Forum Machete,Modelism,Hobby: Conversie vagoane din revista II - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Conversie vagoane din revista II

#1 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 09 March 2016 - 09:13 PM

Salutare,

si cum nu exista sa nu pun rugina pe o macheta daca am ocazia, am demarat si conversia in alt mod a unui alt vagon, tot din seria celor vandute acum la chioscurile de ziare.
Nu mai detaliez modul de desfacere al machetei, despre care deja am povestit.

In acest caz am optat pentru o ruginire agresiva, inspirat de cateva vagoane aflate intr-o stare asemanatoare, in gara din urbea mea, ce probabil trebuie sa ia drumul topitoriiilor, dar care stau de ceva vreme garate pe linii nefolosite.
In acest scop am slefuit atat acoperisul cat si lateralele vagonului, pentru a scapa de acel strat de aluminiu care ma incomoda si pentru a asigura o buna aderenta vopselei. Am folosit smirghel de 1200 la ud.
Am dat un prim strat de vopsea, rugina culoare inchisa. Exista doua variante, in functie de cat de ruginita trebuie sa fie macheta se poate aplica intai stratul de rugina si ulterior cel de culoare, sau invers. Am optat pentru prima varianta.
Peste am intervenit cu lac mat pentru fixare si un strat de fixativ. Lacul in folosesc pentru a nu exista posibilitatea de atacare ulterioara si a stratului de vopsea initial, desi in acest caz verdele de baza cred ca nu ar fi daunat procesului de modificare.

Dupa uscarea fixativului, am aplicat culoare, gri pentru acoperis si albastru pentru vagon.
Apoi a urmat indepartarea stratului respectiv, zonal cu ajutorul unei pensule. Acolo unde am vrut ca procesul sa fie mai subtil am folosit apa, iar unde am dorit ca procesul sa fie mai abrupt si sa se formeze si niscaiva zone 3d in vopsea, am folosit alcool sanitar.
Dupa ce am adus macheta la starea in care am considerat eu ca e ok, am aplicat prin tehnica buretelui alte straturi de rugina si aluminiu, in mod selectiv dupa care a urmat sigilarea prin lacuire.

Baza de expunere se afla in lucru, fiind vorba despre o zona parasita de unde se va extrage vagonul cu ajutorul unei macarale.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#2 Useril este offline   corneltt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 277
  • Inregistrat: 12-November 15

Postat 10 March 2016 - 06:31 PM

foarte frumos, felicitări

#3 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 11 March 2016 - 07:44 PM

Vezi postareacorneltt, la 10 March 2016 - 06:31 PM, a spus:

foarte frumos, felicitări


Multumesc

#4 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 17 March 2016 - 09:32 PM

Salutare,

am decis sa caut o modalitate de expunere a acestui vagon uzat, astfel am realizat o baza simpla, din acelasi material pe care l-am folosit in ultima vreme, cartonul cu rama din plastic.
Punerea in scena se vrea a fi o zona verde delimitata de sina de cale ferata printr-un gard din caramida, iar o macara scara H0 ridica peste gardul cu pricina vagonul uzat.

Nu este ceva extrem de laborios, in acest caz chiar am minimizat unele componente, pentru unicul scop de a putea pune intr-o alta lumina vagonul decat prin simpla asezare in vitrina a acestuia. Astfel, am utilizat o sina din plastic dintr-un kit revell, fara a cauta o continuitate a acestei sine pana la marginea cartonului, rolul fiind mai mult simbolic. Intreaga scena s-a vrut a fi placuta ochiului din punct de vedere geometric si cromatic, fara a se vrea de o exactitate maxima. Astfel, macaraua nu are prevazute nici suporturile de calare, blocuri din lemn sau tabla, absolut necesare pentru un astfel de teren moale, dar acestea se pot adauga relativ usor. Repet, totul s-a vrut o punere in scena care sa scoata vagonul din iluzia de obiect stingher.

Acestea fiind zise, am plasat componentele intr-o varianta oblica, ce confera perspectiva ansamblului. Am delimitat o zona de gazon de una din beton denivelat, folosind in acest scop un rest de coala de caramida pe care l-am asezat de o parte si de alta a unui suport din forex, care sa imi confere imaginea unui gard cu rol de delimitare. In zona din beton, am spart monotonia cu o zona verde reprezentata de tufe intr-o insula de pietre precum si de tufele crescute pe langa gardul din caramida.
In cealalta parte, a gazonului, am lipit iarba cu ajutorul aplicatorului meu electrostatic home made, intr-un mod asimetric, iar in centrul zonei astfel create am plasat piatra de terasament. Niscaiva bolovani cu tufe si licheni, precum si tufele crescute in zona gardului completeaza atmosfera.

Pentru a face mai verosimila utilizarea macaralei die cast, am confectionat la repezeala un suport de ridicare al vagonului din profile I, o traversa centrala disponibila in cutia cu maimute, precum si ceva lant de legatura. Pentru a realiza o echilibrare cromatica, nu neaparat din considerente de patriotism, intre albastrul vagonului si portocaliul deschis al macaralei, am folosit pentru acest sistem o culoare rosie, nuanta mai inchisa. Intregul sistem este pus doar pe pozitie, deoarece lestarea macaralei este ornamentala si deci contragreutatile fiind din plastic nu asigura balansul necesar, chiar pentru acest vagon usor, astfel incat nu am reprezentat vagonul ridicat de pe sine.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#5 Useril este offline   bburago26 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 08-April 09

Postat 18 March 2016 - 11:19 PM

Salutare ! felicitari pentru realizare !! Cred ca ar arata mai bine macaraua cu putina rugina .. sa para putin mai " chinuita "
Mult succes in continuare !

#6 Useril este offline   corneltt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 277
  • Inregistrat: 12-November 15

Postat 19 March 2016 - 08:14 AM

Frumos, dar într-adevăr, macaraua e prea curată :rolleyes:




spor




#7 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 22 March 2016 - 11:40 AM

Multumesc pentru vizualizare si comentarii.
M-am gandit si eu la acest aspect, insa nu am considerat necesar sa modific aspectul macaralei, pentru ca daca vagonul este o ruina care se vrea scos de pe o linie secundara sau izolata pentru a fi dus la fier vechi, nu aveam motive sa consider macaraua ca fiind in aceeasi stare. Macheta este una simpla, insa de regula, macaralele de mare capacitate, arata ca noi aproape in toate situatiile, eventual cu putine urme de vaselina pe ici sau colo, pentru ca sunt destinate la a fi exploatate si a aduce multi bani celor care le detin. Imi plac mult aceste utilaje, ma gandesc de ceva vreme sa construiesc una scratch build, dar oricum modificarea sau nu este cred o decizie subiectiva, la fel ca si a vagonului. Momentan am ales sa nu o modific, pe viitor insa, cine stie.

#8 Useril este offline   bansaraba 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 30-August 09

Postat 15 April 2016 - 08:52 PM

Cam intregi geamurile pentru un vagon in starea aia :)

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi