Forum Machete,Modelism,Hobby: CUM SA NE TRAGEM IN POZA - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

CUM SA NE TRAGEM IN POZA

#1 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 07 July 2006 - 10:42 AM

Dragos, excelent articolul! Se simtea nevoia de asa ceva! A meritat osteneala scrierii lui! Clar, concis si ...la obiect!
Pacar ca nu ai deschis si un colt de discutii, asa ca am facut-o eu!

#2 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 07 July 2006 - 10:55 AM

Am avut placerea si onoarea sa citesc articolul in forma lui de manuscris.
Poate nu se stie, dar figurile au fost realizate de cartula.
A meritat asteptarea ... ;-) .
Articol beton, de referinta pt. cine vrea sa scoata poze bune.

#3 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 07 July 2006 - 12:49 PM

Un articol excelent si intr-adevar extrem de util. Chiar mi-a deschis apetitul pentru a-mi studia posibilitatile aparatului... :pint:
De-abia astept sa ajung acasa (acum sunt la scarbici :pint: ) sa-l pun la incercare, am downloadad si printat instructiunile importante, pana acum trebuie sa recunosc ca mi-a fost lene sa-l studiez, desi il am de 1 an. Faceam pozele cu Auto, dar acest articol este de natura a-ti starni pofte de cameraman ;-)
Inca odata felicitari si astept cu nerabdare sa-mi comentezi figurinele de sapt. viitoare fotografiate altfel... :pint:
P.S. Din nefericire nu le pot poza in unghi de 45, trebuie sa le arat frontal.... :pint:

Aceasta postare a fost editata de Panzer_Grenadire: 07 July 2006 - 12:53 PM


#4 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 07 July 2006 - 01:03 PM

Ma scuzati ca nu am deschis io topicul, azi nu am fost prea on-line deoarece Cristina, m-a trimis la "munca de jos", ca sa-mi spal pacatele din ultimile zile...
Asa ca, multam Zetule !

Trebuie sa fac precizarea ca, la acest articol, Cartula este coautor. El a facut ilustratiile, daca vedeati mazgalelile mele initiale, v-ati fi tavalit de ras...
De aceea il rog pe fratele Crios, sa modifice anuntul de la "noutati", in consecinta.
Si tot fratelui Crios, ai multumesc, pen'ca la editat si l-a publicat.

Frate Grenadire, SIGUR ca le poti fotografia si la 45, cel mai interesant si armonios mod de a vizualiza silueta umana, este tot din lateral, pentru ca, pacalesti putin bidimensionalitatea imaginii si creezi iluzia volumului si perspectivei.

#5 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 07 July 2006 - 01:08 PM

Excelent articolul! Va trebui sa il digerez pe indelete....
O intrebare domnului operator: unde se pot gasi surse de iluminat puternice? La magazinele foto is prea scumpe si prea rafinate, cred ca m-as descurca cu ceva mai simplu dar de unde?

#6 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 07 July 2006 - 01:14 PM

Frate Ahmed, asa zisele surse "puternice" sunt absolut inutile si redundante, in cazul nostru particuler.
Nu ai nevoie de surse "profesionale". Nici macar io nu folosesc, cand pozez dragele mele tancusoare.
Asa cum am scris in articol, folosesc batrana mea lampa de birou de pe vremea cand eram pionier, in care adevarat, pun un bec ultramat de calitate superioara. De 100W, nu mai mult. Recomand MAXIM 150W.

Chestiile care le-am scris in articol, despre cum putem improviza lumina si accesoriile ei cu ce avem la indemana, sunt PE BUNE si total functionale.

Aceasta postare a fost editata de DRAGOS: 07 July 2006 - 02:09 PM


#7 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 07 July 2006 - 02:52 PM

Multumesc mult Dragos, stiu ca se poate, si asa voi face insa doar la dioarme intrucat prezentarea unui set de figurine din cate am vazut, este facuta din fata.
Cel putin asa am vazut pe PlasticSoldierReview si pe alte site-uri.
In plus, eu le fac si la spate deoarece acolo se afla o gramada de detalii, de multe ori mai numeroase decat cele din fata.
Chiar mi-ai starnit pofta de poze, dupa ce am citit articolul tau, am luat la puricat manualul aparatului si mi-am scos setarile pe car trebuie sa le configurez ca sa fac poze la soldati de 2 cm si un pic..... ;-) :pint:
Sper sa-mi iasa, ma cam mananca sa plec mai repede de la birou, si numai tu esti vinovat. :pint: :pint:

Aceasta postare a fost editata de Panzer_Grenadire: 07 July 2006 - 02:54 PM


#8 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 07 July 2006 - 03:37 PM

Salur,

Excelent articol, cu mult mai bun decit altele de pe alte site-uri. Felicitari.

Si apropo, sunt doua lucruri extrem de importante la modul de fotografiere descris de tine.

1. BEC MAT !!!

2. BLENDA REFLECTORIZANTA

Daca nu aveti blenda reflectorizanta, puteti folosi un bec obisnuit si o punga de nailon prin care lumina sa cada pe model. Am o punga expres pentru asa ceva, un pic mata (clasica ce ti se da la piata).
Singura problema este ca iti trbuie cineva care sa ti-o tina si care cu siguranta dupa 5 minute incepe sa te si injure (in gind de obicei).

Christian

#9 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 07 July 2006 - 03:43 PM

Asa-i, Christian, chiar daca becul e mat, este frumos sa mai folosesti si un "panou de difuzie" suplimentar. In articol, am sugerat sa-l improvizati din hartie de calc, prinsa pe un cadru oarecare, tinut la DISTANTA de sursa.
Materialul profesional pentru difuzie, care este ignifug, seamana intradevar cu o "puga de plastic". Este facut in mai multe gradatii (densitati), de la 1/8 pana la full. Se numeste "frost" in argoul ... respectiv.

Aceasta postare a fost editata de DRAGOS: 07 July 2006 - 03:44 PM


#10 Useril este offline   laure 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 22-January 05
  • Location:Craiova

Postat 07 July 2006 - 08:04 PM

Frate Dragos excelent articolul si schitele.Se simtea nevoia de asa ceva pt unul ca mine fara experienta.Bafta

#11 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 07 July 2006 - 09:30 PM

Dragos, mi-a facut placere sa-ti citesc articolul. Este unul foarte util si ma bucur ca il pot gasi oricind aici in site. Multumiri pentru efort si c-ai impartit cunostintele. Multumiri si lui Crios si lui Cartula pentru efortul lor.

#12 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 08 July 2006 - 05:28 AM

Mai fratilor, sincer ma bucur daca voi gasiti util si folositor, acest articolas.
Va multumesc pentru aprecieri si vorbele faine.

Deasemenea, daca tot a deschis Zetul acest topic, nu ezitati sa discutati in jurul subiectului, daca simtiti nevoia. Sau sa cereti amanunte suplimentare.

Spor la fotografiat !

#13 Useril este offline   tomi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 11-January 05
  • Location:Constanta / Trier
  • Interests:Aviatie - WW II & Jets

Postat 08 July 2006 - 11:29 AM

Excelent articol Dragos acum mi-am dat seama de posibilitatile aparutui pe care il am, si eu care crede-am ca nu este bun pentru asa ceva :hammer: Felicitari tuturor care au contribuit la realizarea lui!

Aceasta postare a fost editata de tomcat_ct: 08 July 2006 - 11:30 AM


#14 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 08 July 2006 - 03:39 PM

WOW!

M-a bucu-r sincer pentr-u posibilita-ti-le aparatului ta-u Tom.
Felici-ta-ri.


Acum, lasind gluma, BRAVO Dragos si Cartula !!!

#15 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 08 July 2006 - 10:41 PM

Exceptional frate Dragos :pint:
Am avut si eu onoarea sa citesc "matrita" ... cind voi incepe sa si aplic ce am invatat de acolo va fi excelent ;-)
Spor,
Bill :pint:
P.S. o singura observatie....poliloghie nu polologhie :pint: :pint: :pint:

Aceasta postare a fost editata de Bill: 08 July 2006 - 10:41 PM


#16 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 09 July 2006 - 01:33 AM

Am ramas doua zile fara net din cauza fixului ;-)
Dragos, multumesc pentru articol. Mi l-am salvat, il voi printa si dup-aia o sa te bat la cap mult si bine pentru o lectie practica (poate ar fi o iidee buna la una din intalniri).
Multumesc Cartula pentru desenele profesionale si extrem de clare.
Regula de baza cand explici cuiva ceva sau cand vrei sa aplici un procedeu este :
K.I.S.S. (Keep it Stupid Simple) ...O stiu de la niste militari Israelieni. Adica nu-i spune bizonului ce nu poate sa faca si/ sau ce ar putea sa faca o matusa de-a doua....Spune-i doar ce trebuie sa faca cu ce are.
Si pentru ca tot suntem la "ce are".....

UTIL: - Gasiti la Niro (Dragonul Rosu) trepiede foto adevarate (cu nivela si reglaje pe mai multe axe la preturi intre 25 si 40 RON. Cum iesi din Dragonul "vechi" sunt randuri de tarabe perpendiculare pe fatada. Atreia intrare de la centru spre stanga (sector 60-... Parca). Mergeti pana treceti de prima "strada" mai mare si intrati pe un rand cu jucarii, unelte de pescuit si alte acareturi. Undeva pe stanga e un magazinas care vinde bricege, letermane, busole "si etc" :pint: . Pe patron il cheama Mihu. Acolo-s cele mai eftine....Dar mai gasiti si-n alte parti poate si mai ieftine decat vand aia printre masini la Academia militara.

#17 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 09 July 2006 - 05:45 AM

Bill, la Jul 8 2006, 11:41 PM, a spus:

P.S. o singura observatie....poliloghie nu polologhie ;-) :pint: :pint:

De curiozitate am consultat http://dexonline.ro care accepta si forma "polologhie" trimitandu-te insa la forma poliloghie.

#18 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 09 July 2006 - 05:56 AM

Citeaza

P.S. o singura observatie....poliloghie nu polologhie


Fratioare Bill, asa este, ai dreptate !
Forma corecta pre "romaneasca spalata" este poliloghie, evident. Etimologia cuvantului este atat de clara, incat discutie nu mai incape.
Forma folosita de mine este o "vulgarizare sudista" des uzitata pe vremuri. Din pacate, nici macar aceasta nu mai are o semnificatie "in acele cercuri", in ziua de azi... Deh... in vocabularul manelist, nu prea se foloseste !

Bun pontul lui Wurger ! La banii aceia, calitatea probabil este minimala, dar pentru folosirea doar in cazul in speta, modelistic, probabil ca sunt suficiente si perfecte !

Aceasta postare a fost editata de DRAGOS: 09 July 2006 - 06:47 AM


#19 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 09 July 2006 - 09:37 PM

Bun si foarte util. Bravos!

#20 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 25 September 2006 - 08:26 PM

Stativ foto. 9,5 lei, gasit la o dugheana/chiosc vizavi de Piata Sfintul Gheorghe linga gura pasajului.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: stativ_1.jpg


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi