Forum Machete,Modelism,Hobby: Nasul unde nu ferbe oala - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Nasul unde nu ferbe oala

#21 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 August 2006 - 05:21 PM

Logic, da poate cind pleaca le ia de acolo :-).
Ai dreptate, am vazut ca sint cam prea mari, dar de frumusete..o mica licenta :-D

#22 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 09 August 2006 - 06:48 PM

Foarte reusite kiturile Z-mare !
Imi plac mult, mai ales cea cu camuflaj de iarna !
Improvizatia cu "trunchiurile subtiri de copaci" foarte inspirata.
Poate dai jos lazile de pe capota ... :-?
Felicitari !
Am si eu o nelamurile/intrebare: nu e prea groasa antena ?
Asa, strict vizual, pare ca un par, rigid ....

#23 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 09 August 2006 - 06:52 PM

Z-mare, la Aug 9 2006, 03:06 PM, a spus:

......
O mica paranteza: in timp ce la adunam, vine o batrinica si ma intreaba: la ce-s bune maica, la ceai? :-) . Ei, pas de-i raspunde, ca nu la ceai ci la ...machetism :-D

Baba aia era Misu Gainusa deghizat ... :hammer:
Bag mana in foc .. !! :-D

#24 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 August 2006 - 08:55 PM

Nu, e antena lui. Poate perspectiva sa fie de vina, eu voiam sa o fac chiar mai grosuta nitel, dupa cum am vazut in fotografii! Parca a mai fost o data discutia asta, pe linga Sd.Kfz-tul lui Ahmed!
Da, trebuia sa ma gindesc inainte la cutii! Sint lipite si nu prea mai merge sa le dau jos! :-D Poate intr-o mica dioarama sa se schimbe situatia, adica cutiile alea sa para puse acolo, asa provizoriu!

#25 Useril este offline   uhu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 851
  • Inregistrat: 12-August 05
  • Location:Lugoj

Postat 09 August 2006 - 09:51 PM

Frumoase realizari.Felicitari!!! Pe cand ceva senilat?

#26 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 10 August 2006 - 12:02 AM

Excelente !.... Si mai e una la mine. Cadou de la don' profesor. Ii fac maine poze, o postez si las maestro sa comenteze ce i-a facut...
Intre timp o astept pe mamaie sa posteze cu crengute.... :-D

#27 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 10 August 2006 - 05:08 AM

Frate Zetule, desi ti-am spus-o deja "live", pen'ca am avut marea placere sa le tin si in manutele-mi dolofane, ti-o mai zic o data si "on line" si public carevasazica :
EXCELENT ! Sunt minunate, dupe ce o sa transpiri la Do335-urile alea, sa mai faci "eseuri" d'astea brailliste !
Iar pentru cadoriseala cu bagajele rasinoase, nici ca se putea "multumire" mai faina !

Lada aia mare... era plina cu sticle de bere in ghiata pisata... nemtoteii erau in pauza si le trebuia la indemana...
Sa nu le dai jos, altfel se supara Fritzii pe matale !

#28 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 10 August 2006 - 08:04 AM

Bravo Z-mare! Excelente mititelele astea!
Am si eu un 222 de desert "in developing" dar nu reusec sa lucrez nimic vara asta se pare...
Cat despre crengutele alea, le zice "fascine", din italiana, se pare ca de acolo vine si cuvantul fascism (simbolul fascistilor fiind chiar un astfel de buchet de crengute...)

P.S. Ce fain ar fi daca le-ai gasi si cate o mica baza...Incearca cu cate o bucata de polistiren extrudat, cum am facut la sd.kfz.260-ul meu, e ieftin si simplu.

#29 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 10 August 2006 - 08:57 AM

Ahmed, la Aug 10 2006, 08:04 AM, a spus:

Cat despre crengutele alea, le zice "fascine", din italiana, se pare ca de acolo vine si cuvantul fascism (simbolul fascistilor fiind chiar un astfel de buchet de crengute...)

In liceu proful de istorie ne-a spus ca vine de la latinescul fascia care inseamna nuia, era de fapt o nuia simbolica pe care o purtau patricienii in mana, exact cum tinem noi un bat la munte :-D De aici intr-adevar vine cuvant fascism.

Si o intrebare pentru Z-Mare, din curiozitate: cum ai facut sefu' plasele de la Sd.kfz 260, Divizia Grossdeutschland, primul blindat care se vede in poze?

#30 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 August 2006 - 09:23 AM

Citeaza

cum ai facut sefu' plasele
Nu sint facute de mine, sint fotoincizii incluse in kit. Din pacate, tabla un pic cam groasa, a pus probleme la indoit, neavind trasat santul de indoire, asa cum au cele de la Eduard, de exemplu.

#31 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 10 August 2006 - 09:50 AM

DEX online

Citeaza

Cat despre crengutele alea, le zice "fascine", din italiana, se pare ca de acolo vine si cuvantul fascism (simbolul fascistilor fiind chiar un astfel de buchet de crengute...)

FASCÍNĂ, fascine, s.f. Mănunchi de nuiele sau de ramuri subţiri, legat din loc în loc cu sârmă, uneori umplut cu piatră, moloz sau pământ, folosit la întărirea terasamentelor, la construirea digurilor sau a drumurilor în regiunile mlăştinoase şi la alte lucrări făcute în terenurile desfundate; fascie1 [Var.: faşínă s.f.] – Din it. fascina, fr. fascine.


Citeaza

In liceu proful de istorie ne-a spus ca vine de la latinescul fascia care inseamna nuia, era de fapt o nuia simbolica pe care o purtau patricienii in mana, exact cum tinem noi un bat la munte

FÁSCIE, fascii, s.f. l. (La pl.) Mănunchi de nuiele de mesteacăn, legat cu o curea, având la mijloc, în partea superioară, o secure şi purtat de lictorii care însoţeau pe unii magistraţi romani. 2. Fascină

#32 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 10 August 2006 - 12:07 PM

Am avut in mana aceste trei minuscule blindate la intalnirea de luna trecuta.
Foarte reusite Z-mare!
Am sa ma duc totusi un pic la extreme si am sa spun (am spus si atunci) excelent folosite cracutele si arata superb pe macheta. Asemanarea acelui manunchi de "craci" cu unul de fascine este pur si simplu intamplatoare. "Cracile fascinelor" nu sunt mai groase decat un deget (am lucrat cu asa ceva la mandrul Canal :-x ) spre deosebire de cele de pe masina care au aproximativ 1mm - 1mm si ceva. Adica, real, ar avea ~70 - 100mm.
Asta la extrema de sus. La cea de jos se afla doua dintre cele trei roti de rezerva, respectiv cele neinvelite cu folie de plumb. Ei bine, la alea doua, producatorul a avut grija sa arate (daca le folosesti ca atare) ca niste puluri de table (table din alea cu zaruri, nu din alea cu nituri).
Bafta!

#33 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 August 2006 - 01:20 PM

Fascii sau facine, habar nu am, cred mai degraba ca erau ...lemne de foc. :-D Sa nu uitam ca e vorba, totusi, de iarna rusa. :-)
Am mai vazut o astfel de legatura, intr-o poza facuta in desert, acelea insa erau mult mai subtiri, pareui mai degraba trestii si banuiesc ca erau folosite in caz de impotmolire in nisip.
Cit despre husele rotilor de rezerva, e si aici o ...discutie. Am vazut in multe fotografii aceste huse destul de bortoase, atirnind in partea de jos. Banuiesc ca intre huse si roata erau virite oarce acareturi, boarfe de, trebuia folosit fiecare locsor!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Untitled5.1.JPG


#34 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 August 2006 - 01:22 PM

Am vazut fi huse frumos intinse, ca la carte, (o fi trecut caprarul Fritz in inspectie :-D ??). Sa nu uitam, pinza de cort era destul de scortoasa si nu cred ca se mula dupa rizurile (profile??) din cauciucul rotii.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: panzerspaehwagenWH_213920_Baydeww2.1.JPG


#35 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 10 August 2006 - 01:29 PM

Fasciile aveau si o secure cu coada lunga in mijloc.
Am auzit ca erau folosite la aplicarea pedepselor si in functie de gravitate securea ramanea sau era scoasa :-D
Poate e doar o legenda...Nu dati !

#36 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 10 August 2006 - 02:40 PM

Vad ca subiectul capata amploare... :-D Aici va puteti documenta mai sanatos, pui de Traian ce sunteti :-)

Pe de alta parte stau in c..r si ikmi pun intrebari retorice de genul: eu cand o sa fac ca nenea Alexandru ???

Foarte frumos, ce sa mia zic ca au zis altii destul... :hammer:

#37 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 10 August 2006 - 06:00 PM

Salut Alexandru,

Frumos realizate machetele. Felicitari.

Ca + as nota gradul mare de detaliere pentru scara cit si dimensiunea mica a machetelor, iar ca - grosimea mare a antenelor.

In rest - excelent.

Christian

#38 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 10 August 2006 - 11:37 PM

Sa lasam discutia si link-ul lui Flyboy de unde rezulta ca si Americanii sunt fascisti, termen intotdeauna prost inteles si confundat cu nazisti.
Si iata ce se ascundea in colectia Wurgerului cel hraparetz.
Eu nu-mi pot permite sa descriu ce a facut altul la model dar am sa va atrag atentia la locurile din care a sarit vopseaua si se vede otelul (care nu e argintiu); la felul in care decalul nu a facut silvering (cat a fost el de mic si de aer inghitzitor)...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: August_2006_013.jpg


#39 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 10 August 2006 - 11:39 PM

si la ce frumos se vede (intamplator sau nu) textura blindajului...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: August_2006_020.jpg


#40 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 10 August 2006 - 11:43 PM

intr-adevar husa rotii e cam prea ordonata...Da' ce palaria mea...Masina cu totu' are cam 5 cm lungime...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: August_2006_015.jpg


Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi