Forum Machete,Modelism,Hobby: Cobra Shelby - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cobra Shelby Revell 1:24

#1 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 10 June 2016 - 10:01 PM

Salutare,

in asteptarea inspiratiei pentru ceva mai bun, am decis sa fac in viteza cateva kituri din stiva care nu facea decat sa adune praful.
Fara prea multe mofturi, tehnici deosebite, sau puneri in scena meticuloase, am asamblat out of the box cateva machete cu tematica auto si feroviara, despre care voi povesti pe rand.

Una dintre ele, primita cadou, este o macheta Cobra Shelby, Revell, scara 1:24.
Nu am multe poze din timpul constructiei, lipsindu-mi entuziasmul pentru a imortaliza toate etapele in ordine cronologoca, mai ales ca rezultatul nu este unul deosebit fata de ceea ce se prezinta pe forum.

Kitul s-a asamblat relativ ok. Partile care imi dau de furca sunt ca de obicei piesele cromate, dar trecand peste asta, am incercat a aduce macheta intr-o stare cat mai ok pentru capacitatile mele. Fata de ceea ce era trecut in instructiuni, am decis sa folosesc o alta schema de culoare, si uitandu-ma pe net, am constatat ca exista mai multe posibilitati in afara de verde, printre care si albastru sau rosu. Am optat pentru culoarea rosie, incercand si un experiment, sau o premiera in ceea ce ma priveste. Am amestecat rosul revell lucios cu o cantitate suplimentara de lac lucios, iar vopseaua am dat-o la aerograf peste un strat de primer negru lucios. Astfel am obtinut ceva care difera fata de aplicarea directa peste alb a stratului de culoare. Am avut mici probleme la aplicarea primerului, in sensul ca se obtineau la un moment dat mici fulgi care se depuneau ici si colo ca insule deja uscate de substanta pe model. Am spalat de cateva ori macheta, am variat parametrii de tip presiune aer, cantitate de primer aplicata, distanta, insa fenomenul persista aleator. Am scapat de o parte dintre ei prin slefuire ulterioara la ud cu smirghel fin.

Ca decaluri, am aplicat doar o parte dintre ele, deoarece m-a surprins calitatea acestor decaluri in mod neplacut. Am constatat ca dimensiunile erau putin diferite de ceea ce ar fi trebuit sa fie, iar decalul in sine era extrem de gros, ceea ce facea dificila aplicarea peste anumite zone in relief, extrem de mici, care nu mi-au permis o tratare corespunzatoare a suprafetei inainte sau ulterior aplicarii acestor decaluri.

Cam acestea fiind spuse, in imaginile urmatoare se vede ce a iesit.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#2 Useril este offline   catalinkat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 171
  • Inregistrat: 04-January 15
  • Location:Arloev,Sweden
  • Interests:modele CFR,camioane romanesti 1:87

Postat 12 June 2016 - 10:34 AM

Imagine postataFelicitari!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi