Forum Machete,Modelism,Hobby: Cavaler Teuton - Tara Barsei 1211-1225 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cavaler Teuton - Tara Barsei 1211-1225

#1 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 19 July 2015 - 06:11 PM

Am inceput o noua lucrare ce implica o figurina de la FeR in 70mm.

Am ales din multiplele variante in care aceasta figurina poate fi pictata varianta Cavalerului Teuton. Asta pt. ca am gasit un episod interesant in istoria Ordinului ce-l leaga de Tara Barsei intre 1211 si 1225. Mai multe detalii istorice atunci cand voi termina lucrarea.

Am sa va arat schita compozitiei si cateva etape prin care a trecut figurina si terenul.

Imagine postata

Imagine postataImagine postataImagine postataImagine postata

Imagine postataImagine postataImagine postata

Asa arata figurina astazi.

Imagine postataImagine postataImagine postataImagine postata

#2 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 19 July 2015 - 07:00 PM

Ca si celelalte figurine , e foarte reusita. O impresie de-a mea ( sigur e doar impresie - da' o zic) . Anume , gaurile facute in mantie ( in special cele mari ) o fac sa arate prea groasa/solida ... nu stiu cum....da' seamana cu urme de gloante intr-un zid...doar o senzatie de-a mea , care sigur e gresita...

#3 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 19 July 2015 - 11:19 PM

Salve Zeno!

Ca de obicei, un subiect fain si o tratare pe masura. Chiar eram curios cum vei aduce figurina de la FeR Miniatures. Baza arata traznet, abia astept sa vad figurina montata.
Acum cu intrebarile: sunt foarte curios cu ai lucrat 'albul'. Este evident ca ai folosit alb pur doar la lumini extreme.
Daca poti sa-mi spui, sunt foarte curios, cum ai tratat figurina, apropo de experienta de la atelierul organizat de Fernando Ruiz Ceano?
Si, sa nu uit, poti oferi detalii cum ai construit baza?
Cu multumiri anticipate si cu aceleasi calde salutari,
Nicu

#4 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 20 July 2015 - 01:45 AM

Vezi postareaJangBogo, la 19 July 2015 - 11:19 PM, a spus:

Salve Zeno!

Ca de obicei, un subiect fain si o tratare pe masura. Chiar eram curios cum vei aduce figurina de la FeR Miniatures. Baza arata traznet, abia astept sa vad figurina montata.
Acum cu intrebarile: sunt foarte curios cu ai lucrat 'albul'. Este evident ca ai folosit alb pur doar la lumini extreme.
Daca poti sa-mi spui, sunt foarte curios, cum ai tratat figurina, apropo de experienta de la atelierul organizat de Fernando Ruiz Ceano?
Si, sa nu uit, poti oferi detalii cum ai construit baza?
Cu multumiri anticipate si cu aceleasi calde salutari,
Nicu


Multumesc baieti! :hi:

Draga Nicu, am tratat figurina diferit fata de cum abordez de obicei. Aceasta figurina am primit-o cand am participat la acel seminar de care ai mentionat. Primer negru. Intentia a fost ca seminarul sa se concentreze pe un hospitalier. Asa cum stim, "uniforma" hospitalierilor implica negru si cruci albe. Mergea foarte bine negru pt. subiectul asta. In timpul seminarului am discutat cu Fernando si am schimbat subiectul. Initial am vrut sa-l fac un sergent templier cu "surcoat" alb, mantaua neagra.si capisonul alb. In timpul seminarului am pictat fata si pieptul. Cand am venit acasa si am inceput sa citesc mai multe despre Ordinele cruciate din Tara Sfanta am dat peste un episod istoric care leaga Ordinul Cavalerilor Teutoni de Tara Barsei si m-am sucit. Asa s-a nascut idea. Am sa dau mult mai multe detalii istorice atunci cand voi termina lucrarea.

Sa revin la modul de abordare d.p.d.v. al picturii. Fernando Ruiz prezinta in seminarele lui o metoda de pictare cu acrilice diferita de cea standard, sa zic asa. Foloseste un mediu de intarziere a uscarii vopselelor (retarder) si prin asta foloseste acrilicele foarte aproape de cum se folosesc vopselele de ulei. Nu intru in detalii tehnice dar metoda este diferita de cea care foloseste glazingul pt. a crea tranzitiile intre lumini si umbre. Foloseste si el glazingul dar mult mai controlat si cu scopuri foarte precise. Una peste alta, o tehnica noua pt. mine, cu o noua disciplina de lucru. Ca s-o pot evalua si s-o pot, eventual, utiliza in viitoarele proiecte a trebuit s-o folosesc cat mai aproape de ceea ce a fost prezentat in timpul seminarului. Deci figurina asta a fost lucrata cu aceasta noua tehnica. Am invatat noul process si am gasit modul cum pot s-o folosesc eu M-a uit la aceasta metoda ca la o noua unealta pe care s-o integrez in tehnica mea. In nici un caz a copia ce face FR sau altcineva. Lumea figurinelor ar fi foarte plicticoasa daca toti ar picta la fel si ar incerca sa copieze ad litteram un pictor sau altul. Metoda are potential foarte mare si se aplica cu usurinta daca se respecta disciplina de lucru.

Sa revenim la albul folosit. Capisonul este un "alb" bazat pe German Camo Beige si English Uniform. Lumini cu Pale Sand si putin Ivory. Totul pe primer negru. Este mult mai dificil sa lucrezi albul pe un strat de negru. Se poate rezolva dar cu rabdare. Stratul de baza trebuie aplicat cu rabdare si in mai multe straturi decat pe primer gri sau alb. Tinta este un strat solid de culoare de baza.

Surecoat este un alb bazat pe Andrea White Paint Set #6 si #5 cu umbre Scale75 Walnut si lumini cu Ivory aplicat tot pe negru.

Mantaua este acelasi alb ca la surcoat dar aici am facut o smecherie. Am aplicat un strat tampon de dark flesh peste primerul negru. A schimbat toata valoarea albului.

In felul acesta am obtinut 3 nuante de alb folosind 2 palate.

Baza este simpla. O bucata de polyester extrudat (il folosim aici ca izolatie) cioplita cu hobby knife la forma dorita pe care este lipita piesa de rasina care vine cu figurina. Am mai pus o piatra acolo (pe care se sprijina scutul. In fata este o bucata de coaja de pin si toate sunt legate cu putty. Cand a fost uscat am texturat cu o pasta siliconica de la Vallejo. Inainte de aplica pasta de la Vallejo am pus in putty-ul moale si niste radacini. Cand a fost uscat am vopsit si am aplicat niste static grass ca o vegetatie preliminara. Urmeaza sa aplic vegetatia finala.

Sper sa ajute.




#5 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 20 July 2015 - 12:22 PM

Draga Zeno,

Multam tare mult pentru raspuns, intr-adevar, imi sunt tare utile detaliile furnizate de tine.
Pentru alte detalii tehnice o sa te mai bat eu la cap.
Cu bine,
Nicu

#6 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 26 July 2015 - 02:14 PM

La inceputul secolului XIII, Transilvania a fost periodic invadata the catre triburile Cumane. In mod curent acestea treceau in Tara Barsei pentru prada. In 1211, Regele Ungariei Andrei al II-lea a invitat Ordinul Cavalerilor Teutoni sa apere trecatorile muntilor. Un contingent al Ordinului a fost trimis in Transilvania sa onereze invitatia. Cavalerii au semnat un contract cu Coroana Ungariei si in schimb au primit Tara Barsei in administratie.

Intrigile Ordinului de a nu se mai subordona Coroanei Ungariei si de a se subordona doar Papei au facut ca Andrei al II-lea sa-I alunge din Transilvania in 1225.

Iata unul din Cavalerii Teutoni in Tara Barsei la 1211.

Figurina de 70mm de la FeR Miniatures, sculptata de Mike Blank.

Toate cele bune.

Imagine postataImagine postataImagine postataImagine postata

#7 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2015 - 08:24 AM

Habar n-aveam ca Mike Blank sculpteaza figurine. Dar era oarecum logic sa ajunga si la asta.
Felul in care ai ales sa-l faci l-ar multumi in mod deosebit pe Mike. Are o intreaga teorie despre pictarea aproape monocroma a figurinelor.
Imi place mult baza. S-ar putea sa incerc si eu asa ceva. Am multe pietre interesante cu care nu stiam ce sa fac ca sa le pun in valoare.

#8 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 27 July 2015 - 04:33 PM

Întreg ansamblul arată foarte frumos , pentru mine ( ca profan în acest domeniu ) este ceva de neînțeles cum puteți picta voi , "figuriniștii" , asemenea capodopere . Mie mi-e greu și cu un avion monocolor...
O singură chestie m-a frapat ( ca si pe prietenul Bușilă , de altfel ) : datorită materialului din care este confecționată ( turnată ) mantaua , acele sfîșieturi si găuri , inerente într-o piesă originală din material textil , aici arată ciudat , ca niște urme de gloanțe sau de ciocan într-un zid tencuit...
Spor să ai !
Sorin

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi