Forum Machete,Modelism,Hobby: Focke Wulf Ta 152H - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Focke Wulf Ta 152H incercare de perfectionare

#1 Useril este offline   Mannlicher 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 17-February 16
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:aviatie cu cate-o scapare spre blindate

Postat 22 June 2016 - 01:21 PM

Buna ziua tuturor.

In ultimele luni m-am ocupat, printre picaturi, de kitul mentionat in titlul topicului, respectiv acesta
Imagine atasata: 1-HN-Ac-Revell-Focke-Wulf-Ta152H-1.72.jpg.
E un kit vechi, fara prea multe detalii (am fabricat interiorul si cateva elemente exterioare, desi mare lucru nu se vede), pe care l-am folosit mai mult ca banc de test pentru noul aerograf. Dar cumva nu m-a lasat inima sa il las pe post de "paint mule" si l-am finalizat. Ce ar mai fi de facut e un wash cu ceva gri pe panourile intradosului.

Imagine atasata: IMG_6603.jpg Imagine atasata: IMG_6604.jpg Imagine atasata: IMG_6605.jpg

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 23 June 2016 - 06:47 AM


#2 Useril este offline   Mannlicher 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 17-February 16
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:aviatie cu cate-o scapare spre blindate

Postat 22 June 2016 - 01:26 PM

Imagine atasata: IMG_6606.jpg Imagine atasata: IMG_6607.jpg

Singura chestie buna la kitul acesta au fost abtibildurile, sunt printate de Cartograf si se aseaza foarte bine pe detaliile machetei.
Sugestiile, criticile si opiniile sunt binevenite. De fapt, de aceea pun si pozele. Imagine postata

#3 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 22 June 2016 - 06:37 PM

Arata bine , Mannlicher , Felicitari ! :clapping:
Te rog da-mi niste detalii despre vopsire .Recent mi-am facut rost de un "suflai" , pentru incepatori si ma gandesc cam ce "tactica" sa abordez cu el .
M-ar interesa sa stiu cum ai realizat camoul de pe fuselaj . Ai vopsit integral cu maro si verde dupa care ai mascat ( cu ce si cum ?) si ai venit cu albastrul deschis ?
Ce vopsele ai folosit ? Daca au fost Revell ce ai folosit pentru capotajele motorului ?

#4 Useril este offline   Mannlicher 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 17-February 16
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:aviatie cu cate-o scapare spre blindate

Postat 22 June 2016 - 10:18 PM

Multumesc pentru apreciere.

Camuflajul l-am facut in straturi, am inceput cu RLM 71 Dunkel grun (din setul revell cu 6 vopsele militare) pe capota motorului, apoi am mascat cu banda de mascare Tesa roz (precision sensitive - o recomand, unele parti au stat mascate si cateva luni si la marea desfacere de final n-au ramas urme de adeziv si nici nu a afectat vopseaua de dedesubt). Apoi am dat peste tot un strat de RLM 81 Braun violett (acrilic de la Mr Hobby)... Dupa a urmat marea mascare, cu banda Tesa taiata cu un scalpel si "mucisori" din Patafix. Apoi a urmat un RLM 82 Light green (acrilic de la Mr Hobby), iar masti si alti mucisori (cica petele de pe laterale sunt de doua culori)... La final pe intrados si laterale un RLM 65 Hellblau din acelasi set Revell. De diluat am diluat cu D509 emailurile si acrilicele, cam 50-50, fara probleme. Fiind prima incercare de mascare si vopsire cu aerograful, nu m-am riscat sa fac ceva cu mana libera. Probabil ar fi fost mai bine. Am folosit culorile cerute de instructiuni. Daca era un 1/32, probabil as fi sapat mai mult pe net pentru informatii.

Acrilicele le-am luat pentru macheta aceasta, am zis ca nu ma risc sa amestec nuante... Din pacate gama Revell nu are respectivele culori RLM gata amestecate.

Chestia cu suflaiul e ca am avut si eu unul, alimentat din flacoane cu aer Revell, dar a cedat si apoi am zis sa investec si eu intr-un aerograf. Suflaiul merge bine pentru suprafete mari, nu cred ca poti face fineturi cu el. Probabil colegii de forum cu mai multa experienta vor putea oferi mai multe sfaturi.

Spor la vopsit :rolleyes:

#5 Useril este offline   bog_ldx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 362
  • Inregistrat: 20-November 09
  • Location:Timisoara

Postat 22 June 2016 - 10:24 PM

Si mie imi place. FelicitariImagine postata

#6 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 22 June 2016 - 11:28 PM

Multumesc mult , Mannlicher.
As mai dori sa te intreb ceva ,te rog : Unde gasesti banda Tesa roz si patafix ?

#7 Useril este offline   Mannlicher 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 17-February 16
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:aviatie cu cate-o scapare spre blindate

Postat 23 June 2016 - 07:39 AM

Cu placere. Ambele se gasesc in orice magazin de bricolaj - Dedeman, Leroy, Practiker etc. Arata cam asa - http://www.tesatape....12538731,c.html, respectiv http://www.stattys.c...tattys_0713.jpg

Spor.

#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 June 2016 - 11:43 AM

Nu recomand patafixul de la UHU. In timp isi pierde calitatile devenind " lipicios" , se ia tot mai greu jos. Recomand pe cel galben de la BIC.

#9 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 23 June 2016 - 12:35 PM

:good:

#10 Useril este offline   Mannlicher 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 17-February 16
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:aviatie cu cate-o scapare spre blindate

Postat 23 June 2016 - 12:39 PM

Vezi postareaZ-mare, la 23 June 2016 - 11:43 AM, a spus:

Nu recomand patafixul de la UHU. In timp isi pierde calitatile devenind " lipicios" , se ia tot mai greu jos. Recomand pe cel galben de la BIC.

Am mai invatat o chestie Imagine postata

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi