Forum Machete,Modelism,Hobby: Incepator.. - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Incepator..

#1 Useril este offline   Ursulet 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 24-February 16
  • Location:Hunedoara

Postat 24 February 2016 - 02:23 PM

Buna ziua! De ceva vreme tot urmaresc forumul si de fiecare data raman uimit cand cineva posteaza cate o lucrare, cat de bine pot sa arate unele modele/machete..asa ca am decis sa incerc si eu, de ce nu? pasionat de blindate sunt ( pot sa spun ca sunt interesat de tot ce tine de ww2 si recent si jucator de world of tanks). as vrea sa incep o lucrare de la 0, facuta din carton, cu toate ca e si mai complicat si probabil sau sigur nu o sa-mi iasa asa de bine la inceput, dar am vazut niste lucrari din carton ale unor utilizatori de pe forum care parca sunt mai ceva decat cele din kit, chiar nu imi dadeam seama ca sunt din carton daca nu era specificat, iar acest lucru imi da curaj.

1. Din cate am citit prin anumite postari, cartonul mucava sau duplex este cel mai potrivit, cam pe la ce magazine as putea gasi acest tip de carton, in general?
2. As vrea sa realizez un Panzerkampfwagen Tiger Ausf.E, am gasit ceva schite pe net, desi inca nu prea stiu cum sa il realizez la o anumita scara, nu prea vreau sa o dau in bara cu dimensiunile..
probabil ca ma bag la ceva mult prea mare pentru un incepator dar ramane de vazut


multumesc anticipat, sper sa nu fiu enervant cu intrebarile
Imagine postata





#2 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2016 - 05:37 PM

Salut si bun venit printre noi.
Nu stiu daca duplexul este cel mai bun deoarece la indoire se desface in straturi.
Ideea este sa folosesti hartie de diferite greutati (g/mp) pentru elemntele constructive.
Un tutorila cap-coada legat de constructiile din carton, materiale si scule, un adevarat ABC pentru incepatori, il consider subiectul din linkul de mai jos

http://www.cartula.r...eta-din-carton/

Cat priveste aducerea desenelor la scara dorita ai nevoie de dimensiunile de gabarit reale ale modelului avut in vedere si, daca nu vrei sa desenezi cu liniarul, echerul, compasul, creionul si guma, foloseste un program de desen pe care-l stapanesti bine pentru reconstituirea desenelor la scara de proportii dorita.
Evita sa faci desenul la scara 1:1, adica folosind dimensiunile reale, ca in CAD, deoarece reducerea la scara prin tiparire, chiar daca o sa dea exact pentru scara de executie, o sa fie cu multe cifre dupa virgula si asta este mai greu de transpus in practica daca nu folosesti tehnici de debitare si tai totul la cutter.

Spoor!

#3 Useril este offline   Ursulet 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 24-February 16
  • Location:Hunedoara

Postat 24 February 2016 - 06:44 PM

Multumesc frumos! Ma pun pe studiat pana fac rost de materiale.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi