Forum Machete,Modelism,Hobby: Cu ce intarim, vopsim, grunduim machetele de hartie? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cu ce intarim, vopsim, grunduim machetele de hartie? Pentru a fi mai durabile in timp...

#1 Useril este offline   crocodilul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 10-February 15

Postat 14 April 2015 - 02:16 PM

Ma intreb daca exista solutii incercate de voi pentru ca machetele de hartie sa fie mai durabile in timp? Adica, odata finalizat un proiect... il las, asa, din hartie? Sau exista grunduri speciale, lacuri speciale, vopsele speciale care sa poata fi aplicate fara probleme pe hartie, carton?
Ma gandesc la ceva care sa nu inmoaie hartia, care sa nu strice o munca de o luna, sa zicem?

Multumesc.

#2 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 14 April 2015 - 05:15 PM

Salutare,
nu stiu sa existe grunduri sau lacuri speciale pentru machetele din hartie, in mod normal acestea se lasa asa cum sunt, mai ales cele facute din reviste, care au suprafata colorata la gata. Eu fac tot felul de experimente, preferind vopsirea ulterioara a machetelor. La imbinari am putut aplica atat chit pentru machete cat si chit pentru cutit, iar ca primer am folosit primer vallejo dat la aerograf. Trebuie sa experimentezi, pentru a nu uda excesiv suprafata. Eu am patit ca dupa aplicarea de primer sa se dezlipeasca un colt al hartiei aplicate pe un carton mai gros, caz in care am intervenit cu superglue. De asemenea cartonul devine aspru in prezenta umiditatii grundului, dar sunt probleme peste care se poate trece. Am vazut cred aici pe forum, la sectiunea navo, unde un maestru al modelelor din hartie a prezentat o lucrare de a sa (cred ca nu ma insel) o metoda de acoperite a suprafetelor prin pensulare cu aracet, care sa le determine sa devina impermeabile. In orice caz iti recomand aceasta metoda si aplicarea de lacuri sau primere acrilice, cu uscare rapida, care sa nu dea sansa cartonului sa se deformeze sau umfle.

#3 Useril este offline   crocodilul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 10-February 15

Postat 14 April 2015 - 05:39 PM

Multumesc de raspuns.

Pe mine ma doare sa vad cum se alege praful de macheta mea in partile care contin doar hartie simpla, nu carton.
Adica, pe carton sunt sigur ca nu o sa am probleme, dar hartia asta simpla, de o folosim in mod curent, se onduleaza imediat, indiferent cu ce ai da.
Ideea este ca nu as lasa modelul nefinisat, caci partile componente au tot felul de indicatii pe montaj pe ele, as vrea sa le acopar, sa ramana modelul curat.
Deci, ce ma fac eu cu hartia?
Partile mici si migaloase ale modelului nu pot fi facute cu alt fel de hartie, caci sunt prea mici, prea firave. Spre exemplu, o rotita al carei diametru nu depaseste diametrul unui capac de pix nu pot sa o fac din carton, ala nu se indoaie, sau daca se indoaie arata ca dracu. Urat. Deci o fac din hartie mai subtire, care se prelucreaza mai usor. In schimb, nu o pot finisa cu ceva vopsea dupa, caci e prea subtire.
Deci, ce ma fac? :)

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 14 April 2015 - 11:03 PM


#4 Useril este offline   Rapa2k8 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 02-November 07
  • Location:Dr. Tr. Severin

Postat 18 April 2015 - 01:03 AM

Incearca sa folosesti hartie ceva mai groasa, de 120g/mp, 160g/mp, 180g/mp in functie de scara la care este modelul.

#5 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2015 - 08:43 AM

Salut!

Diametrul unui capac de pix inseamna 10 mm ori la 10 mm diametru te poti juca usor cu hartie de peste 100 gr/mp.

Avand in vedere ca un patrat de pe cutting mat are 10 x 10 mm cam ce diametru crezi ca au rotile?

Imagine postata

Foto: wittman40 si este din timpul executie unui vanator de tancuri SU 85 la scara 1:87.

Cum sa nu se poata face?
Totul este sa ai instrumentele si sculele adecvate lucrarii abordate si, in special, dedicate materialelor folosite.

Spoor!

#6 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 207
  • Inregistrat: 20-May 15
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelism, in special NAVO

Postat 19 May 2016 - 11:57 AM

In cazul rotitelor, inelelor se poate folosi metada de la rachetomodele si anume mai multe straturi de hartie mai subtire roluite pe un suport dar care se intareste foarte bine de la adeziv.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi