Forum Machete,Modelism,Hobby: Praf la vopsire - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Praf la vopsire

#1 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 09 December 2015 - 12:13 AM

Salut tuturor.

Am facut prima mea vopsire mai "serioasa" cu aerograful (bucati din suprastructura de la Bismarck), si am observat o problema. Aproape cum ajunge vopseaua pe macheta, apar firicele de praf. Macheta a fost spalata inainte, asa ca nu cred ca praful era pe suprafata.

Parca vopseaua uda atrage tot praful din aer ca un magnet. E vreo "smecherie" anume, sau camera mea e pur si simplu plina de praf?

Multumesc.

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 December 2015 - 08:42 AM

Macheta, din plastic,se incrca electrostatic pe timpul vopsirii si atrage praf din atmosfera. Solutia??? Vopsire in zona fara praf!
Pe de alta parte, in intervalul de timp dintre uscare si vopsire, pe macheta se depune praf. Eu, chiar inainte de vopsire, pun patafix pe o scobitoare, apoi o rostogolesc peste suprafata de vopsit. In acest fel, firele de praf sunt adunate de patafix.
Repet, singura solutie viabila este vopsirea in zona lipsita de praf.

#3 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 09 December 2015 - 08:58 AM

Poate ar trebui să reduci presiunea aerului.

#4 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 09 December 2015 - 09:17 AM

Solutia descrisa de Z-mare nu exista. In orice incapere exista scame si praf. Atita timp cit ai haine pe tine, o sa ai si scame si praf pe macheta.
Rezolvarea mea este sa trec cu o cirpa curata dar usor umeda de microfibra peste suprafata care trebuie vopsita, apoi suflu usor cu aerograful ca sa se usuce suprafata dupa care aplic vopseaua. Trebuie sa reduci presiunea aerului dar si al debitului de vopsea. Da, stiu, suprafata mare si multa si durata va fi mai mare dar ori accepti un dezavantaj ori altul. Daca vopsesti cu un aerograf simpla actiune trebuie sa faci citeva teste pe altceva, cu una dubla actiune este mai usor. Cred ca vopsesti cu vopsele mate, practic secretul este vopsesti in asa fel incit vopseaua sa nu ramana "umeda" decit citeva secunde. Asa vei avea cel mai putin scame. Daca ati mai intra scame in vopsea, nu mai vopsii peste acea suprafata, asteapta pina se usuca si cu un shmirghel de 2000 ud slefuiesti pina iese scama din vopsea, dupa aceea poti revenii si vopsii suprafata respectiva. Suna mai greu decit este in realitate. Succes!

#5 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 09 December 2015 - 09:41 PM

@Z-mare, nu prea am unde altundeva sa vopsesc. O sa incerc sa sterg mobila din camera mai bine, dar mai mult de atat...

Buna ideea cu patafixul, asa o sa fac data viitoare. Insa, din cate imi dau seama, praful si scamele nu erau pe macheta inainte de vopsire.


@Longinus si tibi: lucrez la presiune de 0.8-1 bar (regulatorul nu poate mentine exact). Daca dau mai jos de atat aerograful incepe sa "scuipe"; ar trebui sa diluez vopseaua prea tare.

Daca are vreo importanta, folosesc grund DupliColor decantat. Fac "ca la carte", vopseaua ramane uda doar cateva secunde, dar praful pare sa se puna in momentul in care vopseaua atinge suprafata.

tibi, carpa umeda e strict pentru praf sau si pentru electricitatea statica?


Am aflat de pe net despre o alta metoda: cica sa spreiez cu putina apa in jurul meu inainte de vopsire. Voi ce credeti? Nu ar creste asta umiditatea prea mult?

Multumesc pentru raspunsuri.

#6 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 09 December 2015 - 10:24 PM

Este praf ?, sau vopsea deja uscata care se depune pe model ?

Aceasta postare a fost editata de busila: 09 December 2015 - 10:25 PM


#7 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 09 December 2015 - 10:50 PM

Eu folosesc cirpa umeda pentru ca sa sterg scamele de pe macheta. Schema cu stropitul apei am incercat-o si eu. Nu am avut intotdeauna rezultatul dorit.

#8 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 09 December 2015 - 10:59 PM

Praf, sau mai bine zis scame si fire foarte mici de par, sunt sigur. Vopseaua e uda cand ajunge pe macheta.

#9 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 10 December 2015 - 09:35 AM

Vopsind in casa, suporti consecintele. Cum am mai spus, scamele sunt de la haine sau tot ce este textil si este frecvent folosit. In marea parte a anului eu vopsesc afara, am observat ca in zilele dupa ploaie se vopseste cel mai bine si praf sau scame sunt de regula foarte putine sau deloc.
Cind temperatura de vopsire nu mai este ideala afara vopsesc intr-o incapare care este "captusita" cu faianta si gresie. Inainte de vopsire curat cu cirpa umeda toate suprafetele. Din pacate scamele isi mai fac din cind in cind prezenta, mai ales cind vopsesc lac lucios...

#10 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 December 2015 - 10:27 AM

Citeaza

Solutia descrisa de Z-mare nu exista.
Exista :-P Eu am fost in incaperi in care erau citeva fire de praf pe metrul cub de aer!! Nu ma intreba cum eram echipat cind am intrat acolo si nici cum am intrat. :-D Bun, lasind teoria la o parte, problema prafului exista si ea depinde mult de zona in care te afli. Cu hainele rezolvi usor, eu pun un halat pe mine, pe care il scutur bine inainte de vopsire. Nu in incaperea in care vopsesc :-D . Apoi, poti face o zona "fara praf" in baie. Lasi nitel apa calda sa curga, se fac aburi, lasi sa se zvinte fara sa deschizi geamul si sa te vinturi pe usa, cureiti macheta si te apuci de vopsit. Poti vopsi, asa cum zice Tibi, afara, dar nu mereu si depinde si de zona. Ca daca ai linga tine o sosea.... Eu am locuit o vreme intr-un sat ,linga Ludus, nu am avut probleme cu praful. Aici in Sebes, e groaznic. S-a mai potolit nitel decind cu autostrada, dar tot sunt probleme.
Ca sa-ti creezi o zona curata, cit de cit, de praf, e destul de dificil. Solutia e doar una: minimalizarea riscului de prafuire.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 10 December 2015 - 10:28 AM


#11 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 10 December 2015 - 09:47 PM

Am gasit asta: https://sites.google...tic-electricity

Din pacate chiar nu am alt loc in care sa vopsesc. O sa incerc sa curat mai bine de praf mobila (si hainele de scameImagine postata ), sa umezesc biroul si sa dau cu o carpa umezita pe macheta.

Sa vad ce-mi iasa...

#12 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 10 December 2015 - 10:40 PM

Salutare,
problema prafului este universala, acesta exista peste tot, in cantitate mai mare sau mai mica.
Vopsirea profesionala, a echipamentelor mari, se face in incinte fara praf, unde atmosfera e controlata, la fel ca si tinuta. Vorbesc aici despre halele profesionale in domeniu auto. Chiar si cand se vopseste o masina acasa, in curte, se aplica pe jos apa cu furtunul pentru a nu se obtine un efect similar cu ceea ce descrii tu.

La vopsirea unei machete aceste conditii nu se pot realiza, sau cel putin eu unul nu stiu pe cineva care vopseste machete in incinte controlate si cu echipament de protectie. Cred ca solutia consta in gasirea unui colt din camera sau casa ce va avea posibilitatea ca sa contina sau sa puna in miscare o cantitate cat mai mica de particule de praf. Adica sa fie suprafete cat mai lucioase (de exemplu eu aveam particule de praf si scame cand vopseam avand ca baza un carton de tip mucava). Suprafetele lucioase de tip PAL sau gresie de exemplu pot fi sterse cu o laveta umeda inainte pentru a nu avea depuneri de praf. In rest prea multe lucruri nu cred ca poti face.Oricum vopsirea in casa are mari dezavantaje atunci cand se construiesc machete mari. La ultima mea actiune de acest tip am folosit doua tuburi de spray rosu care avea un grd de acoperire redus, astfel incat am fost nevoit sa completez si cu vopsire la aerograf. Nu am obtinut praf pe macheta (chiar la dimensiunea mare a acesteia) insa particule in suspensie in camera din belsug.

#13 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 11 December 2015 - 08:36 PM

stagexp, daca nu ai avut deloc praf pe o macheta mare, inseamna ca fie ai avut mare noroc, fie ai o camera curata luna Imagine postata

Eu nu as avea curajul sa vopsesc cu spray-ul in casa. De aceea am decantat grundul pe care il folosesc intr-o sticluta.

#14 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 13 December 2015 - 11:31 AM

Am curatat cu smirghel unde s-a depus praful si am vopsit a doua oara, de data asta dupa ce am curatat bine de praf toata mobila din camera. Am mai si umezit macheta cu o carpa microfibra, dupa cum a zis Tibi.

Rezultatul este ca particulele de praf au fost mult mai mici si mai putine, dar tot s-a depus ceva.

Am citit undeva pe net ca ar exista niste periute speciale antistatice, folosite de obicei pentru curatarea senzorilor camerelor DSLR.

Voi ati auzit de asa ceva?

#15 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 December 2015 - 12:44 PM

Exsta procedee antistatice, in special ionizarea aerului sin zona, cu rezultate multumitoare.

#16 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 13 December 2015 - 03:09 PM

Pune si tu o poza , sa vedem cat de prafoasa e nava .....

#17 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 13 December 2015 - 06:48 PM

OK, am sa pun 3 poze cu zonele problematice. Am fost un pic mai greu sa reusesc sa prind praful in poza, deoarece nu se vede decat de aproape si la lumina foarte buna.

https://drive.google...iew?usp=sharing
https://drive.google...iew?usp=sharing
https://drive.google...iew?usp=sharing

Trebuie sa dati zoom ca sa puteti vedea problemele.

#18 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 13 December 2015 - 07:04 PM

Poate sa fie si o problema de vopsea, particule solide in vopsea care trec de duza.

#19 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 13 December 2015 - 07:31 PM

Nu, sunt sigur ca-i praf. Privit de aproape (poate nu se vede in poza) se vede clar ca sunt scame si mici fire de par (<1mm marime).

#20 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 December 2015 - 10:54 AM

Da, sunt scame, dar sunt si micropicaturi de vopsea sau alte "mizerii" aflate in vopsea.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi