Forum Machete,Modelism,Hobby: D-Day, Plaja Omaha, Normandia, iunie 1944 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

D-Day, Plaja Omaha, Normandia, iunie 1944

#1 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 29 September 2015 - 04:43 PM

Salutare tuturor!

Până îmi vine bustul lui "Roş împărat", am decis să atac un proiect pe care-l am în cap de ceva vreme. Va fi despre celebra debarcare din Normandia, plaja Omaha, sectorul Easy Red. Ca surse am sa plec de la fotografiile lui Robert Capa, făcute în acea celebră D-Day, 6 iunie 1944, alături de oamenii Regimentului 16 Infanterie, Divizia I a Armatei Statelor Unite. Aici mai multe informaţii:
http://www.slightly-...D-Day_life.html
Nu am mari pretenţii, dar va fi pentru mine o nouă provocare. Din următoarele motive:
1. va fi o dioramă.
2. voi lucra cu figurine la scara 1/35.
3. voi avea de făcut apă (sau că intru eu la apă cu proiectul, asta-i altă distracţie :-P ).
Lista materialelor era mai mare, dar am să-ncerc să mă descurc cu ce am prin dotare.
Deci:
1. una bucată ramă foto, neagră.
2. ceva polistiren rămas de la ceva amenajări prin balcon (dosit de privirea atentă a mamei soacre pentru scopuri modelistice :-D )
3. set figurine Master Box 3521 US Infantry
http://www.model-mak...S-Infantry.html
Nu-s foarte mulţumit de ele, soldaţii au lipsă vestele de salvare, purtate atunci.
Poate am să-ncerc să adaug şi primii doi din stânga de aici:
http://www.model-mak...e-6th-1944.html
4. nişte baricade dintr-un set de la Voyager (rămas din epoca de aur a achiziţiilor mele modelistice, când dispuneam de niscaiva bani mai mulţi pentru investiţii în hobby).
http://www.voyagermo...CTE%5CTE044.jpg

Acum, la capitolul materiale, voi apela la nişte vopsele Agama şi Vallejo pentru vestimentaţie şi material (va trebui să fiu atent, infanteriştii americani erau deja uzi, deci hainele vor avea o culoare mai închisă). Pentru apă, am să utilizez nişte produse de la Vallejo, încercând să transpun niscaiva tutoriale precum acesta:
http://www.colouredd...ter-effect.html
Mare atenţie la specificul apei în zonă,un pic cam maronie, verde gri, deci nu albastră sau verde ;-) ! Aveţi nişte fotografii ataşate.
Baricadele, aşa numitele "Czech hedgehog" (Arici ceh?Nu ştiu dacă traduc bine.), nişte obstacole antitank vor beneficia de nişte rugină şi ceva sare de la AK
http://www.model-mak...-for-Ships.html
Pentru nisip am să-ncerc să mă descurc cu nişte nisip natural şi ceva culori Vallejo (cred că am şi un gel special de la Vallejo). Solul încă îmi ridică nişte semne de întrebare, dacă va fi nisip sau pietriş, se vede şi din fotografii (inclusiv cea mai recentă. cu tânăra în costum de baie). Trebuie să mai caut informaţii!
Orice informaţii, sfaturi utile din partea voastră sunt binevenite! Am inclus şi ceva imagini din binecunoscutul film "Saving private Ryan" ca să vă faceţi o idee despre subiect.
Sa aveti spor!
Nicu

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 4YRQ_D_Day.jpg
  • Imagine atasata: D-Day_WWII-14.jpg
  • Imagine atasata: 060514_DDay_Color_photos_01-L.jpg
  • Imagine atasata: omaha-beach-4.jpg
  • Imagine atasata: czechhedgehogs.PNG
  • Imagine atasata: main_900.jpg
  • Imagine atasata: Saving-Private-Ryan-saving-private-ryan-1665656-852-480.jpg
  • Imagine atasata: 4436393152_092e7fc957.jpg
  • Imagine atasata: s_u08_94127267.jpg
  • Imagine atasata: tsjechischeegel.jpg.var.jpg

Aceasta postare a fost editata de JangBogo: 29 September 2015 - 04:54 PM


#2 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 29 September 2015 - 06:11 PM

Bravos domle.
Te-ai legat la muncă grea.
Cât despre tânăra în costum de baie...ce să zic ...lopățica aia îmi pare foarte sexy, dar nu-mi pot da seama de ce. :pardon:
Al naibii desant.

#3 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2015 - 07:35 PM

In 2010 am fost cu pasul pe Omaha Beach si te asigur ca la malul marii este nisip de granulatie medie de culoare cafenie.
Aglomerarile de pietris apar abia la baza malului stancos.
Insa punctul atins de apa depinde de momentul debarcarii, care a fost unul de flux maxim din ceea ce imi amintesc, ceea ce inseamna ca valurile se spargeau in buza pietrelor.
Daca gasesc cartile achizitionate cu acea ocazie si cu urmatoarele, am sa revin pentru confirmare.
Spor.
Daca te intereseaza poze facute in 2010, buzz. 😊

#4 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 29 September 2015 - 08:38 PM

:clapping:În sfârşit, o dioramă serioasă, nu ca ale mele :crazy:!
Nicu, aşa cum te ştiu, sunt 1.000.000.000.000.000.000 % că o să iasă ceva extraordinar !
Bată şi te :shiftyninja: cu atenţie !
Respect !:hi:

P.S. "Lopăţica" e bestială :dribble:!

#5 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 29 September 2015 - 11:32 PM

Salve băieti, mulţumesc pentru interes!

Longinus: legat, nelegat, musai să-l fac. Îmi place că că niscaiva fotografii deja v-au stârnit interesul :rolleyes: !

alexelu_marinelu: ei, da, informaţie preţioasă despre pietriş, mulţam mult! Eşti un fericit că ai ajuns la aceste "locuri ale memoriei" secolului XX, sunt convins că a fost o experienţă pe cinste. M-aş bucura mult pentru fotografii, săru-mâna la boier :hi: !

anakinu
: Aline, stai că asta-i prima mea dioramă. Şi cu ritmul pe care-l am, mă trezesc la anu' cu dumneaei terminată :-D .
Cât priveşte "seriozitatea" lucrărilor noastre, hai să fim "serioşi", la ce surprize ne-ai trântit în ultima vreme, încă şi-n postura de "invalid de război", meriţi toată stima :hi: !
Mulţam pentru încurajări!
I'll be back!

Aceasta postare a fost editata de JangBogo: 29 September 2015 - 11:32 PM


#6 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 01 October 2015 - 08:51 PM

Daca folosesc, ma bucur...
Omaha Beach, in dreptul Port-en-Bessin, 2010:
Imagine atasata: 12iulie-DSC00113.JPG Imagine atasata: 12iulie-DSC00123.JPG Imagine atasata: 12iulie-DSC00125.JPG
Imagine atasata: 12iulie-DSC00126.JPG Imagine atasata: 12iulie-DSC00128.JPG

Aceasta postare a fost editata de alexelu_marinelu: 01 October 2015 - 08:51 PM


#7 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 01 October 2015 - 09:02 PM

S inca vreo 3...
Omaha Beach, in dreptul Colleville sur Mer, 2010:
Imagine atasata: 12iulie-DSC00131.JPG
Omaha Beach, in dreptul bateriei de la Longues sur Mer, 2010:
Imagine atasata: 12iulie-DSC00156.JPG
Si una bonus - desi nu e o imagine cu plaja, e locatia de unde e facuta ultima poza: bunker-ul de observatie al bateriei de la Longues sur Mer:
Imagine atasata: 12iulie-DSC00155.JPG
Cam astea ar fi. De curiozitate, poate gasesti ceva sa te intereseze aici My link

#8 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 01 October 2015 - 10:10 PM

Mersi mult, Alexelule, am găsit câteva fotografii utile. Da, uite ocazii pe care merită să le nu ratezi când ai posibilitatea unor asemenea deplasări.

#9 Useril este offline   bogdan1 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1432
  • Inregistrat: 24-November 12

Postat 02 October 2015 - 02:25 PM

Alexelu vad ca a deschis calea. In eventualitatea ca mai ai nevoie de detalii ma bag si eu cu cate ceva. Am fost acolo in 2008, aproape o zi (Arromaches, Longues, Point du Hoc, Omaha, etc.) Acum, zona care te intereseaza, sectorul Easy Red. De la cimitirul american se coboara pe o alee pana pe plaja (aici faleza nu este stancoasa si abrupta).

Imagine atasata: DSC09456.jpg Imagine atasata: DSC09460.jpg

Cand ajungi pe plaja te afli aproape exact la limita dintre sectoarele Easy Red si Fox Green (cam la 200 de metri in dreapta). Cateva fotografii cum te uitti in stanga si in dreapta.

Imagine atasata: DSC09461.jpg Imagine atasata: DSC09462.jpg Imagine atasata: DSC09463.jpg
Imagine atasata: DSC09464.jpg Imagine atasata: DSC09465.jpg

Acum ajungi chiar in sectorul care te intereseaza. Se observa fasia ingusta de pietris de la baza falezei. Practic in diorama ta pietrisul nu te intereseaza daca vrei sa folosesti aricii deoarece acestia erau plantati la o distanta considerabila (poate doar pentru frumusetea compozitiei). Se observa foarte clar culoarea nisipului (cum este uscat sau umed in functie de flux/reflux). Culoarea apei este evidenta (cu toate nuantele date de lumina filtrata de nori). Ca unul care am vazut destule mari pot sa-ti spun ca este aproape identica cu Marea Neagra la coasta, mai ales acum cand extind astia plajele.Nu are nimic din albastrul Mediteranei sau verzui/albastru inchis al oceanului din larg, fluxul si refluxul, algele, nisipul ii dau culoarea specifica.

Imagine atasata: DSC09465.jpg Imagine atasata: DSC09471.jpg Imagine atasata: DSC09472.jpg
Imagine atasata: DSC09473.jpg Imagine atasata: DSC09475.jpg Imagine atasata: DSC09476.jpg

Acum esti exact in sectorul Easy Red. Uite si dovada! Ca si bunkerul german.

Imagine atasata: DSC09479.jpg Imagine atasata: DSC09480.jpg



Aceasta postare a fost editata de bogdan1: 02 October 2015 - 02:29 PM


#10 Useril este offline   bogdan1 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1432
  • Inregistrat: 24-November 12

Postat 02 October 2015 - 02:40 PM

Continuare.

Imagine atasata: DSC09481.jpg Imagine atasata: DSC09482.jpg Imagine atasata: DSC09483.jpg
Imagine atasata: DSC09484.jpg Imagine atasata: DSC09485.jpg Imagine atasata: DSC09486.jpg

Si aici o imagine de sus asectorului Easy Red.

Imagine atasata: DSC09489.jpg

Pentru comparatie si o viziune mai larga a plajei, falezei si marii mai pun cateva fotografii din apropiere, de la Arromaches unde se mai vad inca vestigiile portului artificial (Mulberry B). Relieful este identic, doar faleza este mai inalta si stancoasa sau fasia de pietris este mai lata.

Imagine atasata: DSC09285.jpg Imagine atasata: DSC09286.jpg Imagine atasata: DSC09287.jpg
Imagine atasata: DSC09288.jpg






#11 Useril este offline   bogdan1 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1432
  • Inregistrat: 24-November 12

Postat 02 October 2015 - 02:59 PM

Continuare

Imagine atasata: DSC09289.jpg Imagine atasata: DSC09291.jpg Imagine atasata: DSC09293.jpg
Imagine atasata: DSC09296.jpg Imagine atasata: DSC09303.jpg Imagine atasata: DSC09310.jpg

Si aici pentru culoarea apei si nisipului.

Imagine atasata: DSC09319.jpg Imagine atasata: DSC09320.jpg Imagine atasata: DSC09329.jpg
Imagine atasata: DSC09340.jpg Imagine atasata: DSC09381.jpg Imagine atasata: DSC09383.jpg

Si ar mai fi bateriile de la Longues, Point du Hoc, etc. dar nu sunt subiectul topicului.

Imagine atasata: DSC09426.jpg





Aceasta postare a fost editata de bogdan1: 02 October 2015 - 03:00 PM


#12 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 02 October 2015 - 04:55 PM

Mulţumesc foarte mult, Bogdane, m-ai ajutat să-mi mai clarific nişte probleme. Deci acum ştiu cum stau cu terenul, voi renunţa la pietriş. Corectă observaţia ta cu distanţa dintre obstacole şi pietrişul de la poalele falezei. La fel, fotografiile tale îmi întăresc impresia referitoare la culoarea apei. Voi face nişte teste în prealabil cu acrilicele mele să văd care nuanţă, combinaţie merge mai bine.
Numai bine!
Nicu

Aceasta postare a fost editata de JangBogo: 02 October 2015 - 04:56 PM


#13 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 October 2015 - 10:19 AM

Un subiect deoaebit, care promite!!
Imagine atasata: images.jpg

#14 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 14 October 2015 - 12:13 AM

Multam Z-tule, deocamdata am strans cam tot ce-mi trebuia si am facut cateva mici teste.
Din pacate n-am avut timp sa ma asez linistit la masa de lucru.

Aceasta postare a fost editata de JangBogo: 14 October 2015 - 12:13 AM


#15 Useril este offline   ZyBy 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 20-January 16

Postat 20 January 2016 - 04:36 PM

Nota 11 pentru documentare. Tin pumnii !

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi