Forum Machete,Modelism,Hobby: Planuri slep - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Planuri slep

#1 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 11 October 2015 - 10:09 AM

Buna ziua,

In perioada interbelica, pe Dunare, au operat doua societati romanesti N.F.R. si S.R.D., a doua privata si nationalizata dupa razboi.
Amandoua au avut o flota de slepuri.
Nu gasesc niciun plan cu un slep ce a navigat sub pavilion romanesc.
In revista Modelism am gasit ceva, ceva, dar nu suficient.
Rugamintea mea este daca ma poate ajuta cineva cu un astfel de plan/planuri indiferent de tonajul slepului.
Cu cat sunt mai complete cu atat sunt mai de folos.

Multumesc

#2 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2015 - 09:37 PM

???

#3 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 18 October 2015 - 06:10 PM

Nu am vazut planuri publicate.
Poti gasi in arhivele santierelor navale dunarene (daca ai acces- pile, relatii).

#4 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2015 - 06:53 PM

Multumesc 177,

Din pacate nu am relatii.
Pe net am cautat dar sunt alte tipuri de slepuri, in general cele specifice canalelor de navigatie si autopropulsate.
Nici arhiva DDSG nu mi-a fost de mare folos decat legat de detalii de punte. Au fotografii bune.
In revista "Modelism" am gsit doua referiri, una legata de baterii flotatente si una despre un slep cultural. Doar sectiuni longitudinale fara sectiuni transversale, adica lipseste ce ma intereseaza mai mult.
Nu reusesc sa plasez cabina pupa, de sub punte, astfel incat sa aibe loc si sa fie functionala. Nu ca as face-o, oricum nu se vede, dar functie de ea este pozitionata si suprastructura.
Merg cu cabina de pe punte prea in fata si dupa ce ca slepul are o lungime considerabila la scara 1:87 daca ma mai lungesc ajung spre 1000 mm, foarte lung, si nu e bine chiar pentru ceva de sine statator.
In afara de ce am gasit in revista "Modelism" mai am niste date extrase din "Prescriptiuni pentru clasificarea si constructia vaselor metalice fluviale" - Editura "Scrisul Romanesc" 1944, traducere din limba germana.
Printre calcule, definitii, prescriptii, tipuri de carme, elemnte constructive, diferite "vase" am gasit slepurile unde sunt precizate dimensiunile, cateva tipuri de slepuri, grosimea tablelor , ancore si ... niciun desen.

Cam asta este.
Pana la urma o sa-l fac, cand i-o veni randul, cam cum o sa ma taie capul daca nu gasesc nimic.

Spoor!

#5 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 20 October 2015 - 06:22 PM

Daca nu ai acces la santiere navale sau capitanii, incearca la Arhivele Nationale.
Probabil ca timpul dedicat strangeri documentatiei va fi mai mare decat cel al constructiei modelului, dar te asigur ca merita efortul. Unele slepuri NAVROM aveau acomodari pentru cei care doreau sa-si ia familia in voiaj.

Spor la treaba!

#6 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 20 October 2015 - 06:52 PM

Multumesc de sfat 177

Ma gandisem si eu la varianta cu arhivele si din discutiile cu un amic se pare ca este singura varianta.
Am colindat anticariatele, cu sperante mici din start, si cu exceptia cartii mentionate in postul anterior nu am gasit nimic.
Ca documentarea dureaza mai mult este adevarat dar poate asa gasesc ceva planuri care pot folosi oricui doreste sa construiasca un slep chiar daca nu este o ambarcatiune spectaculoasa.
Cred ca daca ar exista desene/planuri pentru toate tipurile de ambarcatiuni ce au navigat sub pavilion romanesc nu ar fi nimic rau.

Spoor!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi