Forum Machete,Modelism,Hobby: Ford 3 coupe - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ford 3 coupe Revell

#1 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 23 February 2016 - 12:59 PM

Salutare,

am terminat inca o macheta auto,
este vorba despre un Ford ce mi-a fost facut cadou de catre un amic.
A stat ceva vreme in dulap si aceasta macheta pana am gasit entuziasm sa ma apuc de constructia ei. S-a asamblat relativ usor, singurele probleme au fost puse de partle cromate care au trebuit retusate dupa desprinderea de pe ramele din plastic.
Nu am foarte multe poze din timpul constructiei, nefiind una care sa ma entuziasmeze in mod deosebit, sau care a ridicat probleme din punct de vedere al tehnicilor utilizate.
Am optat pentru o alta culoare decat cea neagra, culoare ce mie imi displace profund. Initial am vrut sa incerc o tehnica de vopsire multinuanta, cu virarea dinspre violet catre roz, dar dupa o mai buna chibzuinta, am ales o culoare usor manelistica, si anume un bronz. Am folosit un primer negru lucios de la Vellejo, pe care l-am cumparat in acest scop, dupa care am aplicat culoarea bronz, fara a folosi o firma dedicata de modelism, ci o firma de culori pentru arta si arhitectura, pentart. Spre surprinderea mea, culoarea metalizata dupa diluare cu apa s-a comportat exemplar la aplicarea cu aerograf, si chiar in situatia in care am intervenit cu ceva banda de mascare dupa o prima vopsire, a stat la locul ei, pe macheta. Dupa aplicare am folosit un lac tot Vallejo.

Pentru punerea in scena, am zis ca de aceasta data sa introduc modelul in interiorul unui garaj auto. Am folosit acelasi model de baza de expunere, un fel de tablou din carton extrem de ieftin, curama, pe care am aplicat un foaie de forex de 1 mm, pereti din mucava de 2 mm ranforsati cu mucava de 3 mm. Ca sa fiu mai explicit, am folositmetoda decorului de teatru, adica pe interior decorul complet realizat, la exterior nimic. Este ceva ce se foloseste si in modelismul feroviar cand se realizeaza doarfatadele cladirilor pentru planul indepartat. Odata realizati cei doi pereti, am trecut la mobilarea interiorului, fara prea multe pretentii, asa cum am mai spus si cu alte ocazii, si fara a fi prea incarcat pentru a avea loc si de macheta in sine. Am creeat din forex, diferite piese din cutia cu maimute, baghete din lemn, profile din stiren un banc de lucru, un compresor si un elevator. Putin weathering pe dumnealor, si cam atat.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#2 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 23 February 2016 - 04:03 PM

Frumoasa macheta , frumos garajul ! Interesanta alegera vopselelor pentart .

#3 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 23 February 2016 - 06:07 PM

Vezi postareabusila, la 23 February 2016 - 04:03 PM, a spus:

Frumoasa macheta , frumos garajul ! Interesanta alegera vopselelor pentart .


Am zis ca nu am ce pierde, de regula vopselele utilizate pentru diverse activitati hand made nu sunt ok pentru modelism, mai ales din cauza vascozitatii (prin diluare scad proprietatile de acoperire) si prin slaba priza pe plastic. In acest caz adderenta dupa aplicarea de primer Vallejo a fost perfecta, vopseaua nu s-a cojit de pe suprafata nici cand am indepartat banda de mascare (la cateva zile dupa ce am facut o corectie), diluarea cu apa pentru o consistenta prietenoasa cu aerograful a fost ok. Voi utilza vopsele similare si pentru niscaiva tunuri metalice, acesta fiind scopul pentru care am cumparat vopseaua, dar am zis ca nu strica nici o proba pe plastic fiind curios. Nu stiu cum s-ar comporta in situatia in care s-ar dori prelucrarea suplimentara a machetei prin polisare.

#4 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 23 February 2016 - 09:02 PM

Multumesc pentru lamuriri. Pare si destul de fina pe macheta ...

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi