Forum Machete,Modelism,Hobby: Vopsele Akan - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Vopsele Akan

#1 Useril este offline   teh 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 460
  • Inregistrat: 26-August 06

Postat 01 January 2016 - 02:18 PM

Salut si La Multi Ani!
Pe site-urile comerciale obisnuite nu le gasesc. Ma poate ajuta cineva?

#2 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 01 January 2016 - 11:34 PM

Salut,

Sunt vopsele bune din cite am inteles dar probabil datorita politicii ajung mai greu in Europa...
Nu stiu daca cunosti acest site din Grecia, astia vind vopsele Akan :

My link

Conditiile si preturile de livrare aici:

My link

Succes!

#3 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 03 January 2016 - 01:41 PM

Salutare, vin cu o intrebare, mai mult din curiozitate (a nu se interpreta ca si o contra impotriva acestor materiale): sunt superioare altor vopsele de modelism, mai usor accesibile? De exemplu Vallejo sau Revell? Multa lume evita folosirea vopselelor Revell, dar vazand ca cele din link sunt vopsele de tip acrilic, ma gandesc daca este justificabil efortul de a cumpara vopselele despre care se vorbeste in topic, in sensul ca mult mai usor se cumpara de pe un site romanesc, ca pret si ca timp de livrare.

#4 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2016 - 02:40 PM

Eu am folosit, sunt acrilice "pure", adica pot fi diluate doar cu apa/alcool , nu ca cele de la gunze care pot fi folosite si cu nitro, de exemplu.
Asta, cu dezavantajele de rigoare, aderenta scazuta direct pe plastic (musai grund) si infundarea duzelor super-fine de aerograf.

Cu pensula se aplica frumos, chiar pe suprafete mai marisoare.

Ce nu imi place deloc la ele este ca aproape toate sunt extrem de inchise ca si nuante, unul din gri-urile de pe La-5/7 e aproape negru. Intre timp au scos si seturi de nuante "faded" si presupun ca acelea trebuie luate.
Cele trei amt-uri de '44 (amt 7, 11 si 12) sunt de nefolosit ca atare (fara ceva alb ca scale effect), chiar daca teoretic se bazeaza pe esantioanele reale.

Imagine atasata: akan.JPG

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 03 January 2016 - 02:57 PM


#5 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 03 January 2016 - 04:10 PM

Salut,

Nici eu nu ma mai agit sa cumpar o vopsea de o anumita marca chiar daca se zice ca vopseaua respectiva este "spot on". Iar Gunze sau Tamiya sunt excelente, se gasesc in tara asa ca sunt usor de procurat. La Gunze avem cel putin 3 surse in tara.

Ed, vopselele Akah sunt acrilice, enamel si laquer. Vezi linkul de mai sus...

Ca o paranteza, daca sunt deadreptul entuziasmat de o marca de vopsele, aceasta este Mr. Paint din Slovacia. Merg exceptional la aerograf, se usuca foarte repede si adera beton la plastic.

#6 Useril este offline   teh 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 460
  • Inregistrat: 26-August 06

Postat 03 January 2016 - 04:42 PM

Salut baieti,
fiind de felul meu un tip comod, care prefera cam totul de-a gata, am zis ca daca tot sunt de la mama lor, si cei care le-au folosit sunt incantati de ele, de ce sa nu cumpar? Dar, acum nu mai sunt asa de hotarat.... La urma urmei, putini rusnaci zburatori sunt spoiti cu AKAN, raportat la mareke stol. Mai vedem...

#7 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 19 January 2016 - 02:19 PM

"Ca o paranteza, daca sunt deadreptul entuziasmat de o marca de vopsele, aceasta este Mr. Paint din Slovacia. Merg exceptional la aerograf, se usuca foarte repede si adera beton la plastic."
Am gasit si eu site-ul lor , Tibi , dar la 5,40 euro sticluta de 30ml , mi s-a parut exagerat de scump...Cam cit un kit Revell mic ( Me 109 G-10, P-51B, etc.) ??? Agama sau Gunze sint de 2-3 ori mai ieftine ( pret /ml)...
Am intentionat si eu sa iau Akan , macar de proba ( plus ca au toate culorile VVS necesare ) , dar lipsa de distribuitori accesibili m-a facut sa renunt deocamdata. Nuanta foarte inchisa se datoreaza , cica, faptului ca au fost facute intocmai dupa "Alibom nakrasok", vechi de decenii bune ...

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 19 January 2016 - 02:20 PM


#8 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 22 January 2016 - 06:17 PM

Deci eu am enumerat niste avantaje ale vopselelor Mr. Paint, fiind vopsele de calitate nu ma mai uit chiar la fiecare banut! Degeaba cumperi o vopsea ieftina daca nu poti sa vopsesti cu ele asa cum trebuie... (Cum sunt Vallejo sau Revell acrilice spre exemplu) parerea mea. In cazul Gunze sau Tamiya pe care le folosesc aproape zilnic , calculat vopsea + diluant ajungi cam la acelasi pret. Desigur, Mr. Paint se preteaza mai bine la scarile mai mari (1/24, 1/32 sau 1/48) dar nici la scara mica nu e rau mai ales asa cum ai facut acum cind ai scos o serie de FW 190.

#9 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 23 January 2016 - 12:09 AM

Tibi , o dată și-o dată tot o să trebuiască să le încerc și eu...

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi