Forum Machete,Modelism,Hobby: PANTHER TYPE G - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

PANTHER TYPE G

#1 Useril este offline   roland 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 20-January 08

Postat 12 June 2015 - 04:11 PM

Salut.Va prezint,diorama la care am lucrat in ultima vreme.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Untitled  1.jpg
  • Imagine atasata: Untitled 2.jpg
  • Imagine atasata: Untitled 3.jpg
  • Imagine atasata: Untitled 4.jpg
  • Imagine atasata: Untitled 5.jpg
  • Imagine atasata: Untitled 6.jpg


#2 Useril este offline   roland 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 20-January 08

Postat 12 June 2015 - 05:17 PM

Blindat si senile link by link de la tamiya,zimmerit photo-etch eduard .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Untitled 7.jpg
  • Imagine atasata: Untitled 8.jpg
  • Imagine atasata: Untitled 9.jpg
  • Imagine atasata: Untitled 10.jpg


#3 Useril este offline   roland 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 20-January 08

Postat 12 June 2015 - 06:03 PM

....si ultimele poze.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Untitled 11.jpg
  • Imagine atasata: Untitled 12.jpg
  • Imagine atasata: Untitled 13.jpg
  • Imagine atasata: Untitled 14.jpg
  • Imagine atasata: Untitled 15.jpg
  • Imagine atasata: Untitled 16.jpg
  • Imagine atasata: Untitled 17.jpg
  • Imagine atasata: Untitled 18.jpg
  • Imagine atasata: Untitled 19.jpg


#4 Useril este offline   panzerseba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 446
  • Inregistrat: 24-December 04
  • Location:Focsani
  • Interests:Figurine, AFV si diorame, in special Germania WW2

Postat 12 June 2015 - 07:25 PM

Mie imi place.:clapping:
Ai avut f. mult de munca. Banuiesc ca e la !/35 (n-ar strica mai multe detalii despre kit-urile folosite)
Pacat ca pozele nu sunt tocmai reusite, as fi vrut sa vad mai multe detali.

#5 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 12 June 2015 - 08:13 PM

Roland, bravo.
Mie imi place. Cladirea/atelier arata f. bine.
Tancul a parcat cam la...mustata.
Cat despre pisica, nu prea cred ca va primi ceva de mancare. Echipajul are alte griji, deocamdata.

#6 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 12 June 2015 - 08:16 PM

Poate e pisica lu' Porta...

#7 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 13 June 2015 - 10:08 AM

Salutare !
Arata fain si a fost ceva de lucru ! :good: Ar fi din pct ul meu de vedere doua discrepante : pe jos prea putine resturi de tot felul pt o cladire lovita de una alta doar n au facut servantii aia s4ctoare inainte :-o si ceva ce chiar nu se potriveste : stalpul felinar ce pare in interiorul cladirii ! Mai bine il indepartezi si mai pui ceva moloz cum s ar spune . poti chir si pune pe jos gardurile forjate si ce mai e pe acolo ca orfii ei nemti da e prea ordine acolo . Sunt doar mici observatii de cum vad eu si s ar vedea mai bine nu critica .
Si ar mai fii o chestie , daca se poate si mai multa descriere a lucrarii !
Asta a fost parerea mea , in rest sporuri cu sanatate si cer senin ! :hi:

PS @ Repulse - Stalin motanul lui Porta era din cel roscat nu grii ! ;-)

#8 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 13 June 2015 - 06:37 PM

Corect !

#9 Useril este offline   LiviuM 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 639
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie , blindate , nave WW II si nu numai...

Postat 13 June 2015 - 07:09 PM

Salut Roland, cladirea e OK ca aspect final, insa e ceva in deranj cu Pantherul; e mult prea mat, la fel si figurile echipajului. Incearca pe viitor un finish satinat la blindate, ca da mult mai bine. Si n-ar strica un wash si ceva filtre. Din ce disting eu in poze arata ca si cum ar fi din creta.

Spor sa ai!

Aceasta postare a fost editata de LiviuM: 13 June 2015 - 07:12 PM


#10 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 14 June 2015 - 04:37 PM

Vezi postareaLiviuM, la 13 June 2015 - 07:09 PM, a spus:

Salut Roland, cladirea e OK ca aspect final, ...


La tanc nu ma bag dar cladirea nu este ok.
Nu ma refer la fatade ci la zonele demolate unde ar fi trebuit sa se vada un amestec de culori avand in vedere caramizile sectionate, mortarul dintre ele, vopseaua de pe fatada si de la interior.
Poate trebuia ceva culoare la tamplarie, elemntele decorative din metal, montate oarece geamuri - sparte sau nu - bucati ale elemntelor de constructii pe pardoseala.

Spoor!

#11 Useril este offline   roland 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 20-January 08

Postat 14 June 2015 - 05:04 PM

Salut,ma bucur ca va place.Constructia blindatului,a mers snur,a fost o placere sa-l asamblez,calitate Tamiya,ghidaje si imbinari logice.Instructiunile au fost clare cu foaie separata de instructiuni ce prezinta pas cu pas si aplicarea zimmeritului photo-etch.Cu toate ca aveam emotii,cu privire la aplicarea zimmeritului pe suprafete rotunde,totul a decurs bine,foita s-a mulat destul de bine fara prea mare efort.Pentru lipire am folosit cianoacrilat de la loctite.Singura problema cu zimmeritul,a fost ca dupa acoperirea cu primer si vopsea a devenit ceva mai putin vizibil,puteau sa-l faca putin mai pronuntat.Pe zimmeritul de pe lateralele tancului sint insemnate chiar si locurile unde vin pozitionate diferitele accesorii(lopata,topor etc.),ca sa nu trebuiasca sa dai cu presupusul cum sa le lipesti.Am reusit sa lipesc photo-etchurile cam din prima incercare,si sa le potrivesc cu precizie,chiar si pe suprafetele dificile sau rotunde.Recomand acolo unde photo-etchurile trebuiec deplasate pentru a fi pozitionate cit mai bine,sa se puna ceva mai mult adeziv,ca sa aiba pe ce aluneca,altfel se usuca rapid,inainte sa-l asezi in pozitia dorita.M-am gindit sa folosesc adeziv loctite gel,dar pina la urma am renuntat.
Senilele bucata cu bucata sint bine detaliate.S-au imbinat perfect,fara batai de cap,reusind chiar performanta sa inchei senila pe ambele parti ale tancului,fara sa trebuiasca sa pilesc sau sa ajustez bucata de senila lipita ultima.
Cladirea este de la miniart.Zidurile trebuiesc detasate bucata cu bucata de pe placuta pe care sint turnate.Peretii se decupeaza prin gravare cu un virf ascutit,apoi prin pliere se rup de-a lungul liniilor gravate.Pentru aceasta am folosit o daltita fina si ascutita,am facut basici la miini,dar odata ce te prinzi cum merge treaba,e destul de simplu.Apoi a urmat lipirea,fiecare perete are fata si spate ce trebuiesc lipite.Suprafata pe care se aplica lipiciul este destul de subtire,si pina sa dai cu lipici pe partea stinga,se usuca cel deja aplicat pe partea dreapta.Cine vrea sa lucreze asemenea cladiri miniart sa dea cu adeziv,de citeva ori pe fiecare din partile ce vin lipite.Instructiunile de montaj sint mici,si ca sa-ti dai seama care piesa de unde este,trebuie sa rasfoiesti in permanenta pentru ca piesele nu sint numerotate,noroc ca sint putine.
Setul de figurine Tamiya este destul de bun.Figurile soldatilor sint sculptate in asa fel incit sa fie usor de pictat.Pe linga figurine,setul contine diferite accesorii,proiectile si lazi de proiectile pentru mai multe modele de tanc.
Tancul este parcat cam la mustata,pentru ca am terminat blindatul,am terminat cladirea,am construit baza dioramei,si de abia apoi mi-am dat seama ca sint cam inghesuite.Cu toate ca nu sint fan al mormanelor de moloz,trebuia sa adaug mai mult moloz.
M-am tot uitat la macheta.LiviuM,probabil ca ar merge un lac semimat.Vreau sa spun citeva chestii.In poza apar detalii care nu sint foarte vizibile cu ochiul liber,nici chiar daca te uiti de aproape.Probabil ai dat clic pe poza de mai multe ori pentru a mari.Vopsitul este mai unitar(in sensul bun al cuvintului) pe macheta reala.Aparatul foto este bun dar are tot felul de setari pe care nu le stapinesc.Am folosit functia macro de evidentiere a detaliilor,si de aici tot felul de detalii care nu prea se disting cu ochiul liber.Ca sa intelegi la ce ma refer,uita-te la poze dar nu da clic pe ele de prea multe ori ca sa le maresti,asa se apropie mai mult de cum arata in realitate. Spor la lucru,si o seara frumoasa.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Untitled cutie 1.jpg
  • Imagine atasata: Untitled cutie 2.jpg
  • Imagine atasata: Untitled cutie 3.jpg


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi