Forum Machete,Modelism,Hobby: T 34-85 cu revista - constructia - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

T 34-85 cu revista - constructia

#21 Useril este offline   Mannlicher 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 17-February 16
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:aviatie cu cate-o scapare spre blindate

Postat 10 April 2016 - 10:40 AM

Si ultimele piese din ansamblul tunului:

Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata

#22 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 207
  • Inregistrat: 20-May 15
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelism, in special NAVO

Postat 02 May 2016 - 11:51 AM

astazi am descoperit intamplator pe ebay vânzarea tank-lui varianta ruseasca a revistei in pachete de cate 10 numere la pret de 70 USD transport inclus.


http://www.ebay.ca/s...%84%96&_sacat=0



#23 Useril este offline   bonygy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 26-February 16

Postat 02 May 2016 - 05:34 PM

Da... ar iesi mai iefin... cu vreo 700 lei. Dar, avand in vedere efortul financiar de a varsa deodata aprox 3000 lei, nu stiu daca sunt prea multi amatori.

#24 Useril este offline   Mannlicher 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 17-February 16
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:aviatie cu cate-o scapare spre blindate

Postat 10 May 2016 - 09:45 PM

Un mockup la ceas de seara - piesele mari se potrivesc la fix, chiar daca nu am pus toate suruburile dintre ele. Am vrut doar sa verific modul in care se imbina. Mare magaoaia... Micul StuG 1/72 se ascunde pe langa ea.

Imagine postata Imagine postata Imagine postata

@ Longinus - multumesc pentru sfatul cu zemurile True Earth... Nu se vede prea bine in poze, dar am dat mantaua tunului cu "structured paint"-ul lor, care simuleaza neregularitatile metalului turnat si e foarte buna. Se va vedea mai bine la final, dupa ce acopar si lateralele.

#25 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 10 May 2016 - 10:03 PM

Mă bucur că eşti mulțumit de rezultat, în privința produselor True Earth. Sincer, aceste " detalii" vor face diferența dintre T 34-ul tău şi toate celelalte.

#26 Useril este offline   Mannlicher 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 17-February 16
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:aviatie cu cate-o scapare spre blindate

Postat 16 May 2016 - 09:15 PM

Inca doi pasi inainte - respectiv am finisat si fixat definitiv latura stanga si cea din spate. Urmeaza latura din dreapta si tunul. Se cam calcau pe picioare mujicii in turela....

Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Ceva pareri despre "uzura"? Prea murdar, prea curat, prea... ca de la tara? :drinks: Pana nu inchid si celelalte laturi.

#27 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 16 May 2016 - 10:27 PM

Păi...nu ştiu dacă aş fi eu în măsură să-mi dau păreri despre "interiorul" unui tanc. Ultimul pe care l-am văzut în realitate era cam ars şi scorojit plus că mirosea ...Poate ai avut ocazia să simți cum miroase metalul fierbinte.
Totuşi cred că-i bine cum l-ai dichisit. Nu vreau să fiu mojic, dar după ce închizi "conserva" efectele astea vor rămâne amintire.
Mai pe scurt, mie îmi place. :good:

#28 Useril este offline   GabrielS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 16-May 16
  • Location:Sint Maarten

Postat 16 May 2016 - 11:46 PM

Salutare!

Mannlicher, trebuie sa fiu de acord cu Longinus ca rezultatul este placut. Cat despre intrebarea ta cu privinta la uzura: ei bine, e o chestiune de gust care reflecta situatia reala de pe front: unii comandanti de tanc exagerau cu disciplina, altii cu lipsa ei. In campanie, interiorul unui tanc ar trebui sa fie destul de murdar. Imi aduc aminte raportul unui comadant de tanc german care mentioneaza ca i-a fost repartizat un nou tanc, cu sangele fostului comandant inca pe pereti.

In concluzie: alegerea este numai a ta.

Salutari si felicitari pentru modul in care iti completezi modelul.

Gabriel Imagine postata

#29 Useril este offline   Mannlicher 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 17-February 16
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:aviatie cu cate-o scapare spre blindate

Postat 17 May 2016 - 06:56 AM

Multumesc, baieti. Da, am avut si eu ocazia sa analizez interiorul unui tanc, mli si cateva tab/tabc-uri in timpul petrecut in armata. Nu erau prea curate, chiar daca nu erau folosite in conditii lupta. Interesante si combinatiile de mirosuri din interior. Ai dreptate, dupa ce pun capacul nu se va mai vedea mare lucru, dar ca idee capacul il voi lasa nefixat si voi mai putea arunca cate o privire inspre aducere-aminte Imagine postata

Ma ghidez si dupa acest model - http://panzer35.ru/forum/43-9108-1 (e kitul Trumpeter, teoretic copiat de Eaglemo$$ si servit cu revista).

Spor sa aveti si voi.

#30 Useril este offline   Mannlicher 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 17-February 16
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:aviatie cu cate-o scapare spre blindate

Postat 17 May 2016 - 09:07 PM

Inca o chestie - daca cineva are nevoie de surubele din cele primite cu revista, am de dat... Nu am folosit decat unde era absolut nevoie.

Imagine postata

#31 Useril este offline   Mannlicher 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 17-February 16
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:aviatie cu cate-o scapare spre blindate

Postat 22 May 2016 - 07:11 PM

In asteptarea unui aerograf.....

Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Imagine postata Imagine postata Imagine postata

#32 Useril este offline   Mannlicher 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 17-February 16
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:aviatie cu cate-o scapare spre blindate

Postat 07 June 2016 - 08:12 PM

'naseara.

Inca un pas inainte:
Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Am zis ca reglajele fine, uzura si alte efecte le voi face la exterior doar la finalul constructiei. Inca experimentez cu folosirea aerografului. De acum revista apare saptamanal, ma gândesc ca voi pune poze mai rarut, când sunt gata subansamble mai "consistente".

Spor la mesterit. :pint:

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 24 June 2016 - 02:06 PM


#33 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 24 June 2016 - 01:28 PM

O chestie de subtilitate. Tancul tău are o stație radio R.123M, ce a fost montată de abia după război în cadrul programelor de modernizare ale tancurilor T-34/85.
Pe timpul războiului, mai aveau încă stațiile radio montate în cutia blindată, în față și operate de către radistul-mitralior.
Și încă o chestie, referitor la murdărie. În interiorul turelei nu există unsori decât la rulmentul turelei și la mecanismele tunului. Ambele sunt unsori groase, care se scurg foarte greu chiar și la temperaturi mari. Mai ales cea folosită la tun.
Lichidul hidraulic din interiorul legăturii elastice a tunului (frână de reculși recuperator) este în cantitate mică și incolor. Iar dacă se scurge, cade direct pe cutiile de muniție care constituie podeaua. Oricum, asta ar fi o avarie foarte gravă care scoate total tunul din funcțiune, așa că nici un comandant de tanc nu ar aștepta să se scurgă mult lichid, ar chema imediat echipele de armurieri pentru reparații.
Partea frontală a interiorului turelei la T-34/85 era destul de curată, mizerie se mai întâlnea în partea din spate, jos, unde echipajul mai depozita diferite chestii în lipsa loviturilor de tun. Dar în nici un caz în cantitatea asta!
Deci, mai discret cu uzura și mizeria. Și, chestie de gravitație, aproape deloc pe plafon, foarte discret pe pereții laterali și ceva mai mult pe suprafețele orizontale.
Cel mai des apărea uzură, adică exfolieri de vopsea, pe apărătoarele rulmentului turele, mai ales la încărcător - pur și simplu le foloseam ca sprijin pentru picioare la urcare/coborâre din tanc!

Aceasta postare a fost editata de Sheniloiu: 24 June 2016 - 01:37 PM


#34 Useril este offline   Mannlicher 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 17-February 16
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:aviatie cu cate-o scapare spre blindate

Postat 24 June 2016 - 09:37 PM

Multumesc pentru sfaturi. Neavând decat foarte scurta tangenta cu blindatele, am folosit ca inspiratie poze de pe net si lucrarile altor modelisti. Incerc sa reprezint o masina care a fost folosita in campanie, in toamna lui '44 si ma gândesc ca nu aveau vreme sa se gandeasca prea mult la curatenie in vremurile acelea. Mai ales ca soldatii rusi nu erau prea obisnuiti cu curatenia. Pe timp de pace e altceva. Acum mare lucru nu mai pot modifica, dar la urmatoarea macheta o sa iau in calcul sfaturile si informatiile. :drinks:

#35 Useril este offline   gabrielglodean 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 437
  • Inregistrat: 07-August 12
  • Location:Satu Mare
  • Interests:???

Postat 24 June 2016 - 10:01 PM

Dar sa stii ca nu numai radio-ul e modificare din anii 60 (radioul mie mi se pare mai degraba R-113), ci si cele doua becuri de pozitie de partea posterioara a turelei. Si un tanc de pe vremea razboiului ar trebui sa aiba doar un far (pe partea stanga a cutiei blindate). S-ar putea ca si rotile sa fie cele asemanatoare cu cele de t-55.

#36 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 27 June 2016 - 04:01 PM

Nu e vorba de câtă curățenie făcea echipajul. Pur și simplu, nu ajungea murdărie pe unde ai figurat. Praf da, dar ăsta nu face decât să mătuiască ușor vopseaua, să dea ușoare tente de gri vopselei albe.
Cu podeaua cutiei blindate era altă poveste, acolo se adunau cantități impresionante de chestii. Noroi, praf amestecat cu motorină, unsoare și ulei, tuburi de cartușe trase, cârpe mici, chiar scule care ajungeau în locuri greu accesibile și erau recuperate la reparații capitale. Din compartimentul motorului, noroiul amestecat cu de toate, la aceste reparații, se scotea cu șpaclul sau chiar cu lopata.
Anecdotic, când tancurile ajungeau la reparații capitale la Mizil, tipii care lucrau acolo se făceau întotdeauna cu ceva scule gratis!
Chiar și pe timp de râzboi, nimeni nu se apuca să arunce mizerii cu lopata la interior, la urma urmei tancul era casa lor în care locuiau.

Aceasta postare a fost editata de Sheniloiu: 27 June 2016 - 04:02 PM


#37 Useril este offline   Mannlicher 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 17-February 16
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:aviatie cu cate-o scapare spre blindate

Postat 27 June 2016 - 07:43 PM

Super! Inseamna ca ma pot desfasura la maxim cu mizeria la interiorul cutiei blindate :whistle: Ca idee, partea din fata a turelei si cat e de afumat acolo nu se vede prea bine fara o lanterna sau blitz, asa ca nu deranjeaza prea tare. E umbrita zona si de partea superioara. O sa incerc niste poze la lumina naturala dupa ce mai progresez cu constructia. De modificat ceva, slabe sanse. Multumesc inca o data pentru informatii. O sa va bazai cu intrebari despre culorile interiorului, când o sa ajung la respectivele parti. :drinks:

#38 Useril este offline   Mannlicher 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 17-February 16
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:aviatie cu cate-o scapare spre blindate

Postat 17 July 2016 - 10:17 AM

Imagine atasata: IMG_6677.JPG Imagine atasata: IMG_6678.jpg Imagine atasata: IMG_6679.JPG

#39 Useril este offline   Mannlicher 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 17-February 16
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:aviatie cu cate-o scapare spre blindate

Postat 11 September 2016 - 03:14 PM

Sa nu zica lumea c-a murit topicul asta, pun cateva poze cu imbunatatirile ce le-am facut la trapa conducatorului de tanc:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_7063.JPG
  • Imagine atasata: IMG_7067.JPG
  • Imagine atasata: IMG_7060.JPG


#40 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 11 September 2016 - 04:12 PM

Chiar ziceam că peste vară nu te-ai prea străduit. Nu mai apare revista, sau a murit...pasiunea ?? :-(

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi