Forum Machete,Modelism,Hobby: Fiat 621 & Horch Kfz.16 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Fiat 621 & Horch Kfz.16 1/72

#1 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 26 July 2015 - 04:36 PM

Cautand prin "stocul" acumulat ceva ce poate fi terminat rapid inainte de vacanta de august am gasit aceste doua machete, Fiat-ul nou nout in cutie, Horch-ul inceput si abandonat datorita dificultati constructiei insa am zis sa-i mai dau o sansa. Si astfel dupa cateva zile de lucru la ele a rezultat produsul finit din pozele de mai jos.

Fiat 621 - kit First To Fight - 1/72
Un kit foarte simplu cu doar cateva piese in componenta (vreo 25 de piese daca nu ma insel) si usor de asamblat. Am facut si cateva imbunatatiri sau adaugari pt ca macheta sa fie mai aproape de realitate: am modificat farurile, am facut toba esapament care nu era data in kit, am decupat geamul spate nereprezentat in kit, nervuri la cabina si adaugat geamuri din folie de plastic transparent.
Vopsit cu acrilice Valejo, prafuit cu produse Humbrol.

Imagine atasata: Fiat 621 01.jpg

Imagine atasata: Fiat 621 02.jpg

Imagine atasata: Fiat 621 09.jpg

Imagine atasata: Fiat 621 07.jpg

Imagine atasata: Fiat 621 08.jpg

Imagine atasata: Fiat 621 04.jpg

Imagine atasata: Fiat 621 03.jpg

Imagine atasata: Fiat 621 05.jpg

Imagine atasata: Fiat 621 06.jpg

Imagine atasata: Fiat 621 10.jpg

#2 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 26 July 2015 - 04:50 PM

Horch Kfz.16 - ACE - 1/72
Pentru cunoscatori cum spui ACE spui dificultati ...astfel nici acest kit nu face exceptie. Un kit dificil de construit cu piese grosolane, bavuri mai peste tot ... cosmar ... in special la scara asta. Oricum cu ceva ore extra de munca si interes se poate face ceva frumos, eu ma-m straduit pe cat cu putinta sa fac ceva acceptabil. Farurile au fost detaliat cu folie de plastic transparent iar mai toate piesele mici au fost refacute, insa marea provocare a fost prelata care nu ma multumea deloc cum era redata in kit. Astfel am facut cadru metalic din sarma, prelata din servetel si banda de mascare iar geamurile din celofan. Nu a fost usor datorita complexitati prelatei in realitate, realizata din mai multe componente insa sunt foarte multumit de rezultatul final. Vopsit cu acrilice Revell si Valejo, prafuit tot cu Humbrol.

Imagine atasata: Horch Kfz 16 01.jpg

Imagine atasata: Horch Kfz 16 02.jpg

Imagine atasata: Horch Kfz 16 07.jpg

Imagine atasata: Horch Kfz 16 08.jpg

Imagine atasata: Horch Kfz 16 09.jpg

Imagine atasata: Horch Kfz 16 03.jpg

Imagine atasata: Horch Kfz 16 04.jpg

Imagine atasata: Horch Kfz 16 05.jpg

Imagine atasata: Horch Kfz 16 06.jpg

Imagine atasata: Horch Kfz 16 10.jpg

Aceasta postare a fost editata de Mgc151184: 26 July 2015 - 04:51 PM


#3 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 26 July 2015 - 05:12 PM

Salut,

Arata foarte bine amindoua! Daca as avea ceva de obiectat, asta ar fi doar ansamblul tevi si toba de esapament, mi se par prea deschise la culoare, desigur asta poate fi numai in poze si in realitate sa arate bine.

#4 Useril este offline   katal 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 09-September 09
  • Location:bucuresti

Postat 26 July 2015 - 08:45 PM

super realizari! Spune-mi te rog cum realizezi farurile, ti-au iesit foarte bine. Ai afirmat pe undeva ca folosesti si folie de plastic(poate poti da mai multe detalii). Cu multumiri!



#5 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 26 July 2015 - 10:07 PM

Si despre realizarea prelatei poti sa dai mai multe detalii , ca ti-a iesit de milioane !

#6 Useril este offline   mdo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 347
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 27 July 2015 - 09:07 AM

Vad un Bloch 210 pe fundal ? Ar merita si el citeva cuvinte...

#7 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 27 July 2015 - 09:38 AM

Salutare !
Ehei MGC :friends: da ai o mica ofensiva de vara cu o noua aparitie ! Fainii di tat "broscutele " !!! :good: Ne ai luat pan invaluire cu aviatia pe deo parte si acu vii pe o alta directie de invaluire cu terestre . Iar lovitura directa o dai deci in august cu o mica invazie ! Noi te asteptam :drinks: !! Spor cu sanatate si cer senin ! :hi:

#8 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1720
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 27 July 2015 - 04:20 PM

Hehe , credeam că faci numai avioane , acum văd că te apuci serios de TOT ce-a fost în dotarea armatei noastre . Foarte frumoase ! ( Mi-au apărut crăpături de invidie pe ecran!)
:drinks:
Sorin

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi