Forum Machete,Modelism,Hobby: Tiger I - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Tiger I Kit 3646 Zvezda 1:35

#21 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 16 March 2015 - 01:34 PM

Revin cu o intrebare .sugestie ?! ca tot sugera si camaradul Dany sa inlocuiesti galetii aia de T 72 . Daca tot ai si proiectilele alea de tun ( care si aici am o mare rezerva ca artilerirtii fie ei si sovietici ai acelor vremuri le scoate din lazi ca sa le tina direct pe jos, poate mai degraba pe o foaie de cort /prelata ) Deci de la respectivele proiectile nu ai si lazile de depozitare/transport ?! Mult mai fain si in context ar arata o gramada de lazi goale si capacele lor aruncate una peste alta de a valma ! ;-)

#22 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 17 March 2015 - 04:20 PM

Realizarea tehnică de excepție, dar cam multe licențe artistice īn dioramă.
Lovituri de tun scoase din lăzi și sprijinite de fălcelele tunului? Doar dacă artileriștii ăia ruși și-ar fi consumat dintr-o dată rația de vodcă pe o lună! Ce s-ar fi īntāmplat cu ele laprimul recul?
Nimeni nu lasă lovituri de artilerie pe jos,o ușoară deformare a tubului sau ceva murdărie duce inevitabil la blocarea tubului īn camera de īncărcare, īn general fără a permite īnchiderea completă a īnchizătorului, ceea ce duce la imposibilitatea executării tragerii. Sau ghearele extractoare nu mai scot tubul tras, o altă chestie nașpa.
La un tun nu se prea fac parapeți din saci de nisip, nu au nici un rost și limitează cāmpul de tragere.

#23 Useril este offline   Roarke 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 06-April 15
  • Interests:Totul ce are legatura cu armata anilor 1933 - 1945 (Axa si aliatii)

Postat 23 April 2015 - 11:05 PM

Vezi postareakingtiger3002, la 16 March 2015 - 01:00 PM, a spus:

din pacate tigru 332 apartine de PzAbt 503 dupa cifre si camo in 3 tonuri nu cred ca a avut, nu zic ca nui frumos dar este inamtricularea de la Kursk unde au fost in 2 tonuri

Avand in vedere ca intradevar face parte din PzAbt 503, se poate sa fi fost transferat ca provizie pentru Panzergruppe West (companie de tiger 2) la batalia de la Caen in Normandia, iar astfel camo este corect in trei culori.

#24 Useril este offline   Roarke 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 06-April 15
  • Interests:Totul ce are legatura cu armata anilor 1933 - 1945 (Axa si aliatii)

Postat 23 April 2015 - 11:23 PM

Iar tunul Zis 3 este capturat de la rusi si folosit de germani in Normandia, de asta nu sint soldati rusi pe acolo. :) Iar despre galeti, se mai pot acoperi cu praf pentru a mai enstompa daca este posibil din detalii.

Aceasta postare a fost editata de Roarke: 23 April 2015 - 11:26 PM


#25 Useril este offline   kingtiger3002 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 475
  • Inregistrat: 07-May 05
  • Location:constanta
  • Interests:Blindate ww2

Postat 24 April 2015 - 07:09 AM

Vezi postareaRoarke, la 23 April 2015 - 11:05 PM, a spus:

Avand in vedere ca intradevar face parte din PzAbt 503, se poate sa fi fost transferat ca provizie pentru Panzergruppe West (companie de tiger 2) la batalia de la Caen in Normandia, iar astfel camo este corect in trei culori.

scuzama dar eu sincer nu am vazut tiger 1 early in normandia,mid si late da, dar early doar in visele mele, mai ales pe 503 care erau dotati cu mid si late

#26 Useril este offline   Roarke 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 06-April 15
  • Interests:Totul ce are legatura cu armata anilor 1933 - 1945 (Axa si aliatii)

Postat 26 April 2015 - 09:36 PM

Imi cer scuze, ai dreptate.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi