Forum Machete,Modelism,Hobby: T-6G Texan (Italeri 1/48) - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

T-6G Texan (Italeri 1/48)

#1 Useril este offline   bog_ldx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 362
  • Inregistrat: 20-November 09
  • Location:Timisoara

Postat 05 June 2016 - 10:34 PM

Am inceput kitul asta acum vreo 4 ani, timp in care l-am abandonat de cateva ori, o data l-am si recuperat din cosul de gunoi. Cand am hotarat totusi sa-l duc la bun sfarsit, lipsa de timp si-a spus cuvantul si am avut luni bune cand nu m-am atins de el, Am folosit la interior fotoincizii Eduard, din pacate asta a fost cam demult si nu mai gasesc pozele. Ramele partilor transparente mi s-au parut cam grosolane si ieseau prea mult in relief asa ca am hotarat sa le mai pilesc. Idee poate buna, executant prost, rezultatul a fost ca am rupt doua din piese din cauza ca le-am subtiat prea mult. Le-am inlocuit pe toate in afara de parbriz cu altele de la un Revell/monogram dar asta a presupus ceva munca de lamurire si chirurgie plastica. L-am facut francez, EALA 11/72, La Reghaia, Algeria, folosit in luptele contra insurgentilor. Fiind folosit in desert am zis sa-l fac mai uzat dar am reusit sa-l imbatranesc mult mai tare decat as fi vrut, cand am realizat asta era prea tarziu. De obicei cand zici ca e destul, deja e mult prea mult. Dar macar asa simbolizeaza faptul ca macheta a trecut probabil prin mai multe aventuri ca avionul real. Cat de realist am reusit asta, va las pe voi sa apreciati. Inca nu e chiar gata, mai am sa murdaresc gondolele mitralierelor, sa atasez lansatoare PRND, lumini de pozitie si alte cateva detalii, sa corectez putin cu vopsea pe la ramele partilor transparente, si lac mat pentru sigilare. Iata cateva poze, facute cu telefonul

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_1863.JPG
  • Imagine atasata: IMG_1859.JPG
  • Imagine atasata: IMG_1870.JPG
  • Imagine atasata: IMG_1871.JPG
  • Imagine atasata: IMG_1866.JPG
  • Imagine atasata: IMG_1867.JPG


#2 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 06 June 2016 - 07:32 AM

Fain

#3 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 06 June 2016 - 07:54 AM

Frumoasa pasare . Desertul uzeaza mult .

#4 Useril este offline   bog_ldx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 362
  • Inregistrat: 20-November 09
  • Location:Timisoara

Postat 12 June 2016 - 09:12 PM

Il declar terminat, sau aproape...nu imi dau seama unde vine atasat, daca vine, firul antenei, pe partea stanga sau dreapta. Din pozele pe care le-am vazut la varianta cu ADF de forma asta (football) unele nu au sau nu se vede clar. Daca nu gasesc o fotografie clara il las asa. Si asa am pierdut destul par din cauza lui, cred ca e cazul sa ma opresc pana nu-l pierd de tot. Pe langa aventura cu partile transparente au fost si altele. Nu e un kit foarte rau dar nici grozav, majoritatea pieselor au fost turnate descentrat, piesele cu sectiune circulara au trebuit pilite si umplute cu cianoacrilat. Jambele oleopneumatice nu am reusit nicicum sa le aduc la o forma cat de cat circulara si le-am inlocuit cu bucatele taiate din partea metalica de la o mina de pix. Baia trenului e destul de slabuta, aveam un set de fotoincizii de la Eduard care aveau piese pentru asta dar am hotarat sa nu le folosesc ca sa nu ma complic, pe atunci vroiam doar o constructie rapida si usoara. Acum imi pare rau ca nu i-am acordat mai multa rabdare, cu ceva munca se poate scoate totusi o lucrare frumoasa din kitul asta. Alternativa de la Revell (Monogram) mi se pare mai bine realizata, chiar daca e in pozitiv si matritele sunt din alta generatie, poate cu asta o sa reusesc ceva mai mult. In privinta inmatricularii m-am gandit si razgandit de vreo suta de ori, am cumparat si niste decaluri cu inmatriculari mai extotice latino-americane. Pana la urma am renuntat la ele si am m-am hotarat definitiv pentru varianta italiana inclusa in kit...asa de definitiva ca a iesit francez.
Din pacate nu reusesc nicicum sa scot niste poze decente, am incercat si cu aparatul foto dar pana la urma tot cu telefonul au iesit mai clare. Dar nici asa nu apare cum e de fapt, in realitate e mai mat, si mai uzat.
Imagine atasata: IMG_2220.JPGImagine atasata: IMG_2221.JPGImagine atasata: IMG_2231.JPGImagine atasata: IMG_2230.JPGImagine atasata: IMG_2229.JPGImagine atasata: IMG_2228.JPG

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi