Forum Machete,Modelism,Hobby: ZIL 131 1/43 diecast - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

ZIL 131 1/43 diecast

#21 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 25 March 2015 - 06:44 PM

Citeaza

Afganistanul nu-i Irak

Pai , deocamdata : "Actiunea se desfasoara undeva in orientul mijlociu (numerele de inmatriculare sunt Irachiene...), "

#22 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 25 March 2015 - 08:56 PM

Asa-i Dany. Irak.
Sau Libia, sau Siria, sau Egipt, sau Tunisia,etc.
Adica Desert, deci nisip.
Bunul nostru caporal arata poze din Afganistan. Avea si el dreptatea lui,doar ca acolo nisipul e mai altceva, mai altfel, mai ...praf.
Sau cum i-ar zice bunii nostrii aliati : "dust" in loc de "sand".
In fine,discutia asta tine mai mult de latura modelistico-didactica si are rostul ei anume acela de a impartasi pareri, sau mai la moda, de a "sheruii" ( oh ,la dracu,cat urasc limbajul asta !)
Totusi Michi si-a expus lucrarea facuta asa cum a crezut el ca este de cuviinta, si mie imi place.Stiu ca si voua.
Restul tine de tehnici si imaginatie.
Daca toti am lucra dupa un standard sau un stas ,stabilit dupa Dumnezeu stie ce norme, nu s-ar mai chema modelism ci altcumva.Nu stiu cum.
Si inca ceva : discutia asta nu inseamna critica sau criticism. Opinii sincere...asta da. Intre prieteni,camarazi sau ...modelisti /barbati. What ever.
Ma duc sa mai lipesc la Demag.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 25 March 2015 - 08:59 PM


#23 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 26 March 2015 - 02:31 PM

Citeaza

Opinii sincere...asta da. Intre prieteni,camarazi sau ...modelisti /barbati.

Desigur , fara nici o-ndoiala Longinus . :friends:

#24 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 26 March 2015 - 06:07 PM

Salutare,
Longinus, imi place ce ai scris!
Ai cuantificat perfect ceea ce inseamna modelism si ceea ce inseamna a spune cu eleganta ce gandesti.
Si faptul ca nu exista acele afurisite de standarde in modelism, eu zic ca il apropie de arta si pe noi de artisti plastici, sau ceva gen, ca sa zic asa...
La dioramisti apropierea de arta plstica mi se pare foarte evidenta!
Haideti ca incep sa o iau razna si radeti de mine apoi...
Discutia a fost chiar constructiva, asa cum ar trebui sa fie toate discutiile intre oameni maturi si rationali!
Am invatat si eu ceva, intuiam pe undeva... dust is not sand!
In ceea ce priveste camionasul, ZIL si facut (scuze: zis si facut, parca asa se zice..)
bara
Imagine postata
si rotile
Imagine postata
Fug sa ma apuc sa ii fac o baza dintr-un postament ce-l am prin casa...

Aceasta postare a fost editata de michi-ro: 26 March 2015 - 06:25 PM


#25 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 27 March 2015 - 11:20 AM

@Michi_ro ai grija cu apropierea asta de artistii sau arta Plastica , nu de alta da a fost unu cu zambaccianu si stii ce a patit si acu mai e unu cu fo suta de tablouri si o picteze pe la domiciliu deci arta plastica e cam periculoasa !!! :lol: :lol: In rest spor la machetit cu sanatate si cer senin ; ca daca tie asa iti place si place si altora e foarte bine .
Sincer, mie desii nu ma atrage impresia asta artistica dusa cam la extrem mi a placut unele aspecte ale lucrarii dar mai ales discutia . Asta conteaza asa cum f bine a pus Don Longinus punctul pe i cu faptul ca trebuie sa avem discutii cu puncte de vedere fara critici . Stii cum e fiecare cu gustul sau . Al meu e cam militaresc nu prea cu arta plastica ! Sau oi avea un defect stricat :-o de nu am asa o imaginatie deasta prea bogata ! Deh is prea tehnic cand vine vb de scule deastea militaroase !
Bun acu , asteptam Kraz u ala si alte lucrari ! :hi:

PS . Arata mult mai bine dupa retusul aferent !

Aceasta postare a fost editata de caporalmusat: 27 March 2015 - 11:21 AM


#26 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 27 March 2015 - 12:46 PM

Citeaza

@Michi_ro ai grija cu apropierea asta de artistii sau arta Plastica , nu de alta da a fost unu cu zambaccianu si stii ce a patit si acu mai e unu cu fo suta de tablouri si o picteze pe la domiciliu deci arta plastica e cam periculoasa !!!

Aia nu erau artisti ! :lol:
Si mie imi place foarte mult cum arata acum , Michi . :clapping:

Citeaza

Si faptul ca nu exista acele afurisite de standarde in modelism, eu zic ca il apropie de arta si pe noi de artisti plastici, sau ceva gen, ca sa zic asa...
La dioramisti apropierea de arta plstica mi se pare foarte evidenta!

De fapt , in opinia mea cred ca nu conteaza atat talentul sau cunostinta de a aplica anumite tehnici invatate . Diferenta dintre o macheta frumos realizata data cu toate fainosagurile si arta , in modelism , la fel ca si in domeniul caruia ai spunem generic arta , depinde foarte mult ( subliniez) de ceea ce iti transmite acea lucrare , sau daca reuseste sa transmita (transpuna ) privitorului o traire ( senzatie, sentiment) , care se intinde adesea dincolo de obiect , dincolo de rama/cadru. Daca reusesti sa implici privitorul in povestea pe care doresti sa o spui fatza sau cu acel obiect .
De exemplu .
Doresti sa creezi un tanc care a luptat sa spunem in Africa ( am o afinitate fatza de acest t.o.) .
Iti cumperi tancusorul , citesti cateva tutoriale , esti talentat , il lipesti corect , il vopsesti ( cu sau fara cateva procedee invatate de pe undeva sau gasite de tine). Ai pui decalurile si mai dai o mana de praf fiindca ai vazut ca asa se face > asta nu e arta . Poate fi talent artistic, abilitate mestesugareasca , manierism , etc .
Arta zic eu este atunci cand cu ajutorul acestor abilitati/tehnici , reusesti intr-un mod unic, personal sa-l transpui pe privitor in povestea acelui tanc ( obiect). Sa-l provoci , de oriunde s-ar afla sa sa vada ceea ce se vede dincolo de acel obiect , cu ajutorul acelui obiect .Nisipurile africii , palmierii , caldura ,farmecul ( sau din contra) perioadei in care se desfasoara actiunea etc .
Ma gandesc ca e la fel cum ai desena un portret sa spunem . Daca ai abilitatea sa faci un catralion de fire de par sau ai citit/testat pe undeva ca daca intinzi cu guma creionul poti obtine un anumit efect , nu ai facut nimic , daca ajutat de acele abilitati acel portret nu exprima nimic .
Trebuiesc astfel cautate particularitatzile ce caracterizeaza acel obiect ( portret) , care il fac sa fie ceea ce este il evidentiaza .
Acesta este si motivul pentru care postez multe fotografii sau incerc sa atrag atentia asupra anumitor detalii specifice .

Aceasta postare a fost editata de dany: 27 March 2015 - 01:46 PM


#27 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 27 March 2015 - 09:16 PM

... Sper ca nu am suparat sau speriat pe cineva cu comentariul meu ...

#28 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 27 March 2015 - 09:53 PM

Caporalmusat, imi pare rau, dar, cred ca e deplasat avertismentul (Michi_ro ai grija cu apropierea asta de artistii sau arta Plastica) tau...
Ma abtin de la orice comentariu, pentru ca as fi obligat sa fiu... magar!
Dany, nu ai speriat pe nimeni.
Eu recunosc ca prin machetele mele imi fac un univers de povesti care este coerent. Sa ma apuc sa le spun pe toate as fi catalogat drept nebun sau ciudat.
Asa ca va arat "decat" finalul.
Oricum, sfaturile si parerile voastre sunt bune si de luat in seama. Dupa cum am si facut.
Ca asta este esential : sa progresam fiecare cu ajutorul tuturor! Astia care nu suntem autosuficienti si care stim ca nu stim tot. No offence!
Pentru mine lucrarea asta este terminata si va multumesc pentru sfaturi.
Fac baza si poate o sa o vedeti la Bucuresti Rebel Warrior-ul, cum ii zic eu.

#29 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2015 - 10:49 PM

Vezi postareamichi-ro, la 27 March 2015 - 09:53 PM, a spus:

Eu recunosc ca prin machetele mele imi fac un univers de povesti care este coerent. Sa ma apuc sa le spun pe toate as fi catalogat drept nebun sau ciudat.


Asta nu suna bine.
Inseamna ca eu deja sunt catalogat.
Nu am renuntat la povesti deoarece fiecare macheta trebuie sa aibe o poveste care s-a amplaseze in timp si spatiu.
Nasol.
Trecem la planul de rezerva

Vezi postareamichi-ro, la 27 March 2015 - 09:53 PM, a spus:

Asa ca va arat "decat" finalul.


#30 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 27 March 2015 - 10:57 PM

Citeaza

Dany, nu ai speriat pe nimeni.

Dar te-am suparat . Imi pare foarte rau , zau nu am avut intentia .
De fapt eu incercam sa spun altfel exact ceea ce ai spus tu adica asta : "Si faptul ca nu exista acele afurisite de standarde in modelism"
Era vorba de a crea ceva < de creatie > si nu doar de a imita o tehnica sau procedeu mecanic , fiindca asa trebuie sau se impune .
Imi cer scuze daca nu sa inteles . :friends:
p.s. Poate par uneori autosuficient , insa de fapt doresc sa fiu exigent/perfectionist ,cu mine in primul rand .

Citeaza

Eu recunosc ca prin machetele mele imi fac un univers de povesti care este coerent. Sa ma apuc sa le spun pe toate as fi catalogat drept nebun sau ciudat.



Michi , de ce nu ? De fapt asta iti defineste personalitatea , tocmai in asta consta frumusetea ,asta de fapt ne leaga si ne individualizeaza totodata, altfel am fi ca niste straini politicosi in troleu .

Aceasta postare a fost editata de dany: 27 March 2015 - 11:08 PM


#31 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 27 March 2015 - 11:12 PM

LDH, stai linistit, poate sunt eu mai fricos!
Mie imi place sa urmaresc topicurile tale. De multe ori nu am ce spune, nu scriu nimic, dar sa stii ca vad tot!
Dany, chiar nu m-ai suparat! Serios! Cred ca nu am fost foarte "focalizat" in ceea ce am scris, dar fii sigur ca nu la tine ma refeream.
Si chiar mi-ai deschis ochii in ceea ce priveste macheta asta, faza cu jantele si vasilina scursa!
PS: e gata baza. Poate fac ceva poze cu masinuta pe suportul ei maine.

#32 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2015 - 11:17 PM

Multumesc pentru interes.

Spoor!

#33 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 28 March 2015 - 08:42 AM

Salutare !
@ Michi _ro Imi pare foarte rau ca tu ai luat ce am scris eu ca un avertisment !!!
A fost intentia unei glume bazata pe un joc de situatii cu arta plastica si repet a fost o gluma !!! Ca tu nu ai gustat o si ai luat o altfel IMI PARE FOARTE RAU ! :sorry: Si imi exprim SCUZELE MELE fata de ceea ce ai inteles Tu ! Ma rog fiecare are o frecventa sa de simt al umorului si de aici receptia diferita !!! Inteleg ca Tu ai inteles gresit gluma poate prea nesarata din partea mea dar ai pus sarea si piperul cu altceva !
Imi pare rau ca ti am deranjat topicul si starea !! Scuze inca o data si nu se va mai repeta !
Spor cu sanatate si cer senin ! :hi:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi