Forum Machete,Modelism,Hobby: Kliment Vorosilov KV 1 model 1942 HCT - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Kliment Vorosilov KV 1 model 1942 HCT Trumpeter 1/35

#41 Useril este offline   Dan_Necrofor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 28-February 08
  • Location:cartier Vitan, Bucuresti
  • Interests:Figurine 1/35 si 1/16 + vehicule 1/35 toate WW2...

Postat 22 June 2016 - 02:44 PM

Vezi postareaLonginus, la 22 June 2016 - 09:26 AM, a spus:

Dane, este Scamell R100 Gun Tractor de la Accurate Armour.


este mai spectaculoasa varianta de reparatii....

ce rol/semnificatie are "inelul" rosu de pe teava kv-ului? Nu l-am vazut pe nici o schema de vopsire...



#42 Useril este offline   gabrielglodean 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 437
  • Inregistrat: 07-August 12
  • Location:Satu Mare
  • Interests:???

Postat 22 June 2016 - 04:26 PM

Vezi postareaDan_Necrofor, la 22 June 2016 - 02:44 PM, a spus:


ce rol/semnificatie are "inelul" rosu de pe teava kv-ului? Nu l-am vazut pe nici o schema de vopsire...



Buna intrebare, eu nu am vazut vopsea rosie pe taratoare rosii decat in stea sau pe splalacirea de var.

#43 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 22 June 2016 - 05:29 PM

@ Dane: există anumite scrieri (sau cărți) în care unii autori fac mențiuni de gen :
They were applied using either white, yellow or red paint. On some tanks symbols for destroyed enemy equipment were painted on either the gun barrel or fenders. Very rarely national emblem was applied.

Exemplificarea se referă la un titlu
Red Army Armor Camouflage & Markings
şi un autor:
Thorleif Olsson, care mărturiseşte că şi-a strâns materialul din discuțiile purtate cu mulți veterani.
Scriere după car m-am inspirat şi eu.
Deci puteau fi însemne, cu vopsea albă,galbenă sau roşie, pictate în jurul sau pe țeava tunului, foarte rar aplicînd şi însemne naționale, pentru a marca echipamentul inamic distrus.
@Gabrielglodean...dacă n-ai văzut nu înseamnă că nu există.Asta este,de fapt, cheia oricărei religii.
Oricum, mă bucur că îți place macheta.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 22 June 2016 - 05:38 PM


#44 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 22 June 2016 - 06:04 PM

Longinus tot ce e posibil sa-si fi marcat si ei , uneori ,victoriile . De exemplu am vazut intr-unul dintre muzeele lor un tun AT nerestaurat , vopsit in camo (vara) iar pe teava avea pictate cateva stelutze cu vopsea rosie . Pe un altul stelutze dar cu vopsea alba pe foaia de blindaj . Cred ca ei foloseau mai degraba acest motiv si nu liniile , la fel ca si la aviatie .
P.s. Off topic . Am gasit poza cu Fiat http://www.cartula.r...post__p__213769 :rolleyes:

#45 Useril este offline   gabrielglodean 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 437
  • Inregistrat: 07-August 12
  • Location:Satu Mare
  • Interests:???

Postat 22 June 2016 - 06:19 PM

Vezi postareaLonginus, la 22 June 2016 - 05:29 PM, a spus:

They were applied using either white, yellow or red paint. On some tanks symbols for destroyed enemy equipment were painted on either the gun barrel or fenders. Very rarely national emblem was applied.


Who/what are they? Marcajele?

Cheia oricarei religii e credinta, eu am spus ca nu am vazut si fiind vb de razboi orice se poate intampla, iar daca vad o poza imi pot schimba ipoteza de lucru. Cred ca asta e baza gandirii rationale totusi.



#46 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 22 June 2016 - 08:31 PM

Vezi postareagabrielglodean, la 22 June 2016 - 06:19 PM, a spus:

Who/what are they? Marcajele ?

Da, că doar despre marcaje era vorba.

În cartea lui, autorul(danez de fel) a intervievat mai mulți veterani , nu ne spune dar cred că danezi, foşti voluntari în Wehrmacht(ca şi celebrul Sven Hassel) , iar printre altele s-a discutat şi despre blindatele Armatei Roşii şi marcajele acestora.
Cât despre "orice se poate întămpla în război" -tocmai asta-i problema, cu condiția să nu existe...gândire rațională.
Dacă aveam o poză explicită o postam, altfel priveşte-o aşa cum este : o interpretare după un text extras din amintirile unor veterani.
Nici poză cu "31" alb nu am, iar pe goagăl nu găseşti decât puține "interpretări" de scheme,la rândul lor făcute după fotgrafii vechi şi vreo 40-50 de poze a/n cu KV1.Cam atât.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 22 June 2016 - 08:33 PM


#47 Useril este offline   gabrielglodean 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 437
  • Inregistrat: 07-August 12
  • Location:Satu Mare
  • Interests:???

Postat 22 June 2016 - 09:07 PM

Intrebare de neofit: Voluntarii nu intrau in SS (ca de ex divizia a 5-a wiking formata in Scandinavia)? Sau se putea alege?

Iar in rest, poate tonul nu a fost potrivit, si pentru aia scuze.



#48 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 22 June 2016 - 10:11 PM

Vezi postareagabrielglodean, la 22 June 2016 - 09:07 PM, a spus:

Intrebare de neofit: Voluntarii nu intrau in SS (ca de ex divizia a 5-a wiking formata in Scandinavia)? Sau se putea alege?


Voluntarii făceau parte din armata germană (inițial), ceea ce generic putem numi Wehrmacht.
Fie că erau înrolați in Kriegsmarine,Armata de uscat(Heer) sau Aviație (Luftwaffe). Ulterior au trecut sub tutelă SS - cel puțin cei din Heer.
Un exemplu, mai special să spun aşa, ar fi Divizia 2 Blindată al cărei personal era format,inițial, în mare parte din austrieci. Primul comandant al unității a fost însuşi Heinz Guderian.
Sigur că voluntarii se puteau inrola şi direct în Waffen SS. Exemplu : divizia (inițial regomentul)Nordland.
În cazul nostru, autorul cred că a discutat cu veterani ai corpului de voluntari danezi, care au luptat la un moment dat la Demiansk sau Novgorod, în vara lui '42.. În aceaşi ordine de idei, cred că atunci au avut de-a face cu blindatele sovietice.
De subliniat că toți autori care tratează această temă, spun că Armata Roşie nu a avut un standard al marcării tancurilor,cel puțin în prima parte a războiului.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 22 June 2016 - 10:37 PM


Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi