Forum Machete,Modelism,Hobby: BA64 scara 1:25 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

BA64 scara 1:25 o macheta din carton, ceva sarme, forex, hartie...

#1 Useril este offline   criss0571 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 06-September 11
  • Location:Buzau
  • Interests:Aviatie, Tancuri, modelism in general

Postat 27 February 2015 - 10:55 PM

BA64 - o macheta scara 1:25, hartie, carton, sarme, tuburi...etc.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#2 Useril este offline   criss0571 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 06-September 11
  • Location:Buzau
  • Interests:Aviatie, Tancuri, modelism in general

Postat 28 February 2015 - 11:52 AM

Cateva accesorii si un pic de rugina:

Imagine postata

Imagine postata

#3 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 05 March 2015 - 02:50 PM

Salutare,
o initiativa interesanta.

Imi permit cateva sfaturi, care reprezinta evident un punct de vedere subiectiv.

Scara fiind una extrem de generoasa prin dimensiuni, incearca sa nu te grabesti, pentru a obtine mai multe detalii.

De asemenea, daca este posibil, evita cartonul de ambalaje, deoarece are acea structura gofrata care iti da batai de cap. In primul rand apar acele spatii libere pe care trebuie sa le umpli cu chit, iar in al doilea rand cartonul are rezistenta mica pe una in cote ceea ce poate determina indoirea sa.
Pot folosi lejer carton mucava, are avantajul ca este ieftin la o dimensiune apreciabila, se gaseste in tot felul de grosimi, este usor de lucrat cu el fiind totodata si robust.

De asemenea, daca ai posibilitatea, foloseste vopsea la spray, dimensiunile fiind mari nu risti sa supradepui pe macheta vopsea, asigurand totodata si un grad mai mare de uniformitate.

Rugina poti sa o depui intr-un mod mai neuniform, pentru a fi realista. Poti folosi simplu si metodele de wash discutate de multe ori pe forum, dar mai ales avand in vedere dimensiunile poti folosi metoda buretelui.

Spor la lucru

#4 Useril este offline   criss0571 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 06-September 11
  • Location:Buzau
  • Interests:Aviatie, Tancuri, modelism in general

Postat 05 March 2015 - 03:11 PM

[quote name='stageexp' timestamp='1425559829' post='198165']
Salutare,
o initiativa interesanta.

Imi permit cateva sfaturi, care reprezinta evident un punct de vedere subiectiv.


Multumesc stageexp.

Este prima macheta din carton din asta. Uitasem de mucava. La vopsea si la finisaje mai am de lucru, dar timpul asta ma omoara. Pun fotografiile pentru a mai invata cate ceva si pentru a incuraja modelismul in general si din diverse materiale. Am inceput aceste machete din carton fiind influentat de userul neabalcean , care are niste lucrari deosebite. Mai am cateva machete in minte la aceasta scara si daca ar fi sa le cumpar ar trebui sa afectez foarte mult bugetul asa ca blindatele le voi continua din carton - mucava si alte materiale.

Sper sa nu poluez forumul cu micile mele incercari. Poate mai invata unii si din greselile altora...

Orice parere este binevenita - buna sau mai putin buna.

#5 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 06 March 2015 - 03:17 PM

Salutare,
nu e vorba de poluare, initiativele sunt binevenite.

Modelismul din carton sau cel de tip scratch care reuneste si alte materiale, este o forma de modelism pur, eu il consider de cea mai buna calitate. Rezultatele pot fi intr-adevar exceptionale. Banuiesc ca ai vorbit de nebancea alin, pe care il cunos cpersonal, si care lucreaza de asemenea machete din carton cu o pasiune si rezultate deosebite.

Mucavaua este ok, stiu de dificultatile cartonului ondulat de la propriile incercari, l-am folosit ca baza pentru unele machete feroviare si am vazut cum se comporta. Mucavaua se vopseste ok, totule sa nu insisti pentru a nu umfla materialul care totusi are grad mare de absorbtie.

Spor la lucru pe mai departe

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi