Forum Machete,Modelism,Hobby: Compresor Einhel - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Compresor Einhel vreau sfaturi de la posesori

#1 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 29 August 2006 - 10:17 PM

Ce vreau de la el:
1. sa vopsesc gardul
2. sa bag presiune in hidrofor cand scapa
3. sa suflu frunzele din curte
4. sa umflu rotile la masina/bicicleta
5. sa vopsesc machete

Pareri de pe forum pana acum:

"pana sa imi iau Omega am avut si eu un Einhell pe care l-am donat ulterior.
M-am agitat sa-mi iau un compresor profesional pentru modelit pentru ca m-am mutat de la casa unde aveam curte si nu prea deranja pe nimeni zgomotul (in afara cainelui care cred ca a facut mai multe preinfarturi) la bloc unde eu unul nu as fi avut curaj sa-l folosesc.
In plus desi l-am reglat sa refuleze la cea mai mica presiune acumulata in rezervor, tot se adunau vreo 5-6 atmosfere si cu tot cu regulatorul de presiune dat pe mimim nu aveam cum sa stiu ce presiune intra in aerograf pentru ca manometrele nu iti indica presiunea de iesire ci cea din butelie. Oricum suspectez ca presiunea era mult prea mare pentru ca unele particule de vopsea se uscau in aer inainte de a atinge suprafata modelului si aratau ca niste impuritati depuse pe vopsea, sau se uscau chiar pe varful aerografului. Nu mai vorbesc de faptul ca m-am temut ca in timp sa nu decalibrez duza. Einhell-ul meu din Metro (modelul ala cu 4 milioane) nu a avut filtru separator de apa.
Cu toate aceste neajunsuri pe care eu am considerat ca acest compresor le-a avut, cu ajutorul lui am realizat 3 modele. Deci ca solutie de compromis a fost ok." Raion

"Acel compresor este de destinatie industriala, de aici singurul dezavantaj: nivel de zgomot undeva in jurul a 90dB! Cu alte cunvinte, probleme cu nevatsa si vecinii smiles-expl.gif . In rest numai bune: rezervor mare (capacitaile variaza in functie de pret sau ....invers smiles-blink.gif ), presiune suficienta (undeva in jurul a 15 atm), regulator de presiune in intr-un domeniu foarte larg, suficient pentru tot felul de aplicatii: imflat mingea copilului, rotile masinii, vopsit cu aerograful orice macheta sau, cu pistolul din imagine, masina din dotare! De asemenea este prevazut cu presostat, supapa de siguranta, capcana de ulei si apa, racorduri cu conectare rapida." ZMare

"De vanzare sunt doua seturi noi nefolosite. Pretul: 330 USD/ Set. Se accepta probe, teste, sfaturi, etc, de la orice modelist profesionist.

As dori sa se stie ca exista solutii si mai ieftine pentru lucruri de calitate decat cele de la Revell si solutii mult mai bune decat compresoare Einhel din Metro folosite pentru modelism.

Pentru orice detalii nu ezitati sa puneti intrebari.
Cu multumiri, Catalin"


Deci pana la urma care aveti si daca e bun de ceva si pentru modelism, desi e ultimul pe lista mea de prioritati.

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 30 August 2006 - 07:32 AM

Olaf, daca vrei de la 1 la 5 ia compresorul industrial cu rezervor mare! :-D
Daca vrei numa' 5 se mai gasesc solutii. Treci pe la Craciunoiu si poate te alegi cu ceva, barem si cu o ...promisiune! Partea proasta e ca pretul la cel industrial e mai ....mic! :-D

#3 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 30 August 2006 - 12:26 PM

La magazinul "Modelism" exista clasicul motor de frigider care functioneaza bine pentru modelism.Costa 120 de RON

Daca vrei sa faci tot ce ai in lista , ia unul industrial.eu vopsesc si machetele tot cu unul industrial.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi