Forum Machete,Modelism,Hobby: Sd.Kfz. Puma Italeri 1/35 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sd.Kfz. Puma Italeri 1/35

#1 Useril este offline   RomanAndrei 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 11-August 12
  • Location:Ludus

Postat 07 July 2015 - 03:44 PM

Pana la urma, am profitat din plin de concediu si mi-am facut curaj sa termin ce am inceput acum vreun an.
Asta e rezultatul, astept pareri si critici.
Fiind recon vehicle,din WW2, mi-am permis putin sa ma distrez cu noroiul, l-am facut din pigmenti si aracet. Poate, poate, sa mai fi muncit la capitolul rugina?
Imagine atasata: Sd.Kfz Puma.jpgImagine atasata: Sd.Kfz Puma2.jpgImagine atasata: Sd.Kfz Puma3.jpgImagine atasata: Sd.Kfz Puma4.jpgImagine atasata: Sd.Kfz Puma5.jpgImagine atasata: Sd.Kfz Puma6.jpg


#2 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 07 July 2015 - 04:23 PM

Andrei...e bine. E bine că l-ai dat la gata, fie si dupa un an.
De vopsit l-ai vopsit frumos, de murdărit...hai să zicem că-i bunicel, dar luate impreuna, nu dau bine defel.Murdăria este prea localizată de la brâu in jos, iar de la brâu în sus...pauză. Ca să fiu mai explicit,
nu este o redare verosimilă.
Unele detalii le-ai greşit, de pildă lopata, pe care ai lipit-o invers, cu fața în sus.
În fine...îți urez multe înainte. Dacă eşti înțepat de virusul lor, nu mai scapi.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 07 July 2015 - 04:25 PM


#3 Useril este offline   RomanAndrei 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 11-August 12
  • Location:Ludus

Postat 07 July 2015 - 04:47 PM

Vezi postareaLonginus, la 07 July 2015 - 04:23 PM, a spus:

De vopsit l-ai vopsit frumos, de murdărit...hai să zicem că-i bunicel, dar luate impreuna, nu dau bine defel.Murdăria este prea localizată de la brâu in jos, iar de la brâu în sus...pauză. Ca să fiu mai explicit,


Da. Pai l-as fi murdarit si pe deasupra, dar n-am prea gasit poze cu Pume murdare si nu am vrut sa exagerez.. Cum ca n-ar fi in stare sa arunce asa noroi incat sa murdareasca si blindajul.
Si lopata, stiu ca am pus-o invers, n-am mai scos-o de acolo, ca nu cumva sa fie partea lipita compromisa. Asa ca, am lasat-o asa. E una din greselile pe care le-am facut acum, de cand m-am reapucat de ea.




#4 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 07 July 2015 - 05:41 PM

Vezi postareaRomanAndrei, la 07 July 2015 - 04:47 PM, a spus:

E una din greselile pe care le-am facut acum, de cand m-am reapucat de ea.

Aha. Ştii ce înseamnă asta, nu ?
Musai să treci la treabă şi să faci mai multe (machete, desigur). :-D

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 07 July 2015 - 05:42 PM


#5 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 07 July 2015 - 07:06 PM

Vezi postareaRomanAndrei, la 07 July 2015 - 04:47 PM, a spus:

Da. Pai l-as fi murdarit si pe deasupra, dar n-am prea gasit poze cu Pume murdare si nu am vrut sa exagerez.. Cum ca n-ar fi in stare sa arunce asa noroi incat sa murdareasca si blindajul.
...


Un exemplu.

Imagine atasata: panzer8-4.jpg

#6 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 07 July 2015 - 07:09 PM

.

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 07 July 2015 - 07:10 PM


#7 Useril este offline   RomanAndrei 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 11-August 12
  • Location:Ludus

Postat 07 July 2015 - 08:01 PM

Oricum, batalia cu ea nu s-a terminat. Mai am ceva planuri. Printre care si mizerie, washuri si, de ce nu, as incerca sa o incadrez in prima mea diorama.

#8 Useril este offline   kingtiger3002 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 475
  • Inregistrat: 07-May 05
  • Location:constanta
  • Interests:Blindate ww2

Postat 07 July 2015 - 10:50 PM

la Puma mai ai putin de lucrat , daca te documentai putin gaseai ca, kitul italeri are cateva defecte care se remediaza usor, tevile la esapamente erau dirijate spre exterior, farurile nu sunt corecte si nici bine puse ca si claxonul, sa nu mai zicem de ratul de porc de la tunul de 50mm care trebuia putin prelucrat deoarece ii lipseste ceva aparte, plus antenna care in kitul italeri nu o da pe partea stanga deoarece totusi era un vehicul de recunoastere, plus ca sculele care ti le da italeri nu sunt correct date......dar in special este un kit ,,bun,, si usor de facut

#9 Useril este offline   RomanAndrei 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 11-August 12
  • Location:Ludus

Postat 12 July 2015 - 11:27 AM

Vezi postareakingtiger3002, la 07 July 2015 - 10:50 PM, a spus:

la Puma mai ai putin de lucrat , daca te documentai putin gaseai ca, kitul italeri are cateva defecte care se remediaza usor, tevile la esapamente erau dirijate spre exterior, farurile nu sunt corecte si nici bine puse ca si claxonul, sa nu mai zicem de ratul de porc de la tunul de 50mm care trebuia putin prelucrat deoarece ii lipseste ceva aparte, plus antenna care in kitul italeri nu o da pe partea stanga deoarece totusi era un vehicul de recunoastere, plus ca sculele care ti le da italeri nu sunt correct date......dar in special este un kit ,,bun,, si usor de facut


Aici..recunosc. Documentatie 0. Dar am sa tin cont de lucrurile astea pe viitor, la alte machete.
Multumesc!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi