Forum Machete,Modelism,Hobby: Mini Cooper (Austin) - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Mini Cooper (Austin) Revell 1/24

#1 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 28 April 2016 - 08:32 PM

Salutare,

Astazi am terminat un model facut contra cronometru ;-) pentru fiica mea. L-am terminat in mai putin de 3 saptamani, nici nu mai stiam daca sunt in stare! Cum ea iubeste aceasta masina in relitate, m-am gindit sa-i fac o surpiza simbata cind ne vom intalnii cu ea.
Modelul este de la Revell, cumparat de la Dinoland cu 60 Lei. Un kit bunicel fata de Trabant dar cu doua probleme majore, cauciucurile care sunt de cacao si nu se pot remedia ca la Trabant si decalurile care sunt majoritatea ori mai mari ori mai mici decit trebuie. Cred ca cei care s-au ocupat la Revell sau in Italia unde au fost printate, le-au facut in mare graba si rezultatul din pacate se vede ...
Am incercat sa vopsesc macheta in stilul Mr. Bean. (deisgur el avea o varianta ceva mai noua) Vopseaua folosita la caroserie este Gunze RLM 04 acrilica pe baza de solvent, iar capota a fost vopsita cu Tamiya XF1 acrilic. Lacul este 2K de la Zero Paints care s-a dovedit inca odata a fi exceptional si da dovada ca se impaca cu orice este dedesubt. Toate piesele care au fost cromate de fabrica au fost curatate cu solutia de curatat aragaz, au fost debavurate, slefuite fin si revopsite cu Alclad 107 crom. Motorul este vopsit conform instructiunilor si/sau cu ajutorul pozelor de pe net. Nu va mirati ca motorul este verde masliniu, asa erau! Interiorul habitaclului l-am vopsit in mare cu ce mi-a trecut prin cap... :-D
Macheta a primit si o mica vitrina de la Pavel care este excelenta. Am facut doua gauri in macheta si in baza vitrinei si am folosit doua bucati de stiren transparente cu sectriune rotunda pentru a fixa partial macheta de baza. Macheta se poate scoate (deocamdata) din acel suport .
In final vreau sa va spun ca mi-a facut mare placere sa lucrez la acest Mini cu toate problemele intimpinate. Sper sa va placa!

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#2 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 28 April 2016 - 09:19 PM

Salut,
din punctul meu de vedere macheta arata foarte bine, iar la partea cu lacuirea jos palaria, eu unul nu am reusit niciodata sa obtin un astfel de luciu. La fel si pentru piesele cromate, rezultatul este corespunzator.

Referitor la decaluri, am observat in multe situatii ca decalurile oferite de Revell au dimensiuni care nu se potrivesc cu ceea ce ar trebui sa fie pe macheta, de regula mi s-a intamplat sa fie prea mari, si sa dea pe afara mai ales cand am avut de a face cu o suprafata profilata. Initial m-am gandit ca imi scapa mie ceva, dar acum imi dau seama ca este o problema reala.

#3 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 28 April 2016 - 09:29 PM

Foarte frumoasa macheta . Finisajul chiar ca este de mare clasa !

#4 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 28 April 2016 - 10:04 PM

Bravo Tibi, ai scos un Mini exceptional.
Culoarea galben cadmiu îl prinde foarte bine.
Felicitări.

#5 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 29 April 2016 - 07:26 AM

Ce sa mai, Tibane, ți-a ieșit!
Bravo ție.

#6 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 29 April 2016 - 08:21 AM

Excelenta lucrare !
Sistemul ala de streshini si burlane e demential. Aduce cumva aminte de daciile 1300.
Clantele si balamalele nu sunt departe de alea de frigider.
Prca astepti sa apara de undeva un Mr. Bean nemtesc.

#7 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 29 April 2016 - 09:12 AM

He he.Un Mini foarte...mini.As fi curios daca incap intr-unul, la volan. Am impresia ca la iesire,l-as lua in spate,cu totul. :-D
Am incercat (doar din priviri si masurari ochiometrice) cam aceasi tentativa cu un "500" d-ala,de la mama lui (modelul de prin anii 60).
Concluzia: exclus.
Cred ca si cu Mini ar fi cam la fel.

#8 Useril este offline   OldHammer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 852
  • Inregistrat: 23-March 12
  • Location:Chisinau, Republica Moldova
  • Interests:Blindate

Postat 29 April 2016 - 10:37 AM

Impecabil! Felicitarile mele! Imagine postata

#9 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 29 April 2016 - 04:25 PM

Va salut domnilor,

Ma bucur ca va place.
Stagexp - Luciul se obtine cel mai usor cu orice lac bicomponent folosit de cei are vopsesc autoturisme.
Daca ai noroc si nu intra praf sau scame in lac nici nu trebuie lustruit. Iar daca trebuie scoase scamele si praful din suprafata lacuita, lacul bicomponent este mult mai prietenos in ceea ce priveste slefuirea si lustruirea ei.
Lucrul cu lacul asta trebuie exersat putin dar ai sa vezi ca merge de minune.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi