Forum Machete,Modelism,Hobby: New in this business. - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

New in this business. Newbie

#1 Useril este offline   arathemis 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 31 August 2006 - 03:02 PM

Salutare la toata lumea. Sunt absolut boboc in acest domeniu. Saptamana trecut cat am fost in Budapesta, am intrat si intr-un magazin urias de jucarii, de dragul timpurilor trecute :D si tot uitandu-ma prin standuri mi-au cazut ochii pe niste kituri de makete. Mi-am zis: De ce nu? si mi-am luat 3 bucati. Cum un hobby de-al meu este WW2 mi-am ales un Me 109, un Tiger si un Sturmgeshutz IIIG (sper ca am scris bine).

Nu stiu de cine is facute modelele. M-am bucurat cand in kitul Tigerului am gasit 6 flaconase cu vopsea (vreo 3 galbene, 2 ca rugina, si 1 care aduce cu albastru) o pensula si un tub de 5 grame cu ciment (zic ei, eu i-as zice lipici).

Am ajuns acasa si m-am apucat de lucru. Am inceput cu avionul ca era cel mai simplu (doar vreo 40 de piese) scria pe cutie ca-i de nivelul 2. L-am asamblat ot, destul de multumit de ce a iesit. Am incercat sa aplic desenele (sau decaluri) dar aici m-am chinuit de numa. Nu mi-au iesit deloc. Se indoiau si nu mai reuseam sa le indrept...etc. O groaza de nervi mi-am facut cu astea, asa ca l-am lasat balta, doar cu vreo 3-4 desene lipite pe el. Oricum imi place ce am facut.

A urmat la rand Tiger-ul de nivel 3. Toate bune si frumoase pana la punerea senilelor. Cica se unesc capetele prin caldura :-D Ce o fi insemnand asta, cred ca numa ei stiu, insa eu cand am apropiat bricheta de senila, a inceput sa se adune si s-a stricat toata. Dupa injuraturile de cuviinta pt lipsa detaliilor a ceea ce inseamna alipire prin caldura. am incercat sa lipesc cealalta senila cu cimentul respectiv. Nu a ramas lipit decat pana am incercat sa o pun la locul ei pe rotile tancului. Am vazut ca senila aceea nu se lipeste asa ca nu am insistat. Cat de lipit desene pe Tiger mi-e si frica sa ma gandesc ce o sa iasa.

StuG-ul l-am lasat deocamdata deoparte (e si nivel 4 si are vreo 170 de piese) ca sa nu-l stric si pe asta, desi am dat un ochi pe planurile de realizare si am vazut ca nu e nimic de lipit "prin caldura", iar cu lipitul ma cam descurc.

In sfarsit...sper ca prin aceasta poveste n-am oripilat pe nimeni, sau nu am adus vreo ofensa zeului Modelism. Pur si simplu sunt incepator si lipsa de experienta si-a spus cuvantul.

Azi am descoperit si site-ul asta si dupa ce am vazut ca se poate face cu o macheta .... mi-a picat fata.

Si acum intrebarile: :)

1. Este vre-un Tutorial pentru incepatori ca sa invatz si eu cum se face o treaba ca lumea (ma refer aici la kit-ul in sine nu la imaginatia fiecaruia dintre noi)?

2. Cam ce ar trebui sa contina un set complet de scule pt modelism?

si ultima (deocamdata)

3. Nu are cineva o senila :D ?

Mersi anticipat.

P.S. Mentionez ca sunt din Cluj Napoca.

#2 Useril este offline   andi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 148
  • Inregistrat: 21-March 06
  • Location:Bucuresti

Postat 31 August 2006 - 03:30 PM

:-D
Salut!
Nu uita ca in cazuri d'astea (de :-D :-D ) e oricand loc pentru o diorama reusita. Gasesti aici (dar si pe net) adrese cu asemenea intreprinderi.
De asemenea: scule, tehnici, etc...

#3 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 31 August 2006 - 04:56 PM

Arathemis, in primul rind bun venit! Vezi ca-i bola grea! :-D

Apoi citeste pe aici:
http://cartula.net/m...m.php?itemid=16
http://cartula.net/m...m.php?itemid=33
http://cartula.net/m...m.php?itemid=48
http://cartula.net/m...m.php?itemid=65
http://cartula.net/m...m.php?itemid=70
http://cartula.net/m...m.php?itemid=71
http://cartula.net/m...m.php?itemid=88
http://cartula.net/m...m.php?itemid=91
http://cartula.net/m....php?itemid=112
http://cartula.net/m....php?itemid=172
http://cartula.net/m....php?itemid=193

Dar nu te impiedica nimeni sa iei la rind si articolele de la
http://cartula.net/modules/smartsection/ca...p?categoryid=11
http://cartula.net/modules/smartsection/ca...p?categoryid=12
te poti prinde de multe treburi
Trusa machetistului, mai mult sau mai putin avansat, arata cam asa:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 0.01_1_1.jpg


#4 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 31 August 2006 - 05:16 PM

In legatura cu lipirea la cald.
- asamblezi senila prin introducerea "nitului" (sau piesei similare) in locas
- cu un obiect cald, nu fierbinte (o lama de cutit, un cap de surubelnita), etc. presezi usor nitul (desenul de sus)
- dupa ce s-a format un "cap de nit", indepartezi obiectul cald si problema e rezolvata (desen inferior)
Atentie, nu presa mai mult decit e nevoie, poti distruge iremediabil piesele!

P.S. Vezi ca la Cluj sint niste baieti buni de tot, poate poti lua lagatura cu ei!!!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 0.02.JPG


#5 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 31 August 2006 - 09:40 PM

Bine te-ai virusat !
Iti doresc suferinta indelungata alaturi de noi.

Desenele se numesc decaluri (decalcomanie - in romaneste - dar suna prea aproape de adevar cu manie la coada) :-D Asa ca decaluri este barbarismul utilizat.
Ai inceput bine cu ungaria. Altii sunt in bransa de zeci de ani si inca viseaza la o vizita prin magazinele de acolo.
Anyway, ce ai luat tu suna ca pentru incepatori deci nu va face nici un "profesionist" infarct.
O sa mai strici destule si la un moment dat o sa le strici atat de temeinic de o sa crezi ca te tampesti pe zi ce trece (eu asa am patit). Dupa un an doi care trec iute (in asteptarea noutatilor din iarna, apoi din anul viitor etc) n-o sa avem loc de tine pe la expozitii si pe la galerie. Deocamdata distreaza-te cum poti si dreseaza-i pe cei apropiati sa te accepte cu aceasta noua meteahna (o sa ai nevoie mai tarziu cand nu vor avea unde manca din cauza dioramei in lucru :-D .

Pune orice intrebare. E plin de doctori care sa-ti prescrie ce-ti trebuie...Chiar prea multi :-?

#6 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 31 August 2006 - 10:38 PM

Deci ... boala grea, nevasta (amanta sau prietena dupa caz) o sa se simta neglijata, vei albi inainte de vreme, dar merita fiecare neuron ars... :-D

Inaintea mea ti-au raspuns 2 grei :-D de la care ma chinui si eu sa invat.

Cu stricatul...Offffff....

NUmai bine si succese...

A... si din cand in cand si cate o :-D rece...prinde bine :hammer:

#7 Useril este offline   arathemis 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 01 September 2006 - 08:43 AM

Mersi mult de sfaturi, lincuri si incurajari. Sigur o sa mai vina intrebari, numa sa ma lovesc de greutati.

Cat despre "nevasta, amanta sa prietena dupa caz" ...daca v-as zice ca in Budapesta am fost in luna de miere cand mi-am luat astea 3 machete ce ati zice ? :-D

O sa incep prin a citi pe rand linkurile date de z-mare.

Mersi si pt explicatia cu lipitul la cald. Tare rau imi pare ca i-am stricat o senila. Asa cum e intreg si fara senile parca e o epava :-). Si asta imi placea cel mai mult dintre toate 3. Acuma ce sa fac...asta este. Omul din greseli invata.

Cat despre trusa completa are mi-ati aratat-o :-D eu am o trusa de manichiura, o pensula...si atat. :-D

Mersi inca o data de ajutor ;)

Mai vorbim.

#8 Useril este offline   arathemis 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 01 September 2006 - 10:24 AM

Primele intrebari:

1. Ce este aceea un aerograf?
2. Ce este aceea o canopie?
3. Ce inseamna "silvering"?

Mersi.

#9 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 01 September 2006 - 10:25 AM

Boala usoara printre noi, Arathemis!
Eu cand am inceput ... Eu cand am inceput? :-D Hammm! Am inceput? :-? Aveam o penseta, un bisturiu si o trusa de pile de ceasornicarie din cele chinezesti care nu prea se mai gasesc. Ce sa zic? Stateam nitel mai bine ca tine si nici acum nu stau mai rau :-D.
Am pastrat dintre primele chituri un tanc pe care mi-am propus ca o data si o data sa vi-l arat ca sa mai aveti de ce sa radeti. :-D
Nu dispera, Arathemis! Toti am fost incepatori, iar eu (spre exemplu) sunt un vesnic incepator.
In ceea ce priveste tancul cu senila "oparita", pune-l bine pentru ca intr-o zi va fi element principal intr-o diorama marfa.:-)
Bafta!

#10 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 01 September 2006 - 10:37 AM

arathemis, la Sep 1 2006, 11:24 AM, a spus:

Primele intrebari:

1. Ce este aceea un aerograf?
2. Ce este aceea o canopie?
3. Ce inseamna "silvering"?

Mersi.

1. Un fel de pistol de vopsit... da mai mic si mai fin.
2. Canopy - canopie (rom.) . Chestia aia transparenta care-l protejaza pe pilot sa nu-l traga curentu'.
3. Da un "Search" pe forum. Sigur o sa gasesti ceva. Mai citeste si articolele...

Aceasta postare a fost editata de eugen: 01 September 2006 - 10:47 AM


#11 Useril este offline   arathemis 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 01 September 2006 - 12:39 PM

De citit tot citesc pe forum de azi-dimineata. De aia pun intrebari ca ma lovesc de notiunile astea si nu stiu la ce se refera. Eventual daca e explicata vreo notiune in vre-un articol dati-mi un link ca poate n-am ajuns la el.

inca o intrebare daca se poate:

4. Ce e aia Dry-Brush?

#12 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 01 September 2006 - 12:48 PM

termeni uzuali

#13 Useril este offline   arathemis 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 01 September 2006 - 01:02 PM

Merci. Bune definitii :)

#14 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 01 September 2006 - 01:07 PM

Abia acum imi dau seama ce site bine mobilat avem -toate linkurile pt. un incepator se pot da spre cartula.net!

#15 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 01 September 2006 - 01:09 PM

arathemis, la Sep 1 2006, 02:02 PM, a spus:

Bune definitii :)

Unde nu intelegi sau ai dubii, noteaza-ti si-i faci capul mare lui Ahmed si lui Bill la prima intalnire a clujenilor :-D .
Tine aproape de fratiorii astia doi ca sunt baieti de treaba si ai ce invata de la ei.
Bafta!

#16 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 01 September 2006 - 01:11 PM

Ahmed, la Sep 1 2006, 02:07 PM, a spus:

Abia acum imi dau seama ce site bine mobilat avem -toate linkurile pt. un incepator se pot da spre cartula.net!

Si sa mai zica gurile rele ca asta e site doar pentru "profi"! :-D
Bafta!

#17 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 01 September 2006 - 02:53 PM

Crios, mi-am adus aminte de ceva ....

De ce nu scrieti voi astia barosanii :-D niste articole despre spalari (washing) si tufuiri (drybrushing), ca ar fi o idee buna sau ceva pe scurt despre figurine... :-D

Ziceam si eu, nu dati !!! :hammer:

#18 Useril este offline   Razvan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 10-July 06
  • Location:sect 3 Bucuresti

Postat 01 September 2006 - 04:06 PM

Da da da mare dreptate are Flyboy. :-D Cat despre arathemis............ multa rabdare si sa vezi cand o sa ajungi sa stai nopti intregi sa-ti faci cruce la ce vezi si ce poate sa iasa din mainile acestor domni (bafta noastra e ca sunt si vorbareti) spre norocul nostru de incepatori :-D

#19 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 01 September 2006 - 04:16 PM

Flyboy, la Sep 1 2006, 02:53 PM, a spus:

De ce nu scrieti voi astia barosanii :-D niste articole despre spalari (washing) si tufuiri (drybrushing), ca ar fi o idee buna sau ceva pe scurt despre figurine... :-D

Eu stiu sigur ca am citit parca asa ceva scris de ei dar sa mor daca mai stiu daca era articol si pe unde e si pe ce forum era.

#20 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 01 September 2006 - 05:30 PM

eugen, la Sep 1 2006, 10:37 AM, a spus:

.
2. Canopy - canopie (rom.) . Chestia aia transparenta care-l protejaza pe pilot sa nu-l traga curentu'.

Nu sunt sigur ca acest cuvant exista in romana. Este mai degraba un barbarism preluat din anglo-saxona. Oricum pe mine ma calca pe nervi.
S-ar putea spune carlinga sau cupola (ultimul cu referire stricta la partea vitrata de deasupra guliei lu' don' pilot).
Nu ca as fi vreun Pruteanu dar.....

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi