Forum Machete,Modelism,Hobby: help! - setup Ecos Switchpilot pe Piko Digi 1 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

help! - setup Ecos Switchpilot pe Piko Digi 1

#1 Useril este offline   koon 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 01-January 16

Postat 01 January 2016 - 01:11 AM

Salutare si bine v-am gasit (si la multi ani, abia am intrat in 2016).
Cum se intampla din cand in cand, mai apare cate un ametit ca mine care se inscrie pe un forum strict interesat de un subiect anume. Cum insa abia am dat cu nasul de modelismul feroviar, am vaga banuiala ca aceasta vizita ocazionala sa se transforma in una regulata. Sper sa gasesc aici informatiile de care am nevoie si sa sper ajut cu ce pot in schimb.

Si on topic: lucrez la o diorama (de... "apartament") de vreo 2-3 saptamani, diorama care a plecat de la un set dublu digital Piko si s-a transformat incet incet intr-un mic monstru - 3,3x1,25m, 46ml de sina, 20 de macaze, 3 circuite distincte. Am realizat odata cu evolutia proiectului ca varianta cu schimbarea manuala a macazului nu e foarte practica asa ca am mai facut vreo 2 pasi de urias si am comandat ECoS (care vine undeva pe la sfarsitul lui ianuarie) si am cumparat motoare de macaz Piko 55271 si decodoare ESU Switchpilot 51820. Si aici apare problema mea: as vrea sa folosesc motoarele / decodoarele pana vine ECoS-ul insa manualul de la Piko nu furnizeaza informatii despre cum poti seta / aloca din telecomanda adrese unui decodor. Rascolesc netul de cateva ore (zile... :( ), fara sa gasesc nimic concret. Are cineva acest combo (Piko Digi 1 + Switchpilot), ma poate ajuta cu procedura de inregistrare, step by step (combinatia de taste)? Sau macar sa-mi confirme daca vreuna din cele doua variante gasite este cea corecta (incercate, functioneaza doar pana la un punct):
v1: "se tine apasat pt. 2 secunde butonul de programare al ESU SwitchPilot, care intra in mod "learning". Se apasa apoi butonul rosu (sau verde) din stanga al telecomenzii Piko. Astfel, primul set de butoane este asignat iesirii 1, urmatoarele - iesirilor 2, 3, 4";
v2: "buton macaz" > 0...9 (taste numerice) > f1 > red / green - varianta care a mers, insa la o tentativa de a aloca decodorului tasta 2, nu a functionat, a ramas pe 1.

Multumesc anticipat!

#2 Useril este offline   andrei_nsts 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 13-December 10
  • Location:bucuresti

Postat 01 January 2016 - 11:53 AM

Salut

Din pacate nu te pot ajuta cu partea de automatizare in digital. Momentan folosesc un Piko Digi 1 cu care comand 5 locomotive. Pe traseul meu exista 5 macaze pe care le actionez manual avind in vedere logica traseului (un "U" pus pe 4 pereti ai unei camere). Diorama facuta de mine este mai degraba un shelf-layout cu 2 linii in paralel pe tot traseul. Traseul este ales pentru a putea rula garnituri lungi (2m) si cumprinde un tronson imaginar de linie intre Gara Baneasa si zona litoralului cu trecere prin zona Herastrau. Mai corect spus, aveam nevoie de un traseu unde sa invirt trenurile din cind in cind.

Vad ca ai cumparat 20 de macaze si vreau sa te intreb ce la ce gen de atmosfera te gindesti -triaj, linie de munte, traseu cu un fir, 2?

#3 Useril este offline   ajima109Emesser1980 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 20-December 15
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, Militare, Auto, Feroviare, etc.

Postat 01 March 2016 - 07:38 PM

Buna seara!

Am o recomandare sa va fac: nu amestecați componentele de la firme diferite, de exemplu daca ați început cu Piko mergeți cu toate de

la această firma (centrala, decodoare, motoare, etc.). La fel si cu Roco, Trix, etc. Nu am înțeles ce înseamnă ”schimbarea manuală a macazurilor ”, le schimbi efectiv cu mâna ?

Cristian




#4 Useril este offline   andrei_nsts 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 13-December 10
  • Location:bucuresti

Postat 02 March 2016 - 06:13 PM

Decodoarele sunt facute de firme dedicate. Se pot folosi si decodoare de la mai multe firme pe acelasi traseu. Sunt si citeva firme ale caror decodoare refuza sa functioneze pe anumite centrale.
Cel mai eficient ar fi sa citeasca specificatiile tehnice inainte de cumparare.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi