Forum Machete,Modelism,Hobby: WITTMANN'S LAST TIGER - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

WITTMANN'S LAST TIGER

#1 Useril este offline   roland 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 20-January 08

Postat 03 January 2016 - 05:48 PM

Salut si La Multi Ani. Tigrul este tancul meu preferat .Am mai facut mai de mult,un tiger early de la italeri.Kitul de la tamiya sta de ceva ani ,de prin 2012 ,dar abia acum m-am hotarit sa ma apuc de el.Nu a avut foarte multe piese dar am lucrat destul de mult la el.Kitul este usor de asamblat,cu instructiuni clare si logice.Spre deosebire de majoritatea kiturilor de la tamiya care au senile de vinil,acesta a avut senile link by link.Imi place foarte mult tipul acesta de senile,le asamblez cu placere..Stiu ca multi evita,pentru ca sunt migaloase dar odata ce te-ai prins cum sa le lucrezi,este destul de usor.Singurul dezavantaj al acestui kit si chiar nu inteleg de ce nu au putut sa-l faca ,este ca nu a avut zimmerit.Instructiunile prezinta totusi ,pas cu pas cind se aplica zimmerittul.Din fericire am mai avut ceva putty de la tamiya(din doua componente) ,pe care l-am deschis acum vreo patru ani.Credeam ca a expirat dar spre surpriza mea s-a amestecat si s-a aplicat fara probleme.Un bonus al aceastui kit sint si cele sapte figurine sculptate destul de bine.Totusi,cind le-am pictat am mai avut probleme,cu mici pierderi de detalii.Decalurile au fost mai dificile din cauza zimm-ului,dar le-am rezolvat cu decal soft.Cladirea de la miniart.a mers ok,instructiunile nu au fost foarte clare.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Untitled 1.jpg
  • Imagine atasata: Untitled 2.jpg
  • Imagine atasata: Untitled 3.jpg
  • Imagine atasata: Untitled 4.jpg
  • Imagine atasata: Untitled 5.jpg
  • Imagine atasata: Untitled 6.jpg
  • Imagine atasata: Untitled 7.jpg
  • Imagine atasata: Untitled 8.jpg
  • Imagine atasata: Untitled 9.jpg


#2 Useril este offline   gabrielglodean 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 437
  • Inregistrat: 07-August 12
  • Location:Satu Mare
  • Interests:???

Postat 03 January 2016 - 06:10 PM

Nu e rau deloc, dar erau uzine in zona villers-bocage? Sau doprama e doar pt fundal? Eu as fi luat grilele pt tigru si as mai fi facut cablul pt fatul Bosch. Zimmeritul din ce e facut?

#3 Useril este offline   teh 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 460
  • Inregistrat: 26-August 06

Postat 03 January 2016 - 06:38 PM

Salut,
Si mie imi place. Dar, cu voia ta, 2 cārcoteli:
- nu cred că trebuia să vopseşti īn culorile de camuflaj şufele de tractare (cablurile);
- probabil că din cauza suprafeţei mici a bazei dioramei, ai aşezat lăzile cu muniţie īn faţa tancului. Mai logic era īntr-o laterală, e drumul cel mai scurt spre tambuchiuri, că pe acolo băgau muniţia.
Numai bine,Teh

#4 Useril este offline   roland 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 20-January 08

Postat 04 January 2016 - 05:56 PM

Multumesc pentru raspunsuri.Blindatul este datat Normandia 1944,si nu neaparat Villers Bocage,ma gindesc ca este posibil sa fi intilnit o astfel de cladire.Zimmerit-ul este facut din tamiya epoxy putty cod 87052.Daca zone ale cablurilor par pictate in camuflaj,nu este intentionat,am incercat doar sa le colorez putin ,sa nu fie o singura nuanta.La chestia cu pozitionarea lazilor de munitie m-am gindit si eu,initial am vrut sa pozitionez cele doua lazi deschise pe partea stinga a tancului si in fata tancului celalalte doua.Pina la urma le-am lasat cum se vede.Sa aveti spor la modelit.

#5 Useril este offline   ZyBy 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 20-January 16

Postat 20 January 2016 - 04:24 PM

Bravo, sunt adeptul punerii intr-un context al unui model (nu pur si simplu pe o polita de sticla in vitrina) asa ca te felicit pentru alegere. Cochetez de ceva vreme cu ideea de a face un model similar (am si eu un Tamiya numai ca este cu senile dintr-o bucata). Studiind problema am totusi o mica problema si te rog sa nu te superi. Scena ta e localizata chiar in sat unde echipajul lui Wittmann nu a stat relaxat asa cum apare.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi