Forum Machete,Modelism,Hobby: Strung rusesc STANKO 3 INCH universal - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Strung rusesc STANKO 3 INCH universal

#1 Useril este offline   Neastefan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 13-February 12
  • Location:Milano
  • Interests:Barci barcute si barchoaie

Postat 12 October 2015 - 09:52 PM

Salut la toti prezenti pe aici . Sambata trecuta am vandut Proxxonul PD 230 sė am cumparat un URSS fabricat in 91 de STANKOIMPORT . Mi am propus sa fac o prezentare cu aceasta masina daca sunteti de acord Imagine postataImagine postataImagine postataImagine postata In primele doua foto e Proxxonul din ani 80 marcat si de Toyo iar in ultimele doua cutia cu bestia ruseasca de 60 kg si 30 kg de accesori

Aceasta postare a fost editata de Neastefan: 12 October 2015 - 10:15 PM


#2 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 13 October 2015 - 08:07 PM

Salutare , poti sa ne dai mai multe detalii si poze despre aceasta scula si cam ce poate face .
Toate cele bune si sa te bucuri de el .

#3 Useril este offline   Neastefan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 13-February 12
  • Location:Milano
  • Interests:Barci barcute si barchoaie

Postat 13 October 2015 - 09:15 PM

Imagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataIn prima faza a trebuit sa curat un kg de unsoare si cu greu am izbutit . Strungul este de fabricatie ruseasca( nu faceau economie la fonta si otel pe timpuri)este fabricat la Moscova in 90 si este o copie dupa un EMCO UNIMAT din ani 60 . Distanza intre virfuri este de 250 mm iar intre mandrina si virful rotativ este de 215 mm , monteaza o mandrina de 80 mm care strange 70 mm la interior si 90mm la extern, diametrul maxim de strunjit este 150 mm . Motorul tre faze de 0.55kw si 2750 de rotati mi se pare exagerat si un pic anevoios la schimbat vitezele deci este necesar un inverter. Strungul fiind universal este dotat de un circular un polizor atasat pe capacul exterior al cutiei un traforaj o masa pentru frezat de 105x150mm si o randea . Pana acum am reusit doar sa le vad toate acareturile dar nu le am probat. Fiind o masina de la rusi toate finisarile sunt de calitate proasta dar am masurat mandrina carutul si papusa si sunt allineate cu o bataie la mandrina de 0,004. Postez ceva fotografi si o sa revin cu noutatiImagine postataImagine postata

Aceasta postare a fost editata de Neastefan: 13 October 2015 - 10:12 PM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi