Forum Machete,Modelism,Hobby: Potez 63-11 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Potez 63-11

#1 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 10 August 2006 - 12:13 PM

Aici puteti sa dati cu parul despre ultimul articol.
Articolul il gasiti aici: Potez 63-11

#2 Useril este offline   skyray 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 22-November 05
  • Location:Dallas, TX

Postat 13 August 2006 - 09:40 PM

Salut!
Eu unul nu dau cu paru'. Nu ca n-as avea par dar zau ca n-ar fi prea elegant. Oricum, modelul si kitul sunt foarte interesante. Multe felicitari pentru realizare. Nu ma pot pronunta in privinta acuratetii inmatricularii, a schemei de camuflaj si a detaliilor modelului, dar sunt convins ca te-ai documentat si ai incercat sa faci totul cit mai bine. Desi pozele par un pic "blurry" iar lumina pare un pic prea puternica, am incercat sa-mi imaginez ce ti-a iesit in realitate fiind convins ca deficiente pozelor mascheaza cumva calitatea lucrarii tale. Oricum, mie imi place ce ti-a iesit si sunt convins ca modelul arata mult mai bine decit in poze. Altfel as putea comenta ca desi in general prea multa uzura cu sigurata strica, poate un pic de uzura ar fi adaugat o tenta de realism modelului tau. Oricum, inca o data multe felicitari si mult spor!

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 16 August 2006 - 08:28 AM

Remarc predilectia pentru inmatricularile romanesti. Bravo.
Macheta arata foarte bine. Am impresia ca lucrezi din pensula! Felicitari!
Ar fi doar doua mici obiectii, corectabile zic eu:
- liniile mai precise la demarcarea culorilor. Stiu este mai greu din mina, am trecut si eu prin asta. De exemplu, la bordul de atac poti proceda asa: inmoi pensula in vopseaua pentru intrados, o asezi perpendicular pe muchia bordului de atac (cu o anumita inclinatie, functie de locul unde vine demarcarea), apoi duci pensula, mentinind-o in aceiasi pozitie, spre capatul de plan! La borul de fuga procedezi la fel, dar de data asta folosesti culorile de la extrados!
- trebuie sa-ti iei inima in dinti si sa faci si ceva "uzura"! Potez are niste detalii foarte fine si veridice pe exterior, este pacat sa nu le pui in evidenta!
Sper ca nu am fost prea aspru. :-?

#4 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 16 August 2006 - 11:44 AM

Cum zicea si Z-mare, liniile de demarcatie intre culori sunt perfectibile. Uite la poza Potez 09.jpeg se vede la imbinarea planurilor orizontale stanga, foarte clar neregularitatea straturilor de vopsea ....
Si inca un sfat: incearca sa faci pasul spre vopsirea cu aerograful ....

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi