Forum Machete,Modelism,Hobby: New in this business. - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

New in this business. Newbie

#21 Useril este offline   radian 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 01-August 06

Postat 01 September 2006 - 09:27 PM

Imi permit sa-ti dau si eu un link:
http://airfix.com/cs...s/glossary.aspx

Bafta in toate!

#22 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 01 September 2006 - 10:21 PM

Multumesc radian, tot pe la airfix e ceva pdf-uri care iti explica basic, cum sa faci o maheta :-D

OK in engleza poate mere', poate nu.
Ideea era sa se explice verede, romaneste ce si cum. Carcotas cum sunt si cum mai stiu eu pe cineva :-D o sa zica lumea ca nu am treaba pe acasa :-D

Imi mentin ideea :-) ... cu articolele

A...era sa uit, arathemis draga, pregateste-te de investitii serioase :hammer:

SI cauta-ti un loc in casa unde sa nu strambe tanara sotie din nas de la mirosul de diluanti si lipici.

Cine stie, stie. Cine nu...o sa afle :hammer:

#23 Useril este offline   serj 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 28-May 06

Postat 01 September 2006 - 10:59 PM

Apropo de inceputuri :-D
Cum faceti dungile subtiri de pe canopiile avioanelor de 1/72. Am incercat diverse metode dar nu ies dretpte si subtiri oricat m-as stradui. Am folosit banda adeziva de hartie dar tot aiurea au iesit...Le faceti pe interior sau pe exterior?

Aceasta postare a fost editata de serj: 01 September 2006 - 11:00 PM


#24 Useril este offline   Kamob 50 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1970
  • Inregistrat: 13-May 06

Postat 02 September 2006 - 10:20 AM

serj, la Sep 1 2006, 10:59 PM, a spus:

Apropo de inceputuri :-D
Cum faceti dungile subtiri de pe canopiile avioanelor de 1/72. Am incercat diverse metode dar nu ies dretpte si subtiri oricat m-as stradui. Am folosit banda adeziva de hartie dar tot aiurea au iesit...Le faceti pe interior sau pe exterior?

Iti spun din ce am facut eu - nu spun ca asa trebuie (!), pentru ca nu am atat de multa experienta: banda adeziva de hartie (de sablaj) e buna pentru suprafete mari. Batrana banda adeziva transparenta pe care o gasesti la Librarie e numai buna, dar mai ai de facut 2 lucruri:
1. cu un pix-creion de 0,7mm cu mina foarte moale traseaza-ti conturul de mascat (nu intotdeauna producatorii il fac vizibil);
2. aplica banda in bucati continue, cu grija sa nu ii faci cute in partile rotunde.

Daca ti-ai marcat conturul, o sa poti sa faci dungi subtiri cat vrei, sau drepte, pe interior sau exterior.

#25 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 02 September 2006 - 11:32 AM

Salut,

Eu cred ca problema e un pic mai complexa.

In primul rind iti trebuie o banda adeziva de buna calitate. Eu personal recomand cea de la Tamiya. Daca banda e proasta iti ramin o gramda de mizerii pe margine ei, care vor genera o margine neregulata. Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca s-ar putea sa iti intre vopseaua sub banda adeziva.

Eu folosesc alta metoda:
Tai benzi subtiri de scotch (1-1,5mm) - le aplic pe marginea geamurilor - zona centrala o umplu cu o bucatica de scotch.
Avantajul este ca poti sa mulezi benzile subtiri in aproape orice forma (se preteaza perfect la spatii vitrate curbe) si se lipesc foarte bine marginile.


http://cartula.net/modules/ipboard/index.p...ic=713&hl=ki-84

sau

http://cartula.net/modules/ipboard/index.p...hl=me-109&st=15


La Ki-84 am folosit acest procedeu (daca mai tin bine minte). :-D :-D :-D
iar la Me-109 am folsit banale benzi, pentru ca avea cabina patratoasa.


Bafta la modelat.

Christian

#26 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 September 2006 - 12:05 PM

Citeaza

Cum faceti dungile subtiri de pe canopiile avioanelor de 1/72.
La aceasta scara este destul de dificil de lucrat cu masti, chiar si cind sint "de-a gata"
Acuma cred ca Serj a fost putin ambigu in intrebare :-? . Te referi la facutul ramelor lipsa pe o cupola sau la vopsitul lor?
In primul caz am folosit fisii din tabla de plumb de 0,1 mm pe care le-am lipit cu superglue. Treaba extrem de migaloasa dar cu rezultate bune!
In cel de al doilea caz procedez cam asa, parafrazind zicala cui pe cui se scoate , adica plasticul nu zgirie plasticul.
- vopsesc, din pesnula, prima data ramele in culoarea corespunzatoare interiorului cocpitului. Multi uita de aceasta problema si, mai ales, la cupolele deschise se vede cam aiurea. Dupa uscare vospesc in culoarea necesara pentru exterior.
- a doua zi, nu mai tirziu (aici e tot shpilul, vopseaua e uscata dar nu atit de tare incit sa fie casanta si sa crape) indepartez surplusul de vopsea (pe unde mi-a "scapat" pensula) cu ajutorul unei bucatele de plastic rupta in asa fel incit sa aiba un virf ascutit cu muchie "taioasa" (sparg o cutie de tic-tac)

Citeaza

De ce nu scrieti voi astia barosanii  niste articole despre spalari (washing) si tufuiri (drybrushing), ... 
Am citeva articole incepute dar ...timpul bata-l vina :-D

Arathemis, aici poti vedea citeva tipuri de aerograf:
http://cartula.net/modules/ipboard/index.p...wtopic=919&st=0

#27 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 02 September 2006 - 01:09 PM

crios, la Sep 1 2006, 02:09 PM, a spus:

arathemis, la Sep 1 2006, 02:02 PM, a spus:

Bune definitii :)

Unde nu intelegi sau ai dubii, noteaza-ti si-i faci capul mare lui Ahmed si lui Bill la prima intalnire a clujenilor :-D .
Tine aproape de fratiorii astia doi ca sunt baieti de treaba si ai ce invata de la ei.
Bafta!

Un alt modelist f.b. despre care uitasem ca este din Cluj este Marhaba.
Si de aici ar fi cateva lucruri de invatat si cred ca mai sunt maestri prin Cluj pe care i-am scapat din vizor.
Bafta!

#28 Useril este offline   serj 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 28-May 06

Postat 03 September 2006 - 12:09 AM

Citeaza

Acuma cred ca Serj a fost putin ambigu in intrebare :-? . Te  referi la facutul ramelor lipsa pe o cupola sau la vopsitul lor?


Doar la vopistul lor. La umplerea cu vopsea a canalelor care reprezinta rama unor bucati din cupola.
Ras-ul cu o bucata de plastic... credeam ca e o idee originala :-D, pentru ca am apelat la procedeul asta cu cateva ore inainte sa citesc replay-ul. A mers destul de bine tinand cont ca am folosit vopsele acrilice... dar nu stiu cum merge pe email-urile de la Revell, oricum sunt mai rezistente si pot fi aplicate mult mai usor pe exterior.

:-D Pot sa va intreb si ce (chit??) folositi pentru a astupa spatiul ramas, in unele cazuri, in urma inbinarii?

#29 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 03 September 2006 - 09:22 AM

curec_christian, la Sep 2 2006, 12:32 PM, a spus:

In primul rind iti trebuie o banda adeziva de buna calitate. Eu personal recomand cea de la Tamiya.

Parafrazand: e una din cele mai bunesolutii de mascare sub forma de banda adeziva.

Asa am mascat eu o cupola de Hurricane si FW 190 la 1/72, multumita unui om de bine care mi-a donat o rola :-D

Mai poti folosi o metoda combinata cu solutie de mascare. APlici fasii subtiri de banda adeziva la marginea cupolei iar in centru folosesti o solutie MAskol de la HUmbrol sau Color Stop de la Revell.

Sunt solutii de cauciuc butadien-stirenic diluate in amoniac care se aplica cu pensula, se lasa la uscat, izoleaza f bine si dupa uscarea vopselei se cojesc ca o manusa chirurgicala, adica se scot :hammer:

Succes

#30 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 September 2006 - 01:36 PM

Citeaza

Rasul cu o bucata de plastic... credeam ca e o idee originala
E, nu esti singurul care a descoperit ...America! :-D
Pentru mascare mai poti folosi si asta:
http://cartula.net/m...p?showtopic=928

Citeaza

Pot sa va intreb si ce (chit??) folositi pentru a astupa spatiul ramas, in unele cazuri, in urma inbinarii?

Mai toate firmele producatoare de vopseluri si machete fabrica si chit (denumiri comerciale: putty, filler, plasto).
Am lucrat cu Tamiya[putty] (mi s-a parut foarte bun, se usuca destul de repede dar cam crapa la regravare), Humbrol [model filler](bun, se usuca nitel mai greu, se regraveaza mai bine dar se separa foarte repede componentele, asa ca periodic trebuie sa-i schimbi pozitia de pastrare: cind cu dopul in sus, cind cu el in jos :-D ) Model Master(acceptabil, se cam intinde, se usuca destul de bine si se graveaza bine) Revell[Plasto] (foarte bun dar are aceiasi problema ca si cel de la Humbrol).
Atentie, daca gaura este mare, nu o umple din prina, chitul se usuca foarte greu in adincime. Gaurile mari se umplu din mai multe straturi, lasindul pe cel precedent sa se usuce bine!.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 03 September 2006 - 01:42 PM


#31 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 03 September 2006 - 03:43 PM

Z-mare, la Sep 3 2006, 02:36 PM, a spus:

Atentie, daca gaura este mare, nu o umple din prina, chitul se usuca foarte greu in adincime. Gaurile mari se umplu din mai multe straturi, lasindul pe cel precedent sa se usuce bine!.

Sau o metoda proprie, adica e a mea :-D , pastreaza fasii de stiren sau bucatele din culee (rame) si umple cu ele gaura mare, dupa care acoperi cu chit. Economisesti chitul si nu pierzi mult timp cu uscatul :-D

#32 Useril este offline   arathemis 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 04 September 2006 - 08:36 AM

Multumesc tuturor pt urari, sfaturi si incurajari.

Deocamdata nu mai pun mana pe nici o macheta pana nu citesc tot ce se poate citi, ca sa nu mai stric oarece.

Cat despre Tiger-ul ramas fara o senila, cred ca o sa-l folosesc intr-o diorama ca un tanc distrus pe camp-ul de lupta.

Inca o data multumesc...si orice sfaturi, sugestii mai aveti...sunt binevenite.

#33 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 04 September 2006 - 07:28 PM

Apropos, asta e brand new, ca m-am lovit de ea acum vre-o 5 minute :-D

Pentru cei care au "stricat" pensule in MAskol sau in Color Stop: drcovenia aia de cauciuc se curata repede de pe pensula cu pricina, daca o scufundati in nitro. Eu tocamia mascam ceva si ma enervam ca nu mai merge pensula. In loc sa o bag in flaconul de cauciuc am bagat-o in nitro... :-D Bine ca nu am apucat sa o mai pun la loc pe plastic, ca mi-a mirosit.

Oricum s-a sters destul de elegant si asta imi spune ca pot masca si cu pensule mai subtiri pe care apoi le sterg. Uraaaa...

Scuze de off-topic, si poate mai stiau si altii :-D

#34 Useril este offline   serj 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 28-May 06

Postat 04 September 2006 - 07:48 PM

arathemis, la Sep 4 2006, 08:36 AM, a spus:

Inca o data multumesc...si orice sfaturi, sugestii mai aveti...sunt binevenite.

Asa ca sa-mi mai repar greseala... (m-am bagat aiurea peste tine cu intrebari).
Baietii astia de pe cartula s-au gandit si la eventualele greseli de asamblare si:
http://cartula.net/m...?showtopic=1111
De aici poti face rost de piese pe care le-ai stricat. (in limita stocului :-D )
Pentru "material" ai la indemana:
www.parcmodels.ro
www.revell.ro
www.machete.ro
Daca nu gasesti pe aici ce cauti sigur gasesti, orice la:
http://cartula.net/m...?showtopic=1096

Sper ca asta a fost ceva util.

#35 Useril este offline   arathemis 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 08 September 2006 - 08:39 AM

Salut din nou.

Ati putea sa-mi dati un top al firmelor producatoare de modele, in functie de calitatea produselor (adica sa se potriveasca bine piesele, sa fie bine turnate, si sa imite cat mai bine realitatea) ca sa stiu dupa ce sa ma uit cand comend pe net, ca altfel n-am cum sa stiu.


M :lol: erci.

#36 Useril este offline   andi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 148
  • Inregistrat: 21-March 06
  • Location:Bucuresti

Postat 08 September 2006 - 09:07 AM

Grea intrebare omule...

Sunt convins ca fiecare o sa aiba o parere referitor la acest "top".
Personal, am lucrat bine cu Hasegawa, Dragon si Revell-ul cu matrita de Hasegawa, insa am vazut si cat de bine se prezinta Trumpeteer-ul si Tamiya.

II las si pe altii sa zica... :hammer: :lol:

#37 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 08 September 2006 - 09:34 AM

Site-uri de recenzii (cauta "reviews"):

Aviatie:
www.fortunecity.com/meltingpot/portland/971/home.htm
www.modelingmadness.com

Blindate:
http://www.ontheway.org.uk
http://www.smallscaleafv.com/
http://www.missing-lynx.com/
http://www.perthmilitarymodelling.com/

Mixte:
http://www.kitreview.com/reviews.htm

#38 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 September 2006 - 10:03 AM

:lol: Grea intrebare!
Pentru ca:
- aceiasi firma face produse noi sau imbuteliaza kit-uri vechi, slabe calitativ
- firma serioasa, partile se imbuca bine dar macheta este cu multe greseli in forme (nu intru in amanunte)
- firma micuta, plastic bun, modele extrem de rare dar fara prea multe detalii
- firma micuta, kit fara multe delalii dar foarte corect in forme
- firma buna, dar plasticul prost
- firma buna, decaluri proaste
- firma cu staif, dar piesele nu se imbuca de nici o culoare
- firma mica in top, plastic bun, detalii extra, forme corecte
Eu zic mai degraba sa citesti recenzii inainte de a achzitiona un kit, eventual mai intrebi in stinga si in dreapta. Si apoi, ce te faci daca vrei o anume macheta, o gasesti numai la o singura firma, e fara detalii, nu prea corecta si mai ai mult de munca cu detaliile, o cumperi sau nu???? Sau poti gasi acelasi kit la doua firme diferite, la preturi diferite...pe care o cumperi???

#39 Useril este offline   arathemis 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 08 September 2006 - 10:17 AM

Alte site-uri de cumparat de pe net machetute mai stiti in afara de cele postate de serj?

merci

P.S. poate is sacaitor, da n-am de unde altundeva sa aflu chestiile astea. va cer inca putina ingaduinta cu intrebarile mele de inceparetz,

#40 Useril este offline   andi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 148
  • Inregistrat: 21-March 06
  • Location:Bucuresti

Postat 08 September 2006 - 10:35 AM

Incearca si o cautare pe Google. Scrie "plastic model kits" sau "scale models" sau orice altceva de genul asta.
O sa-ti dea o lista uriasha... :lol:

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi