunghi. Diferenta dintre stiren si ABS este ca acesta din urma este mai dur, are o rezistenta mai mare la uzura, in schimb il gasesti in comert, pe site-uri de hobby, placi incepand cu 0,8 mm, dar, cum am spus, e mai dur decat stiren-ul. Sper ca nu am gresit cu ceva. Succesuri!

#13 Useril este offline   DaN84 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 05-February 13
  • Location:PITESTI
  • Interests:barci si barcute !!!

Postat 13 August 2015 - 10:16 PM

Salutare !!!

Din cauza schimbarilor facute cu serviciul nu am mai avut timpul necesar sa postez , insa nu am abandonat proiectul Yamato , cu toate ca nu am lucrat mult la el , doar am terminat curatarea pieselor.
Intre timp am achizitionat upgradurile care mi le doream si anume :
GOLD MEDAL MODELS Imagine atasata: 20150813_192437.jpg Imagine atasata: 20150813_192524.jpg
GOLD MEDAL MODELS PLUS Imagine atasata: 20150813_192118.jpg Imagine atasata: 20150813_192137.jpg
TUNURILE DE METAL Imagine atasata: New_20150813_192933.jpg
WOODENDECK-UL (nu este ceea ce imi doream eu dar pentru moment este ok)Imagine atasata: New_20150813_191750.jpg

Plus ca intre timp un prieten mi-a spus ca ar vrea el acest kit , la momentul respectiv am zis ca nu pot sa il ajut....insa el mi-a lasat oferta deschisa.....asa ca am inceput cautarile prin zona noului loc de munca si am gasit surprinzator unul nou nout la un pret care nu puteam sa il refuz, asa ca l-am cumparat Imagine postataImagine postataImagine postata
Imagine atasata: 20150813_193100.jpg


Acum astept un raspuns , si o sa vad care o sa fie pana la urma kitul meu Imagine postata cel de reconditionat sau cel nou !!!

Acum sa treaca concediul....si ceva timp pana ma stabilesc la noul loc de munca dupa care o sa incep constructia !!! Imagine postata

@multumesc marinaru29 pentru explicatie (stiu ca e cam tarziu) ,deja am strans cateva placute si diferite bucatele de plastic cu acel 6 in triunghi care ai spus ca se numeste stiren :)


Pana la noi ordine numai bine !!!Imagine postataImagine postata

Aceasta postare a fost editata de DaN84: 13 August 2015 - 10:17 PM


#14 Useril este offline   DaN84 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 05-February 13
  • Location:PITESTI
  • Interests:barci si barcute !!!

Postat 19 August 2015 - 03:09 PM

Salutare ,

O sa construiesc Yamato in versiunea 1945 , si in cazul acesta am nevoie de cineva care imi poate matrita cateva piese .
Astept mesajele voastre .

Multumesc.
O zi buna !!!Imagine postata

#15 Useril este offline   dan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 456
  • Inregistrat: 17-January 05
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism,airsoft.

Postat 20 August 2015 - 02:18 PM

http://3dhistory.de/...els/ijn-yamato/

#16 Useril este offline   DaN84 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 05-February 13
  • Location:PITESTI
  • Interests:barci si barcute !!!

Postat 21 August 2015 - 02:02 PM

Vezi postareadan, la 20 August 2015 - 02:18 PM, a spus:



Salutare !


multumesc @dan pentru informatie , stiam site-ul acesta dintr-un post anterior....am analizat si super-analizat ceea ce este acolo ,foarte interesant.

Kitul de la Nichimo este facut in versiunea 1944 , eu vreau sa il fac in versiunea 1945 , unde a fost adaugat armament suplimentar.....si pentru asta am nevoie de cineva care este amabil si poate sa imi matriteze piesele respective.

Atasez o poza cu diferenta , sursa Anatomy of the ship

Imagine atasata: yamato 44-45.JPG



Numai bine !!! Imagine postata

#17 Useril este offline   DaN84 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 05-February 13
  • Location:PITESTI
  • Interests:barci si barcute !!!

Postat 05 September 2015 - 05:06 PM

Salutare !

Astazi am avut timp si m-am ocupat de "Yamato" , am curat din piese de lipici.....am comparat cele doua kituri, cel nou cu cel "second-hand"....am vazut ce piese imi mai trebuiesc , care or sa trebuiasca refacute. DAR...nu de asta am postat, ca sa va spun doua fraze Imagine postata.....ci cum v-am obisnuit au aparut "probleme" si am nevoie de sfaturile voastre in urmatoarele aspecte :

1. Sunt anumite piese care trebuiesc chituite....piese din plastic, am cautat chit pentru plastic si am gasit....DAR..chit pentru plastic nitroacrilic ,nitroalchidic cate si mai cate .....am gasit si diverse modalitati de "confectionat" chitul...superglue+creta ...tare asta ..unul care se intareste prea tare....altul care e mai moale ....atatea variante incat in loc sa inteleg ceva mai rau m-a luat durerea de cap Imagine postata
Intrebarea mea este...care si unde pot sa gasesc un chit bun pentru plasticul din care sunt facute piesele ,care se lucreaza usor , simplu si la obiect , nu de alta da experienta isi spune cuvantul , pentru cei in cauza Imagine postata ca eu mai am multe pana departe Imagine postata

2. Dupa ce am indeparat lipiciul vechi am smilgheruit cu P600 si la final P1000...insa diferenta este vizibila, sper sa se vada in poze.

Imagine atasata: 20150905_165542.jpg Imagine atasata: 20150905_165800.jpg

Intrebarea ...dupa ce or sa fie grunduite si vopsite se va observa diferenta Imagine postata ?, imi aduc aminte ca la bismarck am avut ceva probleme....insa piesele nu erau de plastic.

Aa exista vreo solutie care sa indeparteze superglue ?Imagine postata in afar de "cuter" si smilgher Imagine postata


3. Si ultima daca este cineva diponibil sa imi lipeasca cateva piese din fier , nu am statie de lipit si nu cunosc bine procedeul, preferabil in zona Pitesti.

Cam acestea sunt momentan "problemele".


Numai bine !!! Imagine postataImagine postata

Aceasta postare a fost editata de DaN84: 05 September 2015 - 05:07 PM


#18 Useril este offline   dan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 456
  • Inregistrat: 17-January 05
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism,airsoft.

Postat 05 September 2015 - 05:41 PM

cauta "DEBONDER"
face minuni insa se gaseste putin mai greu.e produs de multe firme dar face acelasi lucru.

#19 Useril este offline   DaN84 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 05-February 13
  • Location:PITESTI
  • Interests:barci si barcute !!!

Postat 15 September 2015 - 02:38 PM

Salutare !

@dan multumesc , deja am dat comanda , astept sa ajunga saptamana aceasta.

Cat despre proiectul Yamato , saptamana trecuta am avut timp si am lucrat cate ceva la el Imagine postataImagine postataImagine postata, nu este mult dar este un inceput Imagine postata

Imagine atasata: 20150911_131605.jpg Imagine atasata: 20150911_131644.jpg

Imagine atasata: 20150915_150824.jpg Imagine atasata: 20150915_150841.jpg Imagine atasata: 20150915_150937.jpg


Atat criticile cat si sfaturile sunt bine venite Imagine postata

Numai bine !!! Imagine postata

#20 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 15 September 2015 - 05:34 PM

Complex si dificil proiectul tau de refacere a navei..Eu unul n-as fi avut curajul asta ....
Spor si nervi sa ai ( adica rabdare , tutun si cafea ).

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi