Forum Machete,Modelism,Hobby: Messerschmitt Me 262 A-1a " White 19 " - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Messerschmitt Me 262 A-1a " White 19 "

#1 Useril este offline   moco 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 84
  • Inregistrat: 03-March 15
  • Location:Agnita / Sibiu

Postat 05 June 2016 - 09:08 PM

Buna seara

Am revenit cu aceasta macheta Revell ed.04166 -0389 /1997
vopsita cu emailuri Revell si lacuita cu acrilic Mr.Hobby .

Multumesc pentru atentia si timpul rapit.

Cu stima .

Imagine atasata: P6050296-1.jpg Imagine atasata: P6050298-1.jpg
Imagine atasata: P6050316-2.jpg Imagine atasata: P6050318-1.jpg
Imagine atasata: P6050329-2.jpg

#2 Useril este offline   GabrielS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 16-May 16
  • Location:Sint Maarten

Postat 05 June 2016 - 09:33 PM

Salutare, moco.

E o incercare buna. Imi place cum ai obtinut camuflajul pe ampenajul vertical. De asemenea, partea ventrala a avionului e reusita. Nu am putut sa-mi fac o parere mai detaliata despre partea superioara pentru ca fotografiile tale sunt destul de intunecate. Foarte elegant ti-a iesit si antena radio, desi se pare ca ai folosit ata de cusut.
In tot cazul, te-au tradat decalurile. Nu sunt surprins, am avut si eu probleme cu decaluri de la aceeasi companie. De aceea intotdeauna prefer sa folosesc masti si sa pictez insemnele, acolo unde este posibil.
Cateva remarci despre insemne:
Balkenkreutz era intotdeauna paralela cu axele avionului la unghi de elevatie zero: nu paralela cu pamantul, nu paralela cu bordul de atac al aripii sau alt element structural. Pe partea superioara a aripilor, le-ai asezat aproape bine. Pe partea inferioara e total gresit, din pacate.
De asemenea, insemnele de pe ampenaj lipsesc...
Daca vrei sa faci dintr-un model "bunicel" unul bun, ia-ti inima in dinti si refa insemnele. Crede-ma, stiu cat de dureros suna!

Gabriel :hi:

Aceasta postare a fost editata de GabrielS: 05 June 2016 - 09:35 PM


#3 Useril este offline   moco 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 84
  • Inregistrat: 03-March 15
  • Location:Agnita / Sibiu

Postat 05 June 2016 - 10:46 PM

Salut prietene ,

Imi face placere faptul ca acorzi atita atentie machetei mele.
Eu sunt abia la inceput de drum pe acest forum iar ceeace am facut iese mai ales din pasiune,
cunostintele mele privind machetismul si obiectele pe care le reprezinta sunt inca confuze
iar ceea ce cunosc provine tot de pe forum si putin de pe net.
Eu sunt electronist iar ceea ce fac aici e doar placerea si deconectarea mea zilnica .
Pe de alta parte , sa sti ca sunt constient de lipsurile machetei asa cum a iesit ,dar asta nu ma impiedica
sa o expun - poate tocmai de aceea o si fac .
Dar hai sa le luam la rind .
Am omis sa spun ca scara este de 1/72 .
Camuflajul directiei tie iti place dar sa sti ca e facut cu o masca si nu are svastica - nu era in decal
dar poate o sa-i pun. Nu ma sperie ideea cu refacutul insemnelor - mai mult cea cu facutul lor.
Antena radio nu e de ata ci din filament de stiren tras la cald si vopsit.
Decalurile intr-adevar au fost catastrofice dar au 20 de ani - o viata de om.
Crucile de pe aripi si de peste tot le-am pus exact cum scrie in instructiuni , nu stau nici pe intrados
nici pe extrados paralel cu axa fuselajului - in general am respectat
instructiunile Revell - daca ei au gresit am gresit si eu.
Am si alte poze inclusiv cu vederi de sus , dar nu am vrut sa incarc inutil
spatiul forumului.
Cu stima.

#4 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 05 June 2016 - 10:57 PM

Balkankreutz, pe indradosul pasarii in cauza.

- Sa fi gresit rigurosii teutoni aplicarea marcajelor ?
Sincer, ma indoiesc.

Imagine atasata: a-1200.jpg

#5 Useril este offline   GabrielS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 16-May 16
  • Location:Sint Maarten

Postat 05 June 2016 - 11:04 PM

OK, m-am inselat in privinta antenei radio din cauza fotografiilor - daca le maresc apar pixelate si imi da un efect de textura - scuze.

In machete Revell nu o sa gasesti niciodata svastici - e interzis de lege in Germania. Cateodata ai sa vezi un romb gol care marcheaza locul ei.

E foarte bine ca ai expus macheta cu deficiente - incercam sa facem o analiza constructiva. In nici un caz nu incercam sa te dezamagesc in eforturile tale - stim prea bine amandoi cat suflet se pune in hobby-ul asta!
Cat despre instructiunile de vopsire / camuflaj ale machetelor, ele sunt de cele mai multe ori gresite (tocmai a trebuit sa refac liniile de camuflaj de la macheta Revell-Monogram, asa cum poti vedea in topicul meu in desfasurare legat de asta). Din experienta pot spune ca Italeri sunt la fel de neglijenti in redarea profilurilor color (la Hs 123 1/48 profilul vazut de sus nu se potriveste cu proiectia laterala a aceluiasi profil si are o asemanare foarte vaga cu originalul, asa cum poate fi vazut in fotografiile de epoca, spre exemplu). Este intotdeauna de mare ajutor daca reusesti sa gasesti pe net fotografia care i-a inspirat pe producatori si sa vezi cata "licenta" si-a luat.

Sper inca o data sa ma crezi ca nu am alta intentie decat sa semnalez niste neconcordante cu scopul de a te ajuta sa iti imbunatatesti creatiile viitoare.

Spor la modelat,
Gabriel Imagine postata

#6 Useril este offline   GabrielS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 16-May 16
  • Location:Sint Maarten

Postat 05 June 2016 - 11:13 PM

@AdiP: Corect - buna intrebare. Si am mai gasit un exemplu in care crucea e paralela cu bordul de atac.

Ei bine, nu stiu... (schimbari de regulament in '45?)

Gabriel Imagine postata

#7 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 06 June 2016 - 07:31 AM

https://www.google.r...ch&sa=X&ved=0ah

https://www.google.r...xIdJwnrawpMM%3A
Avionul face parte din "kommando Nowotny"
crucile sunt pozitionate corect. Standard pt 262. Desi au existat si avioane cu cruci in axa avionului. Probabil ca dupa revopsire erau aplicate paralel...nu stiu.
Zvastica exista pe coada. Daca cumva convingerile tale nu sunt contrare ar fi frumos sa o adaugi.
Mie imi place cum a iesit avionul . Si m-ar interesa ce ai folosit pt RLM 81?

Lumina de capat de plan dreapta ar trebui sa fie verde. Nu stiu de ce pare albastra. Poate blitzul....

#8 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 06 June 2016 - 07:43 AM

Frumoasa macheta ti-a iesit . Imi place mult finisajul , ce lacuri ai folosit ?
Cum s-a imbinat , ceva probleme ?

#9 Useril este offline   moco 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 84
  • Inregistrat: 03-March 15
  • Location:Agnita / Sibiu

Postat 06 June 2016 - 09:52 AM

Salut

Ma bucur ca v-am atras atentia cu obiectul meu si va multumesc tuturor
pentru aprecieri si observatii.
Tin sa va si raspund in masura in care pot .

- pentru Romi :
Privind zvasticile ,nu am nici o obiectie sa le adaug - ma gindesc numai ca mai am inca 2
machete care ar avea nevoie . Nu sunt figuri prea complicate - voi incerca cu niste masti.
Privind culorile , pentru RLM81 Revell a dat 95% matt69 [gri ] + 5% matt36 [rosu] dar mi s-a
parut ca a iesit foarte inchis asa ca am folosit 4 parti din prima cu 1 parte din a doua
[ si inca e foarte inchis - la fuselaj mai ales ].
Cu lumina de la capatul planului drept e greseala mea - o voi corecta .

- pentru busila :
Peste vopselele mate Revell am folosit lac acrilic lucios Mr.Hobby H30 iar peste decaluri
si peste un pic de uzura [ din email negru + cafeniu diluat tare cu zipolina ]
am dat la final cu amestec de 1 /1 lac lucios H30 cu lac mat H20 .
Kitul Revell a aratat in general bine , piesele din stiren practic fara bavuri , putin de chituit , gravat fin si detaliat in negativ.
Ca minusuri : decalurile foarte greu de asezat [ cred ca timpul si-a spus cuvintul ]
la unele a trebuit sa renunt si sa apelez la marker.
Alt minus : cupola extrem de groasa ,diforma , subdimensionata - nu m-am priceput sa-i
mai fac mare lucru.

Cu multumiri ,
Va doresc o zi buna tuturor.

#10 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 06 June 2016 - 02:02 PM

Multumesc pentru raspuns .Spor in continuare .

#11 Useril este offline   GabrielS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 16-May 16
  • Location:Sint Maarten

Postat 07 June 2016 - 11:23 PM

@ Romi: face mult sens ce spui. N-ar fi prima data cand fabrica ar aplica insemne neregulamentare (vezi Opel). Si cum foarte putine au vazut restauratie completa, asta explica de ce vedem mai multe 262 cu Balkenkreuz paralela cu bordul de atac.
Am gasit si atasat Alb 19 - fotografie de epoca - e probabil de unde si-a luat Revell inspiratia. Banda verticala pare sa fie corecta. De notat contrastul puternic al camuflajului de pe ampenaj - categoric specific pentru Kommando Novotny, asa cum ai zis.

@moco: asta-i spiritul! refa micile detalii - daca ai timpul necesar - si ai o macheta super!

Sa auzim de bine,
Gabriel :hi:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: xb8FD.jpg


#12 Useril este offline   anstro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 427
  • Inregistrat: 12-January 10
  • Location:Buzau
  • Interests:Aviatie

Postat 12 June 2016 - 05:39 PM

Salut,

Pentru svastici Techmod face o coala la 1/72 unde ai mai multe modele pentru fiecare tip de avion (Bf-109, FW-190, etc) si sunt destul de bune calitativ.

#13 Useril este offline   GabrielS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 16-May 16
  • Location:Sint Maarten

Postat 14 June 2016 - 05:56 PM

Salutare!

Moco, te rog sa ma scuzi, nu vreau sa iti "confisc" topicul.
M-am gandit nummai ca, daca tot am aruncat bolovanul in balta, sa incerc sa il si scot.
Mi-am adus aminte ca am printre lucrarile mele de referinta German Jet Aces of World War Two, publicata de Osprey. Din pacate, nu pot reproduce imaginille aici, dar iata ce am descoperit:
Camuflajul de pe ampenajul vertical, ca si dunga verticala dinsppre spatele fuselajului nu apare pentru prima data cu Kommando Nowotny, ci cu Erprobungskommando 262 ("smecheria" lui Adolf Galland prin care sa dribleze dorinta nerealista a lui Hitler de a transforma Me262 in Scnellbomber). Dupa ce Escadrila de incercare a fost desfiintata, Kommando Novotny, apoi JV44 au retinut si reutilizat parte din avioanele repartizate initial primei escadrile.
Atat pe "Alb 10" din EKd 262 cat si pe "Alb 10" din Kommando Novotny (avioane foarte asemenatoare, dar diferite), Balkenkreutz apare regulamentar, perpendicular pe axa avionului, de asemenea pe "Alb 4" (acelasil "Alb 4" care apare impreuna cu "Alb 19" in fotografia aratata de mine in postarea anterioara).
"Alb 8", avionul pilotat in mod normal de Novotny, nu apare in fotografii, dar apare in profilul color, din nou cu Balkenkreutz conform regulamentului. (Desigur, aceasta nu e dovada absoluta.)

La momentul respectiv am crezut ca problema este rezolvata: avioanele care au deja aplicat camuflajul specific pe ampenajul vertical si au linia verticala reprezentata, ar trebui sa aiba si insemnele aplicate corespunzator.
Numai ca...
O alta fotografie luata de la bordul unui Mustang arata avionul lui Franz Schall chiar inainte de a se prabusi in aceeasi operatiune in care a murit si Novotny. Ei bine, Balkenkreutz pe aripile lui Schall sunt paralele cu bordul de atac! E foarte greu de spus (fotografia e luata in miscare, la mare viteza) daca acest din urma Me262 este un avion din nucleul vechi sau este un inlocuitor,,,

Cata vreme nu avem nici o dovada clara despe "Alb 19", nu putem decat specula. Ca autor al lucrarii, cred ca poti lua licenta artistica si reprezenta insemnele dupa cum iti place mai mult.

Imi cer scuze pentru toata tarasenia.

Cu respect,
GAbriel Imagine postata

#14 Useril este offline   aur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 403
  • Inregistrat: 15-February 14
  • Location:Ploiesti
  • Interests:1/72, 1/48 Scale Models

Postat 14 June 2016 - 07:18 PM

Ingrijit lucrat, rezultatul final e destul de bun. Singurul lucru care-i lipseste, sa fie un model complet pentru mine, ar fi aplicarea de filtre pe cateva panouri sa le dai un plus de realism si scurgerile de lichide pe suprafata fuselajului si a aripilor. La 262 erau din greu.
In ultimile luni de razboi curatarea lor era ultimul lucru la care se mai gandeau, abia daca aveau piese de schimb.

#15 Useril este offline   moco 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 84
  • Inregistrat: 03-March 15
  • Location:Agnita / Sibiu

Postat 14 June 2016 - 08:45 PM

Multumesc pentru incurajari Aurelian si Gabriel .
Sper sa dobindesc si eu din experienta si aplecarea
cu care aveti voi puterea sa abordati arta modelismului.
Cu deosebit respect ,
Cornel.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi