Forum Machete,Modelism,Hobby: Incepator pierdut in cautari :) - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Incepator pierdut in cautari :)

#21 Useril este offline   Surian 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 14-January 15

Postat 18 January 2015 - 02:02 PM

Multumesc tuturor de sfaturi, intelegere si rabdare

Locuieste cineva in Bucuresti sectorul 2 sa mi spuna de unde ia extrudat? (sau nu neaparat sector 2)(am tot cautat si nu dau la bucata, singurul care l am gasit e unul negru, pare de calitate mai proasta, imi aduc aminte ca am avut unul alb-portocaliu care era foarte fain).


stageexp
La aderenta extrudat-aracet te ai referit cumva la aderenta vopselei pe acea suprafata?

Poti sa mi dai un exemplu de topic deschis de tine? (probabil am sa gasesc singur, dar cred ca i mai ok sa mi arati direct sa nu ma uit la altceva)


Cred ca am inteles la ce se refara capilaritatea, dar m-ai pierdut la tensioactiv :) (am gasit o definitie in engleza, dar nu se leaga neuronii :))

washing si drybrushing - am mai auzit de astea :) - o sa mai citesc pe net sa vad despre ce e vorba

Cand spui adeziv de polistiren te referi la acel tub care este folosit in constructii? (te intreb ca am fost sa cumpar dupa sfatul tau, si l-am intrebat pe nenea vanzatorul (cam dezinteresat, ce i drept) daca lipesc doua bucati perpendiculare cu el sta drept relativ repede sau tre sa tin cu mana de el 10 min si mi a zis ca nu merge asa repede.... dar cam dezinteresat ti am spus... asa ca nu am cumparat am zis sa ma mai interesez - era 10 RON)


LDH
Da mi a zis si mie cineva ca se poate face, dar ma mai gandesc la chestii prea incinse gen aparatul asta sau letcon avand in vedere ca e fiul meu de 4 ani pe aci tot timpul.

Si eu am observat ca sunt importanti timpii de uscare.

Cat despre alte investiti..................... :) (probabil pana acum sau dus cu toate cele vreo: culori, pensule = 250 ron, materiale de constructii: 100, scule si altele= 200.... posibil sa fie mai mult... aproximativ 500 de RON - si am avut noroc sa pot da suma asta) deocamdata iau o pauza, poate doar un adeziv ceva (am aracet si byson Universal hobby glue)... plus ca tot ce fac e la bloc si prefer - praf cat mai putin

Si da, lucrurile sunt simple dupa ce le ai invatat.

Foarte faina macheta si pozele sunt foarte ajutatoare. Multumesc

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cred ca pe moment am rezolvat problema figurinelor (cat de cat), am cumparat un varnish (parca asa se numea - unul ieftin de 13 ron 100 ml) si cu noile culori (Campus) nu se mai curata asa repede (inainte se lua cu degetul), acum trebuie sa dai cu unghia.

Deoarece momentan nu vreau sa mai investesc in altceva ma gandesc: De multe ori, daca nu cumva intotdeauna, calatoria e mai importanta decat destinatia. Asa ca ma bucur de calatorie chiar daca exista riscul ca fiul meu sa distruga totul destul de repede, desi e posibil sa aibe grija de ele avnad in vedere ca mi sta prin preajma cand fac asta, chiar ii dau si lui ceva de facut.

#22 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2015 - 02:35 PM

Vezi postareaSurian, la 18 January 2015 - 02:02 PM, a spus:

Multumesc tuturor de sfaturi, intelegere si rabdare
... daca lipesc doua bucati perpendiculare cu el sta drept relativ repede sau tre sa tin cu mana de el 10 min si mi a zis ca nu merge asa repede.... dar cam dezinteresat ti am spus... asa ca nu am cumparat am zis sa ma mai interesez - era 10 RON)


Cu placere.
Nu sta singur dar poate fia ajutat sa stea perpendicular si chiar presat.
Depinde insa de grosimea folosita.
Pentru grosimi de 1 cm si peste te ajuti cu cateva scobitori pe care le "plantezi" in baza, intinzi aracetul sau adezivul pentru polistiren, si infigi partea ce trebuie montata perpendicular. Stanga, dreapta, perpendicularei, cateva carti pentru sprijin iar daca inaltimea nu este prea mare poti pune si deasupra.

Acuma este drept ca dupa ce inveti ceva pare usor sau relativ usor dar pana nu pui mana sa faci singur poti citi tot ce scrie pe forumuri si sa vizionezi poze la nesfarsit si rezulatele nu se vad decat din punct de vedere teoretic.

Spoor!

#23 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 18 January 2015 - 06:23 PM

Nu, cand am zis aderenta dintre aracet si extrudat m-am referit doar la lipire nu si la vopsire. Sunt foarte rare cazurile la care vopsirea sa se faca direct pe polistiren. Eu m-am referit ca daca lipesti doua bucati de polistiren intre ele sau o bucata de polistiren pe un placaj, este mai ok adezivul dedicat decat aracetul.

Adezivul de polistiren se gaseste fie la tub din acela mare, folosibil cu pistolul de aplicare (la fel ca silicoanele obisnuite de ex cel pentru bai) precum si in tuburi mai mici, asemanatoare adezivilor de tip prenadez (ca ordin de marime). O firma buna ar fi Moment (firma este prea mare asa ca sper sa nu se considere reclama facuta aiurea pe forum, dar eu asta folosesc).

Capilaritatea are legatura cu modul in care se distribuie zeama pe o gramada de pietris. De exemplu daca iei o movila de pietris si cu o serinta incerci sa picuri amestec de aracet si apa, vei vedea ca lichidul "sta la un loc". Daca inainte aplici ceva zeama de curatat geamuri, vei vedea ca amestecul se distribuie uniform si frumos pe intreaga gramada de nisip, parca inveleste fiecare granula in parte. Nu sunt chimist, dar din ce am auzit si eu, chimicala ce face posibil acest lucru se numeste agent tensioactiv si se gaseste in zeama de spalat vase si zeama de spalat geamuri.

Drybrishing si washing sunt alfabetul in modelism, nu are rost sa bat campii, o cautare pe youtube te va lamuri pe deplin.

Un topic gasesti aici (nu ca ar fi ceva namaivazut, dar prefer sa iti povestesc din experimentele mele decat din povesti, si aici selecteaza doar modul in care am facut de exemplu aplicarea nisipului pe macheta):

http://www.cartula.r...-72a-scara-135/

https://www.youtube....h?v=Z_yVrxQV150

#24 Useril este offline   Surian 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 14-January 15

Postat 18 January 2015 - 07:37 PM


stageexp - unde pot vedea macheta anului 2011? :)



#25 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 20 January 2015 - 09:48 AM

Salut,
la care macheta te referi?

In anul respectiv s-au dat premii pentru diferite categorii de modelism.
Este vorba despre macheta mea?

#26 Useril este offline   Surian 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 14-January 15

Postat 20 January 2015 - 12:49 PM

Sub numele tau e o chestie ca o medalie si scrie acolo> Macheta anului 2011

#27 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 20 January 2015 - 08:54 PM

In anul respectiv s-a facut un clasament al machetelor prezentate, pe categorii.
A mea o gasesti la sectiunea auto, este o masina decapotabila de epoca.

Oricum sfatul meu este sa te uiti la cei care au astfel de medalii la restul sectiunilor, unde vei vedea machete cu adevarat reusite, de la care se pot invata multe.

#28 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 21 January 2015 - 08:16 AM

Vezi postareastageexp, la 20 January 2015 - 08:54 PM, a spus:

Oricum sfatul meu este sa te uiti la cei care au astfel de medalii la restul sectiunilor, unde vei vedea machete cu adevarat reusite, de la care se pot invata multe.

:rolleyes:
Sunt multe reusite, si sunt multi care fac machete super fara sa aiba medalii. Din pacate un clasament si o recunoastere gen medalie nu a mai fost facut d-atunci... Era un demers interesant pe care eu nu l-am mai vazut pe alte forumuri...
Daca te uiti ca medaliile sunt acordate in 2o11, iti dai seama ca nu mai reflecta realitatea din 2o14 (ca sa nu mai zic 2o15).

#29 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 21 January 2015 - 01:57 PM

Asa este,

eu am vrut doar sa subliniez ca decat sa piarda omul vremea sa se uite la macheta mea auto, gaseste ceva mai interesant de vazut.

Forumul abunda in machete cu adevarat reusite.

#30 Useril este offline   Surian 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 14-January 15

Postat 22 January 2015 - 02:20 PM

O sa pun o intrebare stupida presupun (va mai distrati si voi :))

Care e faza cu.... nici nu stiu cum sa ii zic :)

fata aia de masa gradata, aceea cu patratele

tot dau de ea prin poze si filmuelete

presupun ca e ceva special

se poate taia pe ea?

Ce proprietati are? la ce ajuta?

:)

#31 Useril este offline   Surian 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 14-January 15

Postat 22 January 2015 - 03:15 PM

LDH - am gasit o postare din 2010 (sfaturi despre iarba)

"Toata iarba, indiferent de producator, se lipeste cu aracet.
Important este ca acesta sa devina transparent dupa uscare"

cum sa devina transparent?

aracetul de parchet e altfel fata de acela de lemn?

multumesc... imi poate raspunde oricine

#32 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2015 - 04:44 PM

Da, aracetul trebuie sa devina transparent dupa uscare.
In general, astazi, cu exceptia aracetului pentru constructii, cam tot ce este pentru lemn si parchet devine transparent dupa uscare.
Ca sa nu ai surprize cumpara "Moment". Cumpara cat crezi ca folosesti. Se dilueaza cu apa si in functie de ce lipesti se face mai diluat au ba.
La aplicarea ierbii se pune ceva mai consistent. Dupa "montarea" ierbii se lasa la uscat 24 de ore.
Daca planseta nu este mare, dupa 24 de ore, se rastoarna iar surplusul, care nu s-a lipit, se recupereaza. Se poate recupera surplusul si prin pensularea suprafetei dar ... dupa 24 ore de la aplicare.
Se poate aspira cu un aspirator pentru masina dar tot dupa 24 de ore. Atentie ca aspiratorul sa aibe sitele si filtrele montate.
Iarba se poate "monta" prin presarare directa cu mana - nu recomand, cu aplicatorul manual de la Noch sau cu cel electrostatic de la acelasi producator.
Recomand pe cel manual - ieftin, usor de folosit, usor de depozitat ...NOCH 08100 - 16 lei

Imagine postata
SURSA

Vezi ca eset si un clip exemplificativ cu modul de utilizare.

Spoor!

#33 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 22 January 2015 - 04:45 PM

Vezi postareaSurian, la 22 January 2015 - 03:15 PM, a spus:

cum sa devina transparent?

Aracet BIC

#34 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2015 - 04:49 PM

Vezi postareaSurian, la 22 January 2015 - 02:20 PM, a spus:

fata aia de masa gradata, aceea cu patratele
tot dau de ea prin poze si filmuelete
presupun ca e ceva special
se poate taia pe ea?


"Fata aia de masa" este o suprafat de lucru pe care se poate taia cu conditia sa tai materiale pentru modelism si sa nu apesi pe cutter pana treci de ea si de masa propriuzisa.
Se numeste `"Cutting Mat" si este de diferite dimensiuni si de la diferiti producatori.

#35 Useril este offline   Surian 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 14-January 15

Postat 22 January 2015 - 07:57 PM

despre aracet stiam pt ca am pus si eu parket dar am uitat... pana sa vad mesajul am cumparat unul de lemn transparent 11 lei L... sa vad cum merge si daca nu i ok iau altceva

Cat despre pufaitoare si iarba... mai intai fac o proba cu ce am, adica: am cumparat doar partea aia verde de la buretii de bucatarie, am luat si galbeni, nu am gasit maro... am sa ii dau prin rajnita si ii pufaiesc cu strecuratoarea... vedem ce iese daca nu am sa caut sa cumpar smecherie din aia si iarba

:)

Multumesc mult pt informatii, rabdare si intelegere... sper sa fac ceva cat de cat interesant pt prima oara

Maine cred ca va arat soldatei verzi (Toy story) pictati.. Nu au asa detalii mari dar pt inceput sunt foarte buni pentru exerciti

#36 Useril este offline   katal 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 09-September 09
  • Location:bucuresti

Postat 22 January 2015 - 09:08 PM

Surian, incearca si poate reusesti (mai ales ca stai in sectorul 2) sa vii la intalnirea pe care unii dintre noi o avem luna de luna (in a treia sambata) la magazinul "Viking art & hobby shop" din soseaua Pantelimon nr.93 si iti garantez ca vei gasi oameni care iti vor raspunde la multe alte intrebari. Nu pot sa neg ca am invatat foarte multe de la cei mai experimentati, trebuie doar sa intrebi.

#37 Useril este offline   Surian 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 14-January 15

Postat 23 January 2015 - 11:32 AM

Deocamdata sa vad ce imi iese si apoi cu siguranta am sa vin si la o intalnire.

Deocamdata cu ajutorul vostru si cu google cred ca am suficiente informatii pt prima lucrare. Vedem ce intrebari mai apar.

Va multumesc si orice alt sfat e binevenit

Ar fi interesant sa gasesc un interesat de boardgame uri... poate a mai construit cineva asa ceva

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi