Forum Machete,Modelism,Hobby: LH45 scara 1:14 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

LH45 scara 1:14 Scratch build

#1 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 07 December 2015 - 08:43 PM

Salutare,

am in lucru in faza avansata o macheta pe care vroiam sa o fac de multa vreme. De fapt nu pe ea neaparat, ci una din aceasta categorie, si anume o macheta scratch build. Hai sa povestesc putin despre ceea ce se intampla in acest topic. Am spus in multe ocazii ca imi doresc sa incep constructia unei serii de machete, de modele, facute de la zero sau scratch cum se mai spune. In principal deoarece acest lucru m-a atras intotdeauna, mai ales ca aceasta forma de modelism pentru mine se apropie de ceea ce se vrea a fi modelismul in general. Timpul m-a cam oprit din aceasta initiativa, in sensul ca parca niciodata nu avem vreme suficienta sau atata cat am vrea noi pentru ceea ce ne place. De asemenea am avut alte cateva tentative, care au esuat din lipsa de mijloace, de talent si probabil din cauza altor factori. Acum am decis sa termin aceasta macheta, chiar daca are multe lipsuri, pentru a putea invata din erori.

Modelismul de tip scratch eu il abordez in doua variante, plecand de la planuri ale producatorilor de machete din carton, pe care le modific, in sensul scalarii eventuale dar si al folosirii altor materiale in afara de carton, precum si prin folosirea unor planuri, schite, sau poze cu cote. Voi aborda mai multe machete avand tematica feroviara, care se vor realiza plecand de la cele doua modalitati pe care le-am descris. De asemenea am si alte machete care difera ca tematica prevazute pentru a fi abordate. Ca materiale folosesc cam tot ceea ce imi pica in mana, si anume materiale pe care eu le numesc semifabricate, coli sau pachete intacte, carton, forex, plexiglas, baghete precum si materiale din cutia cu maimute. Am descoperit o satisfactie deosebita in a folosi tot felul de piese care raman de la kiturile cu machete statice, piese electronice sau de factura mecanica din tot felul de subansambluri care au marele avantaj ca se apropie de forma ce imi este necesara la un moment dat, fara a avea nevoie de prelucrari suplimentare extreme. Daca se lucreaza din pila, adica fara mijloace tehnice deosebite, existenta unor piese cu forme complexe este extrem de utila. Mai pe romaneste, eu debitez cu cutere de diferite tipuri, inclusiv compas de debitare, pe care le-am si prezentat intr-un tutorial cu ceva vreme in urma. Tot pentru debitare mai folosesc minifreza sau diverse preducele, insa aceste mijloace au o productivitate destul de mica, iar mai mult sunt limitate in ceea ce priveste formele complexe. Daca sunt necesare tot felul de manete, leviere, piese de revolutie, acestea se pot realiza extrem de dificila, mai ales daca au dimensiuni reduse, si trebuie obtinute ca si corpuri compuse. Existenta unor piese care uneori nu au o utilizare imediata, care insa se apropie de ceea ce am nevoie la un moment dat, pe care se poate interveni prin pilirea unor zone sau atasarea altor componente, poate fi cataodata salvatoare de timp.

Inainte de a descrie cam ceea ce am facut la aceasta macheta, atrag atentia din start ca are imperfectiuni, destule as spune. Insa mie mi-a folosit pentru a vedea care sunt rezultatele anumitor tipuri de prelucrari pentru a putea alege metodele optime cu ocaia demararii proiectelor urmatoare. Pentru a crea acest model am avut la dospozitie doua variante de kituri din carton. Precizez ca ambele le-am gasit pe net, dar in momentul in care una dintre variante a fost disponibila de cumparat, am cumparat kitul pentru a vedea cum se comporta si acesta fata de modelele scanate. Nu m-a multumit scara originala, astfel incat dupa ce am demarat constructia unui prim model, m-am oprit si am scalat desenele pentru a obtine o macheta mai mare. Prin multiplicare s-a ajuns la o scara de 1:14. Ceea ce vreau eu sa precizez este ca atat variantele scanate cat si varianta originala sunt extrem de saracacioase in detalii de asamblare. Adica, exista din belsug detalii de asamblare a cutiei machetei, lucru care se poate face extrem de simplu si fara o schita de montaj, fiind vorba despre piese putine si extrem de reduse ca si complexitate, in schimb acolo unde ar fi necesar, detaliile de asamblare lipsec cu desavarsire. Un exemplu ar fi la interiorul cabinei dar mai ales la detaliile de la boghie. Acestea au foarte multe piese, cu forme complexe, in special la timoneria de frana, insa lipsa detaliilor de asamblare m-a facut de multe ori sa improvizez. O alta problema majora este faptul ca in multe situatii, mai ales la piesele fine, imbinarea nu este precisa. Aceste considerente, care pentru mine au fost prime piedici de realizare a unei machete de aceasta natura, ma determina ca pe viitor, acolo unde este posibil sa folosesc scchite si proiecte cotate de material rulant si nu kituri de asamblare de aceasta natura.

Acestea fiind spuse, iata cateva detalii cu explicatiile de rigoare.

Structura de baza a machetei este formata din carton si forex. Cartonul l-am folosit ca si suprafata de baza, de forta sa zicem, iar forexul ca suprafata de finisare. Lipirea se face simplu cu adeziv pentru plastice tari de la uhu, iar pentru piesele din forex intre ele, cu superglue. Deci componentele cutiei sunt din carton, iar detaliile capotelor si usilor sunt realizate din forex. Acest material mi-a permis gravarea grilelor de aerisire ale motorului precum si decuparea acelor suprafete profilate care dau rezistenta usilor. M0am gandit la o solutie de realizare a acelor grile de aerisire in mod mai realist, decupandu-le asa cum prevede kitul original, insa mie nu-mi ies acele zone curbe ale gratarelor. Probabil ar trebui sa confectionez un sablon si sa folosesc de exemplu tabla din cupru sau alama pentru a le lipi, insa momentan imi lipsesc mijloacele si experienta pentru a obtine rezultate satisfacatoare. Decuparile pentru boghie si pentru ventilatr le-am facut cu un compas cuter. Pentru ventilator al folosit o sita din plastic pentru faine, care are acea armatura ce imi serveste perfect scopului precum si plasa de protectie.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#2 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 07 December 2015 - 08:51 PM

Tabla cu striatii de aderenta este realizata din forex gravat. Am constatat cu aceasta ocazie ca lasarea hartiei printate pe carton nu este cea mai buna solutie atunci cand se vopseste suprafata. Este insa cea mai buna solutie pentru debitarea fara a mai face masuratori a pieselor respective. cabina am confectionat-o pentru debut din forex mai subtire, pe care l-am preformat pentru a-l putea indoi la colturi. Ulterior am constatat ca este o solutie necorespunzatoare ca si rigiditate, asa ca am trecut la confectionarea cabinei din placi independente de forex ceva mai gros, pe care le-am si populat pe interior.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata






#3 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2015 - 08:55 PM

Salut!

Interesanta lucrarea dar nu am inteles de ce scara 1:14?
Puteai sa abordezi 1:48, 1:35 sau chiar 1:72 daca 1:87 ti se pare prea mica.
Cred ca puteai incerca si 1:87 mai ales ca ai niste planuri cu desfasurate chiar daca sunt pentru o macheta din carton.
Oricum astept cu interes continuarea.
Pana acuma nu am sesizat abateri mari asa cum ne-ai amenintat in prolog.

Spoor!

#4 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 07 December 2015 - 09:00 PM

Pentru uniformizarea formelor am folosit chit. Se poate folosi atat chit pentru machete cat si chit de cutit de calitate mai buna, mai ales acolo unde este vorba de carton. Chitul de machete nu are aderenta pe forex, insa daca este folosit pe canturi se comporta acceptabil. Adica, daca de exemplu as vrea sa umplu o concavitate a materialului, nu prea se poate, pentru fisuri este insa ok (fisurile de la imbinarea a doua piese). Suprafetele transparente le-am facut din plexiglas de 1 mm. Acesta se taie relativ simplu cu cuterul iar pentru zonele de curbura se poate folosi un foarfece fara probleme.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

S-a trecut la realizarea catorva componente care vor forma suspensiile. Piesele sunt complexe, le-am realizat din forex debitat si pilit la cota.

Imagine postata

Mecanismul de tamponare este realizat din forex precum si din diferite componente din cutia cu maimute. Aceasta macheta avea doua variante de realizare a mecanismului de tamponare, precum si a celui de tractiune, eu am optat pentru varianta cu piesa centrala.

Imagine postata

Ramele boghielor sunt realizate din aluminiu si forex in diferite configuratii.

Imagine postata

Alte componente ale suspensiei.

Imagine postata
Imagine postata


#5 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 07 December 2015 - 09:12 PM

Salut LDH,

sunt abateri destule din pacate, dar sincer pentru prima incercare este ok. Problemele apar mai ales la boghie, unde treaba era complicata si ceea ce dadeau ei nu se potrivea in cote.
Cu scara treaba o lamuresc, ca stiu ca pare aiurea cea aleasa de mine: Scara mica sincer nu pot lucra din doua motive: vaz prost ca ochelarist in varsta ce ma aflu, dar mai ales nu ma ajuta latantu', asa ca la scara mai mare o mai scot din smirghel. SI mai e si tendinta mea megalomana de a vedea niste monstrii feroviari prin zona. Imi face capu' calendar coneva ca urmatoarea ar fi interesant sa o motorizez, dar cred ca in afara de iluminare la a doua strigare nu ma arunc la mai mult.
Am printat plansele existente din A3 pe A2, pentru a avea cat de cat o constanta de marire, iar din masuratori, mie mi-a dat scara bizara de care am povestit.

Furtunele cu prize de aer mi-au dat ceva de furca, le-am improvizat (se va vedea mai mult in pozele de final) din forex, piese diverse si ceva tubulete din pvc care se gasesc de vanzare la punga.

Imagine postata

Dupa care am trecut la detalii de interior.

Imagine postata
Imagine postata

Aici am lasat frau liber imaginatiei, incercand a ma apropia cat mai mult de ceea ce trebuia sa fie, incercand a nu sari calu', insa ceea ce se gasea in kit nu m-a multumit. Am folosit tot felul de componente, inclusiv microintrerupatoare dintr-un mixer audio dezafectat.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata


Capacul cabinei este tot forex, indoit in apa calda si modelat pentru a se da dupa pereti care bineinteles dupa uscarea adezivului si cu toate acareturile de la interior nu mai au binevoit a sta chiar vinclati.



#6 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 07 December 2015 - 09:21 PM

Am demarat si constructia boghielor. Asa cum am spus, initial am incercat sa respect ceea ce era prin desene, insa ori pentru ca am facut eu niscaiva cascadorii, ori pentru ca erau ceva erori nu imi ieseau asa cum trebuie. Am optat pentru roti strunjite. Varianta de decupare a discurilor suprapuse din carton la mine pica, nu mi se pare o idee fiabila. Asa ca am apelat la un nenea strungaru, bun meserias mosu', insa cum a vazut astfel de piese in premiera s-a emotionat si mi-a modificat o cota, cea a buzei rotii care este groasa fata de ce aveam eu nevoie. Le-am lasat asa, mai ales ca nu eram curios sa mai platesc o tura, si nici nu am vrut sa-l stresez pe om suplimentar, chiar daca schitele mele erau ok, pentru ca am nevoie sa mi le faca si pe urmatoarele.

Arcurile le-am facut dupa mai multe incercari din sarma de cupru, insa nu mi se par reusite. Am ceva arcuri care arata extraordinar de bine, fiind de fabrica, insa nu erau in scara. Probabil le por folosi la o macheta ulterioara, care sa fie un DA ce mie imi place foarte mult, insa acolo anticipez deja problemele cu rotile spitate. Probabil voi plati decupare sau printare 3d dupa ce fac desenele, pentru ca alta solutie nu exista.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Voi reveni cu pozele boghielor care acum se usuca dupa vopsirea primara la spray.

#7 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 07 December 2015 - 09:28 PM

Cam asta am obtinut cu ceea ce se numeste cutia masinariei. Asteapta "imbirligarea" ca sa folosesc un termen imprumutat si modificat din industrie cu cele doua boghie.
Fara prea multe detalii, barele sunt din sarma mai oteloasa de la un dispozitiv de vinat muste cu inalta tensiune pe care eu l-am folosit pentru a face un aplicator electrostatic pentru iarba de machete, asa ca au ramas sarmele cu pricina. Farurile sunt din piese din cutia cu maimute si protectie din cutiile de cd, decupate cu preduceaua, saibe si alte nimicuri. Proiectorul frontal este tot o combinatie de acest tip.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#8 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2015 - 09:49 PM

Ei, pana la urma, cu toata autocritica, eu consider ca este ce trebuie.

Felicitari!

Daca tot vrei roti cu spite de ce nu faci primul diesel care a circulat pe la noi.
Mi se pare mult mai spectaculos.

Spoor!

#9 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 07 December 2015 - 09:58 PM

De care diesel e vorba?
Daca e vorba despre DA060, care este masinaria mea favorita, si care are un parfum aparte (dupa gusturile mele) cu formele ei clasice, asta este si intentia mea.

Pentru dumneaei am planurile cotate, asa ca ar fi mai ok.

#10 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2015 - 10:12 PM

https://commons.wiki...2_x_2,200hp.jpg

#11 Useril este offline   ahab 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 08-September 13

Postat 08 December 2015 - 05:32 PM

Ca sa-ti iasa arcurile frumoase bobineaza sarma pe un surub, asa poti aranja si capetele sa semene a arc. Cum sunt acum strica fasonu'.

#12 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 08 December 2015 - 08:11 PM

Salut,
ahab, multumesc de idee, o voi folosi ulterior.

#13 Useril este offline   andrei_nsts 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 13-December 10
  • Location:bucuresti

Postat 08 December 2015 - 10:47 PM

Salut

Felicitari pentru incercare si reusita. Imi place ce ti-a iesit.
Putin cam uzata dupa gustul meu insa sunt convins ca dupa ce va avea boghiurile va fi mult mai realista.

O sa-i faci si un decor / diorama?

#14 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 10 December 2015 - 01:46 PM

Salut,
nu, tot ceea ce voi realiza sub forma de macheta scratch nu va avea decor. Vor fi utilizate ca atare.

#15 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 13 December 2015 - 11:11 PM

Salutare,
macheta (de fapt cutia) a primit si boghiele de rigoare.

Acum este completa, cu satisfactia de a fi primul model scratch terminat, si deschiderea catre noi proiecte prin cunostintele pe care le-am primit lucrand.
Boghiele nu au fost cuplate rigid (nedemontabil) cu restul machetei, am optat pentru o varianta care sa imi permita si rotirea lor relativa, practic cutia sta pe cele doua boghie pe o piesa de tip disc, ce asigura o imbinare prin forma. Acest lucru face pe de o parte transportul machetei mai usor, insa pe de alta parte are dezavantajul unui timp de montaj (mic pana la gasirea pozitiei relative corespunzatoare). De altfel boghiele sunt si foarte grele, avand multiple piese din metal, asa ca montarea lor pe cutie ar fi necesitat o alta gandire. Voi vedea cum abordez problema la viitoarele proiecte lucrate dupa planuri.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#16 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 13 December 2015 - 11:34 PM

Din partea mea, tot respectul pentru lucrare :hi:

#17 Useril este offline   kamikaze 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 307
  • Inregistrat: 28-September 05
  • Location:Acasa
  • Interests:Prea multe... prea putin timp

Postat 14 December 2015 - 08:21 AM

Foarte frumos, pacat ca nu se vede nimic in cabina. :hi:

#18 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 14 December 2015 - 01:06 PM

Longinus, multumesc pentru vizionare si apreciere.
kamikaze, ai dreptate, geamurile sunt matuite de la aplicarea de lac mai ales, ar fi fost o solutie sa le maschez integral in timpul sigilarii cu lac, dar m-am temut de o eventuala problema: fiind din plexiglas, lipite pe forex, am folosit ca un prim adeziv contacta clear de la revell, pentru a creea o prima linie de contact si aderenta, dar mai ales o bariera pentru al doilea tip de adeziv, superglue (care nu trebuie sa vina in contact cu suprafetele deoarece le deterioreaza)

contacta clear a fost destinat altor materiale in principal, si chiar daca lipitura era destul de rezistenta prin folosirea de superglue, ar fi existat sansa ca la aplicare de banda de mascare sa cedeze vreo suprafata, lucru care ar fi fost dezastruos deoarece nu aveam cum sa recuperez si sa reatasez elementul.

La urmatoarele machete care nu vor avea weathering, voi cauta o metoda care sa asigure si dezideratul propus.

Ca si gluma, sunt modelisti care lucreaza mai din greu ca mine si cu mai mult talent cand reproduc o cabina de pilotaj ( ma refer la interioare la scara mica) sau chiar interioare de avioane, care ulterior nu se mai vad. Asa ca si eu m-am consolat cu aceasta idee, stiu ca interiorul e acolo, chiar daca nu se vede.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi