Forum Machete,Modelism,Hobby: Tiger I - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Tiger I Kit 3646 Zvezda 1:35

#1 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 15 March 2015 - 02:01 PM

Salutare,

am terminat un kit de la Zvezda, este vorba despre o premiera pentru mine, un blindat german.
Kitul este unul foarte detaliat, de calitate buna, din punctul meu de vedere. Sunt foarte multe componente, pe multe rame. Piesele sunt fin realizate, fara bavuri sau probleme de deformare. Nu insist mult asupra constructiei, aceasta decurge simplu, normal. Senilele sunt din plastic, se realizeaza piesa cu piesa, pentru a obtine intreaga structura. Pentru fiecare piesa in parte se asambleaza cate trei componente, pentru a forma profilul cerut de sistemul complicat de galeti care a caracterizat acest blindat. Am asamblat dupa metoda cunoscuta partea inferioara apoi turela machetei. Pentru partea de vopsire am vazut cateva imagini pe net, astfel incat am ales o schema de camuflaj, care am estompat-o ulterior destul de mult, prin tehnici de weathering. Pe scurt, macheta a primit un strat de primer negru de la vallejo, urmat de o vopsire cu bej, verde, maro iar apoi aplicarea unui filtru general maro inchis. S-au facut washuri cu negru si cu maro, culori ulei cu diluantul fara miros pe care il folosesc. S-a folosit si un produs de imitare a efectului de ulei de motor si grasime, apoi o evidentiere a zonelor uzate pana la metal cu un creion cu grafit cu mina moale. Culorile folosite sunt vallejo si revell, diferite nuante, dilutii, combinatii (nu combinatii intre ambele marci ci doare separat datorita unor probleme de amestec). S-a folosit si tehnica buretelui pentru mici efecte de chipping. La interior vopsirea s-a facut cu alb, dupa care am aplicat componentele interioare, care sunt extrem de multe. Am dat un strat de lac lucios si am facut un wash al pieselor montate si asamblate.
Cateva imagini din timpul constructiei machetei se vad in cele ce urmeaza.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#2 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 15 March 2015 - 02:05 PM

Vopsirea pieselor rotunde ale sistemului de rulare am facut-o prin metoda sablonului, adica am aplicat un strat general de negru pentru partea din cauciuc, dupa care folosind un sablon cu cercuri ca si masca am aplicat stratul de culoare la interior. Am vazut ca exista masti special concepute pentru asa ceva, de dimensiuni mai mici, dedicate machetelor pe clase, insa aceasta metoda este mult mai ieftina, chiar daca sablonul se potitioneaza un pic mai greu fiind mai mare si mai dificil de manevrat. Tot ceea ce trebuie facut este sa se asigure un contact ferm intre piesa vopsita si sablon si sa se curete periodic pentru a nu se depune vopsea pe piesa in lucru.

Alte cateva imagini din timpul constructiei sunt prezentate mai jos.
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#3 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 15 March 2015 - 02:26 PM

Dupa ce am terminat macheta s-a pus problema de a o incadra corespunzator. De ceva vreme am decis ca majoritatea machetelor din aceasta categorie sa le pun pe un soi de baza sau suport, ca parca arata mai bine. M-am gandit in acest caz sa fac o chestie ceva mai diferita de ultimele realizari. Si ca tot e la moda, am zis hai sa bag un rus (sau mai multi) in aceasta treaba. De o gramada de timp aveam un tun sovietic pe care nu l-am mai asamblat, asa ca acum era momentul sa il folosesc. Deci sa realizez ceva de genul rusilor care dau bir cu fugitii cand vad magaoaia de tanc nemtesc in fata. Acum nu ca asa s-ar intampla si in realitate, dar fiecare cu visele lui. Treaba era ca aveam o baza de expunere care nu vroiam sa o fac foarte mare, deci tancul si tunul erau pozitionate relativ aproape, nimeni nu poate folosi tunul sau tunul de pe tanc la distanta aceasta, deci situatia in care tunul sovietic ar fi parasit ar fi ok. De asemenea nu stiu sa fac papitoi, figurine cum s-ar zice, si decat sa ii asamblez si sa arate ca din desenele animate, mai bine lipsa. Asa ca am optat pentru aceasta baza de expunere cu elemente de butaforie fara factorul uman evident. Presupunem ca sunt mentii din tact care jubileaza vazand ca rusii au dat bir cu fugitii.

Am folosit in acest scop o bucata de rigips, cojita dupa umezire de cartonul de pe o fata, si gravata pentru a realiza un scenariu urman cu pietre mari de caldaram. Rigipsul fiind destul de casant la socuri, pentru a evita surprizele neplacute, gen ruperea placii cu machetele montate, am ranforsat placa de gips carton prin lipirea unei bucati de mucava la partea de baza. Am vopsit apoi corespunzator aceasta suprafata, adica nuante de gri, negru, maro, aerografie, pensula, wash si drybrush pentru a obtine un efect care sa mi se para in prima faza cata de cat ok. De asemenea aici au intervenit si pigmentii in mod corespunzator, prin simbiotica asezare a pastelurilor pe o bucata de smirghel.

Tin sa remarc faptul ca in aceasta faza nu construiesc ceva pe baza unui scenariu prestabilit. Pentru un viitor destul de indepartat am intentia de a face si asa ceva, in care totul sa spuna o poveste mult mai coerenta, in aceasta faza m-am multumit sa cobstruiesc la fata locului, sa adaug element dupa element, scopul fiind de a creea echilibru, nu neaparat simetrie pentru machetele expuse. Astfel, pe placa am asezat in prima faza componentele unui kit Italeri cu o ruina de casa. Aceasta ruina s-a continuat cu elementele altui kit, tot Italeri, care consta in bucati de zidarie de caramida care pot creea o structura customizabila. Rolul a fost sa completez una din laturile bazei de expunere. Peste aceste kituri am inrtervenit cu o gramada de componente realizate in varianta scratch, si anume bucatele de rigips pisat de diferite dimensiuni care sa se constituie in gramezi de moloz, caramizi din kitul Italeri, individuale sau grup, caramizi "home made" realizate din rigps, tot felul de sfaramaturi in general. Aceasta structura a fost vopsita cu primer negru de la vallejo, dupa care s-au adaugat diferite culori si pigmenti din zonele de culoare bej, maro, earth, caramiziu si gri. Aici e vorba despre un blending de vreo 10 nuante sau mai bine.

Pentru cealalta parte a structurii am optat pentru un element de gard din kit alaturi de zidarie de caramida ca baza, precum si o bucata de zid cu doua obloane inchise. Aceasta bucata de perete am confectinat-o scratch, din rigips, Foaia de carton reprezinta tencuiala, iar acolo unde am inlaturat-o am realizat caramizile prin gravarea ipsosului, un pic cam prea mari din ce am constatat eu la final. Insa cu putin exercitiu, doritorii vor obtine rezultate mult mai bune. Cele doua obloane, alaturi de o usa pe care am plantat-o de calalata parte, le-am vopsit si modificat prin tehnica fixativului, pe care am mai descris-o prin topicele mele. Pe prima parte a structurii au mai aparut si ceva grinzi si scanduri confectionate si vopsite, iar tot ceea ce a mai ramas de facut a fost sa adaug alte elemente de decor pentru ca structura sa nu para una creeata artificial. Astfel tunul rusesc l-am pozitionat in spatele unui adapost format din saci de nisip de la Italeri, din kit am folosit si tuburile respectiv proiectilele dedicate. Am mai plasat asimetric si niste opritoare din sine metalice, confectionate dintr-un kit Tamyia. Tot Tamyia sunt si cele doua butoaie deformate, vopsite la fel prin tehnica fixativului, cu rol de rupere a simetriei. Putina iarba dupa gard, niste senile ruginile, ceva galeti rusesti care sa le tina de urat, normal, rusilor, dupa care o finisare cu pigmenti si sigilarea structurii.

Pentru zidaria de caramida am foslosit vreo 4 nuante de caramiziu si bej in diferite amestecuri precum si vreo 4 nuante de gri.

cam ce am facut in cele descrise iata aici.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#4 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2015 - 02:33 PM

Mai ziceai de mine legat de gravare ...
Vaz ca faci la fel adica munca multa.

Spoor!

#5 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 15 March 2015 - 02:46 PM

Iata si ce s-a obtinut.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#6 Useril este offline   gabrielglodean 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 437
  • Inregistrat: 07-August 12
  • Location:Satu Mare
  • Interests:???

Postat 15 March 2015 - 02:51 PM

Frumoasa realizare si se vede multa munca depusa, dar de ce ai colorat filtrele Feifel si conductele in ruginiu? Pe acolo nu cred ca trece aer cald. Iar daca e altfel imi cer scuze de neadecvare.

#7 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 15 March 2015 - 02:54 PM

Altele:

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Salut LDH,

pai de unde crezi ca mi-a venit pofta? :)

Am zis sa incercin premiera rigipsul.
Am mai incercat io si cu polistiren si recunosc ca nu prea mi-a iesit, am intampinat problemele de care ai vorbit, materialul se comporta bizar, daca apasam prea usor revenea, daca apasam prea mult se distrugea neregulat.
Ceva mai bine mi-a mers cu forexul.

#8 Useril este offline   kingtiger3002 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 475
  • Inregistrat: 07-May 05
  • Location:constanta
  • Interests:Blindate ww2

Postat 15 March 2015 - 03:55 PM

e frumos dar nu stiu ce cauta muntele ala de galeti linga tun?

#9 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 15 March 2015 - 06:03 PM

Salut,
functional, nimic, pur si simplu asa mi-a venit ideea. Probabil ca intr-o batalie reala nu s-ar regasi asa ceva.

#10 Useril este offline   mersu 

  • Christian von Turela
  • Grup: Members
  • Postari: 1260
  • Inregistrat: 04-April 06
  • Location:Bucuresti (care este!)
  • Interests:StuG fan!

Postat 15 March 2015 - 06:08 PM

Superba lucrarea!
Galetii aia sunt cumva de T-72?

#11 Useril este offline   panzerseba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 446
  • Inregistrat: 24-December 04
  • Location:Focsani
  • Interests:Figurine, AFV si diorame, in special Germania WW2

Postat 15 March 2015 - 06:12 PM

Kit-ul de la Zvezda e destul de detaliat (e o copie Italieri), chiar daca nu este la fel cu unul de la Dragon sau Tamiya, dar si pretul e mult mai mic.
Ti-a iesit foarte bine, dar nu stiu daca e OK schema de vopsire, camufalajul tricolor fiind specific variantelor medii si tarzii de Tiger.
Nici instructiunile de la Zvezda nu te ajuta prea tare, ar fi fost bine sa cauti niste imagini ca referinta.
Insa, inca o data, e foarte frumos realizat, ca si diorama.

#12 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 15 March 2015 - 07:53 PM

Salut,
multumesc pentru vizualizare si aprecieri.

Galetii sunt de la un tanc rusesc, dar sincer nu mai stiu de la care. Sunt ramasi de la seria de blindate si este posibil sa fie de la T72.

#13 Useril este offline   Popey1968 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 01-September 13
  • Location:Galati

Postat 15 March 2015 - 07:59 PM

Felicitari, o alta realizare de exceptie. :hi:

#14 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 15 March 2015 - 10:29 PM

Frumos, asa zic si eu.
Nu sunt fan Tiger, in general, dupa cum nu ma omor nici dupa Sherman sau T34.
Imi place cum ai realizat mediul inconjurator, chiar si cu inadvertentele subliniate de colegi.
Eu am insa, o mentiune speciala: intr-una dintre poze, apare usa de lemn,vopsita in albastru !
Asta mi-a atras atentia in mod anume.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 15 March 2015 - 10:31 PM


#15 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 15 March 2015 - 10:30 PM

Felicitari :clapping: !O diorama pe placul meu ! Nu ma pricep la "taratoare", dar imi place Tiger-ul tau :drinks:

#16 Useril este offline   mersu 

  • Christian von Turela
  • Grup: Members
  • Postari: 1260
  • Inregistrat: 04-April 06
  • Location:Bucuresti (care este!)
  • Interests:StuG fan!

Postat 15 March 2015 - 10:34 PM

Vezi postareapanzerseba, la 15 March 2015 - 06:12 PM, a spus:

Kit-ul de la Zvezda e destul de detaliat (e o copie Italieri), chiar daca nu este la fel cu unul de la Dragon sau Tamiya, dar si pretul e mult mai mic.


Aici trebuie sa-l contrazic pe fratele panzerseba! Kitul actual de Tiger de la Zvezda nu mai are nimic in comun cu vechiul kit Italeri. Da, a fost o vreme cand Zvezda a "imbuteliat" si Tigrul firmei italiene.

Tiger Italeri (candva reboxat si de Zvezda) link

Tiger Zvezda (actual) link
Atentie ca si acest kit exista in doua editii: unul cu senile flexibile (ca si cel prezentat in link) si unul cu senile patina cu patina! Se pare ca cele fabricate initial au avut senile flexibile in cutie iar tancul de pe cutie are o singura culoare si nr 332 pe turela, iar cele cu senile din plastic este vopsit in camuflaj si are nr. 114 pe turela. Stageexp, imi cer scuze pt. poluarea topicului tau :sorry:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Zvezda3646_01.jpg
  • Imagine atasata: Zvezda3646_02.jpg

Aceasta postare a fost editata de mersu: 15 March 2015 - 11:02 PM


#17 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 16 March 2015 - 09:16 AM

Salut,
mersu, nici pomeneala de poluare, orice comentarii, pareri, critici, aprecieri sunt binevenite pe forum.
Longinus, da, usa si oboanele postate permanent sunt initial vopsite in albastru, apoi in verde cu stratul de fixativ intermediar si muradrite, am folosit o culoare opusa spectrului in care se incadreaza, pentru a realiza contrastul dorit
Multumesc inca odata celor care au avut amabilitatea sa vizioneze topicul.

#18 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 16 March 2015 - 09:17 AM

Salutare !
Foarte interesanta si placuta desfasurarea lucrarii ai muncit ceva pentru rezultatu respectiv . Mai sa zic extrem de reusita ruland pozele pana in momentul cand dadui :blink: de galetii de T-72 pe care chiar nu pot pricepe ce sa caute in respectiva diorama cu tematica WW2 :wacko: . Citisem ca pui si niste galeti de tanc rusesc da nu ma astepptam sa fie de tanc din cold war !!!!! Chiar acu cateva zile discutam in alt topic despre pasiune ,munca depusa dar uneori dusa spre impresia artistica care de multe ori se potriveste ca nuca in perete . si sambata am avut o contra pe o pag de fb legat de tema asta impresia artistica indiferent daca ea nu bate cu realitatea tehnica !!!
Poate tu vei zice ca ti critic munca dar nu asta e intentia mea ci doar sa mi exprim o parere in legatura cu dioarama si un aspect discrepant al ei .
Spor la machetit in continuare cu sanatate si cer senin ! :hi:

Aceasta postare a fost editata de caporalmusat: 16 March 2015 - 09:18 AM


#19 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 16 March 2015 - 10:28 AM

Salut Stageexp .
Te rog nu te supara , dar eu am sa fiu chiar un pic mai critic decat caporalul fiindca eu cred ca o prea mare nepasare, neglijenta ( asta nu este libertate artistica) , duc pana la urma la niste aberatii care arunca in derizoriu si munca depusa si talentul . Si e pacat zau . Acuma ca tu ai camuflat tancusorul si pe burtica , e haios , dragutz , dar sa doresti sa reprezinti o scena din WW2 , fara sa ti cont ca amesteci datele , nu mi se pare in regula . Eu zic ca e mai bine sa renunti la galetii aceea ; inlocuieste-i cu altceva . O turela de T34 , un butoi , orice .
Altfel , lucrarea e foarte faina si migaloasa , iar tehnicile le stapanesti foarte bine .Imi place mult . Felicitari ! :clapping:

#20 Useril este offline   kingtiger3002 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 475
  • Inregistrat: 07-May 05
  • Location:constanta
  • Interests:Blindate ww2

Postat 16 March 2015 - 01:00 PM

din pacate tigru 332 apartine de PzAbt 503 dupa cifre si camo in 3 tonuri nu cred ca a avut, nu zic ca nui frumos dar este inamtricularea de la Kursk unde au fost in 2 tonuri

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Tiger 332 mud autumn.jpg


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi