Forum Machete,Modelism,Hobby: Dodge Charger - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Dodge Charger Revell

#1 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 19 February 2016 - 10:58 PM

Salutare,

cu ceva vreme in urma am demarat constructia unei machete auto, de la Revell, macheta care a stat asamblata partial prin dulapurile din atelierul de modelism destul de mult, pentru ca ajunsesem in faza in care trebuia sa finisez caroseria acestui model. In momentul respectiv am studiat diferite tehnici de cromare a ornamentelor machetei, mai bine zis a chederelor si a altor piese. Avusesem tentative cu astfel de piese cu ceva vreme in urma, cand am realizat o macheta la scare mult mai mare, 1:16, unde am optat pentru aplicarea cromului la spray, solutia fiind nesatisfacatoare pentru mine. Studiind un pic pe net, am gasit o multitudine de tutoriale de aplicare a foitei de crom pe ornamentele cu pricina, in diferite variante. Am descoperit ca exista foita dedicata, care se lipeste cu un adeziv de asemenea ales special, dar ca exista si posibilitatea de a folosi de exemplu banda adeziva din aluminiu, care este foarte asemanatoare ca aspect cu foita in cauza. Avand astfel de banda, am decis sa trec la experimentarea tehnicii, moment in care am constatat ca lucrurile nu sunt chiar simple. Grosimea benzii metalice este destul de mica, astfel incat folosind scobitori pentru ajustarea pozitiei si profilare, iar ulterior betisoare cu vata, banda se mula destul de bine pe suprafata. Problemele au aparut in momentul in care am dorit sa decupez surplusul de material. Desi am folosit varfuri de cuter noi, asa cum este recomandat, adezivul benzii s-a dovedit a fi suficient de puternic pentru a-mi creea probleme. In esenta, a fost vorba despre exfolierea vopselei in vecinatatea suprafetelor cromate, iar dupa cateva incercari, m-am convins ca nu am suficient talent pentru a aplica tehnica respectiva. Din acest motiv, fara a persista in eroare, am optat pentru solutia vopsirii la pensula, cu vopsea acrilica de la Vallejo, din gata metal color. Cu ceva timp in urma, am avut astfel de vopsele metalizate de la Vallejo, care insa erau diferite ca si ambalaj si denumire. Cele din aceasta gama mi s-au parut mult mai ok, mai apropiate de ceea ce ar trebui sa fie vopseaua metalizata. Desi aici suprafetele sunt mici, pentru alte proiecte am cumparat atat un primer negru lucios care stiu ca se preteaza bine in cazul aplicarii de vopsea metalizata cat si un lac dedicat. Astfel, am aplicat cu pensula vopseaua metalizata crom, care se apropie de ceea ce am vrut sa reprezint si nu am reusit prin tehnica cromarii cu foita.

Iata cateva imagini din faza initiala a asamblarii machetei. Am aplicat un weathering usor, desi multe astfel de modele sunt impecabile, fiind modele de colectie, insa fara nici un fel de efect, modelul parca nu avea profunzimea pe care doream eu sa o reprezint. Pentru o alta macheta aflata in lucru, am diminuat si mai mult aceste efecte, dar nu are sens sa anticipez aici.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#2 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 19 February 2016 - 11:18 PM

Deoarece pentru machetele auto am realizat ca punerea in scena este uneori la fel de interesanta ca si modelul in sine, pentru toate machetele voi opta pentru o mica scena, un mic decor, care sa se comporte ca un cadru de fotografiere al modelului in sine. Nu vreau sa excelez in tehnici la partea aceasta sau sa aplic proceduri mult mai complexe decat cele realizate pentru macheta in sine, deoarece ar fi cumva nenatural in opinia mea, insa ceva simplu si ingrijit cred ca aduce un plus estetic. Am vazut exemple similare pe net, in tutoriale sau in diverse prezentari, pentru ca evident nu consider ca eu am inventat roata, si in general pentru machetele auto sunt cateva reguli generale care au fost urmate: un salon auto sau o reprezentanta mai ales pentru modelele noi sau tunate, un atelier auto, un sopron sau o curte plina cu balarii sau deseuri industriale pentru machetele uzate la extrem, benzinarii sau segmente de drum cu elemente naturale de asemenea pentru machetele noi. Am in vedere aceasta tehnica si pentru eventualele modele 1:43 metalice, pe care le voi modifica, dar din nou, nu vreau sa anticipez.

Iata cum arata macheta finalizata din puntul meu de vedere.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#3 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 20 February 2016 - 01:21 AM

Interesant muscle car-ul.
La ce scară eşti ? 1/24 ?
Eu am "cromat" piese de kit cu ajutorul unui spray crom auto; desigur, am "scos" vopsea într-un recipient separat, după care am "pictat" la pensulă.

#4 Useril este offline   catalinkat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 171
  • Inregistrat: 04-January 15
  • Location:Arloev,Sweden
  • Interests:modele CFR,camioane romanesti 1:87

Postat 20 February 2016 - 11:00 AM

Imagine postataImagine postataImagine postata

#5 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 20 February 2016 - 11:18 AM

Foarte fain ti-a iesit. Dar parca mai faina era lucioasa sticla.... chiar daca era murdara....
Iar garajul imi place de mor!
Felicitari man!

Aceasta postare a fost editata de michi-ro: 20 February 2016 - 11:19 AM


#6 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 20 February 2016 - 01:55 PM

Salut Longinus,

este scara 1:25, am observat ca Revell face machete auto la 1:25 in timp ce Italeri 1:24. E cam acelasi lucru, e mai nasol cu utilitarele si camioanele mari.

Salut michi-ro,

am incercat sa o fac cat mai lucioasa, nu stapanesc tehnicile de polishare si imi e teama ca ruinez macheta, am aplicat doar lac lucios, cred ca vreo 6 sau 7 straturi subtiri, dar tot nu este ok, trebuie sa gasesc alta metoda.

#7 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 20 February 2016 - 03:28 PM

Salut Stageexp,

Frumos model si scena adaugata. Legat de scarile machetelor Revell doresc sa te corectez daca imi permiti. Machetele concepute in Germania sunt scara 1/24. Cele reboxate de la firma mama Monogram sunt scara 1/25. Lucru valabil si la camioane. La americani standardul este 1/25 cum este si cazul machetei tale si majoritatea marcilor americane scot machete numai la scara asta. Diferenta este mica dar totusi vizibila.

Legat de lacul lucios pot sa iti spun doar atit, este cel mai greu de aplicat astfel incit sa ai un finis lucios, neted si fara scame sau praf. Nimic nu se compara cu o astfel de etapa. Daca suprafata are coaja de portocala nu te ajuta nici o pasta de lustruit. Suprafata trebuie sa fie din start cit mai neteda altfel nu ajungi unde iti doresti.

#8 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 20 February 2016 - 09:50 PM

Vezi postareatibi22, la 20 February 2016 - 03:28 PM, a spus:

Salut Stageexp,

Frumos model si scena adaugata. Legat de scarile machetelor Revell doresc sa te corectez daca imi permiti. Machetele concepute in Germania sunt scara 1/24. Cele reboxate de la firma mama Monogram sunt scara 1/25. Lucru valabil si la camioane. La americani standardul este 1/25 cum este si cazul machetei tale si majoritatea marcilor americane scot machete numai la scara asta. Diferenta este mica dar totusi vizibila.

Legat de lacul lucios pot sa iti spun doar atit, este cel mai greu de aplicat astfel incit sa ai un finis lucios, neted si fara scame sau praf. Nimic nu se compara cu o astfel de etapa. Daca suprafata are coaja de portocala nu te ajuta nici o pasta de lustruit. Suprafata trebuie sa fie din start cit mai neteda altfel nu ajungi unde iti doresti.


Multumesc pentru lamuriri.
La lacuire am incercat tot felul de variante, inclusiv finisari cu smirgel de 1200 la ud intre aplicari, alaturi de dezprafuirea suprafetelor. O sa incerc si solutia cu aplicarea de vopsea lucioasa la spray, am vazut ca in unele cazuri luciul este mult mai bun.

#9 Useril este offline   Prognosis 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 680
  • Inregistrat: 09-May 10
  • Location:Slobozia
  • Interests:Trenulitul

Postat 22 February 2016 - 06:49 PM

Nu am obiceiul sa comentez lucrarile altora. Dar nu ma pot abtine la aceasta! Pur si simplu imi place si imi trezeste admiratie! :clapping:

#10 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 22 February 2016 - 10:08 PM

Vezi postareaPrognosis, la 22 February 2016 - 06:49 PM, a spus:

Nu am obiceiul sa comentez lucrarile altora. Dar nu ma pot abtine la aceasta! Pur si simplu imi place si imi trezeste admiratie! :clapping:


Multumesc pentru vizualizare si apreciere

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi