Forum Machete,Modelism,Hobby: Intarire decal-uri - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Intarire decal-uri

#1 Useril este offline   serj 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 28-May 06

Postat 06 August 2006 - 12:57 AM

Cu ce pot da peste decal-uri pentru a le fixa mai bine?
Cam asa suna intrebarea mea :bang: . M-am interesat putin pe net si am gasit o recomandare pentru "microsol". Problema e ca nu am vazut nicaieri (in .ro) de vanzare flacone cu asa ceva. As dori ceva mai mult decat o vopsea transparenta, ceva cu care pot elimina stralucirea partilor transparente din decal. Nu arata prea bine marginile stralucitoare ale decal-urilor mari :-? spre exemplu marcajul ce delimiteaza zona de urcare in avion, din poza... :roll: Sper ca e destul de calra poza... si nu intreb de un subiect "fumat de mult".

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: bf109.JPG


#2 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 06 August 2006 - 08:47 AM

Pai cu eliminarea 'stralucirii'... Aia a aparut din cauza ca ai pus decal-urile pe o vopsea mata. Pe viitor, da cel putin pe zona unde vor veni decalurile cu lac lucios. Daca pui decal-ul pe o suprafata lucioasa, se aseaza mult mai bine si nu raman zone care nu se lipesc de suprafata machetei (motivul pentru care iti straluceste acum decal-ul)

Microsol-ul are rolul de a 'inmuia' decal-urile... Se da cand decal-ul este inca proaspat, pe cele uscate nu prea are efect. Rolul sau e cum spuneam de a inmuia decal-ul, pentru a se putea mula pe detalii.
O solutie cu efecte similare este alcoolul izopropilic. Insa trebuie folosit cu mare grija, e pretentios, si aproape topeste decal-urile. Trebuie dat intr-o singura trecere, nu mai trebuie revenit cu nimic (pensula) pe zona unde a fost aplicat pe decal, altfel se distruge decal-ul. Si Microsol-ul are problema asta, dar e mai bland...
Parca mai avea si Wurger niste solutii pentru decal-uri.

Pentru decal-uri deja uscate, nu prea stiu solutii decat un tratament cu Future/lac transparent, dat cu grija astfel incat sa intre prin capilaritate intre decal si vopsea, ca sa umple golurile si sa elimine astfel stralucirea cu pricina.

Citeste si aici: http://cartula.net/m...m.php?itemid=70

#3 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 06 August 2006 - 11:38 PM

Solutiile mele au la baza alcoolul izopropilic. Serj daca esti din Bucuresti iti pot da "cam" oricand.
Si solutiile de firma si Izo. pot actiona mai mult sau mai putin in functie de decal. Nu toate filmele au aceeasi compozitie pentru film.
Pentru decaluri deja uscate ar exista o solutie dar e cam riscanta...Un solvent foarte puternic cu rata mare de evaporare pus cu mare grija cu varful unei pensule pe zonele "silverite" (daca zona e cam in mijlocul decalului trebuie intepata in prealabil cu varful lamei de bisturiu sau cu un ac hipodermic nou. Riscul este ca iti poate increti vopseaua daca e enamel sau altceva pe baza de solventi. Acrilicele rezista mai bine.
Dupa cate vad eu in poza as banui ca e vorba de acrilice (humbrol) sau chiar tempera (par extrem de mate).

#4 Useril este offline   serj 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 28-May 06

Postat 07 August 2006 - 01:14 PM

Sunt vopsele de la Revell... nu mi-au placut de loc. E prima data cand le-am folosit si sunt foarte dezamagit de ele. Sunt greu de folosit si se intaresc prea repede si ciudat, mi-am facut o groaza de nervi la detalii. Singurul avantaj e ca rezista la uzura destul de bine.
Ar iesi mult mai bine cu un aerograf dar e cam scump...
Decalurile inca se vad cam ciudat, dar nu foarte deranjant...
Poate ar fi o idee buna sa dau cu o vopsea transparenta care nu este mata pe suprafetele pe care pun decalurile... next time...
Multzam de ajutor wurger & cartula... Serj de la Sibiu :-D
Pana ajung destul de bun sa postez si eu la galerie... cam asa arata "Hai fetito!" al meu... deocamdata.. mai am detalii esentiale de adaugat :-)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.JPG


#5 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 07 August 2006 - 02:52 PM

Canopia este deja lipita sau dor a fost pusa de tine pentru poze?
Se vede cam rau marginea ei iesita in afara machetei.

#6 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 08 August 2006 - 12:43 AM

Prin vopsea transparenta te referi cumva la lac (verni) ?
Diluezi vopselele cand le aplici cu pensula ? Daca da cam in ce procent ?
Eu am vopsit ani de zile cu pensula si cu emailuri gasite pe piata si mi se parea o placere...Am fost chiar reticent cand a fost vorba sa trec la aerograf.
Uite, asta e un avion vopsit la pensula cu emailuri humbrol si cu decaluri puse fara nici un fel de solutie.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Airco_fix2.jpg


#7 Useril este offline   serj 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 28-May 06

Postat 08 August 2006 - 12:38 PM

wurger, la Aug 8 2006, 12:43 AM, a spus:

Prin vopsea transparenta te referi cumva la lac (verni) ?
Diluezi vopselele cand le aplici cu pensula ? Daca da cam in ce procent ?

Pai.. prin vopsea transparenta inteleg...
http://www.revell.ro...p?prod=15030001
:roll: ...inca invat...

Vroiam sa te intreb de faza cu diluatul. Intr-adevar vopseua era cam groasa si greu de intins... dar m-am gandit ca daca folosesc un diluant voi strica plasticul...
:-D Ce sa folosesc pentru diluat? Si in ce proportie?

ps. AlexPl Cabina nu este lipita in poza

#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 August 2006 - 01:35 PM

Serj, citeste nitel si aici:http://cartula.net/modules/smartsection/item.php?itemid=65
Daca ma uit la poza ta, deduc ca ai dat un singur strat, cu vospeaua nediluata sau insuficient diluata! La vopsitul cu pesnula, mai ales pe suprafete mari, este obligatoriu sa dai doua straturi, primul cu o dilutie mai are si al doilea mai putin diluat. Din pacate este greu de dat o reteta fixa, deoarece vopselele au diferite viscozitati, functie de reteta, fabricant, timp si mod de stocare.
Trebuie sa ai o pesnula cel putin nr.4, vopseaua trebuie sa se aseze usor, pensulezi numai cu virful pensulei, intr-un singur sens! Lasi la uscat ce putin 24 de ore dupa care revi, dar de data aceasta cu vopseaua mai putin diluata.
Sa sti ca vopselele Revell se comporta foarte bine la vopsitul cu pensula!

#9 Useril este offline   Volans 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 31-January 06

Postat 08 August 2006 - 01:42 PM

Serj,
-in primul rand iti recomand calduros articolul "vopsele pentru incepatori si avansati"(autor Z-mare) pe care eu personal l-am gasit foarte folositor la inceput...se gaseste aici aici
deci pentru diluat emailuri, imi permit sa citez din articol: "Ca regula generala (pentru "case" mai saracute), vopselele de tip email se pot dilua cu white spirit, petrosin sau diluanti asa zis auto, de tipul D506 sau D509. Nu se recomanda folosirea benzenului sau a benzinei. Din practica, am constatat ca D509 este mai bun pentru vopsitul cu pensula (datorita timpului de uscare putin mai mare, vopseaua are ragaz sa se "aseze mai bine", pe cind D506 este mai bun pentru aerograf si lacuri emailice. Nici unul dintre acesti diluanti nu ataca plasticul machetei la o utilizare "civilizata" "

Din putina mea experienta (si eu vosesc la pensula cu emailuri) trebuiesc intotdeauna 2 straturi de vopsea , vopselele din cutie trebuiesc intotdeauna diluate.Eu initial aplic un strat de vopsea bine diluata (in limita bunului simt, totusi nu tb. sa diluezi pana cand se separa pigmentul... :-) ),acest prim strat are rol mai mult de "grund"(nu stiu dc. ma exprim corect :-D ).Astfel, cel de-al doilea strat(final) va avea o priza excelenta.
Si vopseaua folosita pentru a doua trecere tb. diluata(pt a se intinde cat mai bine), insa folosind mult mai putin diluant(pt a avea putere de acoperire), astfel eviti sa "ineci" in vopsea detaliile fine(asa cum se intampla folosind vopsea nediluata).
Ideea este ca la sfarsit sa ai o suprafata vopsita cat mai uniform cu detaliile de suparafata cat mai bine pastrate(panel lines), mai ales la 1:72.

-

Citeaza

Pai.. prin vopsea transparenta inteleg...

De obicei "vopseaua transparenta" folosita pt finisarea suprafetelor pe care se aplica decaluri sau washing este "Future",lac acrilic pt. parchet....mai multe detalii gasesti in articolul
acesta
Totusi, future nu se gaseste in magazinele mioritice. In lipsa, eu folosesc cu succes lac acrilic pt. parchet "Palux".


Scuzati pentru lungimea textului.... :-D

#10 Useril este offline   Volans 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 31-January 06

Postat 08 August 2006 - 01:45 PM

@ Z-mare: scuze, am repetat sfaturile tale....cand m-am apucat de scris primul reply nu aparuse inca reply-ul tau..... :hammer:

#11 Useril este offline   serj 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 28-May 06

Postat 08 August 2006 - 05:37 PM

Okai, merci baiaeti!... deaorece topicul a progresat mai mult spre vopsele decat spre decaluri.. e ok daca e sters.

#12 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 08 August 2006 - 08:51 PM

Ca tot se vorbeste despre vopsele...

Volans, la Aug 8 2006, 01:42 PM, a spus:

"Ca regula generala (pentru "case" mai saracute), vopselele de tip email se pot dilua cu white spirit, petrosin sau diluanti asa zis auto, de tipul D506 sau D509. Nu se recomanda folosirea benzenului sau a benzinei. Din practica, am constatat ca D509 este mai bun pentru vopsitul cu pensula (datorita timpului de uscare putin mai mare, vopseaua are ragaz sa se "aseze mai bine", pe cind D506 este mai bun pentru aerograf si lacuri emailice. Nici unul dintre acesti diluanti nu ataca plasticul machetei la o utilizare "civilizata" "

Din cate am observat eu, vopseaua Testors Gloss (cel putin galebenul pe care il am eu) se curata foarte bine cu acetona, de aici ma gandesc eu ca poate merge si acetona ca diluant, cel putin pentru cele glossy.

#13 Useril este offline   Volans 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 31-January 06

Postat 08 August 2006 - 09:35 PM

Nope. Acetona ataca plasticul.Foarte repede, chiar si in cantitate mica.

#14 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 08 August 2006 - 10:11 PM

Ca veni vorba... De unde se mai poate gasi acetona in zilele noastre? As avea nevoie de vreo 500ml-1l...

#15 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 08 August 2006 - 10:57 PM

Diluantii nu sunt totuna cu dizolvantii.
Nu stiu cum mai e paluxul la vremea asta moderna...Daca e vorba de ala vechi nu recomand folosirea lui. Pe langa faptul ca se usuca repede (devine lipicios - a nu se intelege uscare totala), putand aparea dare (dire) :-x (nicicum nu merge cu grafia asta), se ingalbeneste in timp.
In romania exista cred o confuzie privind vopselele acrilice (la nivel industrial). Eu stiu ca acrilicele contin o rasina sintetica ce poate fi diluata cu apa.
In acest sens s-ar putea ca paluxul sa fie la fel de acrilic precum aurolacul.
Poate ma insel... :-?

#16 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 August 2006 - 08:58 AM

Acetona este un solvent destul de puternic si intr-adevar poate dilua si emailul. Nu se recomanda totusi la dilutia emailurilor pentru modelism, deoarece ataca plasticul si, mai ales, la vopsitul cu pensula ramin dire nasoale. Apoi acetona matuieste vopseaua! Poate la curatat aerograful sau spalat pensula da, merge.
Cartula nu cred ca trebuie sa-ti mai spun ca acetona este trecuta pe lista neagra a precursorilor :-? . Asa ca cine are....poate primi chiftele, peste gard, cu prastia :-D. Atentie, "acetona" din comert nu are nici o legatura cu acetona cea buna! Dar poti folosi cu succes dilantul Nitosolv de la Policolor.

Citeaza

Diluantii nu sunt totuna cu dizolvantii.
Bine precizat Wurger!!!
Wurgher, paluxul vechi era un fel de "rasina" din doua componente, lacul propiu zis si intaritorul. Daca nu le amestecai, nu se usca veac! Nu erau acrilice, ci mai degraba ceva ce se spla, inainte de polimerizare, cu nitro.

#17 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 09 August 2006 - 09:19 AM

Z-mare, la Aug 9 2006, 09:58 AM, a spus:

Cartula nu cred ca trebuie sa-ti mai spun ca acetona este trecuta pe lista neagra a precursorilor :-? . Asa ca cine are....poate primi chiftele, peste gard, cu prastia :-D. Atentie, "acetona" din comert nu are nici o legatura cu acetona cea buna! Dar poti folosi cu succes dilantul Nitosolv de la Policolor.

Cu respect iti spun ca n-ai dreptate. Acetona poti sa o folosesti bine mersi acasa, conform legii. Asa ca intrebarea mea ramane, unde pot gasi? Am nevoie sa curat urme de rasina poliuretanica, si NU merge cu Nitrosolv.
Daca nu ma crezi ca ai voie sa folosesti acetona, citeste legea nr. 300 din 2002, cap.I art.5... Impreuna cu anexa I.

#18 Useril este offline   Volans 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 31-January 06

Postat 09 August 2006 - 12:05 PM

Acetona?..pai am acasa (nevasta-mea are.. :-) ) o sticluta cu acetona(pt. diluat/spalat oja..cred). Pe care a cumparat-o dintr-un magazin oarecare. Eu imi inchipuiam ca este acetona(+/- ceva aditivi)...cel putin arata ca (si miroase ca) acetona din laboratorul de chimie din liceu(C3H6O,...remember? :hammer: ). Deci, ar putea fi altceva?? :-D

In alta ordine: pe cutia lacului palux scrie(printre altele..) "lac acrilic", eu i-am crezut pe cuvant, dar se pare ca iar m-am inselat. Intr-adevar are 2 componente (lacul+intaritorul), eu folosesc numai lacul. Cu siguranta nu se compara cu future, insa este suficient pentru nevoile mele: diluat cu apa se intinde foarte bine cu pensula,in strat subtire,transparent, fara sa lase urme(dire)se intareste relativ repede, fara a folosi "componenta b"(intaritorul), insa reactioneaza (se dizolva ) cu apa chiar la cateva saptamani de la uscare. Sa nu se inteleaga ca sunt vreun fan al firmei (care-o fi aia de'l fabrica..), cu prima ocazie as folosi future si nu m-as mai uita in urma...da' ia-l de unde nu e :-D .

#19 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 09 August 2006 - 01:12 PM

In lipsa de Future se poate folosi si asta : Imagine postata
Produsul este spaniol si se gaseste pe la magazinele de arte plastice si prin unele librarii.
Este tot un lac acrilic care se dilueaza cu hash-doi-ous chioris, suficient de lucios pentru a "taia" efectul de stralucire.
In sticla este albicios, dar devine transparent dupa uscare fara sa modifice nuanta de culoare peste care a fost aplicat.
Pretul este de 6RONi, dar poate diferii de la adaos comercial la adaos comercial.

Recomand aplicarea decalului peste lacul semi-uscat pentru ca ajuta la lipirea mai buna a acestuia.
Ca procedeu de aplicare:
1) se da suprafata cu lacul acrilic
2) dupa ~10 minute se baga decalul la dezlipit (pentru siguranta, eu folosesc o solutie foarte slaba de aracet)
3) se uda sprafata cu o pensula in asa fel incat sa baltesca
4) se potriveste declul pe pozitie si cu un servetel moale se preseaza usor decalul din mijloc spre exterior pentru a da apa afara si fireste a fi absorbita de servetel.
In cazul in care decalul s-a miscat de pe pozitie, poate fi reasezat folosindu-te de o pensula uda.

Cam asta e si ...
Bafta!

#20 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 August 2006 - 02:22 PM

Cartula, s-a putea sa ai dreptate, insemna ca ai mei colegi chimisti, ori nu stiu legea, ori nu voiau sa-mi dea acetona! :-? Mai sap!
Volans, aia nu e acetona, e un fel de mock folosit pentru dat jos oja de pe unghii! Am incercat si eu sa o folosesc (era caz de extrema urgenta! :-D ) si am obtinut o ...brinza calitatea I! :-)

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 09 August 2006 - 02:25 PM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi