Forum Machete,Modelism,Hobby: Adeziv machete hartie - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Adeziv machete hartie Care este bun? Care este ieftin?

#1 Useril este offline   crocodilul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 10-February 15

Postat 14 April 2015 - 02:13 PM

Va salut, din nou.

Am in lucru un proiect din hartie insa intampin o mare problema: adezivul pe care il folosesc imi onduleaza hartia si imi strica modelul. Am incercat cu doua tipuri de lipici transparent cumparat de la o librarie si un fel de lipici care de fapt este aracet, acelasi rezultat. Imi strica hartia.
Mentionez ca partile mici ale modelului pe care doresc sa il fac sunt realizate cu hartie simpla, de imprimanta. Pentru piesele mai mari, care vor fi un fel de structura de rezistenta, voi folosi carton mai gros, deci nu voi avea probleme.
Ce fac insa cu piesele mici? Adezivul pe care il am imi onduleaza marginile pieselor si arata incredibil de urat, nu-mi place.
Ce imi recomandati? Exista un adeziv special pentru papercrafting?

Multumesc.

#2 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 14 April 2015 - 05:11 PM

Salut,
pentru machetele din hartie se utilizeaza tehnici speciale. Adezivul pentru astfel de machete, este insa unul extrem de ieftin, dar mai ales foarte prietenos, si anume aracetul. Ondularea hartiei se petrece in momentul in care cantitatea de apa deci umiditatea depaseste o anumita valoare. Acelasi lucru se petrece la aplicarea de primer sau de vopsea. Solutia, din cele experimentate de mine consta in folosirea de aracet nediluat, sau diluat extrem de putin, in cantitate suficient de mica pentru a nu produce fenomenul descris. Eu folosesc Moment, se usuca repede si are calitate buna, am dat numele pentru ca aici nu e vorba de reclama, e un forum de modelism si trebuie sa se stie cu ce se poate lucra. Pentru anumite situatii, se foloseste cu succes adezivul de tip baton, cu structura semiuscata, mai ales pentru piesele care nu necesita aplicarea pe un carton mai gros.

#3 Useril este offline   crocodilul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 10-February 15

Postat 14 April 2015 - 05:41 PM

Nu merge nici cu aracet diluat, nici cu aracet nediluat. Se stramba hartia. Am pus si mai mult, si mai putin, la fel se onduleaza.
Ma gandesc sa schimb hartia, sa incep sa lucrez cu una mai groasa insa mi-e teama ca atunci cand o sa ajung la partile mai migaloase ale modelului meu nu o sa pot lucra cu ea. Caci va fi prea groasa.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 14 April 2015 - 11:05 PM


#4 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 15 April 2015 - 03:38 PM

Nu se poate sa nu mearga cu aracet, acesta are o consistenta destul de buna pentru asa ceva. Incearca eventual cu adeziv pentru hartie de tip baton, daca tot nu e ok inseamna ca ceea ce folosesti tu nu este in regula. Kiturile paper model originale au o hartie groasa, ceva de genul densitatii colilor din blocul de desen, insa cu rugozitate mult mai mica. Printeaza desenele pe hartie cu densitate mai mare decat cea standard (daca nu e vorba de un kit cumparat) si incearca din nou.

#5 Useril este offline   crocodilul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 10-February 15

Postat 15 April 2015 - 06:52 PM

Nu este un kit cumparat, este ceva luat de pe net, prelucrat putin in Photoshop si printat la un laser, la birou. Dupa cum spuneam, folosesc hartie normala, clasica, de genul celei care se foloseste in mod curent in orice birou.
Insa, am mai cautat informatii si am inteles ca, in general, hartia nu se impaca deloc bine cu adezivii care contin apa. Aracetul contine apa, deci nu e bun.
Atentie, nu vorbim de carton, ci de hartie, eu folosesc hartie.
Iata ce am gasit, poate foloseste si altora:
"Oricum, ca sa facem si un pic de teorie, pentru un model de hartie sunt utile trei categorii diferite de lipici:

a) Lipiciul solubil in apa, prezentat in zilele noastre in forma solida in stick, care se aplica asemenea rujului de buze: se foloseste pentru lipirea/caserarea pe suprafata mare a doua hartii sau a unei hartii pe un carton. Dupa aplicarea cleiului este absolut obligatorie presarea celor doua elemente pana cand cleiul se usuca, altfel ai surpriza sa obtii un element curb!

b) Clei solubil in apa, lichid, care dupa intarire devine solid/transparent: PVA, adica acetat de polivinil, comun cunoscut drept "aracet" sau "clei alb". Putina lume stie ca acest clei e destul de vechi: in curand o sa implineasca 100 de ani, fiind descoperit de doctorul Fritz Klatte in 1912! Un clei care poate crea probleme pentru constructorii de machete din hartie, datorita faptului ca umezeste suportul si-l deformeaza, pe urma lipitura se intareste asa deformata, iar modelul este definitiv compromis!
Parerile machetistilor sunt impartite, unii considera PVA-ul bun de utilizat pentru hartie in special daca exista un aplicator care sa-l puna cu masura (pe deplin recomandabil, aici isi are loc aplicatorul de care vorbesti). Alti machetisti considera pur si simplu ca PVA este interzis cu desavarsire pe machetele din hartie!

c) Clei insolubil in apa. Majoritatea machetistilor din hartie il considera indispensabil pentru cele mai dificile lipituri. Are avantajul ca nu "inmoaie" hartia deci nu exista riscul deformarii elementelor inainta sa se intareasca definitiv cleiul. Exista fie cleiuri transparente din gama posunt prost vorbesc uratrului "Ago" pe care-l foloseam noi candva, fie cleiuri colorate pe baza de cauciuc neoprenic, cunoscute la noi sub numele posunt prost vorbesc uratr de "prenadez".
"

Oricum, multumesc de ajutor.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 16 April 2015 - 07:52 AM


#6 Useril este offline   Rapa2k8 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 02-November 07
  • Location:Dr. Tr. Severin

Postat 18 April 2015 - 01:15 AM

Schimba hartia si vei putea folosi fara probleme aracetul. Eu iti recomand Moment wood express sau Moment fix wood si fi atent cu cantitatea de lipici aplicata, sa pui foarte putin aracet si sa il intinzi bine.

#7 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2015 - 08:32 AM

Buna ziua!

Pentru lucrarile din hartie sau carton, destul de multe la scara 1:87 si 1:120, am folosit si folosesc cu succes adeziv KORES care este tot un fel de aracet. Se aplica nediluat dar nu direct din flacon. Se pune o cantitate pe o suprafata la care nu adera si de acolo cu ajutorul unui ac cu gamalie sau scobitoare aplic pe suprafata care urmeaza sa fie lipita.

Imagine postata

Probabil ca mai gasesti la flacon asa de mare dar eu am gasit si la flacon de 60 gr, KORES - children craft glue.

Intrebare: faci machetele excluisv din hartie de 80 gr?
Stiu ca in functie de marimea machetei chiar daca se tipareste pe hartie subtire aceasta, dupa decupare se lipeste pe hartie cu densitate mai mare si grosimi diferite in functie de marimea piesei si destinatia reperului.
Pentru realizarea unei caroserii de BA64, la scara 1:43, daca-mi mai aduc bine aminte, am printat direct pe hartie de desen de 120 gr dar nu prea m-a ajutat imprimanta datorita grosimii hartiei.
In alta ordine de ideii materialul are o importanta destul de mare.
La un Renault AHN, scara 1:87, m-am ambitionat sa tai componentele masinii din mucava. Proasta alegere. Chiar daca avea 1 mm grosime in contact cu aracetul si-a facut de cap iar piesele delicate, rama parbriz, s-au deformat chiar daca am aplicat o cantitate infima de adeziv.
De ce?
Mucavaua nu are aceiasi tehnologie de producere precum cartonul. Banuiesc ca este realizata prin presare, ceva de genul placilor aglomerate, si din aceasta cauza este mai avida de lichide decat cartonul.
Raman la ideea ca pentru constructiile de acest fel cel mai bun este cartonul de diferite grosimi pe care se lipeste desenul desfasuratei sau componenta piesei.

Nu stiu daca ai citit tutorialul din linkul de mai jos dar te asigur ca acolo ai sa gasesti aproape toate situatiile intalnite la lucrarile din carton cu descrierea amanuntita, zic eu, a tehnicilor de realizare, materiale, instrumente si scule.

http://www.cartula.r...eta-din-carton/

Spoor!

#8 Useril este offline   V200 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 15-January 09

Postat 23 April 2015 - 06:43 AM

Buna.
Am luat citeva machete Laser-cut de fabricatie poloneza, la scara 1:87. Sint dintr-o hirtie maro inchis, densa la atingere si mai groasa ( dar nu cu mult) decat hirtia de scris. Am incercat sa le lipesc cu: cianoacrilat, aracet, lipici de hirtie lichid si baton (stick). CA-ul tine, dar se imbiba hirtia si ramin pete mai inchise. Celelalte trei am reusit sa le desfac (fisii lipite de proba) tragind de ele. Si nu s-a rupt hirtia, a cedat lipitura. Probabil cel mai tare a tinut aracetul, in mod normal un model nu este "stresat" asa tare. Dar mi s-a parut interesant faptul ca nici macar aracetul nu se imbiba in aceasta hirtie. Poate cineva are vreo metoda mai buna de lipit aceste modele, asteptam sugestii.
Stima.

#9 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 23 April 2015 - 02:16 PM

Buna ziua!

Cu machetele taiate la laser, indiferent de material, este o mica problema.
M-am lovit si eu de ea.
Zicem ca dunga subtire de zgura de pe linia taieturii nu are importanta si adezivul o sa rezolve problema.
Uite ca nu este asa, cel putin in ce ma priveste, si pana nu am indepartat stratul de zgura lipitura nu prea a fost buna. De lipit am lipit cu aracet si nimic altceva.

Un TAF, taiat laser, din placaj de 0,6 mm lipit cu aracet - scara 1:87

Imagine postata

Si lucrarea unui coleg, Dragos, cladirea statie Lipanesti de pe ruta Ploiesti - Valenii de Munte, din carton taiat la laser, vopsit cu acrilice si lipit cu aracet - scara 1:160

Imagine postata

Un alt coleg, Bogdan, a asamblat kituri de carute din carton taiate la laser, lipire cu aracet si nu a avut probleme - scara 1:120 de la http://sklep.gpm.pl/...wyciete-laserem
Aveti mila pentru fotograf dar poza este facuta cu telefonul

Imagine postata


In niciunul dintre cazuri aracetul nu a facut probleme. Este aracet pentru parchet, arhicunoscutul "Moment", care se aplica nediluat si devine transparent dupa uscare.

Oare cartonul/hartia din care este facut chitul tau sa fie de vina?
Stiu ca probleme sunt atunci cand hartia este lucioasa dar asta strict legat de timpul de "priza".

Spoor!

#10 Useril este offline   V200 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 15-January 09

Postat 23 April 2015 - 03:23 PM

Buna.
Unul dintre chituri e chiar acela cu carutele. Dar probele le-am facut cu fisii taiate din marginea colii, deci fara zgura de la laser, si le-am lipit pe lat nu pe cant. Apoi au fost prinse in pensete la presat si lasate pina a doua zi la uscat. Aracetul a fost Moment. Am ramas fara idei. Ar trebui sa incerc cu ciment :blink:.

#11 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 24 April 2015 - 05:10 PM

Vezi postareaV200, la 23 April 2015 - 03:23 PM, a spus:

Ar trebui sa incerc cu ciment :blink:.


Asta nu am auzit ... pana astazi :rolleyes:

Da, nu stiu ce sa spun. Foarte ciudat.
Probleme, cum spuneam, legate de Moment si material, am avut doar cu AHN-ul la 1:87, vezi rama superioara a parbrizului

Imagine postata

Sublinieez ca lucrez cu aracetul direct din flacon. La fel procedez cu adezivul Kores.

Spoor!

#12 Useril este offline   V200 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 15-January 09

Postat 24 April 2015 - 06:26 PM

" Ar trebui sa incerc cu ciment :blink: ". Ca sa iasa "beton" Imagine postata Imagine postata. A nu se lua ad literam.

#13 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 25 April 2015 - 02:29 PM

Incearca cu solutia bunicilor: albus de ou :-)

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi