Forum Machete,Modelism,Hobby: 1/48 B17G Chow Hound (Revell Monogram) - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1/48 B17G Chow Hound (Revell Monogram) asamblare - vopsire - finisaj

#1 Useril este offline   GabrielS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 16-May 16
  • Location:Sint Maarten

Postat 16 May 2016 - 08:51 PM

Va salut, prieteni.

Am urmarit de ceva timp pe muteste postarile voastre si am fost impresionat de unele (cele mai multe) eforturi. Am decis sa ma alatur si eu grupului vostru. Activez de mai multa vreme pe forumurile internationale. Nu doresc sa umplu forumul cu fotografii care pot fi vazute deja in alta parte. Am sa ma rezum numai la o scurta prezentare a modelului pe care il construiesc acum, dupa care intentionaz sa il aduc la curent cat de frecvent se poate (in mod normal, imi public fotografiile cu progresul cam o data pe saptamana - asta daca am ceva de publicat).

Deja poate ca introducerea e destul de lunga, dar ma simt obligat sa furnizez cateva detalii despre constructie, inainte de a publica fotografii.
Cred ca nici modelul, nici avionul nu au nevoie de nici o prezentare, fiind prea bine cunoscute modelistilor de ceva vreme.

Pentru inceput, trebuie sa spun ca sunt in afara zonei mele de comfort cu aceasta constructie, deorece modelez in principal in scara 1/35, cu preferinta vehicule auxiliare. Am acceptat totusi cererea unui prieten de a face aceasta constructie pentru el, deoarece a incercat, fara prea mare succes sa realizeze un Liberator. Alegerea schemei cromatice si a insemnelor nu sunt alegerea mea, dar nu as zice ca ma deranjeaza. Imi place mai mult verde masliniu peste gri mediu decat aluminiu. In sfarsit, daca cineva doreste mai multe amanunte despre ansamblul de montaj (Revell, mostenit de la Monogram) sau despre avionul in cauza, Chow Hound, este liber sa poateze sau sa ma contacteze pin posta privata. Imi cer scuze de pe acum pentru ca raspunsurile au sa vina cu intarziere, din cauza diferentei de fus orar.

Acum gata cu palavrageala, sa trecem la treaba...

Imagine postata

Am modificat foarte putin detaliile machetei pentru a adauga o aparenta tridimensionala.

Imagine postata

Am refacut toate gurile de admisie si de evacuare, deoarece sunt turnate inchise.

Imagine postata

A fost nevoie de putina improvizatie, deoarece Revell nu ofera luminile de aterizare. Farurile le-am recuperat de la un model Tamiya. Lampa de semnalizare rosie este o ciudatenie a Fortaretei Zburatoare model G, prezenta la numai o serie scurta. Denumirea tehnica este lumina de trecere dar n-am nici o idee la ce foloseste in realitate. Si se pare ca nici n-a folosit prea mult, deoarece s-a renuntat la ea repede. Am construit-o din plastic transparent ramas de la alt model.

Imagine postata

Una dintre partile cele mai problematice ale constructiei e in zona nacelelor. Distanta dintre parti nu e mare - fisuri destul de usor de acoperit. Principala problema e ca partea superioara si cea inferioara a nacelelot au deviatii laterale. In sine problema nu este imposibil de surmontat. Dificultatea cea mare este in a prezerva detaliile care sunt in relief, nu in basorelief ca la machetele noi. In sfarsit, daca e vointa e si putinta...

Imagine postata

Mai multe subansamble au trebuit sa fie pictate si montate inainte de a proceda la constructia aripilor si a fuselajului. Fotografia aceasta am ales-o pentru a va ajuta sa va faceti o imagine despre dimensiunile machetei (modelul alaturat este un 1/72 LaGG 35 produs de Roden)


Inainte de a ma apuca e vopsit si alte alea, mi-am exersat mana pe un mini-model care vine cu avionul propriu-zis: un troleu pentru bombe. Intotdeauna incerc sa experimentez cum merg impreuna plasticul, grundul si vopseaua inainte de a ma lansa in executarea propriu-zisa...
Imagine postata

Troleul pentru bombe completat - treaba a mers foarte repede aici pentru ca este o schema monotona. Bombele sunt adaugate numai pentru decor, in procesul constructiei ele saunt incorporate in cala avionului, cu exceptia uneia.

Imagine postata

Tot ca sa "intru in atmosfera" am pictat si una dintre figuri (modelul ofera 6 fiiguri). Scopul este aici de a comunica scara imensa a modelului completat (mai e myult pana departe...)

Imagine postata

Figurina si troleul complete, dupa cum o sa fie expuse langa bombardier. Am modificat putin figura. In postura originala tinea o cheie in mana dreapta dar liniile de turnare aratau grotesc, oricat am incercat sa scap de ele. Am decis sa inlocuiesc cheia cu un stegulet rosu (pericol) pe care l-am facut din banda adeziva. In alta ordine de idei, am vrut sa aduc putina culoare ansamblului, totul fiind prea masliniu.

Imagine postata

Pictarea interiorului a fost o afacere de doua luni sau cam asa ceva. Detaliile oferite de Revell sunt in opinia mea suficiente, mai ales ca in cea mai mare parte vor fi imposibil de observat dupa completarea fuselajului.

Imagine postata

Puntea de zbor in detaliu, inainte de a fi lipita in interiorul fuselajului.

Pentru pictare si detaliere am folosit un babilon de tipuri de vopsea (Testors / Model Master, Vallejo, Homefront, Crafter's si ce-o mai fi fost pe-acolo)

Imagine postata

Am mai adaugat mici detalii ici-colo, unde am simtit ca e nevoie. Aici puteti vedea tubul hidraulic pe care l-am reconstituit din filament de pescuit.

Imagine postata

O alta surpriza neplacuta a modelului e ca partile transparente nu se potrivesc (sunt mai mici). Nu stiu cat de clat se poate observa in fotografie, dar a trebuit sa constriesc "garnituri" din lipici (se unuca incolor).

Imagine postata

Turetele au fost montate si pictate - n-am folosit nici un fel de masti sau sabloane, totul e facut cu mana libera. Se poate observa si ca am perforat "tevile" mitralierelor...

Imagine postata

Nu vreau sa ma fac nesuferit cu prea multe plangeri, dar calitatea partilor incolore este... mai putin buna.

Imagine postata

La sugestia altor modelisti, am pictat ascunzatoarele de flacari rosii, mai mult ca sa se acomodeze cu schema cromatica finala, decat pe baza de referinte.

Imagine postata

Cele patru motoare si elicile pictate si accentuate... N-am replicat inca uzura elicelor pentru ca vreau sa fac totul "dintr-o suflare", dupa completarea modelului... Aici sunt numai incastrate provizoriu sub capota motorului pentru a testa calitatea imbinarii.

Numai dupa toate astea (mi-a luat cam 4 luni...), am putut in sfarsit sa asamblez fuselajul si aripile:
Imagine postata


Bineinteles ca nu totul este din calea-afara de usor cu un model vechi de 40 de ani... dar nici prea rau:
Imagine postata


O multime de mici fisuri si diferente de aliniere au trebuit sa fie eliminate dar am fost in general multumit cu rezultatul obtinut.

Am folosit Model Master enamel ca grund:

Imagine postata


Imagine postata


Partile de vopsit cu rosu au fost intai vopsite cu alb (numai din precautie):
Imagine postata


Am accentuat liniile de asamblare si zonele de umbra cu Tamiya Nato Black (nu din preferinta excentrica ci din comodittate):
Imagine postata


Imagine postata


Rosu aplicat - nu stiu cat de bine se vad efectele de umbra in fotogafii, din cauza reflectiei luminii, dar cu ochiul liber rezultatul e OK:
Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata


Am procedat apoi la vopsirea suprafetelor inferioare si la accentuarea liniilor de imbinare:
Imagine postata

Imagine postata


Ei, bine, acesta este stadiul actual. Imi cer scuze daca prezentarea nu este foarte coerenta... a trebuit sa aleg din 130 de fotografii si am incercat sa le asez in ordine cat de cat logica, nu neaparat in ordinea in care au fost facute.

Va multumesc anticipat pentru vizionare si pentru comentarii.

Salutari Prietenesti,
Gabriel

#2 Useril este offline   Dan94 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1148
  • Inregistrat: 07-June 15
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie 1/48
    Blindate 1/35

Postat 17 May 2016 - 01:26 AM

Felicitari! Un proiect grandios care promite!

#3 Useril este offline   GabrielS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 16-May 16
  • Location:Sint Maarten

Postat 17 May 2016 - 01:32 AM

Vezi postareaDan94, la 17 May 2016 - 01:26 AM, a spus:

Felicitari! Un proiect grandios care promite!


Multumesc frumos, Dan.
Desi vechi, modelul are un potential enorm. Sper numai sa nu-mi dezamagesc prietenul care si-a dat macheta pe mana mea.

Salutari prietenesti,
Gabriel

#4 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 17 May 2016 - 06:22 AM

Buna Gabriel si bine ai venit printre noi! Subiectul ales de tine este unul care mie imi place foarte mult si este pe lista modelelor pe care vreau sa le fac. Modelul arata pina aici exceptional si sper sa o vad cit mai curind terminata! Spor in continuare!

#5 Useril este offline   GabrielS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 16-May 16
  • Location:Sint Maarten

Postat 17 May 2016 - 06:44 AM

Vezi postareatibi22, la 17 May 2016 - 06:22 AM, a spus:

Buna Gabriel si bine ai venit printre noi! Subiectul ales de tine este unul care mie imi place foarte mult si este pe lista modelelor pe care vreau sa le fac. Modelul arata pina aici exceptional si sper sa o vad cit mai curind terminata! Spor in continuare!


Multumesc pentru ospitalitate, Tibi. Lucrez aproape in fiecare zi la ea, sper ca in urmatoarele doua zile am sa pot trece la vopsirea suprafetei superioare.
M-as bucura foarte mult sa te vad la lucru asupra aceluiasi subiect. Gasesc grupurile de constructie foarte stimulative. Am si eu in plan constructii care s-au realizat deja aici: Heinkel 112 B (13 negru, sublocotenent aviator Moscu), ma gandesc de asemenea la un Bf 109 E3 kaki cu cocarde si la un Antonov An-2 (as prefera o schema civila)...

Multumesc pentru incurajare si o sa va tin la curent dupa cum avanseaza constructia.

Salutari prietenesti,
Gabriel.

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 May 2016 - 01:12 PM

Interesant proiect, felicitari! Vad ca ai ceva experienta, lucrezi ingrijit si cu aplecare asupra detaliilor. Lucrezi de mult, cum de ne-ai gasit asa tirziu?
Vad ca macheta e in pozitiv, dar in unele poze apar detalii in negativ, ai regravat macheta?
Subiectul e interesant, e de urmarit!
O rugaminte, nu mai cita cind raspunzi, foloseste fereastra fast reply.

#7 Useril este offline   GabrielS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 16-May 16
  • Location:Sint Maarten

Postat 17 May 2016 - 02:15 PM

@Z-mare: Multumesc pentru ajutorul tehnic. Inca invat cum functioneaza site-ul.
Lucrez la modul serios de 4 ani. Motivul pentru care v-am "gasit" asa tarziu e ca nu mai sunt in Romania de vreo 11 ani...

Trecand la macheta: ai ochiul bine format. Da, macheta e in pozitiv, si e unul dintre lucrurile mai putin placute. Din pacate imbinarea e destul de aproximativa in unele locuri, e o gramada de smirgheluit la ea si se pierde o mult de detaliu. Acolo unde a fost posibil, am inlocuit gravarea pozitiva cu cea negativa.

Subiectul este foarte generos, intr-adevar. Am vazut de curand o noua aparitie de la Academy cred, B17F in 1/72, Pacific Theater. Daca alegerea ar fi fost a mea, as fi ales un 1/72.

#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 18 May 2016 - 01:03 PM

Cred ca mai bine era sa il treci cu totul in negativ, vad ca te pricepi!
Subiectul e si in atentia mea, am un B17, Memphis Belle , da nu stiu cind ii vine rindul...
Revenind la subiectul de fata, spor!

#9 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2016 - 08:27 AM

Foarte interesant proiect, omule-din-insula!

Astept cu interes continuarea...mie imi plac rau motoarele radiale...deci un avion care are 4 bucati de-astea, cu atat mai mult..

Spor la treaba!




#10 Useril este offline   GabrielS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 16-May 16
  • Location:Sint Maarten

Postat 19 May 2016 - 08:53 PM

@Z-mare: de acord, din perspectiva metodologica ar fi trebuit sa trec totul in negativ. Am uitat sa specific totusi ca macheta are si detaliu negativ, nu numai pozitiv. Atunci cand am refacut detaliile, am folosit un varf de ac, nu un scriber (rog editorul sa introduca termenul tehnic adecvat) si ceea ce a rezultat e si adancit si in relief. Probabil ca accentele cu uleiuri o sa uniformizeze complet aspectul. In alta ordine de idei, timpul dedicat acestui proiect nu e nelimitat. In concluzie, sa fi fost o macheta de trimis la concurs, da: fara jumatati de masura; altfel caut cel mai potrovit aport efort investit / calitate.

@RocknRolla: interesanta perspectiva, la care nu ma gandisem. N-am judecat niciodata un avion dupa tipul motorului, desi am citit volume despre relatia dintre forma motorului si designul avionului... cel mai graitor exemplu FW 190 si variantele lui... Ca tot veni vorba, viitorul meu model o sa aiba fie un motor in linie, vie un V rasturnat, nu m-am decis inca.

Multumesc pentru postari si interes, prieteni.

Gabriel

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 20 May 2016 - 06:22 AM


#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 May 2016 - 06:29 AM

Nu-i problema, era doar o parere personala, deci...subiectiva. Ma gindeam ca asa poti rezolva mai usor problemele de la imbinari. Oricum, macheta arata foarte bune. Vorba predecesorului, asteptam cu interes, nu al XIV-a congres :-D, ci continuarea! Spor! :good:

#12 Useril este offline   GabrielS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 16-May 16
  • Location:Sint Maarten

Postat 21 May 2016 - 11:41 PM

@Z-mare: desigur, nici o problema. E bine ca ai precizat totusi, in caz ca cineva incearca sa realizeze modelul definitiv.

*** Aducere la zi ***

Primul strat de baza aplicat. Am folosit un amestec de acrilice ieftine, "distilat" de mine:
Imagine postata


Linia unduita de demarcatie a culorilor (Tocmai am aflat intre timp ca reprezentarea din instructiunile Revell e eronata si trebuie refacuta. Nu-i mare bai, de vreme ce trebuia sa aplic si al doilea strat)
Imagine postata


Detaliu aripa. Pre-umbra inca se observa prin stratul de baza - sa vedem insa dupa al doilea strat si dupa patina...
Imagine postata


La vanatoare de erori: in doua locuri a fost nevoie sa dau cu smirghel pentru ca erau "cocoloase" sub vopsea. De asemenea un caz clasic de "imbinare-fantoma". Linia aia e a treia oara cand apare, dupa ce o credeam "vindecata". Impresia mea e ca lipiciul Tamiya extra-thin si plasticul Revell (din kitul asta) nu sunt un cuplu fericit. Am fortat imbinarea deschisa cu un ac de cusut, am mai adaugat niste lipici, am presat jumatatile impreuna pana cand plastic topit a inceput sa iasa prin imbinare, apoi am mntinut presiunea cu banda adeziva pentru cateva ore, dupa care am slefuit totul cu glaspapir fin si apa:

Imagine postata


Multumesc pentru sugestii si/sau critica.

Cu prietenie,
Gabriel Imagine postata

#13 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 May 2016 - 06:33 AM

Mda, de multe ori lipiciul ne face figuri. Din pacate, pastrat mult, isi mai pierde din componente, alea mai volatile schimbindu-si astfel calitatile.Sau, cum zici si tu, nu se impaca cu plasticul. De multe ori, in timp, apar pe macheta astfel de urme de imbinare. Solutia ar fi sa lasi macheta, dupa lipire, la ''dospit',' citeva zile, pentru ca lipiciul sa aiba timp sa lucreze. O alta metoda ar fi sa incalzesti zona lipita, punind macheta, citeva ore, sub o lampa de birou si aprinzind becul. Dar nu bec economic! Dupa asta, intinzi peste zona putin superglue, pe post de chit, lasi la uscat vreo 10 minute, apoi slefuiesti la ud. Nu o sa mai fie probleme!

#14 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 22 May 2016 - 06:49 AM

Salut, din experienta mea va pot spune de adezivul Tamiya extra thin cemet face problemele. El dizolva plasticul si din pacate zonele care intra in contact devine mai moale. Am observat ca dupa ce am slefuit zonele perfect fara nici o urma de imbinare, aceasta apare ori la schimbari de temperatur ( mai ales cind este mai cald) ori la aplicarea grundului sau al vopselei! Sfatul lui Z este bun dar insuficient. De regula la fuselaje tesesc putin imbinarile cu o lama ascutita, astfel jumatatile la imbinare au un sant mai mare in forma de V. Dupa lipirea cu adezivul Tamiya completez santul cu super glue lichid. Slefuit uscat si apoi la ud obtin imbinarea perfecta.
Succes!

#15 Useril este offline   GabrielS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 16-May 16
  • Location:Sint Maarten

Postat 22 May 2016 - 02:49 PM

@Z-mare & @Tibi: Multumesc, domnilor. Este pentru prima data cand mi se intampla asta. Probabil ca de vina este si greutatea aripilor, ele fiind atasate numai de exteriorul fuselajului, fara longeron transversal. Da, am folosit aceeasi meroda descrisa de Z-mare, numai ca in loc de super-glue am utilizat Tamiya surface primer sau chit alb de la acelasi producator. Super-glue pare o solutie viabila si am s-o incerc cu siguranta daca fisura aia reapare (sa speram ca nu).
Multumesc frumos inca o data pentru postari,
Gabriel :drinks:

#16 Useril este offline   mykyb 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 247
  • Inregistrat: 27-December 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machetism de tot felul

Postat 22 May 2016 - 10:28 PM

Salut, Frumoasa lucrare si subiectul e misto, Bravo.
Cum se zice ,omul din greseli invata! Am patit la fel de cateva ori si dand vina pe tot feluri de produse,dintr-o data m-am luminat.,eu am fost de vina!Cum? Simplu.Dupa lipire si uscare ( mai putin decat zice prospectul( pe vremea mea lucram cu revell cu siringa si mai lucrez cateodata) slefuiam prea mult pe alocuri si subtiam prea mult materialul la imbinare,bineinteles nu se vedea atunci doar dupa mai multe luari pe sus a machetei ,aripi,etc.Vreau sa zic ca ,am subtiat prea mult zona prin slefuire si la o manipulare mai brusca sa zic ,o strangere,etc, s-a fisurat dar nu s-a vazut doar dupa vopsire.O a doua cauza observata de mine si la mine a fost folosirea in exces a lipiciului fie el Revell sau oricare si in timp datorita reactiilor chimice sau ce drac a aparut pe macheta la imbinare sau in imediata apropiere de ea un santulet de tot dragul.Acum pun putin lipici iar dupa slefuire fac testul ( de strangere) iar unde sunt fisuri folosesc superglue si un accelerator de uscare si intr-o clipa pot lucra cu ce scula vreau indiferent de cantitatea de lipici folosita.
Sper ca am fost un pic de folos,spor in continuare.

#17 Useril este offline   GabrielS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 16-May 16
  • Location:Sint Maarten

Postat 22 May 2016 - 11:47 PM

@mykyb:

Multumesc pentru cuvintele incurajatoare. Daca fac rezumatul interventiei tale, solutia pare sa fie - din nou - superglue. Am descris metoda folosita nu din a incerca sa "dau vina pe produs" ci pentru a identifica posibile cauze ale erorii. Cata vreme macheta, lipiciul si cutitul sunt in mana mea, responsabilitatea imi revine in totalitate mie (nu pasez motanul nici la Revell, nici la Tamiya). In cazul de fata, nu-i nici o sansa ca plasticul sa fie prea subtire (vorbim de 0.75 cm pana la 1.25 cm la imbinarea respectiva). Cred ca efectul de forfecare descris de tine, in cazul meu, provine de la greutatea disproportionala a aripilor si din manipularea mai putin gingasa in timpul sedintelor de slefuire.

inca o data, multumesc pentru interventie si impartasirea experientei (cea mai valoroasa "arma" din arsenalul machetistului).

Cu prietenie,
Gabriel Imagine postata

#18 Useril este offline   GabrielS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 16-May 16
  • Location:Sint Maarten

Postat 28 May 2016 - 10:39 PM

*** Aducere la zi ***

A sosit si momentul de mult asteptat: ridicarea mastilor! Totul a iesit conform planului. Bineinteles ca sunt vreo cateva locuri unde macheta trebuie "atinsa" dar in general sunt multumit de felul in care mi-a iesit:
Imagine postata


Imagine postata


Imagine postata


Imagine postata


Intre timp am vopsit si dispozitivele antigel si am aplicat un prim strat de Future, dar nu am fotografii inca (urmeaza in curand).

Va multumesc pentru postari si critica

Gabriel Imagine postata

#19 Useril este offline   GabrielS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 16-May 16
  • Location:Sint Maarten

Postat 01 June 2016 - 03:29 AM

*** Aducere la zi ***

Asa cum anuntam anterior, am cateva noi fotografii care arata dispozitivele antigel pictate si primul strat de Future. Cu siguranta o sa mai fie nevoie de cel putin inca un spray ca suprafata sa ia decalurile fara cusur.

Imagine postata


Imagine postata


Imagine postata


Aceasta ultima fotografie trebuia sa fie evocatoare despre felul in care mi-a iesit modulatia de culoare dar reflectia luminii anuleaza aproape tot contrastul. Oricum, sub ochiul liber aspectul e putin mai convingator. Statul final de mat o sa evidentieze mai bine efectul.

Salutari,
Gabriel Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de GabrielS: 01 June 2016 - 03:30 AM


#20 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 June 2016 - 07:00 AM

Se vde destul de bine, ti-a iesit foarte bine! :good: Oricum, pe viu, macheta arata altfel.
Inteleg ca ai folisit un amestec de culori pentru a obtine acea nuanta, ori au folosit o culoare dedicata?

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi