Forum Machete,Modelism,Hobby: Regulament campanie Zoo - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Regulament campanie Zoo 01 martie - 30 iunie 2015

#1 Useril este offline   sven_ss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 693
  • Inregistrat: 08-January 14
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2015 - 02:26 PM

Campanie Zoo

Durata 4 luni, intre 01 martie - 30 iunie 2015

Pot participa toate subiectele care au ca nume/porecle animale sau sunt efectiv un animal.
Nu există restrictii în ceea ce privește perioada istorica, fiind acceptate toate subiectele indiferent daca de aer, pământ, apa sau spatiu, singura conditie fiind ca numele/poreclă recunoscută să fie un animal.
Sunt acceptate kituri la orice scara, plastic, metal, rasina sau lemn, fara parti colorate sau lipite deja.

Administratorul isi rezerva dreptul de a restricționa participarea unui subiect considerat necorespunzător regulilor campaniei.

Cateva posibile subiecte: hawk, eagle, falcon, buffalo, swordfish, albacore, tigermoth, leopard, tiger, panther, lince, ariete, bear, badger, albatross, mosquito, mustang, stallion, lynx, cougar, walfisch, storch, hornisse, wal, gazelle, condor, elefant, gannet, hornet, wurger, sturmvogel, gripen, hayabusa, kfir, impala, cobra, viper, mosca-rata, buchon, dragonfly, beaver, jaguar, walrus, bulldog, puma, taube, hind, barracuda, wildcat, hellcat, bearcat, kingfisher, salamander, uhu, scorpion, black widow, seagull, goose, duck, delfin, karas, los, czapla, desert rats, navy seals (chiar daca e o sigla...) Si pt. italianofili falco, sparviero, cicogna, pipistrello, veltro, lince, marsupiale, canguro, alcione, airone, gabbiano.

Aceasta postare a fost editata de sven_ss: 09 March 2015 - 02:47 PM


#2 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 13 March 2015 - 09:38 PM

Ehe! Tocmai ma uitam pe unele site-uri(romanesti si din exterior....) si dupa ce m-am "ciondanit" cu autoritatea superioara(sti-ti voi cine :shiftyninja:), incercand sa pun pe pauza lucrarile care oricum sunt pe "pause" m-am hotarat: Asta va fi! http://www.hobby-par...dus.php?id=4441
Acuma'..... sa vedem cum evolueaza cautarea de informatii, livrarea si stocul de vopsele din dotare...

#3 Useril este offline   sven_ss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 693
  • Inregistrat: 08-January 14
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2015 - 07:32 AM

Zachs- Spor la muncă! Asteptăm WIP-ul.

#4 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 14 March 2015 - 09:49 AM

[quote name='zachs' timestamp='1426275526' post='198583']
si dupa ce m-am "ciondanit" cu autoritatea superioara(sti-ti voi cine :shiftyninja:)
:lol:
Stimabile coleg tu nu invatasi nimic din Traim in Romania si asta se plateste , nu trebuie sa te ciondanesti cu autoritatea , tre sa stii doar cat paraindarat tre sa acorzi autoritatii Superioare si se rezolva fara ciondaneli , poate eventual negocieri :-D :hi:
Spor la machetit !

#5 Useril este offline   sven_ss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 693
  • Inregistrat: 08-January 14
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2015 - 09:53 AM

CaporalMusat- o Puma, ceva?
Te asteptam

Cat despre "autoritate"...eu i-am dat un pin. Si flori.

Aceasta postare a fost editata de sven_ss: 14 March 2015 - 09:53 AM


#6 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 14 March 2015 - 10:44 AM

@ Sven _ss din pacate desii nu am vreo problema cu "autoritatea superioara " nu am cum sa ma incadrez in aceasta campanie din cauza ca din ce lucrez eu rusii nu s au catadicsit sa boteze ceva blindate cu nume de animale ! !!!!
Eu sunt pe "taratoare " rusesti si care s au mai incadrat si prin Armata romana , (aici ar fii ceva ) dar prea scump ca e rasinoasa si nici nu prea stiu ce si cum cu ea ; MLI u Jderul de la Wespe models .
Ar mai fi fost un "animal" blindat dar ar insemna corupere de la stilul meu :-D incarcare de stoc si finantare ; si intrerupere de activitate sovietico-romaneasca la care lucrez ! A sa nu uit de cin se incadra Ghepard u !!!
Asa ca raman pe margine tura asta dar poate va fii altceva in viitor ! :hi:

PS Apropo scump rau paraindaratu tau si pin u si Flori !!!! Cred ca colegii isi vor dorii sa nu vada DNA ul autoritatii superioare sa i ia si pe ei la intrebari de ce nu se incadreaza in in acest procent :lol: :lol:

#7 Useril este offline   sven_ss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 693
  • Inregistrat: 08-January 14
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2015 - 05:46 PM

CaporalMusat - Nah: În luna mai a anului 1946, România a primit 13 tancuri PzKpfw V Panther din stocurile Armatei Roșii. Tancurile au fost utilizate inițial de către Brigada 1 Care de Luptă, ulterior fiind cedate Diviziei Tudor Vladimirescu-Debrețin. Cele 13 tancuri erau modele diferite (Ausf A, Ausf D și Ausf G), într-o stare avansată de uzură. Totuși, ele au fost vopsite și inscripționate cu emblema Armatei Române. Oficial, tancul a primit denumirea T5 Panther, în anul 1948 fiind vopsit cu noua emblemă a Armatei Române (cocarda). În 1950, toate cele 13 tancuri au fost abandonate și înlocuite cu T34/85.

#8 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 14 March 2015 - 08:11 PM

Citeaza

Diviziei Tudor Vladimirescu-Debrețin.

"Din falnic vânător de munte
Mi te-a făcut Ana pandur!
Întâi ţi-a-nfipt o stea în frunte
Şi-apoi un Debreţin în cur! "

Dar pana la urma au invins la Debretin ?
Stiam ca si-au luat-o ingrozitor de rau din cauza unui neamtz parca ( sau roman de origine germana ) ?

Apar si eu saptamna viitoare ; doar sa-mi gasesc putin timp liber si lumina de zi sa fac niste poze .

#9 Useril este offline   Grecul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 06-June 05
  • Location:Iasi

Postat 17 March 2015 - 12:04 AM

Ma bag si eu cu Flugabwehrkanonenpanzer Gepard 1/35 Tamiya, evident Romanesc!

Imagine atasata: TA35099.jpg

#10 Useril este offline   sven_ss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 693
  • Inregistrat: 08-January 14
  • Location:Bucuresti

Postat 17 March 2015 - 07:21 AM

@dany/@Grecul- va puteti dechide oricand doriti un topic in această sectiune, prezentând pas cu pas evolutia constructiei. Spor!

#11 Useril este offline   sven_ss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 693
  • Inregistrat: 08-January 14
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2015 - 12:04 PM

Chiar daca 2 dintre subiecte-Jderii- sunt "out of the contest" uite ca ne-am strâns cativa zoologi. Spor tuturor!

PS- nu e contest, decât daca vreti. Adică sa votăm la sfarsit democratic the best of.

#12 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 28 March 2015 - 10:40 PM

Citeaza

Chiar daca 2 dintre subiecte-Jderii- sunt "out of the contest"


Da ... a fost o solutie de compromis fiindca doream sa vad daca se mai anima putin GB.
Insa am sa rog un admin sa-i mute la sectiunea de "Blindate" saptamana viitoare si voi incepe un tanc <Panther> de la 0 . De fapt doar ce am taiat cateva piese de pe culee iar daca timpul imi permite am sa le fac niste poze maine .

#13 Useril este offline   sven_ss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 693
  • Inregistrat: 08-January 14
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2015 - 10:57 PM

Super @dany

#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 30 March 2015 - 08:23 AM

Citeaza

Pot participa toate subiectele care au ca nume/porecle animale sau sunt efectiv un animal.
Eu zic sa nu sarim ...calul! Noi facem aici machete statice. Macheta, in acceptiunea dictionarului, se refera la "Reproducerea, de obicei la scară redusă, a unei lucrări de urbanistică, a unei piese tehnice, a unei opere de artă etc". Eu cred ca aici "macheta" unui animal, daca nu e legata de o diorama, nu prea are ce cauta. E ca si cum noi ne-am duce pe un forum dedicat serpilor, de exemplu, si am posta constructia unui P-39!
Cu alte cuvinte, se vor prezenta machetele constructiilor de avioane/vapoare/tancuri/rachete/figurine/masini care au nume de animal sau care sunt integrate intr-o diorama pe tema.
Prin cele de mai sus, nu cred ca s-a ingradit cu nimic obiectul GB-ului de mai sus.

#15 Useril este offline   BFlorin 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 16-December 14

Postat 30 March 2015 - 08:30 AM

Ok.
Am inteles. Puteti sterge topicul in acest caz. Intentionam sa fie o minidiorama cu figurina, insa nu are rost sa ma bag daca nu este dorita lucrarea.
Spor celorlalti!! :)

#16 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 30 March 2015 - 11:39 AM

Vezi postareaZ-mare, la 30 March 2015 - 08:23 AM, a spus:

Eu zic sa nu sarim ...calul! Noi facem aici machete statice. Macheta, in acceptiunea dictionarului, se refera la "Reproducerea, de obicei la scară redusă, a unei lucrări de urbanistică, a unei piese tehnice, a unei opere de artă etc". Eu cred ca aici "macheta" unui animal, daca nu e legata de o diorama, nu prea are ce cauta. E ca si cum noi ne-am duce pe un forum dedicat serpilor, de exemplu, si am posta constructia unui P-39!
Cu alte cuvinte, se vor prezenta machetele constructiilor de avioane/vapoare/tancuri/rachete/figurine/masini care au nume de animal sau care sunt integrate intr-o diorama pe tema.
Prin cele de mai sus, nu cred ca s-a ingradit cu nimic obiectul GB-ului de mai sus.


Hai sa iti "servesc" o "contrare" de genul care te-a făcut "celebru"...
Lindberg a facut "machete" de cal, broasca (si altele) la scara 1/4. Google it! Airfix a scos "machete" de pasari la scara 1/1. Google it! Preiser are "machete" multipose de cai la 1/32. Hai sa iti spun una care o sa te "blocheze": Airfix are o macheta la 1/32 de Dragoon (dragonul e "anulimal") care include si un... cal. O am si sunt tentat sa o fac doar ca sa te "irit". Dacă cineva vrea sa faca o astfel de "macheta" de animal, din comert, durect din cutie, este perfect indreptatit sa o faca.
Radu

#17 Useril este offline   sven_ss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 693
  • Inregistrat: 08-January 14
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2015 - 01:34 PM

Perfect de acord cu radub. Insa nu sunt admin.

#18 Useril este offline   mersu 

  • Christian von Turela
  • Grup: Members
  • Postari: 1260
  • Inregistrat: 04-April 06
  • Location:Bucuresti (care este!)
  • Interests:StuG fan!

Postat 30 March 2015 - 02:38 PM

Si Tamiya are machete de ... dinozauri :lol:

Brothers in plastic... nu va mai certati! :friends:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: dino.jpg

Aceasta postare a fost editata de mersu: 30 March 2015 - 02:40 PM


#19 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 30 March 2015 - 03:13 PM

OK frator, nu sunt gigi contra!

#20 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 30 March 2015 - 04:48 PM

"O am si sunt tentat sa o fac doar ca sa te "irit"."
:rolleyes:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi