Forum Machete,Modelism,Hobby: Canistre, butoaie, bagaje,... - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Canistre, butoaie, bagaje,...

#1 Useril este offline   laure 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 22-January 05
  • Location:Craiova

Postat 11 August 2006 - 04:18 PM

Avind nevasta de profesie "dintar" si la ideea lui Flyboy, i-am "imprumutat niste materiale pt a turna niste canistre, butoaie si saci cu merinde.Ceea ce vedeti in poza este prima incercare, cu diferite materiale. Piesele care au culoarea cenusie sunt cele originale, cele galbene sunt din Moldano, sper ca am retinut corect, un fel de gips pt tehnica dentara, iar cele roz sunt din duracril, un alt materiafolosit in tehnica dentara.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Image_486_.jpg


#2 Useril este offline   laure 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 22-January 05
  • Location:Craiova

Postat 11 August 2006 - 04:29 PM

Acum o sa va povestesc cum se folosesc aceste materiale. Ceea ce se vede in poza de mai jos sunt materialele de luat amprente dentare, un fel de silicon.Am luat putin din cutia pe care scrie Zetaplus si am amestecat cu intaritorul care este tubul de Indurent gel. Se preseaza obiectul pe care vrem sa-l copiem si se lasa acolo pina se intareste solutia. Atentie timpul de intarire este rapid. Se mai poate prelungi cu putin acest timp punind mai putin intaritor. Dupa acesta operatiune se scoate respectiva piesa si se face alta pasta, de data aceasta formata din Oranwash si Indurent gel.Aceasta pasta se toarna foarte repede in formele lasate de piese si se pun din nou piesele la locul lor. Trebuie neaparat sa fie in aceeasi pozitie pentru a nu strica amprenta. Oranwashul se foloseste pt o mai buna detaliere a pieselor pe care le copiem. Se lasa cam 5-10 min sa se intareasca dupa care se scot piesele si ramine mulajul lor, in care putem turna diferite materiale. Eu am incercat cu cele doua materiale de care v-am spus: duracril si moldano.Personal mi-au placut mai mult cele din Moldano. Nu am incercat sa vad cum se vopsesc.Si inca o chestie pe care era sa o uit :-D inainte de a turna piesele e bine sa ungem cu un ulei matrita pt a iesi mai usor piesele dupa turnare.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Image_487_.jpg


#3 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 12 August 2006 - 12:08 AM

Ce sa zic, de mult ma batea gandul sa fac asa ceva si asta mai ales pentru figurine mai rare ca cele Preiser. Ceva cu o matrita din doua parti.
Am avut silicon conventional dar lucrul cu el e asa laborios si eu sunt asa de puturos.
In consecinta te rog in numele sectei sa ne dai si noua niste preturi pentru smacurile astea si intreab-o pe doamna "laure" daca stie vreun angrosist pentru ele. Banuiesc ca pe la Helios sau magazine tehnico-torturale sunt cam cu multe adaosuri in coada.

#4 Useril este offline   laure 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 22-January 05
  • Location:Craiova

Postat 12 August 2006 - 12:11 AM

Wurger tot acest set costa 75 de roni in Craiova de unde sunt eu. Daca vrei mai multe detalii de unde poti cumpara din bucuresti intreaba-l pe flyboy sau pe orice medic stomatolog.

#5 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 13 August 2006 - 12:06 AM

laure, la Aug 12 2006, 01:11 AM, a spus:

Wurger tot acest set costa 75 de roni in Craiova de unde sunt eu. Daca vrei mai multe detalii de unde poti cumpara din bucuresti intreaba-l pe flyboy sau pe orice medic stomatolog.

Eu zic sa ii cereti o parere si lui Alguhan...ca cica e din bransa si el :hammer:

Deci pretul nu mi se pare exagerat daca calculam asa - si la fel, cu mci exceptii il gasesti peste tot:

1 borcan de Zetaplus de 1kg si ceva - silicon de condensare de consistenta chitoasa
1 tub Oranwash de aprox 400g - silicon de condensare de consistenta fluida
1 tub de catalizator a.k.a. Indurent gel - ajunge cam la 1/2 din precedentele

DEci iti faci neica matrite destule, dar cand te apuci de turnat toarna multe ca nu tine in timp foarte bine...adica dupe 3-4 luni nu pre mai e la scara. Avantajul e ca nu ai nevoie de echipamente speciale de amestecare...il faci cu mana pe ala chitos si cu spatula pe ala fluid :-)

Pe parte ailalta, e bine sa ungi matrita cu ceva sau poti sa presezi pe spatele ei ca siliconul fiind elastic tine la manevra.

La piese mai complexe eu recomand 2 jumatati de matrita, ca e pacat de Dumnezeu.

Moldano e bun ca se toarna ca orice ghips: Smantana, dar e mai greu, mai friabil si mai dificil de vopsit ca acrilatul care e pretabil la manipulari mai severe, dar costa mai mult si e olecuta toxic.

Daca mai vreti mai dezbatem...ideea e oricum buna si te rog laure, daca ai ceva butoaie si canistre si saci la 1/48 fa-mi si mie cateva copii din moldano :hammer: . Mi le aduci eventual la intalnirea de sambata.

SAru' mana boierilor!

:-D

#6 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 13 August 2006 - 12:42 AM

Citeaza

Eu zic sa ii cereti o parere si lui Alguhan...


Nu am nimic de adaugat la parerile tale Flyboy. Dupa un timp se strica materialul si nu numai ca pierzi scara dar pierzi si matritele, pentru ca siliconul asta devine dur si se strica cind indepartezi piesa turnata. Ar fi o solutie sa torni cit mai mult in primele zile dar tot n-o sa reziste materialul dupa citeva turnari. Eu am folosit metoda numai cind nu am avut cum sa gasesc piesele gata fabricate. Sa fiu sincer mie imi este mai usor sa cumpar piesa. Un set de butoi de la Tamiya costa in jur de 5 dolari si in ultimii 5 ani am cumparat doar 2 seturi, al doila set mai are citeva butoi.

Citeaza

Pe parte ailalta, e bine sa ungi matrita cu ceva sau poti sa presezi pe spatele ei ca siliconul fiind elastic tine la manevra.


Vaselina de exemplu.. Asa nu se strica repede matrita, iti da posibilitate sa torni mai multe piese.

#7 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 13 August 2006 - 12:52 AM

Mai bine ulei siliconic spray. Daca nu gasiti din ala industrial pt. demulare puteti folosi si din ala de dat pe bordul masinii.

#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 August 2006 - 04:41 PM

Interesante medode, e drept alternative, laborioase si pote si scumpe.
Si mai interesant este faptul ca in tara se fabrica astfel de datalii. Din pacate ...nu se gasesc si la vinzare :-D Asta apropo avea balta de unde

#9 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 13 August 2006 - 06:28 PM

Eu ma gandesc ca o lada poate fi facuta si altfel. Se taie bucati de cartela telefonica dupa marime pentru a construi un paralelipiped, se cresteaza cu o pila fina santuri pentru a imita scanduri, se lipesc, se slefuiesc, chituiesc, etc si apoi se aplica niste lita sau sarma mai groasa in loc de sipculite. In final se vopsesc.
Pentru lipit recomand niste super-glue din ala nesimtit (eu folosesc superglue Chemmer, 0,25 RONi un tub daca iei la blister de 12 :-) ).
Similar se pot face butoaiele, dar din diferite corpuri de plastic cilindrice.
Pretul... incomparabil mai mic decat cu o matrita :-D

#10 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 13 August 2006 - 08:02 PM

Cred ca se impune o completare...

De fapt era vorba de copiat ceva, nu de fabricat. DEci putem copia rapid cateva butoaie canistre si alte alea din diverse materiale descrise: ghips, acrilat, dar trebuie foarte bine calculat dpdv economic daca renteaza :-D
Metoda descrisa de AdyAero pe de alta parte, mi se pare perfecta, acum mai ramane sa vedem si de scara... :-D

Bafta :-)

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi